HTC Artemis (MDA compact III) - upgrade na WM6

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

HTC Artemis (MDA compact III) - upgrade na WM6

HTC je dlouhodobě nejlepší výrobce mnohoúčelových zařízení / telefonů s Windows Mobile operačním systémem. V Asii (Dopod), Velké Británii (O2 UK) i Německu (O2 Germany) se standardně nabízí upgrade z Windows Mobile 5 na Windows Mobile 6, které jsou hezčí, rychlejší a mají nové aplikace (Outlook Mobile podporuje HTML, přítomen je Word Mobile 2007 a Excel Mobile 2007) a mnohá další zlepšení.

Nejlepší a nejnovější verzí WM6 ROM je v současnosti ta od O2 UK, obsahuje poslední verzi operačního systému i balíček Office Mobile 2007. Na této ROM jsou pak založené i další neoficiální (například B&B 4.0), ale silně bych je nedoporučoval, vždy na nich něco nefunguje. O2 UK WM6 ROM má zhruba 45MB volných pro ukládání dat a 25MB pro spouštění programů (skvělá hodnota postačující libovolné navigaci).

Pokud vám nevadí angličtina v aplikacích instalovaných v ROM (čeština samozřejmě plně funguje na klávesnici, české jsou i veškeré fonty), můžete se pustit do upgrade.

Cílem bude obyčejný HTC Artemis s Windows Mobile 5 či T-Mobile MDA compact III povýšit na něco podobně luxusního:

úvodní obrazovka verze systému

Upozornění

Upgrade popsaný v tomto článku děláte na vlastní nebezpečí. Hrozí při něm reálná možnost zničení vašeho zařízení, které může poté opravit jen autorizovaný servis (například při výpadku napájení během flashování je téměř jistota nefunkčnosti zařízení). Před upgrade si zazálohujte veškerá vaše data, v zařízení budou smazána!

Příprava na upgrade

Nejdříve si vaše HTC zařízení plně nabijte (respektive na minimálně 80%). Následně budete potřebovat Windows XP SP2 a poslední verzi ActiveSync 4.5. Pokud již máte jen Windows Vista (x64), můžete s úspěchem použít virtualizaci Windows XP pod VMWARE, VMWARE totiž umí virtualizovat i ovladače pro nově připojená (pokud je aktivní VMWARE okno) USB zařízení:

Následně si stáhněte soubor HTC_Artemis_WM6.exe (50MB), jsou v něm veškeré potřebné komponenty pro flash na WM6 a uzpůsobení. Veškeré soubory pocházejí z fóra xda-developers.com.

01. flashování USPL

Protože pravděpodobně nemáte přímo přístroj s tovární O2 UK ROM, ale s O2 CZ, T-Mobile CZ či HTC WWE ROM, budete muset udělat z vašeho Artemise jednorázové SuperCID. Tento postup následně umožní nahrát na vaše zařízení jakoukoliv ROM, která pro něj standardně není určena (takový T-Mobile se pro WM6 nerozhoupe asi nikdy, tradičně kašle na své stálé zákazníky, takže vám nezbývá, než si "pomoci sám").

Připojte vašeho Artemise, nechte běžet ActiveSync, a z adresáře 01. USPL spusťte soubor start_uspl.exe. Zabere to pár minut, poté zmizí DOSové okno, zařízení se zrestartuje, a provede se jeho flash na SuperCID. Po restartu by vám na úvodní obrazovce mělo naběhnout (na druhém řádku červeným písmem) SPL 1.11.0000, jen poté je flash úspěšný. Pokud tam bude něco jiného, popřípadě utilita na flashování nezahlásí "success", nepokračujte dále!

Můžete flashování USPL vyzkoušet ovšem podruhé, občas to z neznámých důvodů na poprvé neprojde. Zničit tímto váš přístroj je prakticky nemožné (zůstává v něm stále stará ROM), jen bych doporučil mít při flashování připojen počítač na UPS s kapacitou minimálně 10 minut (nebo použít notebook s plně nabitou baterií).

02. flashování Windows Mobile 6 ROM

Nyní již můžete na váš Artemis nahrát libovolnou ROM. Zapněte jej, připojte k Windows XP SP2 pomocí ActiveSync, a v adresáři 02. O2 WM6 ROM spusťte soubor RUU_Artemis_O2_UK_3.4.206.2_4.1.13.28_02.67.90_Ship.exe.

Celý proces zabere zhruba 10 minut a výsledkem bude O2 UK WM6 ROM na vaše HTC Artemis. Po úspěšném dokončení flashování jej odpojte od počítače, spustí se úvodní modré logo O2 a poté zelená úvodní obrazovka Windows Mobile 6.

Při požadavku na "This device will customize in 3 seconds" proveďte soft-reset (zastrčte stylus to dírky vlevo dole), O2 UK customizace na českých SIM kartách nefunguje (a je tak zcela k ničemu). Neinstalujte ji!

Při flashování důrazně doporučuji použít na počítači záložní zdroj napájení (UPS).

03. flashování HTC SplashScreen

Pokud se nechcete dívat při startu na modré logo O2, můžete volitelně přeflashovat toto logo na standardní HTC SplashScreen (doporučuji všem, co mají T-Mobile či Vodafone či HTC verzi). Přístrop zapněte, připojte k počítači s Windows XP SP2 a ActiveSync, a v adresáři 03. HTC SplashScreen spusťte soubor RUU.exe.

Před flashováním HTC SplashScreen budete muset nejdříve spustit USPL, viz bod 01 tohoto návodu.

04. HTC Home

HTC Home

HTC na své Windows Mobile 6 zařízení instaluje standardně opravdu vynikající HTC Home plugin pro Today obrazovku. Jedná se o velké hodiny s budíkem, rychlé obrazové vytáčení kontaktů, rychlé spouštění aplikací, počasí, přepínání profilů a ovládání hudebního přehrávače.

Pokud chcete (silně doporučuji!) tento balíček použít, připojte počítač k PC (teď již klidně s Windows Vista x64 a Mobile Device Center 6.1), nakopírujte na telefon z adresáře 04. HTC Home soubor HomePluginWM6.cab a instalujte.

V nastavení bych v Today obrazovce následně doporučoval vypnout vše kromě HTC Home, Calendar a Tasks.

05. HTC DialPad

DialPad

O2 WM6 ROM je velice dobře funkční, ale obsahuje otřesný modrý dialpad (telefonní ovládací modul). Pokud chcete něco, co bude lépe ladit k ne-O2 HTC zařízení, doporučil bych z adresáře 05. HTC DialPad nainstalovat soubor Wizard_reTOUCHed_Dialer2.cab.

Výsledek nového dialpadu vidíte na obrázku vpravo.

06. Český smartdialing

Jimmy98 z ce4you.cz fóra udělal skvělý hack pro smartdialing (chytré vytáčení) pro tento DialPad. V praxi to znamená to, že z obrazovky telefonu můžete rychle vyhledávat i oblíbeného agenta provokatéra se jménem "Žluťoučký kůň".

Pro instalaci podpory pro češtinu v HTC DialPadu instalujte z adresáře 06. Czech SmartDial soubor jimm98y_smartdialing_2_5_27526.cab.

07. Přetaktování procesoru s BatteryStatusExt

Protože 200MHz TI OMAP procesor není nic úžasně rychlého, můžete z adresáře 07. BatteryStatus OverClock použít plugin BatteryStatusExt.1.04.CAB pro automatické přetaktování (a podtaktování) procesoru.

Uvedený proces významně zvýší výkon zařízení, protože při zatížení CPU zvýší automaticky jeho frekvenci z 201MHz na (například) 273MHz, naopak při nečinnosti zařízení nechá frekvenci poklesnout na 143MHz a šetří tak baterii. Záložky OMAP a CPU Scaler nastavte v aplikace BatteryStatusExt následovně, jen upozorňuji, že možnost přetaktování je u každého kusu telefonu jiná a váš telefon nemusí fungovat na 273MHz, proto testujte od nižších hodnot a nepoužívejte při testování volbu "Overclock on reboot"!

BatteryStatusExt OC BatteryStatusExt OC

08. HTC theme

HTC na svých nových zařízeních (Touch, Kaiser) používá černé téma, které je velice pohledné a hlavně velice dobře čitelné. Pokud je chcete použít, nakopírujte je z adresáře 08. HTC Theme do složky My Documents na zařízení, a zvolte si je v Nastavení / Today obrazovka.

09. konfigurace HTC Home

HTC Home plugin (z bodu 04) se standardně instaluje s 6 tabs, a bez možnosti zvláštní konfigurace. Změna vzhledu je ovšem doménou aplikace HTC Home Plugin Customizer, z adresáře 09. HTC Home Config. Můžete tím snadno dosáhnout třeba mého vzhledu, viz horní obrázek. Na vlastní vzhledy pozadí, hodin, ikon a počasí se můžete podívat zde.

Závěr

Věřím, že se vám nové HTC Artemis WM6 zařízení bude líbit. Jedná se o opravdu skvělý malý telefon s integrovanou GPS, a vyšší rychlost a pěkný vzhled Windows Mobile 6 morálně podstatně zvýší jeho životnost.

Pro případné řešení problémů doporučuji také ce4you.cz a xda-developers.com.


Komentáře

 1. 1 Zdeněk Bervid 27.09.09, 20:02:58
  FB

  Já mám dotaz mě to házi nějakej eror to USPL přesněji řečeno Error 270 prosím o radu děkuji předem...

 2. 2 Zdeněk Bervid 07.10.09, 22:29:52
  FB

  To tady asi ty komentáře nikdo nečte co ?? Pane Hulán prosím o vaší odpověď ... Děkuji s pozdravem Zdeněk Bervid

 3. 3 Radek Hulán 08.10.09, 03:26:57

  [2] psal jsem o tom článek na MobilMania.cz, telefon dávno nemám (měním je max po roce), takže doporučuji poptat se třeba na ce4you.cz

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem