Test šesti heatpipes chladičů CPU

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Test šesti heatpipes chladičů CPU

PC Hardware 28.03.06
Mini Scythe

V tomto testu se podívám na to, jak svoji primární funkci, tedy chlazení CPU, plní produkty od Intelu, Zalmanu, Xilence, Scythe, Thermaltake a Artic Cooling. Chladiče budou testovány na socketu 775 pro Intel, s dualcore procesorem Intel Pentium D805.

Konkrétně se testů účastní tovární chladič Intelu dodaný s procesorem Pentium D805, Arctic Cooling Freezer 7 Pro v ceně 600 Kč, Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus v ceně 1.270 Kč, Thermaltake Beetle CL-P0086 v ceně 960 Kč, Xilence cpu-cooler xilent blade v ceně 770 Kč, a Zalman CNPS9500 LED v ceně 1.600 Kč.

Všech pět chladičů a jejich balení je vidět zde:

chladiče

Testovaná sestava a metodika

Pro testování byl použi procesor Pentium D805 v následující sestavě:

CPUZ
Položka Popis
CPU Intel Pentium D 805 2.66GHz
Board Microstar 945P Neo-F
RAM Corsair DDR2-675 CL4-4-4-12 2 x 512MB
GPU Microstar NX7900GTX-VT2D512E 512MB
HDD Maxtor DiamondMax 10 6L120P0 - 120GB

Vlastní procesor Intel Pentium D805 byl provozován na tovární frekvenci, nicméně bylo mu zvýšeno v BIOSu napětí z 1.250V na 1.400V.

Následně byl procesor zatěžován spuštěním dvou instancí Prime95, a to pomocí následujících přepínačů:

Prime95.exe -A0
Prime95.exe -A1

Výsledkem je 100% zatížení systému, tedy obou jader dvoujádrového procesoru:

paměť2 x Prime95
procesoryvytížení systému na 100%

Každý chladič byl následně testován s jím dodanou pastou, a s větrákem dodaným s chladičem (většina chladičů má svůj atypický větrák, takže není běžně možné použít jiný).

Pokud chladič podporuje regulaci otáček větráku pomocí základní desky dle aktuální teploty, byla tato možnost ponechána, pokud ji nepodporuje (a obsahuje manuální regulaci otáček), bylo testováno na minimálních i maximálních otáčkách větráku nastavením výrobcem dodaného regulátoru.

Veškeré chladiče byly testovány v klimatizovaném prostoru o teplotě 24°C, a to bez počítačové skříně. Po spuštění obou instancí Prime95 bylo vyčkáno na stabilizaci teploty celého systému, a následně byla tato teplota zaznamenána. Monitoring teplot a otáček větráků chladičů byl provádět pomocí utility MSI CoreCenter, dodané přímo se základní deskou.

Poznámka: Procesor Intel D805 nebyl přetaktován, protože použitá MSI 945P Neo-F základní deska nemá funkční PCIe lock, a při zvýšení frekvence FSB přestala fungovat grafická karta.

Intel chladič pro Pentium D805

Jako referenční chladič byl použit tovární chladič Intelu dodaný v BOX balení Pentium D805 procesoru. Jedná se o chladič s měděným jádrem a hliníkovým žebrováním. Mezi chladičem a CPU byla ponechána teplovodivá hmota dodaná rovněž Intelem přímo na chladiči.

Vlastní montáž Intel chladiče je práce na 30 sekund, postačí upevnit procesor, chladič přiložit, zacvaknout hroty, a otočit západkou v hrotech. Instalaci chladiče je možné provést i při namontované desce ve skříni.

Intel chladičIntel BOX chladič

Naměřené teploty Intel BOX chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 39°C 33°C 1.000 rpm
Burn 57°C 33°C 3.068 rpm

V případě Intel chladiče si deska automaticky reguluje otáčky větráku BOX chladiče. Nutno říci, že dosažených 3.000 rpm ve 100% zatížení je již hodně nepříjemný hluk, který hodně lidí nebude chtít dlouhodobě poslouchat, což je jeden z důvodů (tím druhým je přetaktování) proč si pořídit jiný chladič.

Doporučení: Intel chladič nemá zjevně problém dualcore procesor uchladit, ale jeho zvukový projev by mohl být v zátěži podstatně tišší. Pokud chcete taktovat, či chcete tichý počítač, budete se muset poohlédnout jinde.

Scythe Ninja Plus

Japonská firma Scythe je na našem trhu nováčkem, nicméně její produkty patří k těm nejlepším. Testovaný chladič Scythe Ninja Plus je model s celkem 6 heatpipe, které jsou napojeny na 25 hliníkových žeber. Vlastní propojení mezi měděnými heatpipes a hliníkovými žebry je zajištěno prolisem a styčná plocha je dostatečně velká.

S modelem „Plus“ dodává Scythe i vlastní 12 cm větrák, který běží na zhruba 1000 rpm a je velice tichý. Scythe je možné používat i jako pasivní chladič, tato možnost ale nebude testována, dualcore Pentium 805 není rozumné používat s jen s pasívem.

Spodní strana Scythe Ninja chladiče je precizně opracována do vysokého lesku.

Scythe Nynja foto 1 Scythe Ninja foto 1
Scythe Nynja foto 2 Scythe Ninja foto 2

Instalace Scythe Ninja chladiče není možná bez vyjmutí základní desky ze skříně. Do děr socketu 775 se našroubuje základní patice obdobná té ze socketu 478, a do ní se následně Scythe Ninja připevní pomocí čtyřech úchytů integrovaných do chladiče. Celá instalace je poměrně snadná a bezproblémová, a nezabere více než 5 minut.

Scythe Ninja je velký chladič, ale jeho světlá výška nad základní deskou je dostatečně vysoká na to, aby pod něj bez problémů bylo možno instalovat i nadstandardní Corsair paměti s LED diodami. Naprostá většina desek by s tímto chladičem neměla mít problém. Jiná situace je ovšem s výškou chladiče, ta je 15 cm, a pokud máte menší skříň, popřípadě větrák na bočnici, je možné že se Scythe Ninja jej nebudete moci použít.

Připevnění 12cm větráku na chladič je možné z libovolné ze 4 stran, což je obrovská výhoda, a je realizováno pomocí dvou drátků, které ovšem větrák fixují dostatečně pevně.

Scythe Ninja PlusScythe Ninja Plus

Naměřené teploty Scythe Ninja chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 36°C 29°C 1.090 rpm
Burn 54°C 30°C 1.090 rpm

Doporučení: Scythe Ninja znamená sice zlepšení o pouhé 3°C oproti Intel BOX chladiči v Burn režimu (=100% vytížení), ovšem to vše při 3x nižších otáčkách, což je vskutku neuvěřitelné. Jinak řečeno, Scythe Ninja znamená ticho a je schopen uchladit v podstatě bezhlučně dualcore Intel Pentium procesor s napětím zvýšeným na 1.400V. Jen pro extrémní přetaktování by bylo nutné nahradit Scythe větrák běžící stabilně na 1.090 rpm za nějaký jiný, který by umožňoval vyšší otáčky, alespoň 1.500 - 1.800 rpm.

Artic Cooling Freezer 7 Pro

Artic Cooling je švýcarská společnost, a Freezer 7 Pro je jejím nejlepším produktem pro socket 775 procesory. Tento chladič je velice populární zejména kvůli své ceně, pouhých 600 Kč včetně DPH.

Vlastní chladič obsahuje 3 měděné heatpipes napojené na 43 hustě osazených hliníkových žeber. Celek je doplněn o speciální větrák o průměru 10 cm přichycený na gumových blocích, které mají za úkol tlumit vibrace (osobně by mě zajímala životnost takovéhoto řešení, gumové bloky jsou miniaturní). Větrák se otáčí na 1000 - 2200 rpm a otáčky větráku řídí v tomto případě deska, což je dle mého názoru ideální případ.

Větrák je bohužel při nejvyšších otáčkách poněkud hlučný.

Freezer 7 Pro foto 1 Freezer 7 Pro foto 1
Freezer 7 Pro foto 2 Freezer 7 Pro foto 2

Instalace Freezer 7 Pro chladiče je velice snadná, je totiž identická s Intel BOX chladičem. Postačí chladič zacvaknout do základní desky, otočit 4 hroty, a během 30 sekund je vše hotovo i bez vyjmutí základní desky. Freezer 7 Pro není rovněž problém vydat na libovolnou základní desku, jeho obrysy významně nepřesahují BOX chladič Intelu.

Jako pasta byla použita teplovodivá hmota dodaná a nanesená přímo na chladiči výrobcem, dle pohledu identická s hmotou na Intel BOX chladiči.

Freezer instalaceArtic Cooling Freezer 7 Pro

Naměřené teploty Freezer 7 Pro chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 34°C 30°C 1.010 rpm
Burn 52°C 30°C 2.163 rpm

Freezer 7 Pro ve 100% zatížení předstihl dokonce Scythe Ninja o celé 2°C, jen s tím „drobným“ rozdílem, že jeho větrák běžel 2x rychleji, jeho otáčky jsou totiž regulované základní deskou.

Doporučení: Větrák Freezeru 7 Pro při zatížení nevydává sice takový hluk jako Intel BOX chladič, ale přesto je to znatelný hluk. Pokud často stříháte video či jinak zatěžujete procesor na 100%, a chcete mít tichý počítač, doporučil bych spíše Scythe Ninja Plus. Rovněž pro extrémní overclock bude lepší jiné řešení než Freezer 7 Pro, jeho možnosti zde totiž končí. Každopádně s ohledem na cenu je Freezer 7 Pro dobrá volba.

Thermaltake Beetle

Thermaltake Beetle je opět založen na heatpipe technologii, konkrétně obsahuje 3 heatpipes napojené na 39 hliníkových žeber. Celek je obalen do plastového tělíčka „brouka“ a doplněn 9 cm ventilátorem.

Větrák „brouka“ není řízen základní deskou, ale Thermaltake k chladiči dodává záslepku do 3.5“ slotu i do PCI slotu, s nímž můžete otáčky nastavovat v rozmezí 1.500 - 4.000 rpm.

BeetleThermaltake Beetle

Instalace „brouka“ byla, mírně řečeno, nesnadná. Přítlačná lišta je totiž extrémně pevná a hlavně běžně nedostupná pro šroubovák, takže se mimořádně špatně přitahuje. Pro instalaci musíte vydělat základní desku a zhruba 15 minut s chladičem „zápasit“, než jej nainstalujete.

Rovněž je problematické umístění chladiče na desce. V případě socketu 775 si můžete vybrat, zda bude chladič zasahovat do prostoru grafické karty (a nebudete ji tedy moci nainstalovat) nebo do prostoru zdroje. Obě varianty jsou pochopitelně špatné…

Beetle instalace Thermaltake Beetle přesahuje ven z desky

Naměřené teploty Thermaltake Beetle chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 1 33°C 31°C 1.520 rpm
Burn 1 61°C 31°C 1.520 rpm
Idle 2 30°C 30°C 3924 rpm
Burn 2 46°C 30°C 3924 rpm

Doporučení: Jak je vidět, Thermaltake Beetle je špatný chladič. Při nastavení regulátoru otáček větráku na ještě relativně slušných 1.500 rpm chladí podstatně hůře než Intel BOX chladič. Na 4.000 rpm chladí sice velice dobře, ale zato řve jako raněná kráva (přemýšlel jsem jak to popsat, a toto je opravdu velice přiléhavé). Pokud k tomuto extrémnímu hluku připočteme velice špatnou kompatibilitu se základními deskami, je zde jednoznačné nedoporučení ke koupi.

Zalman CNPS9500 LED

Zalman CNPS9500 LED je krasavec. Je to jediný chladič v testu, který nepoužívá kombinaci dražší mědi a levnějšího hliníku, ale je rovnou (pro Zalman tradičně) celoměděný. Počet heatpipes u tohoto chladiče jsou 3 a měděných žeber je kolem stovky (přesně jsem je nepočítal). Celek doplňuje firemní 9 cm větrák s modrou LED diodou.

Vlastní větrák nemá ovládání otáček základní deskou, ale Zalman k němu dodává nalepovací krabičku s potenciometrem, která je schopna regulovat otáčky v rozmezí 1.380 - 2.400 rpm.

Zalman CPNS9500 LED foto 1Zalman CPNS9500 LED foto 1
Zalman CPNS9500 LED foto 2Zalman CPNS9500 LED foto 2

Instalace chladiče je poměrně snadná, je ovšem nutné vyjmout desku ze skříně. Instaluje se spodní patice, následně horní část, a do ní se usadí a snadno přišroubuje vlastní chladič. Celé je to možné zvládnout za 5 minut.

Váha chladiče, 530 gramů, je stále v rámci nosnosti běžných základních desek.

Zalman CPNS9500 LEDZalman CPNS9500 LED

Naměřené teploty Zalman CNPS9500 LED chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 1 34°C 32°C 1.380 rpm
Burn 1 54°C 32°C 1.380 rpm
Burn 2 47°C 30°C 2.400 rpm
Burn 3 50°C N.A. 1.800 rpm

Testoval jsem 3 pozice regulátoru otáček větráku, minimální s 1.380 rpm, maximální s 2.400 rpm (mírně hlučná) a následně pozici s „relativně tichým provozem „, což bylo 1.800 rpm. V této „relativně tiché“ pozici regulátoru dosáhl Zalman CNPS9500 výborných teplot 50°C v burnu.

Doporučení: Pokud se Vám z nějakého důvodu nelíbí Scythe Ninja Plus, doporučil bych právě tento Zalman CNPS9500. Výkon těchto dvou chladičů je podobný, ale možnost regulace otáček větráku u Zalmanu je rozhodně plus, můžete si zde snadno pohrát s ideální kombinací „hluk versus výkon“ pro Vaše uši a subjektivní vnímání hluku. Bohužel, Zalman CNPS9500 je i chladičem v tomto testu nejdražším.

