Automatická aktivace Flashe v IE6 / IE7: KB945007

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Automatická aktivace Flashe v IE6 / IE7: KB945007

Microsoft dnes uvolnil záplatu na Internet Explorer verze 6 a 7 pod číslem KB945007. Za poslední rok a půl, pokud na stránce byl Flash či jiný ActiveX objekt (Java, Windows Media video), se tento neaktivoval automaticky, ale bylo nutno na něj nejprve kliknout a až poté s ním pracovat.

Na vině nebyla snaha Microsoftu znesnadnit lidem používání webu, ale žaloba jednoho patentového trolla, který si nechal licencovat tak úžasnou funkci jako "automatická aktivace komponent na webové stránce". Microsoft po roce a půl a několika soudních jednáních "podlehl" a zakoupil licenci na tento úžasný "patent" od společnosti EOLAS, což je onen patentový troll.

Nejsem sice zásadní odpůrce softwarových patentů, v jisté míře jsou dobré, ale je jasné, že je potřeba je zásadně přepracovat. Ochrana tvůrců zásadních myšlenek a objevů je potřebná, ale ne v míře, kdy vznikají patentoví trollové, nechají si "uzákonit" dávno známé a dlouho používané věci (aniž je oni samotní implementují v praxi), a po mnoha letech běžného užívání pak vymáhají na bohatých společnostech (jako je Microsoft) desátek z těchto zcela běžných "objevů".

Asi zajdu na úřad a pokusím se licencovat patent na získávání energie žvýkáním potravin (jídlo) a na pohyb pomocí střídavého přesouvání jedné končetiny před druhou (chůze). Jsem si jistý, že jsem tuto ideu dostal už před 34 lety, a jak jsem si všimnul, je od té doby mohutně zneužívána miliardami lidí na celém světě, kteří mi budou muset platit :-)


Komentáře

 1. 1 Storm 13.12.07, 18:12:39
  FB

  A já si patentuju blogování a zamlouvám si 30% tvých AdSense výdělků. Muhehehehe

 2. 2 michal.s 13.12.07, 18:31:00
  FB

  Jo dnes si lidi nechaj patentovat cokoliv za chvíli :-)
  Omlouvám se za offtopic, možná mi to smažete, ale zajímal by mě názor Radka na zprávu že Opera žaluje Microsoft kvůli integraci IE do Windows. Děkuji

 3. 3 Milan Maděra 13.12.07, 18:35:46
  FB

  Toto je typický důsledek až příliš uvolněných pravidel patentování v USA. Evropa je v tomhle ohledu naštěstí podstatně odlišná, k tomu, abyste si mohli něco patentovat totiž musíte alespoň trochu funkční inovaci založenou na vlastní implementaci. Snad se Amerika jednou nechá Evropou v tomto inspirovat...

 4. 4 Radek Hulán 13.12.07, 18:43:02

  [3] Evropa je zase postižena komunismem.

  Třeba taková pokuta Evropské komise pro Microsoft kvůli integraci WMP je sporná právně i morálně. Microsoft je soukromá společnost, a pokutovat ji za to, že její vlastní operační systém umí přehrávat v základu audio a video je hodně špatně. Úplně stejně to umí OS X s iTunes či Linux s AmaroKem. Dostanou také stovky miliard € pokutu?

  Motivace evropské komise je jasná, jsou to komunisté, Microsoft je úspěšný, a proto se v inscenovaném procesu odsoudí. Stejně jako jiní komunisté zabili Miladu Horákovou. Je to pořád to samé, stará levicová "zasraná" Evropa, postihující ty úspěšné...

  Snad se Amerika v tomto Evropou nikdy nenechá inspirovat a zůstane svobodná a spravedlivá (=kapitalistická).

 5. 5 Radek Hulán 13.12.07, 18:44:22

  [3] Tímto si to Opera u mě definitivně "posrala", pokud něco nemám rád, tak to jsou "patent trolls", tedy společnosti, které se snaží přiživit na těch lepších a úspěšnějších.

  I když si myslím jen to nejhorší o Firefoxu, na jeho příkladu a 30% podílu na trhu je jasně vidět, že integrace IE ve Windows opravdu nevadí rozšíření konkurence. Opera se neprosadila, má sice lepší produkt než Firefox, ale horší marketing.

  Ale pokud někdo nasazuje takto ubohé vydírání, zaslouží si jen odsouzení...

 6. 6 Smith John 13.12.07, 19:11:23
  FB

  Tak pokud já vím u nás a teda v Evropě platí, že patentovat jde to co je:
  1. nové
  2. průmyslově využitelné (lze dospět opakovaně např. průmyslová výroba)
  3. vykazuje vynálezecku činnost

  poznámka pro Radka: "objevy" tj. že najdu jen nějakou přírodní zákonitost jsou apriori z patentování vyloučené

  Rovněž věci které jsou nasnadě, tj. běžný odborník v oboru by zkombinováním dospěl ke stejnému výsledku bez nějakého úsilí odporují bodu 3

  imho všechny běžné algoritmy co kolem sebe vidím ve své podstatě odporujou už jen bodu 3 protože programování softwaru je do jisté míry rutina, resp. znovupoužívání, resp. standardy, komponenty apod.

  Jiná situace je u například uživatelského ovládání, ale patentovat rozmístění prvků na obrazovce jde proti všeobecné prospěšnosti a přestože pro firmu vyžaduje jisté investice a úsilí na to rozložení přijít, nemá smysl aby jiní nemohli pajcovat protože roztříštěnost ovládání působí divně - v tomhle si ale nejsem jist v kramflecích :-)

  Co se týče rozdílnosti světů USA-Evropa: V USA patentujou i uprdnutí a to každému a hned. Je to úchylný systém, tedy z mého pohledu protože průzkum na novost se asi moc neprovádí. U nás jsou duševní postupy, software "jako takový!", objevy, matematické metody, apod. výslovně vyloučeny z ochrany patenty. Ale v Americe ne. Největší potíž vyplývá z toho, že nelze algoritmy jednosuše kategorizovat a dělat smysluplné rešerše a tedy průzkum jestli vyhovují 1 nebo 3. Amíci to řeší registračním principem, tedy kdo dřív, tomu cvak razítko. Pak se všichni poserte a podejte třeba žalobu na zrušení patentu a oni ho pak opravdu zruší. Takže každý jouda v USA má pak všude možně napsáno že vlastní patent a vytahuje se s ním.

  Patentování softwaru vzhledem k té obtížnosti rešerší v klasickém slova smyslu "jako takového" nejde a nebude možní dle mě nikdy.
  Leda nějaká forma patentování algoritmu, tj. jak se to dělá teď, že se patentuje "způsob na výrobu něčeho, kde blabla prostředky pro větvení rozhodnou dle podmínky XY zda se provede blabla nebo bleble....." jenže takto formulovaný nárok de fakto popisuje algoritmus a ne sw jako takový. Další možnost by byla ukládat vzorky softwaru někam do banky, jako se to už teď dělá u biokultur.

  Takže já těm pohádkám o tom, že si někdo nechal patentovat myš a rejžuje na tom dolary, nevěřím, podle mě jsou to výmysly nebo nějaké překroucené polopravdy a lidi jen baví se nad tím rozčilovat.

 7. 7 Storm 13.12.07, 19:24:38
  FB

  [6] No na Mirosoft ale žaloba opravdu je. Stejně jako před několika lety kdy byl Microsoft málem násilím rozdělen a nakonec dostal "jen" nesmírnou pokutu a musel zpřístupnit část zdrojových kódů Windows za to že integroval Internet Explorer do Windows 98. Taky mi to nepřijde úplně fér. Na druhou stranu do jistý míry tehdy žalujícího Netscape - vytvoří program který je do jisté míry revoluční a chystá se na něm vydělat balík. Microsoft ho potom okopíruje a dá zadarmo a ještě předinstaluje. To neni úplně fér. Dnešní situace je však zcela jiná a podobné žaloby jsou svinstvo!

 8. 8 Smith John 13.12.07, 19:29:32
  FB

  [7] tak žaloba - tomu věřím
  otázka ale je, pokud MS dá návrh na zrušení patentu, pak má prakticky vyhráno, tedy posuzováno dle Evropské praxe
  dobří právníci v USA asi udělají divy a vsadím se že než by se tomu MS věnoval, ulije nějakou dohodou nějaký peníz a bude po sporu
  nevím, je to takové bububu: bububu: tytyty za asistence médií :-)

 9. 9 MaReK Olšavský 14.12.07, 08:20:38
  FB

  Radku, on MS v tomto také není, bohužel, bez chyb, pofiderními patenty se ohánějí dost. Nedávno to bylo všude, Linux údajně porušuje přes 200 patentů MS, ale jakých neví nikdo.
  Obecně, softwarové patenty jsou hloupost. Někde na netu (jestli někdo ví odkaz, ať jej přihodí) je obrázek internetového obchodu, na němž je zvýrazněno, kdo má do patentováno. V podstatě neexistuje možnost udělat webshop bez porušení patentu.