Vybírám si notebook – 1. díl: Co můj notebook nemá

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Vybírám si notebook – 1. díl: Co můj notebook nemá

Rozhodl jsem se po roce a půl obměnit svůj stávající notebook za něco novějšího. V několika následujících dílech tohoto skoro seriálu se pokusím popsat všechno, co mě k tomu vede, co mi nabízí současný notebook a co naopak čekám od toho nového. Ačkoli jsem měl možnost intenzivně testovat jen za poslední rok desítky notebooku, při výběru svého vlastního nejsem o nic rozhodnější než takový ten běžný model člověka, co si chce koupit svůj první přenosný počítač a přijde s tím na fórum.

Záměrně jsem začal rovnou zápornými vlastnostmi. Nakonec totiž sami uvidíte, že u nového notebooku je podstatně jednodušší předejít nějakým záporům, než předčít nějaké opravdu vychytané vlastnosti.

Reprezentativní design

Pod tím si asi každý představí něco jiného. Vzhledem k tomu, v jaké společnosti se vyskytuji, za reprezentativní vzhled nepovažuji žádné oválné lesklé blbiny. Sám jsem v otázkách vzhledu velmi konzervativní (ač v recenzích se umím vžít i do role cílového zákazníka a hodnotit vzhled z tohoto pohledu). Nějaká černá hranatá krabice tak vlastně vůbec není záporem. Je to naopak přednost. Za jedny z nejhezčích business notebooků považuji „grafitové“ HP Compaq (vyjma všech modelů končících písmenem S).

Moje stávající FSC Amilo V3205 se vzhledem řadí spíše do home segmentu. Tomu odpovídají různé lesklé části. V kombinaci s nepříliš kvalitní povrchovou úpravou se tak notebook snadno upatlá. Teď po roce a půl už jsou plasty i mírně vyleštěné a vyšisované. Rád bych zvolil pro příště něco, co dbá i na tento parametr (ačkoli jde čistě jen o čistě estetický prvek).

Vyztužené víko displeje

Moje V3205 má krásně pevnou základnu, která snese neskutečné věci. Nějaké nošení v otevřeném stavu dvěma prsty za roh? Žádný problém. Horší je to ale s víkem. Celá série trpí světlými fleky na displeji, které vznikají pravděpodobně mechanickým poškozením povrchu za tekutými krystaly tlakem z vnější strany víka. Mám nový displej a zase tam pár flíčků je (i když jsou vidět jen z větších úhlů, a normálně tak nevadí) a musím si dávat velký pozor, abych si nějak notebook nezmáčkl.

Kvalitní klávesnice

Stávající klávesnice nemá moc šikovné rozložení. Oba Shifty jsou velké jen jako klasické klávesy a klávesnice je hlučnější a tužší. Celkově prostě nepatří mezi ty nej. Na obranu musím říct, že pro lidi píšící rychle je vhodná díky velmi jistému stisku, který ovšem souvisí s negativními vlastnostmi – takže holt něco za něco.

Paradoxně mi vyhovuje způsob řešení kláves PgUp/PgDn/Home/End. Jsou umístěny sice na šipkách, ale díky pravé Fn klávese lze tyto funkce obsluhovat jednou rukou. Tento způsob je sice mírně netradiční, ale ukázal se mi jako neobyčejně efektivní, protože jsou tyto klávesy rychle přístupné. Je mi ale jasné, že tohle asi na žádném jiném notebooku čekat nemůžu. Líbí se mi ještě způsob řešení na HP. Tam jsou na to samostatné klávesy, ale navíc ještě funguje Fn se šipkami.

Nová klávesnice by měla mít prostě tichý, jistý chod. Nerad bych rušil při psaní ve vlaku několik lidí okolo jako právě teď (ta stará paní se na mě zrovna znovu vyčítavě ohlédla :-)).

Vysoký výkon procesoru a nízká hmotnost

Je to skoro hřích, dát tyto body vedle sebe. Navzájem se totiž vylučují. Nižší hmotnost (momentálně 1,8 kg) by se určitě i v batohu příjemně projevila. Jenže výpočty (nejen) v MATLABu by s výkonnějším procesorem nebyly tak zdlouhavé a práce by byla celkově příjemnější. Teď mám Core Duo T2050 (1,6 GHz, 2MB L2). Na veškerou běžnou práci je to výborný procesor, který nikde nezahálí. Ke studiu a nějaké pokročilejší činnosti by to chtělo i něco výkonnějšího. Tam pro mě není problém opravdu vytížit téměř libovolný počet jader v některých výpočetních úlohách.

Verdikt je takový zvláštní. Pro nízkou váhu bych asi byl schopen obětovat hodně výkonu. Zároveň pro vyšší výkon bych klidně šel s vahou i kousek nahoru. Znamená to tedy jen jediné. Slabý procesor jedině do lehkého notebooku a do těžkého notebooku zas jedině silný.

Dotykový displej

Měl jsem možnost pracovat hned na několika „Convertible laptops“. Tedy Tablet PC s klávesnicí a otočným kloubem displeje. Možnost ovládat kurzor myši prstíky přímo na obrazovce je neuvěřitelně pohodlná a efektivní. Stejně tak i možnost snímat magnetické pero má obrovské výhody. Není sice tak pohotová, ale při kreslení náčrtků nebo přímo nějaké grafiky nabízí větší komfort než standardní tablet (který také vlastním) díky možnosti vidět pod perem rovnou výsledek tak jako při práci s papírem, a proti předchozí metodě zas umí snímat pozici pera, i když se ještě nedotklo obrazovky, a pracovat s dalšími vlastnostmi, jako je například intenzita přítlaku.

Tento bod neberu jako nutnost, ale je to určitě pro mě obrovská přednost.

Závěrem

Tím jsem tak asi probral většinu toho, co mi u stávajícího notebooku chybí. Když vynechám dotykový displej, tak je celkem dost notebooků na trhu, které by zmíněným bodům odpovídaly. V dalším díle se ovšem zaměřím na několik parametrů, ve kterých můj stávající notebook (pro moje potřeby) vyniká. Právě ty omezí množinu možných kandidátů podstatně více.


Komentáře

 1. 1 Martin Běťák 07.05.08, 09:05:30
  FB

  videl bych to na TP T61 jr výkonný pevná kostrukce dlouhá výdrž

 2. 2 Stanislav 07.05.08, 10:05:11
  FB

  Jen bych dodal, ze ten pristup FN+šipky mi funguje i na sony klavesnici, ac je to neoznaceno, kupodivu funguje :-)

 3. 3 Diagon Swarm 08.05.08, 01:05:51
  FB

  [2] Ono i u toho HP jsem na to přišel náhodou. Nikde jsem se o tom nikdy nedočetl. Nedávno jsem měl ale nějaké hodně staré HP ještě v designu Compaqů, než byly zkoupený, a taky to fungovalo :).

  [1] TP T61 je celkem zajímavá volba. S Lenovem ale nějak nemám žádné lepší vztahy, a pak taky nevim, jestli neni moc velký & těžký. Ještě kouknu spíš na TP X61.

  Btw jedna věc, kterou jsem vlastně v článku ani nezmínil; chybí na mém notebooku možnost dokování. Znamená to pro mě sice jen nutnost připojit dvě USB, DVI a napájen, ale i tak je to trochu "vopruz".

 4. 4 Maros 08.05.08, 02:05:19
  FB

  hej, dokovacia stanica je super. Pripojiť pár konektorov je síce chvílka, ale potom mám stále bordel na stole, rozťahané káble atď.
  Btw. s dokovacou stanicou budeš mať dva zdroje, tiež super vec.

 5. 5 Stanislav 08.05.08, 03:05:22
  FB

  Tak zatim nema smysl nic doporucovat, dokud nevyjde II.dil s pozadavky a predevsim asi i financnimi moznostnostmi, ze :-)

 6. 6 Maros 08.05.08, 08:05:29
  FB

  Pokiaľ nie si obmedzený finančne, tak by som šiel do HP Compaq 2710p. Až na procesor všetko splňuje, disk môžeš vymeniť za SSD a pôjde to aj celkom rýchlo

 7. 7 Karel Hruboš 10.05.08, 04:05:22
  FB

  Smím vědět jaký rozdíl v designu má HP 6715b oproti 6715s?????

 8. 8 Diagon Swarm 10.05.08, 05:05:09
  FB

  [7] Sko používá jiný plasty a liší se to i barevně. Ska se mi prostě v reálu nelíběj

  http://www.uvt.nl/diensten/lis/images/laptop-s.jpg...
  http://www.uvt.nl/diensten/lis/images/laptop-b.jpg...

 9. 9 Karel Hruboš 10.05.08, 05:05:35
  FB

  [8] Mě to jen trochu překvapilo, že Bčko je takový "top" a Sko se vůbec nelíbí. Přitom z běžného pohledu se jeví totožně, jen při detailnějším prozkoumání je Sko tmavší. A design mají tuplem totožný. Ale to je samozřejmě věc názoru.

 10. 10 Diagon Swarm 10.05.08, 08:05:17
  FB

  [9] Ska vypadaj na můj vkus už moc lacině. Oni z toho ukradli úplně všechny vzhledový prvky, který z toho dělaly elegantní pracovní stroj. Ostatně celý je to pak vyráběný jinak. Nejsou tam použity lisované plasty a povrch není tak jemný.

 11. 11 Karel Hruboš 10.05.08, 10:05:04
  FB

  S tím nesouhlasím.Zas tak lacině nevypadají.Lacině vypadá 530 a 6720s. Design je "business" i u Ska.Když to porovnáš s těma "stříbrňákama" tak nejde říci jinak. Kvalita je samozřejmě u "b" lepší, ale já ještě neměl sebemenší problém a to už zažily i hrubší zacházení. Nevržou a jsou tvrdé. Ale 6715b bych měl radši, to přiznám.

Nový komentář