Integrace a nastavení editoru JEdit a PHP

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Integrace a nastavení editoru JEdit a PHP

Technologie 18.10.04
JEdit

JEdit je nejlepší programátorský editor, navíc multiplatformní. Je řádově lepší než oblíbený PSPad, protože je psaný Java programátory pro (nejen-Java) programátory, obsahuje podporu pluginů, skriptovacího jazyka, podporu více než 40 různých kódování, včetně utf-8, a mnohé další.

Pokud programujete v PHP, můžete si enhanced chm manuál k PHP integrovat do JEditu. Funguje to potom tak, že si v textu označíte klíčové slovo, stisknete předvolanou kombinaci kláves, třeba Ctrl+Alt+P, a ihned se Vám otevře stránka PHP manuálu k dané funkci. Velice užitečné, zvláště ve spojení s pluginy CodeBrowser, JTidyPlugin, a PHPParser.

Jak na to? V adresáři JEdit/Macros si vytvořte pod-adresář PHP a v něm soubor nazvaný Otevřít_v_PHP_manuálu.bsh s tímto obsahem:

CHM_location = "C:\\Dev\\Manual\\PHP\\php_manual_en.chm";
selections = textArea.getSelection();
if(selections.length > 0) 
  CHM_location += 
    "::/_function.html#" +
	textArea.getSelectedText();
exec("HH " + CHM_location);

Následně si stáhněte nejnovější dokumentaci k PHP, a umístěte ji do adresáře C:\Dev\Manual\PHP\.

Potom si v menu Utilities / Global Options / sekce Shortcuts / podsekce Macros přiřaďte pro makro Otevřít_v_PHP_manuálu klávesovou zkratku třeba Ctrl+Alt+P.

Mimochodem, toto je seznam pluginů, které v JEditu používám, stáhnout a instalovat si je můžete přímo z menu Plugins / Plugin Manager:

Pluginy
ActionHooks
BufferList
BufferLocal
BufferTabs
CharacterMap
ClassWizard
Clipper
Code2HTML
CodeBrowser
CommonControls
Console
ContextHelp
Docker
EditorScheme
ErrorList
FindFile
FTP
GesturePlugin
Hex
HexEdit
htmlparser
InfoViewer
JTidyPlugin
LookAndFeel
MacroManager
MouseSnap
NavigatorPlugin
PHPParser
ProjectViewer
QuickNotepad
Sessions
SideKick
TaskList
TextFilter
TextTools
WhiteSpace
XML
XSLT

Někteří lidé rovněž mají problémy se zobrazováním fontů v JEditu, je to problém Java VM. Stáhněte si nejnovější Sun Java VM, a potom v nastavení JEditu, Utilities / Global Options / sekce TextArea si zvolte písmo Monospaced 13 Plain a vypněte Smooth Text a Fractional Font Metrics.

Pomocí pluginu Editor Scheme Selector si můžete zvolit barevnou paletu, mě vyhovuje BradMace, popřípadě ColdFusion.


Existuje jednoduchý způsob, jak JEdit ponechat i při zavření jeho okna v operační paměti, v pozadí. Při dalším spuštění tak JEdit naběhne již během setin sekundy, dokonce rychleji než neuvěřitelně primitivní Notepad ve Windows.

Pokud tedy máte dost RAM paměti, spouštějte JEdit takto:

"C:\Program Files\j2sdk\bin\javaw.exe" 
  -Xms32m
  -mx64m 
  -jar "C:\Program Files\jEdit\jedit.jar" 
  -background

Komentáře

  1. 1 Bobo 18.10.04, 05:10:44
    FB

    Nerad bych tady začínal nějakou flame, ale PSPad je IMHO lepší v tom, že nepotřebuje instalaci JME. Pokud vím, tak nějaké plug-iny podporuje rovněž (možná ne takové nožství) a startuje se rychle vždy, bez nutnosti cokoliv nastavovat. Jeho nevýhodou je to, že není multiplatformní, ale pro člověka, který více platforem nepoužívá, je to jeden z nejlepších textových editorů. UTF-8 umí taky.

  2. 2 Radek Hulán 18.10.04, 05:10:50
    FB

    [1] a v čem je výhoda, že nepotřebuje JVM? To člověka po provedené instalaci (15MB se dá i na GPRS) nezajímá.. Naopak, díky JVM funguje JEdit na Windows, Linuxu, MacOS, Solarisu, kdekoliv...

    PSPad je docela ok, ale, nemá skutečně pluginy a API pro ně, neumí pokročilé vyhledávání a nahrazování ve více souborech, neumí 40 kódování, nemá parser PHP, nemá Code Browser, nemá XML a XSLT, nemá vlastní programovací (bsh) makro jazyk, není možné jej integrovat s dokumentací, nemá automatický update pluginů, nemá sdílení maker mezi všemi programátory na centrálním server jedit.org, a mnoho dalšího..

    Jan Fiala udělal na PSPadu slušnou práci, ale JEditu, za nímž stojí desítky lidí, není a nikdy nebude schopen konkurovat.. Doporučuji JEdit vyzkoušet, taky jsem kdysi používal PSPad ;-)

    Nicméně, rozdíl mezi Notepadem a PSPadem, značný, je zhruba stejný jako mezi PSPadem a JEditem.

  3. 3 Ross 19.10.04, 08:10:55
    FB

    [2]

    Pokud delas si tedy seradis podle vykonosti notepad PSPad a JEdit, kam chces strcit GVIM.

    Protoze to krome kodovani podporuje psani z prava doleva, existuje minimalne na vsech platformach, na kterych existuje java. Startuje rychle, podporuje pluginy, scriptovani, integrovani dokumentace, sdileni maker na http://www.vim.org. O genialnosti ovladani se toho napsalo hodne i kdyz je spousta pocitacove gramotnych, na ktere jsou tri mody neskutecne slozite a tak jejich vyhody neoceni.

    Taky jsem pouzival PSPad:-) Jan Fiala udelal slusnou prace ale desitkam lidi za vyvojem VIMu neni schopen konkurovat.

  4. 4 Petr Mach 19.10.04, 02:10:34
    FB

    Presne, nejlepsi programatorsky editor je Vim :-). Samozrejme subjektivne, to jest pro me.