Antivirus a antispyware je věc pro amatéry

Je tomu už více než 5 let, co na počítači s Windows nepoužívám antivirus ani antispyware (a poslední rok ani firewall pod Windows, protože tu mi skvěle supluje Asus 500g router s linuxovou iptables). Všechny tyto programy drasticky zpomalují počítač, a já nevidím jediný důvod je používat, neboť na to, aby člověk neměl s virovou a spyware nákazou pod upravenými Windows jediný problém, stačí mírné technické znalosti a dodržování pár základních pravidel. Jen IT hlupáci mají problém s viry.
Pokud nemáte linuxový router, jediné co skutečně potřebujete, je kvalitní firewall. Antivirus i antispyware nikoliv. Proč tomu tak je? Žádný virus, který Vám přijde poštou se nespustí sám od sebe, vždy vyžaduje nevzdělaného uživatele, který na cosi klikne, spustí to, smaže to. V reálu to vypadá tak, že pokud mi přijde poštou soubor Nadržená kůzlata.AVI.exe
, smažu to, nevzdělaný a nadržený uživatel to spustí a pak se nestačí divit. Osobně ale nejsem technický nevzdělanec, a ona berlička antiviru je pro mě naprosto zbytečná. Pro poštu používám mimochodem MS Outlook 2003, nic lepšího totiž neexistuje, vzhledem k integraci Outlooku s kalendářem, plánovačem času, kontakty, poznámkami a úkoly, a jejich synchronizace na telefon, nemá tento program konkurenci.
Stejné je to s antispyware. Nejsem člověk co leze na porno-stránky s Microsoft Internet Explorerem, mám raději reálný sex a Operu :-) Tudíž možnost, že se mi do počítače dostane spyware z internetu je nulová. Rovněž nepoužívám warez software a warez hry, kupuji si je, a na originálních CD/DVD viry opravdu nejsou.
Když jsem si dnes jen tak proskenoval svůj domácí počítač pomocí SpySweeper, NOD32 a AdAware, výsledek byl, že můj počítač je zcela čistý.
Pokud někdo nadává Microsoftu za děravé Windows, je sám ve skutečnosti hlupákem. Microsoft dělá skvělý operační systém, a proto okupuje téměř 100% trhu desktopů a velké procento serverů.
Skutečností ale je, že řada uživatelů počítačům a software naprosto nerozumí, a než aby si zaplatila špičkového odborníka, raději si zanadává na Microsoft. Jak primitivní… Jako by se lidé styděli za to, že počítačům a software nerozumí. Proč proboha? Na opravu auta také zavezete auto to autorizovaného servisu, ne? A software jej mnohem složitější než automobil…


Genuine Advantage - budete si software kupovat?
Pokud si chcete od včerejška stáhnout jakýkoliv program z webu Microsoftu, musíte prokázat, že vaše Windows jsou legální. Ověření se děje pomocí jednoduché ActiveX komponenty, která odešle registrační číslo vašich Windows (a vaši IP adresu) do Redmondu, tam se porovná s databází skutečně vydaných a platných registračních čísel, a pokud je vše v pořádku, můžete si program či aktualizace na Windows stáhnout. Pokud vše v pořádku není, máte smůlu, vaše IP adresa bude zalogována a předána FBI, CIA a BSA, a k vašemu bydlišti budou ihned poslány vrtulníky s bezpečnostním výsadkem.
Celá tato aktivita směřuje k jednomu - donutit 30-40% lidí, co mají Windows kradené, aby si je zlegalizovali. Poněkud podivné je, že tato legalizace vás přijde v případě Windows XP Home na $99, tedy méně než oficiálná krabicová verze.
Jako legální uživatel Windows můžete potom nicméně klidně spát, a rovněž využívat dalších programů od Microsoftu zdarma, jako jsou třeba vícejazyčné slovníky pro Office 2003.
Genuine Windows Advantage v praxi
V praxi to vypadá takto, pokud chcete stáhnout například Microsoft Antispyware, jste vyzváni k validaci vašich Windows:

Velice povedený monitoring počítače od Asusu
Asus je jedna z nejlepších a největších firem, co vyrábí základní desky a grafické karty pro koncové uživatele, a právě díky své velikosti a financím si Asus může dovolit investovat i do projektů, které ostatní (menší) výrobci ignorují.
Nový Asus PC Probe II umožňuje monitorování zhruba 10 parametrů základní desky, včetně napětí, otáček větráků, implementace Q-fan (dynamicky řízené větráky podle teploty CPU), vlastních teplot a dalšího, a na rozdíl od staršího PC Probe I to vypadá i graficky velice dobře.
Jedná se skutečně o velice povedený a stabilní software, měl by fungovat pro veškeré top desky Asusu, ať už s Intel nebo AMD procesorem. U každé měřené hodnoty si je možné nastavit i její maximum pro upozornění, ať už grafické nebo zvukové, při překročení tohoto maxima. Pro přetaktované a vyladěné počítače se jedná v podstatě o nezbytnost.
V reálu to vypadá třeba takto (LCD displeje vpravo nahoře):
Zlepšení kompatibility Athlonu X2
Athlon X2, tedy procesor se dvěmi fyzickými jádry, je poměrně dost výkonná věc (lepší bude v některých testech snad jen dualcore Pentium Extreme Edition, protože to má navíc i HyperThreading, tedy pro některé operace používá hned 4 jádra, a podstatně rychlejší implementaci SSE, SSE2 a SSE3), nicméně Windows XP SP2 standardně pro tento procesor neobsahují ovladače.
Včera jsem třeba testoval Razer DiamondBack myš, a z ničeho nic se mi GTA:
SA zrychlilo zhruba dvakrát, jako bych si nahrál nějaký speed hack.
Řešením je modifikace boot.ini
.
Jiný (dříve řešený) problém měl PCMark05, kde jeho test HDD byl neuvěřitelně pomalý, řešení je instalace posledního ovladače procesoru od AMD.
Zlepšení kompatibility pro Athlon X2:
- instalujte si AMD CPU Driver 1.2.2.2
- do
boot.ini
doplňte na konec řádku s volbou operačního systému hodnotu/usepmtimer
(více info) - pokud máte 1GB paměti a více, do sekce registrů HKLM/System/CurrentControlSet/Control/Session Manager/Memory Management doplňte hodnoty
LargeSystemCache
"1" aDisablePagingExecutive
"1" (obě typu DWORD)
PCMark05 - nejnovější verze nejlepšího testu PC

Futuremark PCMark04 byl bez diskuse nejlepším testem výkonu počítače jako celku, a to pro jeho komplexnost, na rozdíl od jednoduchých a velice úzce zaměřených herních testů. Dnes byla uvedena nové verze tohoto skvělého testu nazvaná logicky PCMark05.
PCMark05 již bere v potaz DualCore procesory, HT technologie, a mnohé další, a celkem v základní sadě nabízí zhruba 20 různých testů v 11 sekcích, které prověří veškeré parametry Vašeho počítače, od latence pamětí, výkonu procesoru, 2D grafiky, 3D grafiky včetně pixel-shaderů, výpočet fyzikálnách modelů, a řady běžných činností jako je komprese videa, audia, start Windows XP, či dekomprese souborů.
Pro instalaci PCMark05 budete potřebovat následující:
- Microsoft Windows Media Encoder 9
- Microsoft Windows Media Player 10
- Microsoft Internet Explorer 6
Pokud chcete, napište do komentářů konfiguraci Vašeho počítače a výsledek testu, dost by mě zajímalo, jak tento test vypadá na různém hardware. PCMark05 je totiž schopen, jako jeden z mála testů, dát objektivní pohled na skutečný výkon počítače.
Rychlejší spouštění CPU-Z
CPU-Z je skvělá utilitka ukazující informace o instalovaném procesoru a jeho (pře)taktování, nicméně, její start by mohl být podstatně rychlejší. Důvodem pomalého startu je zjišťování informací z SDP DDR modulů (doporučené časování a identifikace výrobce), což je většinou zcela nepodstatná a hlavně statická informace. Pokud v souboru cpuz.ini
SMBus vypnete, bude CPU-Z startovat okamžitě:

Vypnutí SMBus:
[CPU-Z] TextFontName=Verdana TextFontSize=12 TextFontColor=000060 LabelFontName=Verdana LabelFontSize=12 VCore=0 DMI=ON Sensor=ON SMBus=OFF
Ještě lepší adresářová struktura

