Netatmo - topení s úsporou 30% a vyšším komfortem

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Netatmo - topení s úsporou 30% a vyšším komfortem

Mám rád... 26.09.17

Máme plynový kotel, který dlouho reguloval nějaký obyčejný termostat z Hornbachu. Šlo tam sice pár věcí nastavit, i časovač, ale dost nepohodlně, nereagovalo to na lidi v místnosti, na vývoj počasí, nechápalo to tepelnou kapacitu domu, nic takového. Prostě tupá věc.

Dva roky dozadu jsem koupil Netatmo Thermostat. Absolutní high-end mezi termostaty. Instalaci jsem zvládnul, včetně čtení dokumentace, za 30 minut. Cena 5 000 Kč přitom není výrazně odlišná od termostatu hloupého. Během prvního roku používání mi Netatmo ušetřilo 30% nákladů na plyn při dosažení většího komfortu bydlení.

Jak to funguje?

Netatmo se skládá ze dvou krabiček. Jedna se napojí na kotel, jde do ní 220V napájení, má v sobě Wifi a spínací relé. To relé zapíná a vypíná kotel a Wifi je neustále připojeno do vaší domácí sítě.

Druhá krabička je bezdrátový pokojový termostat, ten měří teplotu v hlavní místnosti a vydává pokyny tomu relé kdy se má sepnout. Je na něm zobrazená aktuální teplota a +/- pro její změnu, nic víc. Naprostou většinu funkcí totiž ovládáte přes mobilní či webovou aplikaci.

A pak přichází ke slovu magie.

Termostat se umí propojit na Netatmo Weather Station anebo na globální předpověď počasí. A když je třeba termostatu jasné, že se má oteplovat, nebude zbytečně topit, aby zvýšil teplotu o 0.5C. Počká si :) Taky se umí naučit tepelnou kapacitu domu, tedy jak rychle chladne, jak rychle se ohřívá, a jaký teplotní doběh mají radiátory.

Prostě absolutně nejlepší možná ekvitermní regulace i pro běžný kotel, který má jinak jen režim topím / netopím. Toto celé se naučí zhruba během měsíce. 

A poté nepřetápí ani nepodtápí, naopak udržuje dokonale teplotu, jakou si nastavíte.

A protože vše můžete ovládat z mobilní aplikace, a programovat, jedním kliknutím si nastavíte třeba "jdu pryč režim", kdy bude temperovat třeba jen na 15C. A půl hodiny před příjezdem jej zrušíte a až přijdete domů, budete tam mít teplo.

Termostat mi ušetřil 30% nákladů na plyn, aniž se o to musím starat.

Druhá (a pokročilejší) vychytávka jsou chytré ventily na jednotlivé radiátory.

Netatmo Valves. Ty nefungují samostatně, ale jako doplněk Netatmo Thermostatu.

Třeba v takové koupelně nepotřebuji topit celý den na 24C. Stačí mi tam mít teplo večer, mezi 18:30 - 22:30. S Netatmo Valves je to možné, nastavíte si program a teplotu v něm nezávisle pro jednotlivé radiátory, a hlavní relé je schopno spínat kotel jen pro určité místnosti (ostatní ventily zavře, když tam není potřeba topit).

Takže večer pro tu vyhřátou koupelnu zbytečně netopíme i v obýváku a ložnici, kde je požadovaných 21C a 19C.

Opět, zajímavé úspory plynu a přitom vyšší komfort. Skvělá kombinace.

Miluji Netatmo <3