SuperStar: rasismus a xenofobie vymírá!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

SuperStar: rasismus a xenofobie vymírá!

Janika

Jsem nadšen, pracuji na počítači, a v okně TV tuneru mám na tom samém počítači puštěné i výsledky SuperStar, a vypadá to, že v České republice vyhrála moc fajn holka, co má tátu z Afriky, a potom jeden sympatický kluk ze Slovenska.

A proč jsem z toho tak moc nadšen? Protože generace lidí nad 40 let je (až na pár výjimek) nechutně xenofobní, rasistická a nacionalistická.

Lidé mladí, kteří hlasují v SuperStar, toto ale neřeší. Nerozlišují barvu kůže a původ. Mají rádi všechny kolem sebe bez rozdílu barvy pleti či národnosti.

Toto jsem miloval na Holandsku, kde jsem pracoval a studoval (jako exchange-student) přes půl roku. Holandsko je nejfantastičtější země v Evropě, a to pro svoji multi-kulturní otevřenost a toleranci. V Amsterodamu žijí spolu (ne vedle sebe, ale opravdu spolu) Holanďané, Turci, Číňané, Japonci, Rusové. Kdokoliv. Xenofobie zde prakticky neexistuje. Celá společnost je otevřená. V takovém New Yorku existují celé „národnostní čtvrti“, segregované, ale v Holandsku ne.

Před 15 lety jsem si strašně moc přál aby něco podobného bylo i u nás. A mám pocit, že k tomu (velice pomalu) směřujeme! To je úžasné!


Komentáře

 1. 1 Andy 21.03.05, 00:17:16
  FB

  Druhá řada Superstar sice za moc nestojí, ale to co tu vypichuješ je pravda. Postoupili např. Ali Amiri, Gabriela Al-Dhábba, Vlastimil Horváth, Janika Kolářová a Filip Jankovič. Tato soutěž odráží nejvíc zřejmě mladou generaci. Mužeme mít velkou radost, že si nic nedělá z cizokrajných jmen a jiné barvy kůže.

  Příklad ze života: V loňském finále vypadla Martina Balogová. Hned po tom se začalo řešit v novinách, že je vlastně cikánka a kvůli tomu vypadla. To, že je cikánka, mě předtím nikdy nenapadlo a nemělo to na mě žádný vliv. Předpokládám, že podobných lidí jako já bylo asi více a Martina nevypadla kvůli tomu, že je cikánka, ale protože neměla tolik příznivců.

  Jsem rád, že v této soutěži se neřeší to, zda je někdo z Íránu nebo má tatínka z Vietnamu. Řeší se věci opravdu důležitější.

 2. 2 Ondráš 21.03.05, 00:22:43
  FB

  Ten původní název byl fakt ostrý :-)

 3. 3 Feros 21.03.05, 01:15:17
  FB

  no jako, ja nemam vubec nic proi cizincum atp, ale precijenom 6 necechu z deseti v soutezi pro cechy, to se mi zdaa az moc... vetsina vyhrala, protoze hlasujici divaci.. nejvetsi skupinou mlade pubertacky.. voli rady ruzne exoty.. a neotrele lidi a
  zapominaji, ze nekteri by ceskou pisnicku zaspivali dost hrozne. Je to jako, kdyby nekdo vybiral nejlepsiho basketbalistu v rekneme Rusku a prihlasili by se cernossti hraci, taky by to umeli nejlepe, nebo aspon nejzajmaveji.. ale kde to pak sme? Kdyz se v narodnich soutezich ani neprosadi nas narod? Imho mely byt alespon striktnejsi pravidla ohledne obcanstvi a trvaleho pobytu. Co dodat: jen ze si myslim, ze opacne to nefunguje, tedy, ze kdyby se prihlasil nejaky cech do africke superstar, tak hned vypadne. :/

 4. 4 Radek Hulán 21.03.05, 01:28:35

  [3] tvůj komentář je typický příklad člověka xenofobního a rasistického. Tedy: fuj člověče... Kvůli lidem jako ty je všude kolem tolik nenávisti a zášti...

 5. 5 Jiří Macich ml. 21.03.05, 02:37:19
  FB

  Čekal jsem na film a tak jsem viděl přímý přenos (?) z vyhlašování výsledků a samotného mě to mile překvapilo.

  [2] A jak zněl? Prošvihnul jsem ho :-)

 6. 6 Kartelus 21.03.05, 03:51:48
  FB

  No, já bych tak neheurékoval nad multikulturalismem v Holandsku. Po vraždě "toho umělce" jsou tam vlny xenofóbie (a společnost se ptá kde je chyba, v TV zprávách už to raději ani nedávají). Já Ti neberu Tvé "nezpětvovazební" ideály (ODS, USA, Holansko, n-krát RADem propíchané "TOP 10" kusy :), ale celá ta soutěž je prostě jen hypoDOREMI pro mladé (sám jsem mlád, mám "jen" 25 let a po seznámení se s holými tabulkovými fakty bys mne nazval zasraným čecháčkem, alespoň dle Tvých náhledů na svět očima manu-žera, se kterými se dá mnohdy souhlasit, ale někdy uděláš šílenou botu a to slušně řečeno zamrzí). Příspěvek [3] se alespoň zamyslel nad tou zatuchlosti a vyumělkovaností v naší společnosti, kterou jsi nedílnou součástí (trošku si rýpnu, nebýt ovcí, nebyl bys tak celer-břitálním jako dnes). Zpět k hypoDOREMI. Já viděl jen toho slováka a byl to pohoďák, tím zabodoval a získal si sledovače brain washingu. Zbytek mi nepřísluší hodnotit, byl jsem s kámošem na pětipivu a né všechno pitivo se stačilo vyloučit z mého těla. Neber to jako kritiku, jen popíchnutí. Sebemrskačský Cucák :)

 7. 7 Tiranis 21.03.05, 04:17:51
  FB

  Imho mely byt alespon striktnejsi pravidla ohledne obcanstvi a trvaleho pobytu

  V tom případě, jsi cenzurováno a nic o tom nevíš. Trvalý pobyt získá cizinec po deseti letech a občanství po dalších pěti. A to vše jen, když bude mít štěstí. My jsme se nedočkali a odjeli do Kanady, kde se na občanství čeká jen pět let, bez jakéhokoli trvalého pobytu. Kvůli takovým kokotům jako jsi ty jsem po 9 letech byl v ČR stále cizincem... a to jsem tam v podstatě vyrostl a ničím jsem se od dobrých Čechů nelišil. Jenže v pasu mi stálo Ruská Federace. O tom ty ovšem nic nevíš, jsi méněcenný kokot, který v životě nic nevydělal a nedokázal a akorát závidí přistěhovalcům, kteří pořádně makaj a něčeho dosáhnou... Ale budiž, debilů bude vždy dost.

 8. 8 seldik 21.03.05, 05:07:15
  FB

  podle me jsou cernosky hezci nez belosky ;)

 9. 9 Deki 21.03.05, 09:07:06
  FB

  [1] [3] Jedinní cizinci, kteří jsou v desítce jsou Ali Amiry a včera ten Slovák. Postupující Rómové jsou taky Češi (dokonce mluví česky bez akcentu), a děti rodičů, z nichž alespoň jeden je Čech, jsou také Češi.

 10. 10 plavaacek 21.03.05, 09:37:08
  FB

  [3] Nepochopil jsem, jak Feros přišel na 6 nečechů (to je teda slovo). Možná je to tím, že mě zajímalo, co soutěžící předvedou, než jakou mají barvu pleti. Filip Jankovič je Slovák, to je fakt, ale mnohem důležitější skutečnost je, že včera zaujal nejvíc lidí v Čechách (včetně mě) a o to v té soutěži jde. A je skvělé, že postupují zajímaví lidé, co něco umí.

  Když teď poprvé začnu uvažovat o tom, kdo z postupujících je Čech a kdo ne, tak mě napadne,
  že mezi těmi 10 vidím 8 lidí, kteří nevypadají jako cizinci. Zbylí dva - Janika Kolářová a Ali Amiri -, sice vypadají exoticky, ale to nic nezmění na tom, že Janika, žije celý život v Čechách, mluví česky lépe než leckterý Čech a Ali zde našel svůj domov.

  A co to vůbec znamená být Čech? Mít bílou barvu pleti, narodit se v Česku a má česky znějící přijmení? To je u mně poslední věc, co mě na člověku zajímá.

  [2] Jaký byl původní název?

 11. 11 jose 21.03.05, 09:43:03
  FB

  [9]
  A nepostupující Rómové si udělají svou soutěž, jako Rómská miss, kde nerómští češi pravděpodobně přístup nemají. Vytvářejí si spolky na prosazování Rómských potřeb, na začlenění do společnosti většinou zájem nemají, chtějí aby společnost fungovala podle nich - tohle není rasismus?

 12. 12 Radek Hulán 21.03.05, 09:46:59

  [11] ano, toto je pozitivní disktriminace bělochů

 13. 13 David Louda 21.03.05, 12:36:31
  FB

  Nemyslím že je Superstar nějakým znamením vymírání rasismu. Lidi jim posílají hlasy, protože se od nich výrazně odlišují a to je přitahuje.
  Myslím, že se další Českou Superstar stane "standardní" čech.

 14. 14 Ondráš 21.03.05, 13:59:01
  FB

  Původně se ten spot jmenoval "negro & foreigner", ale každopádně bych se zastavil u Aliho. Ten zmrd mi leze krkem, neboť pokud si pamatujete, ve svých ambicích zmínil, že až dostuduje medicínu, tak se chce jít živit medicínou do Británie. Což mě pěkně sere, protože tady do něj v našem bezplatném školství investujeme nemalé zdroje (do medika tuplem) a on pak jednoduše uteče jinam...Kde by za stejné vzdělání musel platit těžké love.

 15. 15 hnědka 21.03.05, 14:11:38
  FB

  Taky mě potěšilo, že postoupila ta slečna, poslal jsem jí hlas :-)

 16. 16 Martin 21.03.05, 15:48:01
  FB

  Vhrát českou soutěž by měl dle mého uvažování,kdo se cítí být Čechem. Jedno jakou má národnost. A s Holandskem bych tak nevýskal, bejvávalo, ale k ideálu tolerance má již dnes hodně daleko.
  Nicméně superstar nesleduji, berte to jen jako osobní postoj.

 17. 17 Ondra D. 21.03.05, 16:04:48
  FB

  [14] Ondrasi, ale on jako cizinec nema urcite studium zdarma. Nevim kolik plati, ale u nas (MZLU) plati cizinci za rok nekolik tisic euro (mimo slovaku). Takze tak.

 18. 18 marx 21.03.05, 16:25:02
  FB

  [14] ten člověk se evidetně chová ekonomicky a těžko mu to vyčítat. Kdo se nechová ekonomicky je náš stát který se brání zavedení školného.

 19. 19 Petr 21.03.05, 16:44:28
  FB

  [14] Ali plati asi jako vetsina arabskych studentu za studium mediciny na LF UK kolem 10 tisic USD rocne, k tomu zhruba 4 tisice USD za bydleni na koleji (za rok), pokud na koleji bydli. To jen pro doplneni.

 20. 20 Ondráš 21.03.05, 19:55:28
  FB

  Oka, beru to. Díval jsem se na to prostě prizmatem studenta své fakulty, kde máme národností nespočet a všichni studují zdarma.

 21. 21 Ondráš 21.03.05, 19:57:48
  FB

  [19] No, Alimu by se ale určitě nelíbilo, kdyby jej coby Íránce někdo označil za Araba. To už pak není rozdíl ani mezi Českou a Čečenskou republikou :-)

 22. 22 xomax 22.03.05, 10:15:41
  FB

  [11] Ono je to s rómy (cikány) těžké. Jak bylo napsáno, většina úspěšných cizinců se v ČR chová ekonomicky, mají se jakž-takž dobře - dokáží se adaptovat na podmínky v české moderní společenosti. Zatímco většina rómů se chová neekonomicky - mají spoustu dětí, ze kterých sice mají spoustu přídavků, ale ty do těch dětí zpětně neinvestují, protože je spotřebují sami a děti, i kvůli postoji svých rodičů ke vzdělání, nedosáhnou, ve většině případů, vyššího vzdělání než základky a někdy učňáku.. To znamená, že je nikdo nezaměstná, i kvůli dětským zvykům drobně loupit, protože holt nic neumí..
  Já se pohybuji v okolí inteligentních lidí, kteří známky rasismu prakticky nemají, protože se dostaneme do styku s mnoho úspěšnými černochy, asiaty, araby, se kterými se můžeme normálně pobavit. Doufám, že trend, který ukazuje česká Superstar, bude v naší společnosti převládající a bude se na lidi pohlížet podle toho co umí, ne podle toho, jak vypadají..

 23. 23 Michal Tuláček 22.03.05, 13:49:53
  FB

  [17] Studium v ČR je bezplatné, pokud probíhá v českém jazyce.

  [7] Jedna z nejlepších holek na střední byla původem číňanka. Ale jako malej prcek společně s rodiči emigrovali (a pokud se nepletu tak při své cestě za svobodou o rodiče přišla, ale to už je jiný příběh..) a od dětství tedy žije v ČR, studuje v ČR, dělá vše co normální občan ČR, tedy až na tuny věcí které má povoleno dělat pouze občan ČR, protože zatím nemá nárok na občanství (a přemýšlím jestli má vůbec trvalý pobyt)... otázka zní, co jim brání jí to povolení vydat... Trestní rejstřík čistý, žije tu hafo let, s jazykem potíže nemá (ač číňanka, tak nejlepší češtinářka v ročníku a teď studuje češtinu-čínštinu na FF UK). Kdo ví kdy v tom našem kocourkově bude uznaná jako "plnohodnotná" i úředním šimlem...

  (poznámka v komentáři - proč, proboha proč se sem musí psát komenty česky.. tady na té klávesnici na unixovem stroji ve škole s prohozeným yz to je fakt porod)

 24. 24 MoB 27.03.05, 14:04:03
  FB

  Rasismus je tu pořád, jmenuje se často "pozitivní diskriminace" a je to stejná [píp] jako normální rasismus. Podle mě se tu nic nemění a v poslední době je spíš horší vinou cikánů, protože si v naší skoro-demokracii zvykli, že mají plno práv a žádné povinnosti. Čili to co napsal rADo je nesmysl, resp. je to filtrováno jeho jednostranným pohledem na realitu.

 25. 25 mone 30.05.05, 18:30:24
  FB

  Chacha, Superstar nesleduju. Jo - poslechnu si pecku "Superstaar" od Supercrooo, popřípadě její upgradovanou verzi: "SupersStar". Ale to je výsměch této soutěži.
  K rasismu a xenofobii - jsem velmi potěšen touto klesající tendencí. Myslím, že to jsou jen předsudky.
  Přesvědčil jsem rodiče (!), aby mě francouzštinu doučoval právě černoch ("paleta" byla vícebarevná - výběr byl "pestrý"), což bylo určité vyjádření mého názoru na rasismus určeného pro rodiče.

 26. 26 grandemi 18.07.05, 15:23:10
  FB

  Nikdy by mne nenapadlo hodnotit někoho dle jeho rasy a navíc když umí něco co já nedokáži.Ale,mrzí mne když v takové soutěži neuspěje Rom(Balogová)tak je to hned o rasizmu a ne o tom,že je prostě někdo lepší bez ohledu na rasu a náboženské vyznání.

 27. 27 martina 20.07.05, 16:13:08
  FB

  [14] Musím reagovat na tvůj příspěvek týkající se Aliho studia. Ráda bych tě upozornila, že Ali si svá studia platí sám a bezplatného školství rozhodně nevyužívá

 28. 28 Český rytíř 18.08.05, 17:26:40
  FB

  Blaničtí rytíři
  Svatováclavské vojsko spí. Ještě není čas, aby vstalo. To bude ve chvíli největšího nebezpečenství, až se na naši vlast sesype tolik nepřátel, že by celé království roznesli na kopytech svých koní.
  Tenkráte budou vidina znamení: uschnou vrcholy stromů v blanickém lese, na temeni hory se zazelená starý uschlý dub a pramen u skály se tak rozvodní, že se bystřící dolů povalí. Tu pak se strhne veliká, krvavá bitva v krajině mezi Blaníkem a Načeradcem.
  Rybník Pustý, u něhož se starý uschlý strom před bitvou zazelená, naplní se potoky prolité krve. I bude pláč a veliké zkormoucení pro ten zoufalý boj, ale Čechové se proti silnějšímu nepříteli hrdinsky bránit budou. V rozhodnou chvíli se Blaník otevře, rytíři v plné zbroji vyhrnou se z hory a svatý Václav, jeda na bílém koni, je povede na pomoc Čechům.
  Nepřítel náhlým strachem obklíčen a jako zmámen bude ku Praze prchat a tam pak bude hrozný ten boj dobojován. A bude tak zuřivý, že krev proudem poteče od Strahova až po kamenný Karlův most. Tu svatý Václav na bílém koni s korouhví v ruce Čechy povede a cizozemce a všechny nepřátele Českého království ze země vyžene. A svatý Prokop, opat sázavský s berlou, bude mu pomáhat.
  Pak nastane svatý pokoj a země česká si odpočine. Mnoho Čechů sic za těch bojů zahyne, ale ti, kteří zůstanou, budou mužové celí. Poznajíce chyby svých předků i své, budou pevně stát a nepřítel jimi o zem neudeří.
  I oto jsou pověsti dávných let a stará proroctví o zemi naší.
  Šťastna buď, ó vlasti milá, siliž se pokolení tvé, ať přemáhá všechna protivenství, ať zachová svaté dědictví: mateřský jazyk i staré dobré právo své.
  Mohutniž pokolení tvé prací a nadšením, aby pevno bylo jako skály a vždy plno síly.

  Jen toto chci dodat k zde diskutovanému tématu - nezrazujte svoji vlast lidé.

 29. 29 jakub 18.08.05, 19:22:11
  FB

  [28] Rasismus a xenofobie asi za tak moc nevymírá, bohužel...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem