Premiér Thajska je o 2 miliardy USD bohatší

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Premiér Thajska je o 2 miliardy USD bohatší

Tchaksin Šinavatra

Zatímco u nás veřejnost a novináři poměrně slušně bdí nad tím, co který politik dělá a v čem má on (či jeho manželka) podíl či „dlouhé prsty“, v takovém Thajsku si s tím nedělají starosti. Thajský premiér Tchaksin Šinavatra je dlouhodobě majoritním majitelem největšího Thajského mobilního operátora. A aby se zbavil nařčení z konfliktu zájmů, tak část svého podílu za 1.87 miliardy USD prodal.

Nutno říci, že dynastie Šinavatra je v Thajsku nesmírně vážená, a být byť její vzdálený příbuzný je cesta na absolutní vrchol. Podobnou důvěru si v Thajsku zaslouží tradičně jen král a jeho rodina. Zajímavé je, že řadovým Thajcům, se kterými jsem mluvil, miliardové podnikání premiéra nevadí, naopak jej obdivují pro to, co dokázal.

Jiný kraj, jiný mrav… Pravdou ale je, že Thajsko za vlády Tchaksina Šinavatry spolupracuje velice úzce s USA, a život řadových Thajců se drasticky zlepšil. I tak je ale současný průměrný příjem ve výši zhruba 1.500 Kč / měsíčně zanedbatelný.

V Thajsku jsou veškerá média pod kontrolou státu, i takový anglicky píšící Bangkok Post si nedovolí zveřejnit nic proti premiérovi či královské rodině (vůči té panuje doslova posvátná úcta). Spíše bych tedy současný prodej části společnosti než na „řešení konfliktu zájmů“ viděl na to, že Tchaksin potřeboval 2 miliardy USD v hotovosti na zaplácnutí běžných výdajů :-)


Komentáře

 1. 1 Andre 23.01.06, 18:00:54
  FB

  Já myslím, že jsi říkal, že s politikou končíš. Jestli se mýlím klidně mě oprav. Nebo to není politika?

 2. 2 Radek Hulán 23.01.06, 18:02:13

  [1] možná to je trochu politika, ale nikoliv česká ;-)

 3. 3 JaJa 24.01.06, 09:30:06
  FB

  I tak je ale současný průměrný příjem ve výši zhruba 1.500 Kč / měsíčně zanedbatelný. - Škoda, že též nebylo zmíněno, že jídlo se dá pořídit už za 20 bahtů. Jinak celé Thajsko se IMHO stává "americkou ´kulturní´zónou", čímž si nenapravitelně ničí své kulturní a historické bohatství...:-(

 4. 4 Radek Hulán 24.01.06, 09:41:19

  [3] slušné jídlo nepořídíš za 20 Bahtů, i když je fakt, že hrstka rýže a k tomu kousek manga takto stát bude.. Opravdu dobré jídlo stojí 100 Bahtů a více, a to je podobné jako u nás..

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem