Warez je nemoc psychopatů

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Warez je nemoc psychopatů

When you pirate, you're downloading communism

Warez je nemoc. Dlouhodobě warez provozují jen duševně nemocní lidé. Je to jako drogový návyk. Člověk, který propadne warezu je totiž na stahování nejnovějších verzí programů duševně závislý. Je to pro něj heroin.

Warézáci si o sobě myslí, že jsou jakási elita. Nejsou. Jsou to ubohé sračky, hovna. Elita jsou v určitém smyslu hackeři a crackeři, kteří vytváří keygeny a cracky, a dokazují si tak, že jsou lepší než programátoři Microsoftu či Adobe, ale ne pubertální uhrovitý teenager, který si tento crack stáhne, a tím se považuje za kinga.

Osobně zastávám názor, že závislost na warezu je výsadou slabých a neschopných jedinců. Pokud já potřebuji program na editaci videa, podívám se co je na trhu, prozkoumám 10 eventualit, a po pečlivém zvážení si zakoupím Pinnacle Studio 9.4 za $50. Warez maniak ale postupuje jinak. Má už dávno doma, na svém bobtnajícím pevném disku, dávno staženou poslední verzi Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Encore a Avid XPress s crackem, přestože nedisponuje kamerou, a video nestříhá. Warez psychopat si prostě nejnovější verze programů "syslí" do zásoby. Co kdyby je někdy potřeboval?

Warézácký psychopat jde nejlépe definovat jako socka, pro kterou jsou "opportunity costs" kradení software nulové. Normálnímu schopnému člověku se prostě nevyplatí hledat na internetu crack, a riskovat nestabilitu, virovou nákazu a spyware na svém počítači. Nicméně warézácká socka, která nemá ani na chleba, má "náklady obětované příležitosti" rovny nule, a proto věnuje veškerý volný čas, místo práce, kradení věci, které z drtivé většiny nikdy nepoužije.

Warézácký psychopat má vždy ukradeno to nejnovější, co existuje. Osobně používám legálně koupený Adobe Photoshop 7, což je pár roků stará verze, a upgrade na verzi CS1 a CS2 neplánuji, protože se mi to nevyplatí. Nové funkce CS2 verze nepoužiji, a upgrade mi tudíž za pár desítek tisíc Kč nestojí. Warézácký psychopat by ale dostal ke svým uhrům ještě příušnice, kdyby měl na primitivní editaci jedné fotky ze třídního výletu použít něco jiného než poslední navoněnou verzi Adobe Photoshop CS2.

Někteří warézáčtí psychopatové argumentují, že mají právo na kradení software, protože tento je drahý. A oni nezbytně nutně potřebují Windows XP Pro, Microsoft Office, Adobe Creative Suite CS2, a další software, v celkové hodnotě 500.000 Kč. Jak by se taková socka tvářila na to, že by jí někdo jiný ukradl její počítač, protože je v obchodě drahý, a nebude si jej přece kupovat? Nebo zaparkované auto před domem?

Softwarové společnosti uplatňují na svůj software tržní ceny, tady takové které jim maximalizují zisk. Předpokládají, že výrazné zvýšení či snížení cen software by jim přineslo zisk nižší. Ceny komerčního software jsou tudíž ty jediné správné a nadávat na jejich výši je duševním zvratkem.

Nejsměšnější argumentace warézáckých socek je, že oni daný software, film, hru (osobně mám všech svých 40 her koupených), nezbytně potřebují, nemají na ni peníze, a proto mají právo si ji ukrást. Jak směšné. Přesně tito lidé by před 20 lety podporovali komunismus, udávali politické vězně, a hrdě stoupali s rudou legitimací v levé kapse na stranickém žebříčku.

Warézácké socky jsou totiž jako přesvědčení komunisté. Je to vřed společnosti, který by nejraději znárodnil, případně rovnou v inscenovaných procesech zabil (Milada Horáková), všechny odlišné, bohaté a úspěšné.


Autor je člověk, kterého již 15 roků živí vývoj a prodej vlastního software.


Komentáře

 1. 1 Jiří Macich ml. 13.09.05, 12:09:15
  FB

  Moc pěkný článek. Osobně ale znám ze svého okolí vysokoškolsky vzdělané a úspěšné lidi, co kradou jako straky.

 2. 2 Kartel 13.09.05, 04:09:52
  FB

  Já to řeknu následovně. Nebýt warezu, M$ by nebyla tam kde je dnes (oni na tom jedině vydělali a až dnes začínají pochopitelně brojit, s jídlem totiž roste chuť - "někdy" to "nejen" tu vyznívá tak, že je to i Tvůj problém - ale co, Tvoje věc). Dále se nesmazatelně podepsala warez komunita k rozšíření DivX a MP3 formátu (snad si nemyslíš, že bys dneska měl kapesní mp3 přehrávač? Možná už jo, za 50 klacků - na konkurenci bych se v tomto případě moc nespoléhal, kameníci by slibný formát zazdili). Díky tomu dnes existuje nepřeberné množství freewarových kodeků. S tím souviselo jak takové množství dat distribuovat a následně uložit. Zprvu se šířilo jen díky akademické půdě (jedině tam byl rychlý inet). Objevily se první vypalovačky a kapacita HDD se zdvojnásobovala každých 10 měsíců. Dále tu máme další rozpor. Typická situace. Dálkově studuješ na VŠ a musíš vypracovat semestrální práci, např. převodovku z ještěrky v AutoCADu (nejtěžší zadání na TU v Liberci v roce 2000, děláno rukou 32 hodin :). Nikdy více už v tom programu nebudeš pracovat, jen v době splňování "nutného" zla, tedy školních osnov (technické kreslení musí znát každý technik, byť elektrikář). Musím si tedy podle Tebe kupovat ohulený AutoCAD LT (musíš umět v CS verzi) za 800 doláčů, jen abych nebyl "někým" nazván sračkou? Dále se vkrádá otázka. Myslíš si, že by bylo tolik skvělých počítačových (filmových) grafiků, nebýt warezu? Takový standard jako je 3DS si nemůže téměř nikdo ve svých začátcích dovolit. Né každý se dokáže neučit ovládat složitý program jen z manuálu (mezi náma, pěkná pakárna - zkuste se takto naučit konfigurovat Linux bez grafického prostředí, bez jediného praktického pokusu a pak běžte žádat o práci administrátora). Teď ještě malinko nahlodám jedno téma. Nejen Tvoji modlu. Kapitalismu vděčíme za vše. Jak za období bladobitu a rozkvětu (relativně dnes, pominu-li větrný mlýn ala terorismus), tak i za úpadek a války (nech si každý najde sám analogie). Takže to shrnu. I ten podělanej "komunismus" má svoje místo. Navíc si tu nedávno srdnatě bránil CzechTeckáckou komunitu, vzíval v policejní stát, v jejich právo na svobodu. Pak se ukázalo pochybení na obou stranách barikády a jisté snahy o manipulaci (trošku mi to připomnělo oranžovou revoluci, ani nevím proč). A WAREZákům upíráš právo seznamovat se s komerčními produkty, navíc jejich znalost je mnohde vyžadována. Jak humorné. Já to nevidím tak černobíle jak bylo v článku vyobrazeno.

 3. 3 Hello Marian 13.09.05, 05:09:14
  FB

  Presne tak. Niektorý ľudia z toho ale predsa len vyrastú.

 4. 4 Vilém Málek 13.09.05, 06:09:23
  FB

  Zajímavá sociologická studie ;-)

 5. 5 Jan Angelovič 13.09.05, 07:09:12
  FB

  A ještě na vás koukají divně, když nekradete taky.

 6. 6 Frettie 13.09.05, 07:09:15
  FB

  Myslíš, že kradou jen "pubertální uhrovatí teenageři". Myslíš, že naopak nekradou i lidi starší, co si pořád myslí, že programy musí být zadarmo, vždyť "programy vznikají samy" ...

  ... málokdo ze starších si uvědomí cenu softwaru ... žili za komančů ... vše bylo všech ...

 7. 7 adrive 13.09.05, 07:09:22
  FB

  Tak tento článok je ozaj pekný :).
  Ja som však typ človeka, ktorý tiež syslí najnovšie verzie rôznych progamov, emerge world mi k tomu pomáha :)

  Zaujímalo by ma, či týto zberači majú na disku nejaké programy s 0 obstarávacou cenou (mám na mysli klony GPL, rôzne freewary). Ale tie by asi boli pre nich drahé, keďže 0 obstarávacia cena je vlastne cracknutý Photoshop. A všetkým, čo je zdarma (teda sa nedá ukradnúť) pohŕdajú.

  Vidím to medzi susedmi, a bohužiaľ sú medzi nimi aj "všechny odlišné, bohaté a úspěšné", ktorým pripadá kradnutie softwéru normálne a ktorý sa radi pochvália vo výťahu, ktorý program ako crackli.

 8. 8 Pavel F. 13.09.05, 08:09:29
  FB

  Zas tak moc bych je neodsuzoval. Většina těchto warezáků jsou puberťáci-studenti, kde warezactví je pro ně životní styl. Až dostudují, 90% z nich se zklidní.
  Já sám mám na svém compu jen freeware či koupený soft, ale občas k nim šáhnu. Před nedávnem mi vypršela demoverze VMWare. Rozhodl jsem se do něj nejít, ale měl jsem tam nějaká data, která jsem potřeboval vytáhnout. Vypršelou demoverzi ale nespustíte. Takže jsem řekl svému kamarádovi a za chvíli jsem dostal keygen, zadal klíč, vytáhl z VMWare data a poté smazal. Bylo to pro mne rychlejší než otravovat někoho, aby si nainstaloval VMWare a tahal data k němu.
  Jako zaměstnanec jsem pracoval v sw firmě, nyní mám sám firmu, která se živí sw, warez se nás týká také, ale snažíme se to brát s nadhledem. Řekl bych, že situace se pořád zlepšuje, že k horšímu to (doufám) nepůjde.

 9. 9 Slonik 13.09.05, 08:09:54
  FB

  Jo, krást se nemá, to je pravda. V minulosti ovšem nebyla jiná možnost jak konkrétní drahý program prakticky vyzkoušet (nejen z hlediska požadovaných funkcí a vlastností, ale i z hlediska kompatibility). Proto i vážný zájemce o koupi programu za mnoho tisíc byl stavěn před nelehké dilema, zda si program nejdřív na zkoušku ukradnout nebo rovnou koupit a riskovat, že na jeho počítači nebude fungovat dobře či nebude umět to co člověk potřebuje.

  Naštěstí si tohle výrobci začali uvědomovat a k dispozici začínají být časově omezené demoverze i u programů, kde to bylo donedávna téměř nemyslitelné (namátkově jsem viděl Photoshop, Corel Office i to zmiňované Pinnacle Studio).

  Souhlasím s autorem článku, že snaha používání nejnovějších verzí nadupaných programů za každou cenu je úchylárna, zvlášť když na ně člověk nemá a musel by je tím pádem krást. Rovněž nevidím důvod proč bych si měl kvůli ořezávání doostřování a otáčení fotek kupovat Photoshop za spousty peněz, když mi postačí Paintshop 7 za pár desítek dolarů, nevidím důvod pro koupi Office 2003 za deset tisíc korun, když mám staré Office 97, kde excel umí kontingeční tabulky a sčítání úplně stejně. Můj poslední hřích je ten střih videa, ale ten vyřeším celkem střelhbitě - díky za tip na Pinnacle Studio za 50$. Poslední kradená věc z mého počítače tak z mého počítače zmizí a já budu mít dobrý pocit, že opravdu nekradu :-)

  Občas se dá i nějaký ten "velký program" koupit ve starší verzi za pár šupů. Já si takhle kdysi koupil krabicový Corel Draw! verzi 8 (včetně manuálů) zcela oficiálně za 1.680,- vč. DPH. Tady pak jakýkoli argument, že jsou programy drahé prostě padá.

  P.S. Myslíte si, že uhrovití warezáci umí ty nejnovější verze používat? Já bych skoro řekl, že ne. Ono asi spíš jde o ten exhibicionismus typu "já mám verzi 65 - no tak to si pěkná sračka, protože já si včera stáhnul verzi 66".

 10. 10 mepp 13.09.05, 09:09:35
  FB

  Ač dnes nemám jediný kradený soft, tak se klidně přiznám před lety tomu tak nebylo, ne každý student střední má na vše... Nejsem na to hrdej, ale zase si nemyslim , že to byla taková tragedie prostě tak to tak chodí, že pokud člověk má malo pěněz brigada/kapesné tak si tu hru či wokna radši pujčí od kamaráda než aby kooupil..

 11. 11 Kaja 13.09.05, 09:09:50
  FB

  Jen bych doplnil, že kradou třeba i z nedostatku zaměstnání. Kdyby totiž měli jiné starosti, než kde sehnat nějaký SW, který je jim většinou na ..., tak by zjistili, že je jednodušší si to koupit, protože v konečném důsledku ušetří svůj čas a budou používat 1 věc pořádně a ne se šťourat v deseti věcech najednou (to v tom lepším případě, protože můžou skončit ve stavu jako "já mám ftp server vy mi sem sypte nový SW, já vám dám přístup a budem všichni warezáci" a všichni budou onanovat nad tím, jak jim roste 0-days nebo tak něco ;)

 12. 12 JAn 13.09.05, 10:09:12
  FB

  Musíš ale trochu rozlišovat:
  - některé firmy mají založenou svoji strategii na principu - necháme studenty ať si používají pro studijní účely kradenou verzi. Ale až budou někde zaměstaní, tak si na ně došlápnme...

  Důvod? student se naučí s nějakým produktem (př. autocad, cena přes 100000 kč) a až bude pracovat a chtít si s jeho pomocí vydělávat, tak si tak úplně nelajsne to dělat s kradeným programem...

 13. 13 Bobesh 13.09.05, 10:09:29
  FB

  Mno, nebudu ze sebe dělat svatouška a prohlašovat, že jsem NIKDY NIC nestáhl, ale v posledních letech se snažím kupovat drtivou většinu SW legálně... Radek tu psal o uhrovitém puberťákovi, co by se zbláznil z toho, kdyby neměl pro editaci fotek ze školního výletu nejnovější upgrade photoshopu... To je IMHO ještě OK, protože ten program aspoň OBČAS k něčemu využije... Ještě horší stav demence je to, když někdo prostě STAHUJE, je mu jedno CO, ale HLAVNĚ AŤ JEDE DC NAPLNO!

 14. 14 Gadgets::SuperVěci.cz 13.09.05, 10:09:35
  FB

  [8] Tak to je pěkně chabá výmluva, protože na vytažení dat z VMWare stačí free utilita VMWareDiskMout, ke stažení přímo ze stránek VMWare. Netřeba krást, stačí číst helpy...

 15. 15 Vesta 13.09.05, 10:09:40
  FB

  Co je kradení SW za svinstvo jsem si uvědomil, když jsme před několika roky vlastním nákladem vydali CD o protržené přehradě. Během tří týdnů se ke mě dostala černá kopie. Od té doby jsem koupil všechen SW a teď jedu jenom na legálním. Přinejmenším z toho mám dobrý pocit ...

 16. 16 Rick 13.09.05, 10:09:41
  FB

  A co třeba věci, které nejsou u nás k dostání? Nejedna se sice o software, ale třeba takové ANIME se u nás moc sehnat nedá originálně.

 17. 17 vrabcak 13.09.05, 11:09:11
  FB

  Warez je obrovské svinstvo hlavně z toho důvodu, že pomáhá budovat softwarové monopoly. Proč by si někdo kupoval levnější SW od konkurenčních firem, když si může stáhnout warez verzi mainstreamu zdarma? A tak vzniká začarovaný kruh, neboť lidé se učí používat warez, umí pak jen tento SW a firmy jej pak musí nakupovat, neboť na jiný by těžko sháněly kvalifikované lidi, nebo by je musely přeškolovat. Proto také velké SW firmy bojují proti warezu jen naoko.

 18. 18 Anonymous1 13.09.05, 11:09:42
  FB

  Chápu, že stahování komerčních filmů (Star-Wars, resp. cokoli co je k dispozici v kine/DVD), není dobré. Ale jaký je váš názor na stahování TV Shows? Třeba takové zápasy NFL? Na reklamu se dívám na stadionu, většinou jsou vysílány na Foxu, který je zdarma. Je to legální? Protože tady také jiná možnost dívání se není. (ESPN.com dělá některé online přenosy a taky je tam jen jedna extra reklama (o přestávkách)).

 19. 19 Bobesh 13.09.05, 12:09:08
  FB

  [16] Mno, já vím... Ale když bude mít soused auto, které se u nás neprodává a on si ho přivezl z USA, taky mu ho sprostě šlohneš?

 20. 20 Jiří Sekera 13.09.05, 12:09:48
  FB

  [19] Ukrást auto a ukrást software je trochu jinej sport. Ukradnu-li auto, soused ho už mít nebude a já ano. Ukradnu-li software, budeme ho mít oba.

  Já si myslím, že notorických warezáků je už málo. Ohledně ilegálního software bylo napsáno už mnoho. Podle mě je chyba z velké části na straně firem, pro které nebyl náš trh nijak zvlášť zajímavý a proto se ani nenamáhali s nějakou zvláštní licenční politikou. Teď, kdy už začali přemýšlet a došlo jim, že nekomerční sféra si kancelářský balík za desítky tisíc nekoupí (viz např. licence MS pro domácnosti), že výuka jejich software na školách je vlastně v jejich zájmu, že když je jejich produkt neúměrně drahý, zkrátka si ho nikdo nekoupí (ať už se masově používá nebo ne)... teď se situace myslím obrací k lepšímu.
  Lidi si zkrátka za tuhle dobu temna zvykli a ještě chvilku potrvá, než pochopí, že i software má svojí cenu. Ono to obecně u nás chápe málo lidí a proto je například mnohem lepší k webu dodávat i tiskoviny nebo alespoň samotnou prezentaci na CD s tištěným manuálem.
  Například s hudbou bude, myslím, situace dlouho stejná. Spousta autorů už pochopila, že jejich živnou půdou nejsou CD, ale koncerty a vystoupení - a reklamou na ně jsou právě CD, tudíž je svým způsobem v jejich zájmu je šířit.
  Všechno je dáno mentalitou u nás a vývojem po socialismu. Mně například těší už jen to, že se legalitou software lidi sami začínají zabývat bez toho, aby nad nimi byl striktní kontrolní orgán. Ten u nás sice je, ale jeho rozsah působnosti a pravomoce jsou minimální. A možná je to tak i dobře - lidi i firmy to musí pochopit sami.

 21. 21 Rick 13.09.05, 12:09:52
  FB

  [19]
  No já myslím, že se to srovnávat nedá. Npař. náš trh nedokáže uspokojit mou potřebu a tou je sledování Anime, takže si jej stáhnu z netu, jinak se k němu asi nedostanu u nás. Ale když chci nové auto, tak v obchodě maj docela velký výběr ;). Ale já mluvím jen o stahování věcí, kterých je tu nedostatek. Pokud jde o kradení softwaru, tak bych to neviděl tak černě. Neznám nikoho kdo by si v době ZXSpectra nekopiroval hry na kazetach :). Pirati tu byli, sou a asi i zůstanou :o).

 22. 22 jakub 13.09.05, 01:09:13
  FB

  Radku a DivXové filmy a mp3 máš taky všechny jen co by legální kopie koupených DVD a CD? Neber to zle, jen mě to zajímá...

 23. 23 markon2 13.09.05, 01:09:50
  FB

  Hezky napsáno, také jsem si tímhle prošel. Opravdu si pamatuji, jak jsem se zásoboval warezem, sháněl crack na verzi programu 5.0.28, protože existoval crack na verzi 5.0.26, a ta byla zastaralá.

  Úplně největší sranda byla, když jsem si na počítač nainstaloval 2 antiviry a 2 proti hackerské nástroje typu Norton NormalUserInteligence Prevention. Pak jsem se samozřejmě na internet nepřipojil, protože mi začli vyskakovat všelijaká okna a já zablokoval přístup v záchvatu laické odpovědnosti snad všemu.

  Pohledem do historie se dneska směju čtenářům Živě, kteří furt řeší takovéhle hlouposti. Nejdřív si ukradnou software A,B,C... Pak si pořídí antivir, nakonec to odspywarují, pak firewallem zablokují všechny trojany na svém počítači ;-))

  To je moje dávná historie, dneska mám software co potřebuji a legálně. Především většina softwaru se dá sehnat skoro zadarmo, když člověk ví, kde a jak. A hlavně pak nepotřebuješ antivir atd... Spyware tu nemám, protože není možnost, kde by se tu vzal.

 24. 24 ne0 13.09.05, 05:09:49
  FB

  Jako vždy máš zajímavý názor ;)
  Ale nemůžu to okomentovat:
  imho takových warezáků jak ty popisuješ nebude mnoho - spíše jsou to (ano, rýpu sám do sebe) teenageři, kteří používají kadený software, ale až dospějí, tak si to začnou uvědomovat - proč bych si měl stahovat windows když hry mě nebaví a web si vytvořím ve vimu, nepotřebuji dreamweaver?
  imho není každé pirátství tak tvrdé.
  jinak jak se stavíš k takovému pirátství:
  byl jsem v kině na Sin City. Moc se mi líbilo. Rád bych se na něj podíval znovu z pohodlí doma - ale kdy vyjde na dvd? Stáhnu si ho a až bude k dispozici v obchodě půjdu si ho koupit... Nebo bys té řešil častějším chozením do kina?

 25. 25 xfish5 13.09.05, 07:09:11
  FB

  [24] No, nevím. Je dosti nepravděpodobné, že když film uvidíš v kině, zalíbí se ti a poté si ho stahneš a zřejmě vypálíš na CD nebo DVD, ŽE si DVD s filmem koupíš za X stovek. O tom silně pochybuji.

 26. 26 ne0 13.09.05, 07:09:26
  FB

  [25] nemám důvod ten film vypalovat. sledování na počítači je lepší...
  silně pochybuj, ale mě se zdá lepší krabička od DVD filmu na poličce (když je dvd dobře udělané, je to hezká dekorace), než gigabajt nelegálních dat na disku... Takže asi tak ;)

 27. 27 JP 13.09.05, 07:09:45
  FB

  Jó, taky jsem měl před pár lety vypálené hry, Windows (tehdy ještě 98), Office atd. Čím to je? No za prvé mi nebylo ani 15, takže jsem se moc neměl jak dostat k "větším" (pár tisíc) penězům. Všechno mi financovali rodiče a těm když jsem řekl, že chci hru za 1.000 kocourkorun, tak se zeptali, jestli jsem se nezbláznil dát tolik peněz za blbý CDčko. Všichni kamarádi samozřejmě ty hry (přepálené) hráli, takže "proč ne" i já. Dneska (je mi 18, jsem tedy nechutný teenager Radku, ale to si možná pamatuješ:) ) bych to neudělal už jenom z toho důvodu, že bych tím šel se stádem.

  Problém je v tom, že ukrást software jde úžasně jednoduše a postih za to normálnímu člověku skoro nehrozí. Příležitost dělá zloděje a když se to spojí s prohnilostí velké části národa...

  Ale člověka, který stahuje "ze sportu" nechápu a ještě jsem takového ani nepotkal. Nikdy jsem nestahoval nic, co jsem nepotřeboval (taky co stahovat přes GPRS:) ).

  Ve škole máme poslední Office a některé práce dostáváme domů. Já mám Office koupené (sice starší, ale jde v nich stejně dělat to samé), bral jsem to jako investici do vzdělání, předtím jsem měl pirátskou verzi. Škola už ale prostě automaticky počítá s tím, že má doma Office každý, i když tam chodí spousta lidí, kteří mají sotva pár stovek na učebnice, čímž prostě k tomu pirátství nutí (když to nepřineseš, máš za pět)... Je ale fakt, že Autodesk prodává na dobu studia na SPŠ legální studentskou verzi AutoCADu za pár šupů:). Ten kdybych měl kupovat za plnou cenu...no asi by ze mě byl zase pirát.

  Tím nechci nijak ospravedlňovat JAKÉKOLIV softwareové pirátství, jen napsat příčinu, proč se to děje.

 28. 28 snoopy 13.09.05, 08:09:15
  FB

  No moj starší brácha je asi warezák.Ak tak premýšľam tak ja som bol asi tiež jedno obdobie.Je mi sice iba 22, ale možem povedať že som z toho čiastočne vyrástol.Stiahnem si z netu iba to čo potrebujem.

 29. 29 xfish5 13.09.05, 08:09:49
  FB

  [28] Spíš nechutnej sosač, vid? Nebo že by leader RELOADED? :-)

  [26] At máš názor jakýkoliv, nevěřim tomu, že by normální člověk, který by už něco měl doma (film v PC/CD-DVD), byl to samé kupovat znovu. JE to divné, ale je to tak.

  A navím si protiřečíš: "sledování na počítači je lepší" a "až bude k dispozici v obchodě půjdu si ho koupit".

  Tohle stojí za zamyšlení.

 30. 30 snoopy 13.09.05, 09:09:05
  FB

  [29] Nie on ťahá všetko čo vidí na nete.Pridem k nemu raz za dva týždne a polovicu veci mu vyhodím z kompu lebo už to má.Ja nehovorím že som čistý, ale už sa tiež snažím si sťahovať freeware a malo kradnúť software.Dokonca uvažujem že si asi budem kupovať software.Človek si to potom viac váži a študuje ten software celkom dopodrobna.

 31. 31 jakub 13.09.05, 10:09:02
  FB

  uděláme to jednoduše: až přestane krást Paroubek, přestane český národ krást software....

 32. 32 Bobesh 13.09.05, 10:09:34
  FB

  [31] Jako fór dobrý :) SW se kradl před Paroubkem a bude se krást i po Paroubkovi :)

  [20] Ukrást auto a ukrást software je trochu jinej sport. Ukradnu-li auto, soused ho už mít nebude a já ano. Ukradnu-li software, budeme ho mít oba.

  Není, okradené straně vznikne určitá finanční újma. V případě souseda se to projeví tak, že bude muset dát peníze na nové auto, v případě SW nižším ziskem SW firem... Výsledek je stejný, někdo je okraden... Ovšem v případě duševního vlastnictví se to u nás prostě "tak nebere", právě proto, že to není nic hmatatelného, tedy třeba to auto, které najednou na tom dvoře nestojí...

 33. 33 Jiří Jelínek 13.09.05, 10:09:44
  FB

  [22]
  Zdá se, že někdo tu zapomněl odpovědět na stručnou, jasně podanou a hlavně důležitou otázku. A to, jestli má velký zastánce práva na svém disku také nějaký ten film/album získaný/é ne zcela legální cestou...

 34. 34 llook 14.09.05, 02:09:01
  FB

  Nikdo nevidíte rozdíl mezi těmito činnostmi?
  1) krádež (§247 140/1961)
  2) porušování autorských práv, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi (§152 140/1961)

  Já vidím přinejmenším to, že v prvním případě jde o majetkovou t. č. a ve druhém o hospodářskou. Nelze srovnávat krádež s neoprávněným šířením díla.
  Dá se srovnávat s "krádeží" nápadu, grafiky, značky apod., ale to už nemá ten efekt, co?

 35. 35 ne0 14.09.05, 07:09:16
  FB

  [29] A navím si protiřečíš: "sledování na počítači je lepší" a "až bude k dispozici v obchodě půjdu si ho koupit".
  Mohu se zeptat kde si protiřečím? Nebude zde spíše vaše neinformovanost, konkrétně možnost pustit si legálně koupené DVD na počítači? ;) Ať se zamýšlím, jak se zamýšlím nedokážu přijít na to, kde si protiřečím....

  Hm, to ja zvláštní názor, protože to je pak asi nelogické si kupovat software když ho už mám doma v dobré kvalitě, ne? (ten pirátský, samozřejmě)

 36. 36 JP 14.09.05, 02:09:25
  FB

  [31] Že krade někdo jiný přece neznamená, že ty můžeš taky a nějak tě to ospravedlňuje.

  Je to přesně naopak, nejdřív se musí vzpamatovat národ a pak se vzpamatuje politika, protože politici jsou taky jenom lidé žijící v této zemi. Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.

 37. 37 markon2 14.09.05, 06:09:46
  FB

  [32] Mezi krádeží hmotného majetku a softwaru je přeci jenom značný rozdíl. U hmotného majetku nejde jenom tak vyčíslit škodu. Například máš auto, o které pečuješ, si na něj zvyklý a je 3 roky staré. Někdo ho ukradne z působí ti škodu 150.000,- Kč. Jenomže pro tebe je škoda větší, bylo to tvé jedinečné auto, které si za žádnou cenu nekoupíš. Mělo tvůj škrábanec tady a pak tady.

  Krádež softwaru je opravdu bližší hospodářské činnosti, jedná se pouze o peníze. Stěží si někdo bude stěžovat, že k ukradenému softwaru měl vztah, protože ty jsi mu ho nevzal, ty jsi ho připravil o peníze.

  Navíc u softwaru je to ohromně komplikované tím, že ta škoda vzniká moc moc lidem. Ty třeba okradeš Adobe o Photoshop, jenomže způsobíš škodu webdesignérskému studiu ABC, protože budeš svůj produkt prodávat pod cenou.

 38. 38 [CZ]Hunter 14.09.05, 07:09:04
  FB

  Radek ohledně "touhy vlastnit vždy a za každou cenu nejnovější verzi programu" zapomněl na jednu důležitou věc - ne všechny softwary jsou zpětně a dopředně komapatibilní.
  Jako takový případ bych uvadl např. velmi drahé 3ds max, které není zpětně kompatibilní vůbec (pokud vám někdo pošle scénu z Maxe 7, tak ve 4, 5 dokonce ani v 6tce to neotevrete). Svinstvo, co?
  => Kdyz s někým úzce spolupracujete a on upgraduje, musíte chtě nechtě upgradovat taky (a je jedno, jestli legalně nebo nelegálně).
  Mnoha programů (Office, Photoshop) se ale tahle věc moc netýká...

 39. 39 Radek Hulán 14.09.05, 07:09:15
  FB

  [38] no jo, tak v tom případě prostě budeš muset přestat krást, a místo osobní spotřeby vrazit peníze do 3DMax 7. Ale to se lidem moc nechce, co, když to jde zadarmo ukrást? ;-)

 40. 40 [CZ]Hunter 14.09.05, 08:09:38
  FB

  rADo> No a v tom je ten "psychický problém". Já totiž 3ds max 7 nepotřebuju, bohatě mi stačí funkce 5tky. Jenže si tu nemůžu nechat, chci-li rozumně spolupracovat s okolím, který má vyšší verze (nezkoumal sem, jestli je nakradli nebo ne).
  Uznej že je to strašný svinstvo od výrobce, kterej nutí zákazníky k drahým upgradům, i když ti to vůbec nepotřebují. Potom se není co divit, že zákazníci to oplácí podobnou mincí - prostě na tyto pravidla hry nepřistoupí a produkt si nekoupí. Je to jen drobná revolta proti systému, ta je potřebná.
  No nic, koupím si studentskou verzi, to je takovej 450 denní trial za 4500kc :)

 41. 41 Radek Hulán 14.09.05, 08:09:41
  FB

  [40] nesmysl, sám jako programátor vím, že zachovat ve verzi 7 kompatibilitu souborů s verzí 5, při přidání funkcí, prostě nelze. To není žádné "strašný svinstvo od výrobce" ;-) Stejně tak není kompatibilní nová verze Adobe či Microsoft Office s tou starou, a stejně tak do starého auta nenaleješ Natural 98 ;-)

 42. 42 Bobesh 14.09.05, 09:09:38
  FB

  [37] Vytvořil jsi někdy třeba nějaký kousek SW který stál za ukradení, případně jen "vypůjčení si" bez vědomí autora? Mě se to stalo, na VŠ jsem udělal jeden prográmek, který pak jeden hajzl zkopíroval a prodával studentům za pár stovek (byla to semestrálka)... Nemohl jsem ho nijak postihnout, ale řeknu ti, i když mi neukradl auto, tak mě to pěkně štvalo, ačkoli já bych to asi neprodával a tím pádem mi "vlastně žádná škoda nevznikla"... Ono strávit na něčem xxx měsíců/let a pak vidět, jak to nějací cajzli cracknou a třeba i prodávají za cenu média plus příplatek dál, to je podle mě záležitost nejen peněz. Autor dle mého názoru MÁ ke svému dílu určitý vztah...

 43. 43 quan-chi 14.09.05, 10:09:30
  FB

  JAký je váš názor na stahování STARÝCH her a programů, ze kterých už se stejně nikdo vydrat žádné peníze nesnaží?, já si myslím, že u starých (6+ let) her no probLM

 44. 44 ne0 15.09.05, 07:09:44
  FB

  [43] Ono to bude jak u kterých her... Třeba firma Rockstar Games si toto uvědomuje, takže si může kdokoliv stáhnout zdarma a legálně hry jako GTA 1 a GTA 2, což jsou opravdu zlaté kousky... Ale jak by poznamenal Radek - není to nic pro malé děti ;)

 45. 45 Bobesh 15.09.05, 09:09:39
  FB

  [43] Ono u těch starých není problém kolikrát to stáhnout, protože často firmy co je vyrobily, je normálně uvolní k volné distribuci... Existují samozřejmě výjimky, třeba takový Diablo I je stále ještě chráněn a nedávno jsem dokonce narazil na nějaké stránce s old gameskama na hru, která měla asi 13 (!!!) let a pořád tam bylo "Where to get it : BUY IT HERE!". Nicméně zpátky k otázce, je-li ta hra stále ještě "na prodej" a není úplně uvolněna, tak je to stejný prohřešek, jako v případe sosání těch nejnovějších...

 46. 46 brozkwa 26.09.05, 09:09:11
  FB

  [9] Naprosto přesné. Pan Warezák má Word 2003, ale o tom, že existuje něco jako Styly nikdy neslyšel (vlevo nahoře mu pořád svítí 'Normální'. Prostě klasika u všech, co si myslí, že umí s Wordem pracovat, tudíž si řekli, že 'příručku na to nepotřebuju, kurz taky ne'... a jako volové formátují 'přímo' furt pryč... bohužel tohle je diagnóza drtivé většiny uživatelů počítače:((

 47. 47 Rene Kučera 25.10.09, 10:10:30
  FB

  Nemoc psychopatů? Psychopati jsou spíše nenasytné softwarové společnosti,kteří chtějí vydělávat nehorázné sumy jak na firmách,tak na obyčejných lidech.
  Warez socky? To může říct jen člověk který vydělává desítky tisíc měsíčně,což se nedá říci o 75% obzvatel ČR.Mě osobně to uráží.
  Dokut čeští nenažranci,pardon dodavatelé a prodejci nejen softwaru a her,ale i hudby a filmů budou nesmyslně předražovat,budu podporovat warez.Česká nenažranost a snaha vydělávat za každou cenu,fuj stydím se jako Čech před světem,kde dávno pochopili že nižší cena se rovná více prodaných produktů a tím větší zisk.
  ZAČNĚTE UŽ PŘEMÝŠLET!!!!

 48. 48 Radek Hulán 25.10.09, 11:10:07
  FB

  [47] "kteří chtějí vydělávat nehorázné sumy jak na firmách,tak na obyčejných lidech" ... a on tě někdo nutí daný software či hru kupovat? Je na tom závislá tvoje existence? Není! Normální je prostě hru si nekupovat, když na ni nemáš, ale rozhodně ne krást. Stejně tak (zřejmě) nekradeš počítače, telefony, rohlíky v obchodě či poukazy na dovolenou, když na ně nemáš.

  Když jsi socka, nemůžeš letět na dovolenou do Emirátů. To určitě chápeš. Tak proč nechceš chápat, že jako socka holt nebudeš ani hrát novou hru? Anebo proč nepočkáš rok, až nebude stát tržních 1500 Kč, ale výprodejových 150 Kč, a nekoupíš si ji pak? Opravdu není -nutné- být zloděj...

 49. 49 Daniel Levský 15.01.10, 05:01:12
  FB

  Skvělý článek, hlavně to přirovnání ke komunistům. Falešné levičácké ohánění se tím, že "je to jenom pro ty bohaté, ale já si to ukradnu" , falešný pseudojánošíkovský syndrom malého ušlapaného zmetka, hojícího své komplexy pohrdáním slušnými lidmi. kteří chápou, že za vším je lidská práce a tudíž za ní potřeba zaplatit. Člověk, který krade software by v případě příležitosti ukradl cokoli - tedy, alespoň podle mého názoru. A třeba by jej v nejvyšší nouzi ani nezajímalo, jestli zrovna krade na internetu nebo u vás doma ...

 50. 50 Daniel Levský 15.01.10, 05:01:24
  FB

  [25] Když se mi zalíbí film v kině, počkám až bude na DVD a pak si ho koupím v originální krabičce i s bonusy a přehrávám dle libosti na všem, co umí přehrát DVD. Co je na tom tak nepochopitelného, že to jde i bez všech těch torrentů a jiných sraček ? To mi připomíná mého kolegu, který tak strašně miluje Cimrmana, že si musel nechat kamerou v mobilu pořídit záznam pražského divadelného představení. Protože tam jsou přece tak drahé lístky !! Ostuda a hnus, jestli doma vykrádá kapsy své staré, na to už odmítl odpovědět ...

 51. 51 Jezbera Jakub 29.01.10, 01:01:03
  FB

  Ono taky kdyby byl software, hudba a filmy levnější, tak si to lidi koupí spíš. Filmová DVD v trafikách kolem 50kč se už docela rozmohly. Mám v okolí spoustu lidí, kteří si ty DVD za těch 40 nebo 50kč koupí ale kdyby stálo to DVD s tím samým filmem 500kč, tak ne a radši si to někde stáhnou. Já si například koupil z aukra 2CD Jaksi Taksi, 1CD za 45kč, takže mi to vyšlo s poštovným a složenkou na 157Kč, kdybych si to kupoval přes normální eshop tak by ty 2CD stály 500kč + poštovný, což bych za to nedal. Kdyby hudební CD stály třeba těch 50kč, tak by si to koupilo mnohem víc lidí. Prodejny Levné knihy mi přijde, že se čím dál víc rozšiřují, proč asi?

  Další věcí je u filmů kvalita, na warezech a torrentech se dají stáhnout filmy kvalitě 720p nebo ve FullHD. V ČR se dají filmy koupit na DVD v odpovídající kvalitě a některé i ve FullHD na Blueray. Kdo ale má přehrávač Blueray u TV nebo u PC Blueray mechaniku na čtení? Takže warez/torrenty zase nabízí výhodnější řešení, film ve FullHD nebo v 720p se tam dá stáhnout v mkv a na PC přehrávání bez problémů.

  Sleduju skvělé seriály jako The Big Bang Theory a My name is Earl v AJ s CZ titulky, na internetu ke stažení v 720p kvalitě v mkv, kde se dají v ČR koupit? Nikde. Takže pokud se na to chci dívat musim si to stáhnout, i když jsem ochoten si to koupit, kdyby se to tu prodávalo.

  A to nemluvim o hudbě v mp3 (s DRM), která se dá koupit přes internet. Proč se nedá přes internet koupit hudba ve FLAC? Proč si kupovat přes internet hudbu v otřesné mp3 kvalitě, když se dá stáhnout v CD kvalitě ve FLAC? Navíc se občas dá narazit na ještě kvalitnější kousky ke stažení ve FLAC ve vyšší kvalitě než je běžné hudební CD.