Čištění registrů (Registry Cleaners) ve Vista x64

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Čištění registrů (Registry Cleaners) ve Vista x64

Windows Vista 08.05.07

Windows Vista x64 v sobě skrývá určité nástrahy pro programátory. Nativní 64-bitové aplikace totiž vidí celou strukturu registrů a filesystému, nicméně 32-bitové aplikace vidí jen jejich část, díky Wow6432 vrstvě.

V praxi to vypadá tak, že pokud je spuštěna 32-bitová aplikace, jako větev HKLM | Software registru je jí ve skutečnosti nabídnuta namapovaná část HKLM | Software | Wow6432Node.

registry ve Vista x64registry ve Vista x64

Podobně je na tom filesystém, adresář \Windows\System32 obsahuje 64-bitové knihovny, zatímco 32-bitové aplikace tento adresář vůbec nevidí, a odkazují se na \Windows\SysWOW64. I proto nemůžete v běžném 32-bitovém editoru upravovat hosts soubor, je totiž v 32-bitové adresářové struktuře nedostupný, musíte použít x64 text editor.

V praxi to znamená, že ne každý 32-bitový program, který jde spustit na 64-bitovém systému, také bude bezvadně fungovat, a týká se to zejména těch, co přistupují do filesystému Windows či do registrů.

Jedním z nejkritičtějších a nejvíce nebezpečných aplikací jsou různé "Registry Cleaners", čili "čističe registrů". Používání těchto aplikací ve 32-bitovém režimu může vést doslova k devastaci počítače, protože jsou vymazány životně důležité věci (jedním se špatných nástrojů je třeba Vista Manager).

Fakt, zda váš zvolený "čistič registrů" plně a korektně podporuje Vista x64 můžete zjistit snadno, stáhněte si prográmek x64test.exe a spusťte jej. Tento prográmek vytvoří následující neplatný zápis do registrů:

HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\x64test.exe
Default value: %ProgramFiles%\x64testa\x64testa.exe

Uvedená cesta samozřejmě neexistuje, nicméně, špatný 32-bitový "čistič" tento problém nenajde, danou sekci registrů vůbec nevidí.

Takové TuneUp Utilities 2007 fungují ovšem v poslední revizi z 5/2007 zcela korektně.

TuneUp Utilities 2007 fungují na Vista x64 korektněTuneUp Utilities 2007 fungují na Vista x64 korektně

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem