Mozilla Firefox 0.9.2 - zlepšuje se!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Mozilla Firefox 0.9.2 - zlepšuje se!

Technologie 12.07.04
Firefox

Po cca deseti článcích na tomto web|zine, vyzdvihujících výhody Opery 7.52, musím s radostí konstatovat, že Open Source browser Firefox 0.9.2 se dostal do stádia, kdy začíná být vysoce použitelný. A to je moc dobře.

Zatímco pohrobek beznadějně zastaralého a nebezpečného Internet Exploreru, či jeho kabátků, ať už pod názvem MyIE2 či Maxthon (stydí se MyIE2 za stařičké "virové" IE jádro?), začínal získávat příznivce, bohužel, a utužovat pozici IE, Firefox by tuto pozici mohl zvrátit. Opera, ať už je to jakkoliv dobrý prohlížeč, email klient, RSS čtečka, či IRC klient, je za 39$ pro naprostou většinu uživatelů příliš velký luxus.

O tom, že i když oblečete krávu (MSIE) do hedvábných šatů (MyIE2), tak bude pořád smrdět, jsem psal již dříve. Zlepšující se kvalita Firefoxu, nyní skutečně velice dobrého, lehkého, a stabilního browseru (až na pár extensions nezávislých autorů), těmto uživatelům nabízí velice dobrou alternativu.

Extensions jako AdBlock pro blokování reklamy, AllInOne Gestures pro ovládání browseru myší, QuickNote pro poznamenání si věcí na webu, i s URL, odkud jsou (i když, jsou tam jen 4 schránky, což je málo, škoda, mělo by to být neomezené!), Tabbrowser Extensions pro skvělé vylepšení tabbed-browsing (otevírání záložek v jednom okně, focus po x milisekundách, a mraky dalších věcí).

Nebo třeba i GMail Compose, která, pokud jste vlastníkem účtu na gmail.google.com tak Vám bude otevírat mailto: odkazy jako nové okno v Gmailu. Což je perfektní, zvláště proto, že GMail nabízí to samé co Opera M2 email klient - pohledy, namísto folderů. Pokud mi přijde z různých emailových účtů email podobného obsahu, mám jej v Opeře v jednom pohledu, zatímco v normálním emailu (jako třeba Thunderbird), v různých folderech. Koncepce folderů je zastaralá. Opera M2 a GMail ji řeší. Jako jediní.

Nový Firefox 0.9.2 je relativně malý, rychlý, má sympatický nový default skin, importuje záložky a hesla z MSIE, případně z jejich ekvivalentů (tedy těch krav v hedvábných šatech, jako MyIE2). Je co zlepšovat? Jasně. Zejména je nutné zlepšit default instalační package. Ten neobsahuje například ovládání browseru gesty myší. Na to je nutné si stáhnout extension. Je to jednoduché, ale, "masy" toto dělat nechtějí. Masy chtějí jednoduchý balíček, zapojit, a fungovat. Instalace by měla nabízet několik nejpotřebnějších extensions přímo při instalaci, například formou jejich stažení a instalace z internetu.

Firefoxu by slušela i MDI okna, ale, toho se asi nedočkáme. Což je velká škoda. Omezení na maximalizovaná okna je prostě omezení a "svobodný" browser by těch omezení měl přinášet co nejméně.


Komentáře

 1. 1 Neo 13.07.04, 02:01:24
  FB

  Pokud vím koncepci virtuálních složek - pohledů řeší i Ximian Evolution (bohužel jen pod Linuxem)

 2. 2 llook 13.07.04, 04:15:20
  FB

  Masy nejen že nechtějí stahovat extensions, masy ani ty extensions nechtějí. Běžný uživatel, který několik let používal modré E, chce především to, aby to mělo stejné ovládání a neotravovalo hláškami, kterým nerozumí.
  Vím o čem mluvím, několikrát jsem viděl íéčkaře přinucené použít Operu a není to pěkný pohled.
  I když s Firefoxem ve výchozím nastavení se ovládání od éčka tak moc neliší a problémy bývají minimální. FF je ideální pro odvykačku BFU od MSIE.

 3. 3 Ladislav Thon 13.07.04, 09:12:54
  FB

  Zajímalo by mne, co vznikne, když se kráva zpod hedvábných šatů nahradí Gecko rendering enginem (a to lze). Proti Mozille i proti Opeře mám lehké výhrady týkající se look 'n' feel (i když doma používám Operu a v práci Mozillu), které by MyIE2 aka Maxthon mohl řešit. Až bude finální verze, určitě ho vyzkouším.