Když jsem před pár dny reinstaloval Windows XP a veškeré programy
kvůli SLI kartám, upravil jsem si tradičně instalaci pomocí nLite.
Půvabné na nLite je, že nová verze
1.0 Beta 4 umožňuje měnit i umístění a název adresářů jako Program
Files
a Documents
And Settings
, které
jsou jinak příšerně dlouhé a obsahují spoustu mezer.
Pokud navíc změníte i Windows
na například sys
,
není problém takovéto vytvořené CD instalovat na již existující systém, a
nic nebude přepsáno, získáte dvě nezávislé Windows XP instalace na jednom
oddílu disku, což se docela hodí.
Takováto instalace je podstatně přehlednější, a v Total Commanderu stačí při správné konfiguraci stisknout jediné písmeno, a kurzor je ihned na požadovaném adresáři.
Navíc jsou do jedné adresářové struktury, po vzoru *NIXU, sloučeny 3 různé disky a 2 DVD mechaniky, práce je potom zase o něco pohodlnější, člověk se nemusí pořád přes Alt+F2
přepínat mezi různými disky, ale zůstává pořád na „céčku“.
V praxi to potom vypadá takto:
Původní adresář | Nový adresář |
---|---|
Documents and Settings | home |
Program Files | bin |
Windows | sys |
My Documents | doc |
My Music | snd |
My Images | img |
My Videos | avi |
Local Settings\Temp | tmp |
DVD-RAM mechanika F: | cd1 |
DVD-RW mechanika G: | cd2 |
disk D: bez šifrování | hry |
Ideální Start menu

Jímá mě nehraný děs a hrůza když vidím Start menu běžného uživatele počítače v němž je zhruba 100 neorganizovaných položek a nedá se v nich vyznat, a k tomu je zhruba stovka ikon na ploše. Podobná zmatená struktura je extrémně neefektivní na používání, požadovaný program je téměř nemožné najít, osobně tuto strukturu vždy předělávám do sekcí Audio a video, Kancelář, Internet, Grafika, Tuning počítače a Nástroje (pro programování), je tak snadné nalézt to, co potřebuji. Navíc, vytvoření této struktury zabere maximálně počáteční jednu minutu.
Spojené s horkými klávesami pro spouštění většiny věcí, a nVidia virtuální deskop pro celkové zlepšení Windows GUI, je to nejlepší prostředí, které znám (s výjimkou Gnome 2.10, ten je lepší).
RivaTuner a zakázání testu přetaktované karty
RivaTuner umí s nVidia grafickými kartami různá kouzla, nejužitečnější vlastností
bývá přetaktování karty, nastavení verze OpenGL (protože pár her nepodporuje
OpenGL 2.0), a několik dalších věcí. Moje XFX 6800GT karta, která
je standardně taktována na 350/1000 MHz
zvládá zcela stabilně
až 420/1200 MHz
, což je podstatně více než top 6800Ultra karty,
nicméně, standardní test přetaktování nVidie tuto rychlost nechce povolit.
Řešením je modifikace registrů, kdy se nVidia ovladačům tento test zakáže. Modifikace registrů se dá nejsnáze dosáhnout právě pomocí RivaTuneru v sekci Power User:


PGP Desktop umí šifrovat celý bootovací disk

PGP Desktop Professional 9.0 je novinkou od PGP Corp., tato nová verze byla vydána před 3 týdny. Koupil jsem si ji, za €69 ročního předplatného získáte totiž nejlepší řešení pro osobní bezpečnost, co vůbec existuje.
PGP
Desktop Professional 9.0 již dávno není jen nástrojem pro šifrování emailů
pomocí standardu OpenPGP (což umí třeba i open-source produkt GnuPG),
ale umožňuje i šifrování disku jako celku (včetně disku bootovacího; pomocí AES-256
),
šifrování jednoho souboru a vytvoření virtuálního disku, a také třeba šifrování
samorozbalovacích ZIP archívů.
Bez zajímavosti také není, že k dispozici jsou i kompletní zdrojové kódy, každý se tak může přesvědčit, že v produktu není ukryt „backdoor“ (právě jsem je stáhnul a jdu je zkoumat, nicméně, je to 100MB zdrojáků).
Celé to funguje tak, že při zapnutí počítače Vám místo loga Windows najede (nahoře vyfocená) obrazovka s výzvou pro zadání hesla. Po jeho správném zadání je disk on-the-fly dekryptován dle potřeby, a začínají bootovat Windows. Při ukládání na disk je zase prováděno on-the-fly šifrování, takže je to naprosto transparentní pro veškeré aplikace pod Windows (požadovány jsou Windows XP SP1 či SP2).