Sunnysoft Backup Manager vs. SPB Backup

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Sunnysoft Backup Manager vs. SPB Backup

Česká firma Sunnysoft specializovaná na Windows CE před pár dny vydala novou verzi svého programu Sunnysoft Backup Manager 4 pro zálohování Windows Mobile zařízení, a nabídla mi jej k otestování. Dosud jsem používal SPB Backup 1.5.1.

Sunnysoft Backup Manager toho umí v několika ohledech více, a v jednom méně, než SPB Backup. V Sunnysoft Backupu si navíc můžete zvolit, přesně které složky a komponenty mají být zálohovány či ignorovány (SPB Backup zálohuje jen kompletně vše), navíc plánovač u Sunnysoftu je lepší, umožňuje nejen časové zálohování, ale i zálohování při nízké úrovni baterie. SPB Backup naopak obsahuje užitečnou utilitku pro Windows XP, která umí soubor zálohy rozbalit, a dostat z něj ven na PC soubory i obsah registrů. Dle Petra Mahdala ze Sunnysoftu se podobná utilitka připravuje i pro jejich zálohovací soubory, což bych velice přivítal.

Kromě zálohování umí obě aplikace samozřejmě i obnovu dat. V obou případech jsem udělal backup, hard-reset zařízení (tedy vymazání všech dat), a následně obnovu dat, a testoval, zda je vše řádně obnoveno. Nutno říci, že mám na svém HTC TyTN nestandardní (Cingular) ROM a hromadu Today pluginů, a přesto vše proběhlo korektně (až na pár trivialit, jako je nutnost znovunastavení klávesnice). Zařízení bylo po hard-resetu a obnově (a pár sekundách nastavování) použitelné stejně jako před ním.

Screenshoty produktu

Jednoduché rozhraníJednoduché rozhraní
Plánovač zálohPlánovač záloh
Pokročilé zálohováníPokročilé zálohování
Obnova zálohObnova záloh

Další zajímavosti

Sunnysoft Backup Manager a SPB Backup se mimochodem při restore chovají odlišně, SPB Backup nejdříve smaže celou oblast, a pak do ní kopíruje nové soubory, kdežto Sunnysoft Backup Manager soubory vždy jen doplňuje. Nevím, která varianta je lepší, ideální by ale bylo, kdyby výrobce v další verzi nabízel (alternativně) obě možnosti, obě se v určité situaci hodí.

Zajímavý je také odlišný přístup obou produktů k zálohování a restartu, Sunnysoft Backup požaduje vcelku logicky restart před zálohou (aby soubory nebyly otevřené či uzamčené), SPB Backup až po ní. Oba postupy ale v praxi fungují.

Závěr

Nový Sunnysoft Backup Manager 4 je kvalitní aplikace pro zálohování. Pokud preferujete navíc české produkty nad ruskými, není co řešit :-)


Komentáře

 1. 1 Mirek 16.11.06, 08:33:33
  FB

  Radku, prosím tě, uvažuji také o koupi nějakého zařízení s WM5, mám ale dilema. Koupit raději MDA Vario nebo novější HTC P3300? P3300 je novější a i s navigací. Do Varia se dá samozřejmě dokoupit externí ale cenou jste potom stejně jako u P3300. Díky za Váš názor

 2. 2 Radek Hulán 16.11.06, 10:24:36

  [1] jedno zařízení má klávesnici, druhé GPS, záleží na tobě, co více potřebuješ.. Osobně bych mezi těmito dvěmi volil HTC P3300.

 3. 3 WAV 16.11.06, 14:10:54
  FB

  Oba softíky jsem zkoušel,jsou špičkové a řekl bych, že je jedno, které kdo používá. Hlavně je nutné některý z nich mít. Ušetří spoustu času. Sám mám oficiálně SPB, protože jsem o něm věděl dříve. Automatické zálohování mi však nefunguje, zkoumám příčinu.Snad na to brzy přijdu.

 4. 4 Dave 16.11.06, 15:31:00
  FB

  V SPB je taky možné zálohovat pouze vybrané adresáře, při výběru položek k zálohování se vybourou systémová data, možnosti a upravit. Jinak Sprite Backup není taky špatnej.

 5. 5 001 23.11.06, 20:21:42
  FB

  Pane Huláne. Dle vámi prezentovaných informací jste odborník na programování i odborník jako uživatel. Prosím o zodpovězení laické otázky... Proč dnešní PDA, Pocket PC či ja se to vše jmenuje, má k dispozici tak primitivní aplikace, když i procesor typu ..286 je proti dnešním procesorům, v dnešních příručních počítačích, břídil. O paměti RAM (RWM), která je k dispozici aplikacím, ani nemluvě. Windows (95, 95SE, NT4, 98, Me, NT2000...) jsou dnes stavěny jako operační systém, který je vstřícný uživateli, bohužel se mi zdá, že je tomu tak jen na platformě PC. Myslím, že Windows Mobile je jen obchodní záležitost, že se opět opakuje marketingový uměl fy Microsoft. Copak musí být Windows Mobile, v jakékoliv verzi, tak stupidně jednoduché? Vracíme se v příručních počítačích skoro do doby Dosu verze 5?

 6. 6 Radek Hulán 23.11.06, 22:31:00

  [5] jak jsi přišel na to, že na WM5 jsou "stupidně jednoduché" aplikace? Je vidět, že naprosto nevíš, o čem mluvíš. Například Pocket Informant 2007 pro PPC je funkčně dokonce lepší než Outlook 2003, a používám jej raději pro plánování času, SoftMaker TextMaker je lepší než OpenOffice Writer pro PC, atd.

  Hlavním kladem WM5 jsou právě špičkové aplikace, proto je to excelentní systém.

 7. 7 Pepa 24.11.06, 17:59:03
  FB

  Prosím, není mi z vašeho popisu zcela jasné zda a případně v jaké nabídce lze zálohovat například Kalendář, Kontakty a Úkoly jako v nižší verzi. A je to možné zálohovat samostatně? Kde?

 8. 8 Radek Hulán 24.11.06, 18:36:13

  [7] je to možné, na posledním obrázku to je vidět, stačí si vybrat "PIM Data" databázi

 9. 9 Pepa 26.11.06, 13:05:51
  FB

  [8] Podle toho obrázku se mi právě zdá, že se potom ale zálohuje Kalendář, Kontakty i Úkoly dohromady a nelze samostatně - pokud je to v tom "PIM Data" (Nevětví se.) Nebo se mýlím?

 10. 10 Sunnysoft - programator Backup managera 30.11.06, 21:12:49
  FB

  Ano, je to tak, na windows mobile 2005
  se zalohuje kalendar, kontakty i ukoly dohromady.
  Neumim to jinak naprogramovat ;-)

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem