Zálohuji (nově i s Acronis True Image 2011)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Zálohuji (nově i s Acronis True Image 2011)

Bezpečnost 29.01.11

K zálohám vám velice pozitivní vztah. V reálném čase synchronizuji díky Live Mesh 2011 kritická data mezi hlavním počítačem, dvěma notebooky a cloudem, veškerá data jsou na hlavním PC uložena v RAID-5 diskovém poli (a odolná proti selhání HDD), a to celé se inkrementálně zálohuje na externí 3TB disk a část nahrává do online úložiště.

Vše je samozřejmě šifrované BitLockerem pomocí AES-256.

Ty lokální zálohy mám rozdělené na dvě oblasti - denní automatickou zálohu systémového disku (2x 300GB Velociraptor) dělám pomocí aplikace Bitová kopie systému, vestavěné ve Windows. Celá operace běží zhruba 10 minut na pozadí a přesune kompletní kopii instalace Windows 7 a všech programů na zálohovací disk, z něhož se dá kdykoliv obnovit.

Nutné je zde použít právě Windows 7 zálohování, protože veškeré disky (i ty zálohovací) jsou šifrované a program třetí strany by k nim při případné obnově neměl přístup, instalační DVD Windows 7 po zadání obnovovacího kódu ale ano.

Denní zálohy datových souborů jsem řešil dlouho s Nero BackitUp 3, ale nebyl jsem úplně spokojen s možnostmi konfigurace i  výrazným zpomalováním práce při zálohování.

Otestoval jsem pár jiných řešení a nedávno koupil Acronis True Image 2011.

Acronis True Image 2011Acronis True Image 2011

Jedná se o zálohovací program s poměrně jednoduchým rozhraním, který ale umí vše co potřebuji - jednou týdně udělat kompletní zálohu dokumentů a projektů a verifikovat ji a dalších 6 dní v týdnu k ní doplnit rychlé inkrementální zálohy souborů, a to celé si držet 2 měsíce dozadu.

U zálohovací úlohy si můžete určit veškeré myslitelné nuance zálohování:

Acronis True Image 2011 zálohaAcronis True Image 2011 záloha

Obnova souboru ze zálohy se integruje do Windows 7, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na libovolném souboru a vidíte jeho jednotlivé verze. Stejně tak si můžete v Průzkumníku otevřít libovolný soubor zálohy a pracovat s ním jako s normální složkou. Nesmírně pohodlné. Lokálně jsem tímto způsobem u menších projektů dokonce nahradil CVS / SVN, může se to zdát jako dost primitivní metoda, ale denní zálohování / verzování zdrojového kódu 2 měsíce dozadu mi u většiny projektů opravdu stačí a nemusím se o to jakkoliv starat, dělat commits či merge.

obnova souboruobnova souboru

Kromě toho je možné s Acronis True Image zálohovat i celé pevné disky, ale pouze s MBR rozdělením disku, na GPT rozdělení si musíte koupit "Plus Pack" za dalších 1000 Kč, což považuji za mírně zhovadilé, tato funkce by měla být v základu. Nicméně ji nepotřebuji, celé disky zálohuji přes funkce Windows 7. Soubory na GPT samozřejmě zálohovat můžete i v základní verzi, jedná se o kopie disků jako celku:

podpora GPT pouze v Plus verzipodpora GPT pouze v Plus verzi

Acronis True Image nabízí v ceně € 50 ročně i online zálohování s kapacitou 250GB, je plně integrováno do True Image aplikace.

Myslím si, že kombinace RAID-5 proti selhání hardware, sync kritických souborů přes Live Mesh 2011, lokální denní záloha pomocí True Image a online inkrementální záloha pomocí Acronis Online Backup je kombinace, která by měla zabránit ztrátě dat v téměř libovolném případu.

A jak zálohujete vy?


Komentáře

 1. 1 Mojmír Hartman 29.01.11, 02:01:22
  FB

  Notebook zálohuji když jsem doma na externí USB disk pomocí Acronis True Image Home 11. Při ukončení práce komplet celý disk, každý večer. Uchovávám alespoň pět různých kompletních záloh. Mám zatím ještě Windows XP a na on-line sync souborů změněných během dne či cestování používám Dropbox. S novým notebookem nejspíše přejdu na Live Mesh. A BitLocker by se mi také líbil, v kombinaci s Core i5 by to mělo být velmi rychlé díky HW podpoře AES.

 2. 2 Miroslav Navrátil 29.01.11, 02:01:45
  FB

  Systém jednou za čas DriveSnapshot, data pomocí rdiff-backup + šifrování@7z na druhý disk + na dalších několik počítačů v síti a potom některá data jsou online na Dropboxu (samozřejmě také lokálně zálohovaném).

  Nevýhoda rdiff-backupu je pro mě asi jediná. Pokud s ním zálohuje člověk větší data (pár stovek GB hudby, fotek, videí a dalších dat), trvá mu po přerušení probíhající zálohy velmi dlouho vytvoření nové zálohy (musí zřejmě porovnávat kde skončil atd.).

  Každopádně Acronis vypadá fajn a oproti rdiff-backup vypadá i použitelně pro ne-ajťáky :)

 3. 3 Radek Hulán 29.01.11, 04:01:06
  FB

  [1] on Bitlocker příliš nezpomaluje práci ani u Core 2 Quad - skóre 6.2 pro šifrovaný disk je výborné:
  http://myego.cz/tmp/velociraptor.png...

 4. 4 Jan Šablatura 29.01.11, 07:01:35
  FB

  Výše popsané lze snad označit jako "nesmrtelná kombinace zálohování" :)

  Což mě připomíná, že na jednom z počítačů mám vytvořenu docela zvláštní kombinaci vícenásobného pole disků. Jedná se o dva fyzické 640GB disky, kdy oba byly rozděleny na část s 500GB a zbytek. První větší oddíly obou disků se navzájem zrcadlí, kdežto ty druhé jsou zapojeny do RAID 0 (stripping). Tvoří tak celkový oddíl o velikosti téměř 180GB.

  K mému úžasu čip na desce toto bez problému zvládá, stejně tak jako obnovu dat zrcadlené části.

 5. 5 i.agree 29.01.11, 11:01:15
  FB

  Ahoj Rado,

  z tvého článku jsem usoudil, že jako systémový disk používáš dva 300GB Velociraptory zapojené v RAID0, který máš zálohovaný. Skvělá volba ;). Zde se mi potvrdilo, že význam Velociraptorů se přeceňuje a že hustota záznamu na plotně je důležitý parametr. Ve svém hlavním PC mám tři disky (WDC Black edition, 2 TB), z toho dva v RAID0 a jeden samostatný a mé skóre je rovněž 6.2. Zapojit do RAID0 všechny tři disky bohužel nemohu, protože mám desku s chipsetem P965, kde se nachází ICH8R, který má bohužel omezení na velikost svazku max. 2 TB a začátek žádného nemůže být za hranicí 2 TB, takže by část disků zůstala nevyužita. Zkoušel jsem ale před instalací systému experimentovat a skóre všech tří disků zapojených do RAID0 bylo dokonce 6.5.

 6. 6 Kamil Zmeškal 30.01.11, 07:01:37
  FB

  [2] Acronis je super, také ho používám. Akorát je blbé, že nemůžu mít na stanici serverový systém, protože serverová edice je hodně drahá :-(. Na zálohování používám Acronic na týdenní tvorbu image + robocopy v kombinaci s WinRarem :-).

  tark: Má rdiff-backup nějaké výhody oproti standardnímu robocopy ?

 7. 7 Miroslav Navrátil 30.01.11, 10:01:47
  FB

  Rdiff-backup je takové zvláštní přírůstkové zálohování. Je to portovaný linuxovský program (s tím souvisí některé problémy s cestami na Win - obrácená lomítka atd., ale po nějakém hraní to jde obejít), ale jeho hlavní výhoda je právě jednoduché přírůstkové zálohování.

  Stručně a jednoduše - v hlavním adresáři se zálohou jsou vždy nejaktuálnější soubory ve stejné podobě, tedy nezakódované, nezkomprimované atd., jednoduše připravené k obnovení. V adresáři se zálohou je ovšem ještě adresář rdiff-backup-data, kde jsou uloženy přírůstky komprimované tuším pomocí .tar.gz a které můžete obnovit přes rdiff-backup z příkazového řádku.

  Tyto přírůstky mají navíc jednu nezanedbatelnou výhodu. Rdiff-backup kopíruje pouze ZMĚNĚNOU část souboru, takže pokud máte např. e-maily uložené v jednom velkém souboru (typicky Mozilla Thunderbird), nekopíruje vám vždy stovek, tisíc MB velký soubor, ale jen změněnou část, což je výrazným ušetřením místa :)

  Myslím si, že jako zálohovací program zadarmo to není vůbec špatné :)

 8. 8 Radek Hulán 30.01.11, 11:01:13
  FB

  [5] 6.2 je výsledek s Bitlockerem, celý disk je šifrovaný. Nicméně Velociraptor je hodně znát v přístupové době, nevím zda to Windows skóre nějak masivně zohledňuje. Experimentoval jsem i s SSD, rychlostně fajn, ale spolehlivost otřesná, skončilo po reklamaci v notebooku.

 9. 9 i.agree 30.01.11, 04:01:05
  FB

  V názoru na SSD se shodneme. Osobně si myslím, že čas SSDček ještě nenadešel. Výkon současných nejmodernějších, mechanických disků ve spojení s nejmodernějšími rozhraními a to navíc v RAID0 řešení (ideálně 4 až 6 disků), které je zálohované je to nejlepší, co je možné dnes nabídnout.

  Jak jsem uvedl, sám používám v hlavním PC výkonných 6TB diskového prostoru a jsem maximálně spokojen.

 10. 10 Mojmír Hartman 31.01.11, 09:01:33
  FB

  Instaloval jsem několika BFU před rokem 40GB SSD Kingston a doteď fungují bezvadně. Výhodou je třeba mechanická odolnost při použití notebooku v autě či vlaku. Faktem je, že SSD nemám ozkoušené při nějaké intenzivní zátěži, z toho mám trochu obavy.

 11. 11 Michal Tetour 05.02.11, 06:02:17
  FB

  [9] Ani deset mechanických disků v RAID0 bohužel nijak nezlepší přistupovou dobu. Oproti kvalitním ssd diskům je v přístupové době i Velociraptor šnek...

 12. 12 Radek Hulán 05.02.11, 06:02:29
  FB

  [11] jenže přístupová doba je jen jedna proměnná rovnice. Další jsou PreFetch, 16GB RAM, skvělý diskový řadič s 512MB rychlé cache, atd., přenosová rychlost, kapacita, spolehlivost. Když to člověk poskládá dohromady, SSD se hodí pro pomalý notebook, ale ne pro workstation, kde jsou programy stejně v RAM, PC se nezapíná 10x denně a je potřeba rychlý uložný prostor v TB, ne desítkách GB.

  Ve stolním PC jsem SSD zkoušel a putovalo právě do notebooku...

 13. 13 Jan Živora 08.02.11, 11:02:56
  FB

  Zde BFU, jen abych to shrnul, systémový disk je 2x 300 GB Velociraptor v RAID 0 a datový disk je 3x HDD v RAID 5?
  Jaký řadič použít pro Win 7 64 bit ultimate a desku ASAUS P5Q-E?
  Jinak skóre mám 7,2, ale bojím se ztráty dat a proto ty hloupé otázky.

 14. 14 Vojtech Machacek 07.04.11, 08:04:14
  FB

  Dobrý den Radku,

  chtěl jsem se zeptat jak nastavit automatické vytvoření bitové kopie? Třeba kadždý den večer? A co se bude dít pokud disk nebude přes eSata připojen? Pouze se backup neprovede?

  Díky

 15. 15 Radek Hulán 10.04.11, 08:04:12
  FB

  [14] Ovládací panely / Systém a zabezpečení / Zálohování a obnovení - tam se dá zapnout plán kdy zálohovat. Pokud je počítač off-line, zálohování se provede po zapnutí.