 4. 4 Radek Hulán 13.07.04, 09:24:17

  [3] pokud má MyIE2 jádro Gecko, nefungují tam některé funkce a celé je to jakési pomalé a podivné.. Firefox tímto netrpí ;)

 5. 5 rony 13.07.04, 09:39:41
  FB

  1. Firefox je neustále v nultej verzií. Fakt má čo zlepšovať v procese inštalácie. Preferoval by som dva balíčky - zip a selfinstall. Ešte stále sa proces inštalácie silne vyvíja - práve preto zatiaľ poslednú verziu nepoužívam. Self balík by podľa mňa mal reflektovať názory používateľov a pár Extenzií zahrnúť už dovnútra. Chcel by som ale potom mať možnosť ich úplne amputovať pokiaľ ich nechcem.

  2. Ak bude Maxton (nikto nevie ako sa to vlastne volá) fungovať na jadre Gecko, tak bude akurát dobrou voľbou pre tých, čo si zvykli na rozhranie toho predošlého Myjije (MyIE alebo MYIE2?).

  Chápem, že veľa ľudí šatičky MyIE uchvátia a vyhovejú im.

  Keď som sa rozhodol, že IE už nemá cenu živiť ako prehliadač osobne pre mňa, zvážil som dve kritéria pre nový prehliadač:
  a) umožní mi nový prehliadač používať moje zakorenené návyky z IE? Vyhovel Firebird.
  b) umožní mi nový prehliadač vyhnúť sa prílevu spywaru a ďalších nezmyslov a zlomyselností, ktoré boli pre IE stavané? Vyhovel Firebird.
  c) budem musieť používať ďalší nezávislý software kvôli bodom a) a b)? Firebird povedal, že nie. S prepáčením aj MyIE to vyžadoval ale už v základe mi neodpovedal správne v bode b)
  Boli to moje subjektívne a osobné požiadavky. Verím, že väčšina používateľov Myjije zasa preferovala zmenu rozhrania IE na niečo trošku použiteľnejšie a ďalej nepátrala. Chápem aj isté obavy z nekompatibilnosti stránok. V tomto smere som bol osobne aj ja veľmi prekvapený, čo nie je ale žiadnou novinkou - je to len fakt, že stránky idú pozerať aj v niečom inom ako je renderovacie jadro IE.

  Kým však Firefox nedospeje k plnej verejnej verzií, nemá cenu príliš porovnávať jeho existujúce funkcie a vlastnosti - tie sa menia build od buildu.

 6. 6 rony 13.07.04, 09:41:21
  FB

  MDI okna - mne nevyhovujú ale pokiaľ by sa mi neplietli - kľudne môžu byť. Chápem, že človek zvyknutý ich možno potrebuje. Na druhú stranu - desktop windows je sám v princípe MDI, takže slobodne otváraj okná cez Ctrl-N ;-) (blba rada ja viem)

 7. 7 Radek Hulán 13.07.04, 10:09:17

  [6] ano, desktop Windows je MDI, ale pak přicházíš o výhody tabbed-browsing, MDI, tedy více oken, má i MSIE ;)

 8. 8 Jiří Macich ml. 13.07.04, 11:50:24
  FB

  [4] Pomalé se mi to nezdá. Pokud vím, tak stále ještě není pořádně hotová finální verze a v té má být podpora Gecka mnohem lepší.

 9. 9 lookyn 13.07.04, 11:54:34
  FB

  Opera je nejlepší prohlížeč, betdebat! Firefox ji, ale IMHO dohání. Osobně sice používám snad všechny browsery (na testování stránek), ale jako defaultní mám Operu. Po tomto článku, ale musím updatovat Firefox a vyzkoušet ho! Dík

 10. 10 Jiri Zahradil 13.07.04, 22:35:21
  FB

  U Firefoxu se mi líbí obvzáště jeden zajímavý plugin a to mozex - mimochodem není něco takového k dispozici pro Operu?

  Kdo to nezná, tak pomocí tohoto pluginu si lze nadefinovat externí aplikaci pro editaci v TextArea. To je výborná věc např. pro redakční systém - člověk není omezen jednoduchým prvkem na stránce, není závislý na žádném javascriptovém editoru prostě si to otevře ve svém oblíbeném desktop editoru a napíše to. Pro editaci obsahu na webu - výborné.

 11. 11 reno 27.05.06, 15:13:03
  FB

  Mozilla (FF) má k dispozici spoustu dobrých pluginů. Stačí hledat. Perfektní je webdeveloper nejen pro developery. Další co používám je Flashgot, Lorem ipsum content generator, html validator, colorzilla atd. Zkuste je taky neuděláte chybu. Jo ještě jsem zapomněl na forecast, to je o počasí...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem