Jak na blikající logo (background-image) v MSIE

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak na blikající logo (background-image) v MSIE

Před pár dny jsem řešil blikající logo vložené jako background-image na tomto webu v MSIE, což je jedna z chyb toho browseru. Jedna varianta byla dát logo do textu přímo jako <img />, ale do toho se mi opravdu nechtělo, protože poté se horní logo o velikosti 80KB natahuje zároveň s hlavním textem, a pro uživatele s pomalým připojením to velice zdržuje. Logo definované v CSS se ovšem natáhne až poté, co je natažen hlavní text, a uživatel si již web v klidu čte.

Na to blikání mě první upozornil Flash animací a pomohl to otestovat Tomáš Hojgr (děkuji!), protože v mém MSIE nic neblikalo. Vtip „blikání“ je v tomto nastavení MSIE, kdy MSIE při každém pohybu myši nad logem toto neustále znovu a znovu tahá ze serveru, bez ohledu na cache:

MSIE nastavení

Pro odstranění blikání nepomohlo ani dát background-image z tagu a na vnitřní tag span, jak navrhoval Chose.

Nakonec se schůdným a plně funkčním řešením ukázala rekonfigurace Apache serveru, a to pomocí instalace mod_expires (webhosting tojeono.cz jej na základě mé prosby instaloval vskutku bleskurychle) a aktivace ukládání obrázků do cache po dobu 30 dnů v takovémto .htaccess souboru:

# no flicker in MSIE
BrowserMatch "MSIE" brokenvary=1
BrowserMatch "Mozilla/4.[0-9]{2}" brokenvary=1
BrowserMatch "Opera" !brokenvary
SetEnvIf brokenvary 1 force-no-vary

# set expires for images
<FilesMatch "\.(gif|jpe?g|png)$">
	ExpiresActive On
	ExpiresDefault A2592000
</FilesMatch>

Komentáře

 1. 1 Hondrej 11.10.05, 11:38:31
  FB

  Byl bych vděčný za příklad, kde blikající logo bude zcela zřetelné.

  Mimochodem, stává se Vám také, že u něktěrých webových prezentací Vám ve FireFoxu bliká nějaký obrázek případně celý DIV? Kde je asi chyba?

 2. 2 Radek Hulán 11.10.05, 11:52:55

  [1] stává, je to chyba Firefoxu, jedna z mnoha, hlášená v Bugzille

 3. 3 Petr Václavek 11.10.05, 15:58:34
  FB

  Včera jsem začal psát článek na stejné téma, ale teď vidím, že jsi byl rychlejší :( Ale nakonec jsem ten svůj článek také vydal, protože obsahuje řešení i pro weby, které hostují u společností, které nedovolují měnit nastavení webového serveru. Toto řešení spočívá v malém PHP skriptu. Odkaz je následující: Blikající pozadí záhlaví stránky v MSIE při použití background-imageWebdesign

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem