Jaký je rozdíl mezi koupí auta a nákupem akcií?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jaký je rozdíl mezi koupí auta a nákupem akcií?

ŠkodaMožná si řeknete, že jsem se dočista zbláznil! Co má společného auto a akcie?

Nemají společného vůbec nic. A vlastně všechno.

Naprostá většina z nás bude chtít udělat především dobrý obchod. Chceme koupit hodnotnou věc za co možná nejlepší cenu. S tím se mnou bude asi většina z vás souhlasit. Z nějakého záhadného důvodu však řada amatérských investorů postupuje v těchto dvou obchodech zcela odlišně!

Kam tím mířím?

Dejme tomu, že máte připravenu hotovost 500.000,-Kč na nákup vozu. Po dlouhé rozvaze jste vybrali vůz Škoda Octavia II za rovných 500.000,- a dejme tomu, že hodnota vozu opravdu odpovídá této ceně.

Co se stane, když prodejce začne zvyšovat cenu až na 800.000,-? Využijete této nabídky a půjdete si to koupit? Asi ne.

A pokud prodejce udělá naopak akční nabídku za 300.000,-? Pravděpodobně nebudete dlouho váhat.

A jak to dělá velká část burzovní veřejnosti s akciema? Přesně obráceně!

Většina lidí má tendenci kupovat akcie v době dobré burzovní nálady a poté, co akcie víceméně vytrvale několik let rostou.

Samozřejmě, že tomu značně nahrávají media a makléři, kteří vám budou v toto šťastné období  tvrdit, jak je investování výhodné a jak to poslední roky jednoznačně dokazují.

Po mnohaleté dobré náladě a značných růstech se však již většinou jedná právě o ty Octavie za 800.000,-. Ale mohou již být i za 1,5 mil!

V této situaci již hlavní hráči, kteří mají většinou pravdu, svá investiční portfolia již vyprodali či výrazně zredukovali.

Přesně opačná situace nastává, pokud se na burze výrazně horší nálada a kurzy jdou dlouhé měsíce a nebo také pár let dolů. V zásadě o co více byly akcie drahé, o to více půjdou dolů.

Media vás budou pravděpodobně bombardovat zprávami o tom, kolik prý miliard se z trhů právě "vypařilo" a jak je na investice nyní špatný čas a asi bude ještě hůře.

Ano, uhádli jste. Nyní, v době špatné nálady, přicházejí na scénu opět profesionální investoři, kteří zhruba vědí, co má jakou skutečnou hodnotu a na špatnou náladu a články novinářů nedbají. Nyní jsou to ty nové Octavie za 300.000,-! Ale mohou být i za 150.000,-! 

Věčný kruh se uzavírá. Dříve či později začnou trhy, k překvapení laické veřejnosti, dramaticky růst.

Amatéři tak většinou podléhají davové psychóze a prodávají akcie levně a kupují zpět draze. Úspěšní profíci přesně obráceně.

Dejte si dobrý pozor, abyste za současné panické nálady na trzích neprodávali levné Octavie za 300.000,-  a za pár měsíců či let nekupovali zpět ty stejně krásné nové vozy za 900.000,-! 

_____________________________

Zdroj: http://www.aakjh.blogspot.com/


Komentáře

 1. 1 Miko Daniel 07.10.08, 12:10:27
  FB

  Áno funguje to, ale myslím, že natoľko "ekonomicky nevzdelaný" človek, ktorý má informácie len z médii aj tak akcie nenakupuje, pretože na to nemá odvahu a vedomosti. Toto čo si tu napísal je síce viacmenej pravda, ale je to niečo, čo študentom povie priemerná učiteľka počas prvých dvoch hodín ekonómie na strednej či vysokej škole.

 2. 2 Hýsek Jan 07.10.08, 12:10:36
  FB

  [1]Máte částečně pravdu.

  Odhaduje se, že v ČR investuje přímo do akcií cca 50.000 lidí. A třeba v takovém Rakousku je to 900.000 lidí. To není zase tak málo. To nejsou jenom ti s velkým přehledem a skvělými informacemi.

  Většina lidí chápe, že je třeba kupovat levně a prodávat draze. A věřte mi, že když přijde na věc, většina lidí se tím neřídí. A podléhá tomu i velká část profesionálů. Mám s tím mnohaleté zkušenosti.

 3. 3 Pešík Jiří 07.10.08, 04:10:37
  FB

  [2] Souhlasím. Spousta lidí zná nějaké ty základy ekonomické teorie, ale spojit si je s praxí a vidět za nějakým jevem konkrétní poznatky z teorie už tolik lidí neumí (bohužel).

