GT Zaskar Carbon Expert - americká óda na karbon

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

GT Zaskar Carbon Expert - americká óda na karbon

Cyklistika 01.07.08

GT je americká značka vyrábějící jedny z nejlepších MTB a BMX kol.

Za poslední dva měsíce jsem vystřídal 3 kola, a s překvapením jsem zjistil, že mezi jízdou na Merida 500-V, Superior XP 920 a GT Zaskar Carbon Expert od Štěrba-kola.cz je hodně výrazný rozdíl.

Nejdříve jsem koupil levnější Meridu 500-V, protože jsem byl po těžké autohavárii (jako spolujezdec) a po dávnějším sražení autem (jako cyklista na silničce), a nevěděl jsem, co mi levá noha a kotník kdysi rozlámaný a zdrátovaný ze 30 kousků dovolí :-) Ale jde to, a baví mě to, tak jsem prodal Meridu a pak Superiora a zainvestoval do "konečné fáze" - GT Zaskar Carbon Expert. A ani jsem na tom moc netratil, navíc jsou právě na kola masivní slevy.

Je to jako u počítačů, základní model vyhovuje, ale výkonnější je poznat. Lidé mají přitom pocit, že nižší model je skoro to samé co 5x dražší, ale není to pravda ;-)

Ale zpět k den starému GT - jel jsem na něm zatím 60km, spíše zkoušel co to umí, a dost pohádka. Celokarbonový monokok rám mi funguje tak, že mám při jízdě pocit "vzduchového polštáře", a to i v těžkém terénu, aniž bych ale tahal 14-15kg celoodpruženého kola.

GT Zaskar Carbon Expert - foto 1

Skvělá "rychlá" geometrie, robustnost a tvrdost GT Zaskar Carbon Expert rámu zase dost pomáhá v kopcích - z větší části to bude radost z nové hračky, ale do terénu mi přesto GT sedne lépe než cokoliv předtím,  vyloženě se mi ty kopce šlapou snadněji. Rám kola sám "pracuje" na nerovnostech a podrží jezdce.

Díky karbonu je skvělá i váha kola, samotný rám je zhruba 2x robustnější než na Superioru XP 920, přesto kolo váží jen 10.5kg.

Na rovině a asfaltu GT vyloženě "ladně pluje", karbon a špičková citlivá RockShox Reba vidlice zde pobere veškeré nerovnosti a člověk má pocit, že je od toho pod ním tak nějak izolován.

Popsat toto kolo ohledně výbavy je snadné - základem je GT celokarbonový monokok rám se speciální "rychlou" geometrií, RockShox Reba vidlice, a k tomu kompletní Shimano LX sada (přehazovačka a přesmykač, řadící páky, brzdové páky, kliky, přední a zadní nába, i samotné diskové hydraulické brzdy).

Samotný karbonový rám je mimochodem společný i pro absolutně nejdražší modely GT, jen se tam mění Shimano LX za XT, respektive XTR (o a dalších zhruba 0.7kg klesne váha a dvojnásobně vzroste cena). Naopak existuje i GT Zaskar Expert (bez onoho Carbon v názvu), který má "jen" hliníkový rám, je těžší, ale zase bez slev o 25.000 Kč levnější.

Shimano LX přehazovačka + LX řadící páky je vynikající, přesná i v záběru, v porovnání na SRAM X.9 má dokonce až trojpřehoz nahoru, a páčku pro přehoz dolů je možné ovládat obousměrně (velice užitečná věc).

Shimano LX diskové brzdy zatím "zajíždím", s každým najetým kilometrem mají vyšší účinnost, protože se obrušují destičky a kotouče. Pravá brzda má mírně delší dráhu, ale to asi napraví drobné doplnění oleje v servisu při garanční prohlídce (pochopitelně zdarma).

Hlavní síla GT Zaskar Carbon Expert je v rámu, ten prostě budí mimořádnou důvěru svojí robustností, a celokarbonová konstrukce je v terénu pořádně znát. Tam kde jsem měl se Superiorem psychický strach něco sjet (aniž jsem si to vlastně uvědomoval, zadní stavba Superioru je až přehnaně odlehčená), to najednou jde, a kolo člověka podrží.

Doplnění: později jsem LX komponenty (přehazovačka, přesmykač, komplet brzdy, páky, atd.) vyměnil za XT, ale je to spíše o pocitech. LX, dobře nastavené, funguje na 99% identicky.

Fotogalerie

GT Zaskar Carbon Expert - foto 2
GT Zaskar Carbon Expert - foto 3
GT Zaskar Carbon Expert - foto 4
GT Zaskar Carbon Expert - foto 5
GT Zaskar Carbon Expert - foto 6
GT Zaskar Carbon Expert - foto 7
GT Zaskar Carbon Expert - foto 8
GT Zaskar Carbon Expert - foto 9

Závěr

Jsem opravdu rád, že jsem si GT Zaskar Carbon Expert koupil, na tom kole je vyloženě radost jezdit, špičkový rám a vidlice dodává pocit jistoty.

Je to dost velká investice do kola, ale pokud člověk hledá něco na denní sportování, a ne na ježdění k vodě (tam by kolo bylo během pár sekund ukradeno), tak to má smysl.

S GT od Štěrba-kola.cz jsem prostě spokojen.


Komentáře

 1. 1 Hynek Blažek 01.07.08, 10:07:18
  FB

  Ahoj Radku, koukám, že když se do něčeho dáš, tak jdou výše investic stranou. Jen mě zajímá, kdy kolo dopadne jako PC? Tj. kdy si ho poskládáš zcela sám, věř, že je to nakonec nejlepší volba. Kdyby ses chtěl třeba trochu inspirovat, tak tady je moje (sice už letité, ale stále perfektní) MTB.

  http://bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-2370.html...

  Nebo, že by časem nějaká libovka jako třeba Storck nebo Morati?

 2. 2 Radek Hulán 01.07.08, 10:07:30
  FB

  [1] pěkné kolo! :)

  Já si na skládání vlastního kola netroufnu, každý rozumí něčemu. Já umím programovat, skládat počítače, obchodovat s akciemi, ale kolo a servis rád svěřím profíkům na kola.

  Ale myslím si, že se docela umím opřít do pedálů :)

  Jinak teď jsou velice výrazné slevy na kola, bez těch bych do toho nešel.

 3. 3 Jiří Masojídek 01.07.08, 10:07:44
  FB

  Abych se přiznal, nejsem moc překvapen, že se ubíráš, jako bývalý silničář, v cyklistice tímhle směrem (tedy špičková lehká XC/MX kola). Ale nechtěl bys zkusit ještě těžší terén? Mám na mysli pořídít si těžší enduro/all-mountain/freeride kolo, které vydrží opravdu všechno a není třeba se bát ani těch největších a nejtěžších překážek. Jo, je to náročné na techniku jízdy, trénink je třeba, ale pocit z právě zdolaného "nejetelného" kopce v rychlosti 60 km/h je opravdu k nezaplacení. Dokonce bych řekl, že mnohokrát lepší, než sjezdového lyžování...

 4. 4 Tomáš Kafka 02.07.08, 12:07:06
  FB

  Pozor s karbonem, už jsem viděl kolo za 100+kkč, které si majitel opřel o pařez (za šlapku), podjelo a dopadlo karbonovým rámem na hranu pařezu, a ukázalo všem, že karbon je pevný, ale ze strany křehký - prostě se prolomil jako papír a rám za 60k byl v čudu... tak pozor :)

 5. 5 Hynek Blažek 02.07.08, 07:07:19
  FB

  JJ, karbon je lehký a příjemně pružný materiál, ovšem na druhou stranu je křehký a při zlomu dost nebezpečný pro své ostré hrany. Kamarádovy takhle praskla sedlovka a nepříjemně si poranil zadní část stehna (naštěstí ne nic jiného).

 6. 6 Jan Pícha 02.07.08, 07:07:34
  FB

  JJ karbon je dobra vec ale nesmin snim spadnou na neco tvrdyho treba obrubnik atd... jinak si udelas "diru" do karbonu a ram uz nebude tak pevnej a je tu pak moznost ze si ram za jizdy muze prasknout :(

 7. 7 Lukáš 02.07.08, 11:07:02
  FB

  [6] Ono když někam pošleš hliník, tak dopadneš stejně, uděláš do něj díru a rám už nebude tak pevnej. Je to prašť jako uhoď. Naopak výhody karbonu při jízdě jsou nesporné, zvlášť u špičkového rámu jakým Zaskar Carbon bezesporu je.

 8. 8 Kožár Ondrej 02.07.08, 01:07:34
  FB

  Carbonovej rám je paráda, spíč čeho bych se víc bál, tak sou karbonový součásti jako sedlovka nebo říditka. Známej si takhle na HT trochu skočil a sedlovka se mu zlomila div jí neměl zaraženou v pr****. Takže od tý doby se toho děsim.

 9. 9 Radek Hulán 02.07.08, 02:07:01
  FB

  [8] zde je sedlovka duralová :)

 10. 10 Mirek Koudelka 02.07.08, 03:07:57
  FB

  Kolo moc pěkné, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se na tak širokých, terénních pneumatikách musí jezdit namáhavě - myslím rychlost okolo 30-35km/h po asfaltovém povrchu.
  Jezdíš hlavně lesními cestami nebo také po silnicích a stezkách?

 11. 11 Radek Hulán 02.07.08, 04:07:03
  FB

  [10] Kenda Karma jsou rychlé pláště.. Samozřejmě to není silniční galuska, ale na asfaltu s tím není problém jet 50km/h. Akorát to docela hučí.

 12. 12 Porsche Design 02.07.08, 06:07:42
  FB

  Přestože rám je karbonový a i stavba leccos utlumí, další prvek jako karbonová sedlovka by byla určitě přínosná. Otec na svém silničním GT R kole dost změnil a říká, že proti původní konfiguraci od GT je to velký rozdíl.

 13. 13 Daniel Bystřický 03.07.08, 12:07:20
  FB

  Chtěl jsem se zeptat, jestli jste se díval i po Superioru Racing Team, který je také na karbonu ( http://www.superior.cz/cz/kolekce-2008/mtb-team/bike.html?id=102... )

 14. 14 Radek Hulán 03.07.08, 12:07:30
  FB

  [13] Na karbonový Team Racing a hliníkový G7 jsem se ptal přímo Davida Adama, majitele CykloAdam.cz, a sám mi jej NEdoporučoval. Ten rám je ryze závodní, není robustní, zadní stavba je extrémně odlehčená (=nestabilní), je tam zhruba jen polovina materiálu co na GT, a velice (a tím myslím dříve než za jednu sezónu) odchází. To je kolo pro top sportovce, co si kupují 3 takové za sezónu (případně je dostávají jako sponzoring), ale ne pro běžné ježdění. Na to je výrazně lepší špičkový GT rám, jeden z nejlepších co se vůbec dá koupit.

  Jinak k Shimano LX - na GT Zaskar Carbon Pro se prostě dá stavět, má špičkový rám a vidlici, a pokud by někdo trval na výměně (hodně dobrých) LX komponent za (jen o jednotky procent lepší) XT komponenty, není problém to za pár tisícikorun zrealizovat (i méně, s protiúčtem za LX). Osobně ale mám přímé porovnání třeba LX brzd na XT, a účinnost je po zajetí (100km) +/- stejná. LX přehazovačka je dokonce lepší než SRAM X.9. Stejně ale na konci sezóny LX komponenty prodám a dám tam XT (ne, není to potřeba, ale člověk touží i po takovýchto blbostech).

 15. 15 Martin Šavel 03.07.08, 03:07:10
  FB

  [8] známej neuměl jezdit, když se jde na skok nesmí se sedět ;)

 16. 16 Milan Tuček 04.07.08, 01:07:36
  FB

  Tak Radku, krasné kolo, ale honem rychle si dej na zadní vidlici chránič řetězu! ;-)