TPFanControl - chytré ovládání otáček ventilátoru pro Lenovo ThinkPady

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

TPFanControl - chytré ovládání otáček ventilátoru pro Lenovo ThinkPady

ThinkPad 26.09.11

TPFanControl je neoficiální utilitka od troubadixe, která umí dokonale kontrolovat chlazení ThinkPad notebooků. Tedy umí to lépe a s lepšími možnostmi nastavení než oficiální BIOS, a výsledkem může být (ještě) tišší notebook. V závislosti na teplotě senzorů čte třeba každou sekundu teplotní hodnoty a patřičně nastavuje počet otáček ventilátoru.

V praxi se jedná o miniaturní (150kB) aplikaci, která umí běžet jako normální program na pozadí i jako služba a je dostupná v x86 i x64 variantě.

TPFanControl

Základem je spávné nastavení souboru TPFanControl.ini pro požadované teploty a jejich sladění s ventilátorem. Toto je různé pro různé modely notebooků, pro můj T420s s Intel HD 3000 grafikou se mi osvědčila tato konfigurace.

Program je po otestování nejlepší instalovat jako službu, tedy pomocí zadání TPFanControl -i a pak se o něj nestaráte. Funguje transparentně pro veškeré uživatele daného PC a neustále udržuje otáčky ventilátoru v nejnižších možných mezích.

Pokud s TPFanControl budete experimentovat, nezapomeňte, že se jedná o neoficiální software, jeho špatné nastavení může způsobit přehřátí notebooku a nefunkčnost.


Komentáře

  1. 1 Miroslav Navrátil 26.09.11, 11:09:06
    FB

    Fajn je také, že jde počet otáček manuálně zvýšit, pak je ntb úplně studený :)