 4. 4 Luděk Sladký 08.10.08, 03:10:10
  FB

  No jo, ale lze pouze odhadovat jestli je to levné, nebo bude ještě levnější. Třeba si koupím levné akcie nějaké banky nebo jiné společnosti a ony ještě zlevní či případně krachne a pak si člověk může s akciema akorát utřít .... Je taky jisté, že až ty koupené akcie zdraží, tak je někdo ode mne koupí? Jsou to prostě všechno rizika, kde je možné rychle vydělat, ale taky rychle ztratit.

 5. 5 Hýsek Jan 09.10.08, 12:10:54
  FB

  [4]
  Vaše otázky jsou zcela na místě.

  S akciema je to jako s podnikáním. Samozřejmě, že přijímáte určité riziko. Potenciální zisk je ovšem velmi zajímavý.
  Jistě, nemusíte koupit ani akcii. Já si ale svůj život bez investování nedokážu představit.

  Nikdy bych nedal všechny peníze do jednoho titulu. Chce to aspoň 5-15 firem. Ono stačí, když "trefíte" 2-3 "hvězdy".

  Je dobré kupovat akcie, kde se každý den "otočí" alespoň desítky milionů. Pokud toho sám nevlastníte za miliardu, nemějte strach, že to neprodáte :)

 6. 6 David Jagoš 10.10.08, 07:10:01
  FB

  A teď, v souvislosti s ekonomickou krizí v USA je to ještě horší - náše ekonomika není nijak ohrožena, ale přesto lidé nejen že vybírají své v klady z bank a spořitelen, čímž trh ohoržují, ale dokonce v důsledku vzniklé paniky klesají ceny akcií. Např. ČEZ - jejich akcie se propadly o 500Kč, i když k tomu nebyl žádný logický důvod a navíc je jasné, že firma, která má monopol na výrobu elektrické energi v ČR, nejen že nemůže zkrachovat, ale její akcie pravděpodobně půjdou nahoru!
  I když se musím přiznat, že mi to zas tolik nevadí - je mi, narozdíl od zbytku tohoto národa, jasné, že i kdyby cena akcií ČEZu ještě trochu klesla, celkově určitě půjde nahoru, takže hurá nakupovat :-)

 7. 7 Hýsek Jan 10.10.08, 10:10:10
  FB

  [6]
  Ano, ČEZ je celkem dobrý tip. Jedna z relativně malé skupiny akcií, za které dám ruku do ohně.

  Může jít ještě ČEZ a celý trh díky panice dolů? Samozřejmě, že ano. To vždy.

  Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu to však vidím velmi optimisticky.

 8. 8 Tomáš Verner 11.10.08, 01:10:02
  FB

  [7]Když jsme u těch akcií, jak vidíte Telefonicu O2 CR? To je přeci také kvalitní titul (nebo ne?), navíc dividendový, a v pátek nám sjel pomalu ke 300 Kč, samozřejmě jsem ho slavnostně nakoupil za 400 Kč :-) Prodávat ho nebudu, nechám ho v portfoliu dlouhodobě, naopak ho pravděpodobně naředím... :-) Ale tak pro mě je to jen hra, obchoduju maximálně s 30 % toho, co mám k dispozici, takže relativně nízké částky a výhradně za své, těch co v minulých dnech přišli o hodně je mi líto :-( Všem hodně štěstí, v pondělí už to snad výplach nebude, jako v pátek, neměl by bejt.

 9. 9 Hýsek Jan 11.10.08, 07:10:42
  FB

  [8]
  Vidíte, zrovna dneska jsem měl dvouhodinový rozhovor s klientem, mimojiné i O2.

  Rozhodně neprodávejte.

  Podle mého názoru se jedná o solidní firmu vyplácející tučnou dividendu.

  Za stávající cenu je to opravdu velmi zajímavé. Já té akcii říkám "taková stabilizační složka portfolia". V nejtěžších dobách mnoho nepadá, mimojiné proto, že čím levnější je, tím zajímavější je ta dividenda.

  A pokud je někdo opravdu v balíku a koupí O2 třeba za 10 mil, tak pobrat dividendu řekněme 1,1-1,3 mil za rok, to je slušné :)

 10. 10 Afnan Mursalin 27.05.20, 11:05:34
  FB

  Usually, I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. You’re doing a great job Man, Keep it up. https://www.immigrationsolicit... https://www.immigrationconsult...

 11. 11 Mendoza Jom 20.07.20, 11:07:28
  FB

  Nice information, many thanks to the author. It is incomprehensible to me now, but in general, the usefulness and significance is overwhelming. Thanks again. https://www.sbnation.com/users...

 12. 12 Anjali Peterson 25.09.20, 12:09:00
  FB

  I have been looking for this information for a long time, I was very surprised when I found it here. https://jiofi-local-html.mobi

 13. 13 Rahatul Ashiq Tamal 12.11.20, 01:11:24
  FB

  Nice differences. <a href="https://www.couvreur-lille.net">Couvreur Nord</a>.

Nový komentář