Jak open-source pomáhá rozšiřování Windows

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak open-source pomáhá rozšiřování Windows

Jak jsem psal před pár dny, Linux na desktopu se již 10 let nechce příliš rozšiřovat, a pořád alokuje kolem 0.5% trhu. Poslední 2-3 roky sice již existují distribuce, které lze většinou nainstalovat skoro stejně snadno jako Windows XP (Windows Vista instalace je ještě snazší), a fungují na slušné množině hardware, přesto se očekávaný boom Linuxu nedostavuje.

Nejen podle mého názoru je vina v nedostatečném rozmachu Linuxu i na samotných vývojářích open-source aplikací.

Vezměte si takovou Mozillu a později Firefox. Před vznikem tohoto prohlížeče řada lidí pokukovala jinam, MSIE 5.0 a 6.0 nejsou právě etalony bezpečnosti, ani funkčnosti. Existovala sice naprosto špičková Opera 7/8/9, ale v té době nebyla zdarma. Poté ovšem přišel Firefox, a 10-15% uživatelů, kteří jej začali používat namísto MSIE 5/6, najednou mělo o důvod méně (ano, nikoliv více) proč přejít na Linux. A Microsoft tím také získal čas na vývoj MSIE 7, který je vynikající.

Linux jim nenabízel najednou vyšší bezpečnost, naopak znamenal menší svobodu volby. Na Linuxu mohu spustit onen Firefox, ale MSIE 6/7 už ne (tedy, přes Wine to jde, nicméně řada uživatelů toto není schopna zprovoznit a navíc to není zcela legální).

Podobný příklad je s OpenOffice.org. Před masivním příchodem OpenOffice.org ze světa open-source i na platformu Windows si každý de-facto musel kupovat Microsoft Office. Tento kancelářský balík od Microsoftu je objektivně nejlepší, nicméně možná až desítkám procent lidí by OpenOffice.org vyhovovala, jako naprosto dostatečná (a navíc zdarma) alternativa.

Zatímco dříve museli pokukovat po Linuxu, dnes nemají důvod, zůstávají o svých Windows. Migrace se nekoná. Na Microsoft Windows dnes skvěle běží jak open-source OpenOffice.org, tak všechny verze Microsoft Office.

Vývojáři open-source programů si mysleli, že vývojem stejných aplikací pro Windows i Linux (Firefox, Thunderbird, Evolution, OpenOffice.org, Blender, Gimp, GimpShop) usnadní lidem přechod z Windows na Linux. Nicméně, zcela ignorovali samotnou podstatu věci - proč by měl někdo přecházet z Windows na Linux, když pod Windows má ty samé aplikace, co na Linuxu, ale také mraky aplikací navíc, které na Linuxu neexistují?

Linuxtučňák je sympatický, ale přesto prohrál…

Důvod pro přechod na Linux tedy zjevně neexistuje. Přechodem na Linux se člověk dobrovolně stává vězněm pár open-source programů. Přechodem na Linux člověk nic nezíská, v podstatě cokoliv z Linuxu, včetně příkazové řádky, se dá přenést do Windows, ale naopak to neplatí (třeba skvělý Windows Power Shell Linux rozhodně nemá, kdežto Windows nesmrtelný bash, Python a Perl mají).

Linux dnes nenabízí nic nového. Nic, proč by na něj uživatelé měli přecházet a proč by se měli trápit s řadou instalačních problémů a problémů s ovladači na mnohá nepodporovaná zařízení. Linux nemá nějakou klíčovou bombastickou aplikaci. A lidé tudíž nepřecházejí, i v roce 2007 je statistika taková, že Linux na desktopu má stále svých nerostoucích 0.5%.

Osobně jsem o Linuxu napsal desítky článků, a přešel zpět na Windows. Ne kvůli Windows samotným, poslední verze KDE vypadá a funguje opravdu velice dobře (líbí se mi funkčností více než XP, méně než Vista), konzistentně se ovládá, a nepadá už každých 30 minut jako dříve, ale kvůli aplikacím pro ně.

Na Linuxu neexistuje kvalitní a stabilní náhrada pro Adobe Photoshop (grafický editor), ACDSee (zpracování fotek), AutoDesk, ZoomPlayer (přehrání videa v libovolném formátu, včetně DRM), Nero 7 (vypalování, na které se K3B opravdu nechytá), Total Commander (Krusader či MC je o deset generací zpět), poslední verze Skype, Windows Live Messenger s audio i video hovory a sdílením desítek her a aktivit (Kopette je opět o deset generací zpět), a pro další aplikace.

Windows za 2.000 Kč (XP Home OEM) nebo Linux zdarma? Ono to není vlastně ani žádné dilema. Jasně Windows. Volit si Windows znamená volit rozum. Proč používat operační systém, který mi nabídne jen desítky kvalitních aplikací (=Linux), když mohu používat systém, který jich nabízí (ke koupi, či jako freeware nebo open-source) tisíce, a to včetně těch Linuxových. Na jeden systém (Windows) existují stovky moderních her z posledních 2 roků, na Linux žádná (Doom je starší). Proč se ohýbat a klekat si před Linuxem a kupovat si takovou tiskárnu či multizařízení s kopírkou, kterou podporuje jako jedinou Linux, a ne jakékoliv zařízení, které chci já?

Myslím si, že přenesením open-source aplikací na Windows získaly tyto obrovskou svobodu, zatímco Linux jen ztratil. Linux to nejlepší z něho přenesl jako aplikace zdarma do světa komerce, je doslova vycucaný, a nemá žádné další fanty, které by dále dával do hry. Hrál svoji bitvu špatně, podcenil Microsoft, který nemusel nic dělat, a jen pozoroval, jak tisíce open-source vývojářů (nemajících typicky příliš v lásce, politicky) Microsoft programují a portují pro … Windows.

Lidé stále nemigrují na Linux, protože jsou chytří, a protože vědí, že Windows jim nabízí víc.

Domnívám se, že bitva mezi Linuxem a Microsoftem o ovládnutí desktopu po deseti letech skončila. Linux nevyrostl, co dobré vymyslel, nabídnul i Windows (děkujeme!), a prohrál.