Xilence cpu-cooler xilent blade

Německý Xilence je v nabídce chladičů CPU rovněž novinkou, a to ještě mladší než Scythe. Tentokráte se ale tento výrobce nezaměřuje na high-endová řešení, ale podobně jako Artic Cooling, na cenově dostupná řešení. Uvidíme, jak se mu to povedlo s modelem s dlouhým názvem Xilence cpu-cooler xilent blade | xpcpu.4all.

Konstrukce chladiče je tvořena 4 měděnými heatpipes a 43 hliníkovými žebry. Celek je doplněn firemním 9 cm ventilátorem pracujícím na 1.940 rpm.

Xilence Xilent BladeXilence Xilent Blade

Instalace Xilence Xilent Blade chladiče byla velice obtížná, našroubovat chladič na 4 podpěry jde těžko, protože ke dvěma z nich není přístup, blokuje je totiž ventilátor. Chladič je rovněž velice nešťastně předsazen před/za socket, takže si můžete vybrat, zda bude blokovat přední část základní desky nebo zadní část, kde nebudete moci instalovat paměti. Obě řešení jsou samozřejmě špatná…

Xilence Xilent Blade instalaceXilence Xilent Blade a jeho problematická pozice na desce

Naměřené teploty Xilence Xilent Blade chladiče:

  Teplota CPU Teplota systému Otáčky větráku
Idle 35°C 34°C 1.940 rpm
Burn 57°C 34°C 1.940 rpm

Doporučení: Osobně nevidím důvod, proč si Xilence Xilent Blade chladič kupovat. Jeho usazení na desce je špatné, větrák neustále hučí na téměř 2.000 rpm, tedy i v Idle, a za dokonce mírně nižší cenu je dostupný ve všech ohledech lepší Freezer 7 Pro. Německé společnosti Xilence se tento chladič nepovedl.

Závěr

Jako absolutního vítěze testu bych určil chladič Zalman CNPS9500 LED, jeho chladící výkon, dokonalý vzhled, zpracování, tichý chod a možnost regulace otáček nemá konkurenci. Podobně zajímavou volbou, o 330 Kč levnější, je i Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus, tichý a velice účinný chladič. V případě extrémního přetaktování by měl navíc Scythe Ninja nad Zalmanem CNPS9500 výhodu v možnosti použití libovolného, Vámi preferovaného, 12 cm ventilátoru.

Teplotyteploty v zátěži

V případě omezeného rozpočtu je možné uvažovat o Arctic Cooling Freezer 7 Pro za pouhých 600 Kč, pokud ovšem stabilně nezatěžujete počítač na 100% (poté je tento chladič poněkud hlučný, i když ne tolik, jako Intel BOX).

Dva chladiče, které ovšem nemohu doporučit jsou Thermaltake Beetle CL-P0086 a Xilence cpu-cooler xilent blade, konkurence nabízí za ty samé peníze výrazně lepší produkty, tišší, lépe chladící a nemající problém s kompatibilitou.


Komentáře

 1. 1 Karel K. 28.03.06, 02:03:32
  FB

  Radku, velimi pěkný test, který se určitě spoustě lidí bude hodit.

  Měl jsem možnost vyzkoušet na stejném procesoru boxovaný chladič a Freezera. A jednoznačně musím doporučit odstranění původní hmoty a použití co nejtenčí souvislé vrstvy kvalitní teplovodné pasty. Ale to se samozřejmně dá prohlásit obecně.

  Teploty pak dost klesnou. Výhoda je to hlavně u Freezra, který se potom i při relativně dost vyšší zátěži udrží v nižších otáčkách.

  Konkrétně kombinace Freezer + D805 + burn hřála ~44 stupňů. Teplota okolí byla, ale asi o něco málo nižší.
  A mimochodem, co to máš za chladič na grafice? Na hlučný originál to rozhodně nevypadá :-)

 2. 2 Josef Průša 28.03.06, 07:03:49
  FB

  A co Scythe Shogun Heatlane Cooler? Neříkej že jsi ho přehlédl

 3. 3 octopuss 28.03.06, 08:03:43
  FB

  ahoj Radku.Test sa mi páčil, a ak môžem mať otázku, tak trochu mimo. Kúpil som si Thermalright XP-90C na Athlon 64, 3000+ jadro Venice, netaktovaný. Myslíš že by to uchladil i bez 12" ventilátoru čo mám na ňom pripojený?
  Dík za odpoveď

 4. 4 Mechanus 28.03.06, 08:03:54
  FB

  Škoda, že v testu není Thermaltake BigTyphoon. Výborný chladič - chladí lépe než Scythe a to i při méně otáčkách. Jediný problém, že v podstatě v ČR nejde sehnat. Svůj mám z USA a 100% spokojenost.

 5. 5 jakub 28.03.06, 09:03:18
  FB

  Právě kupuji Pentium D (řada 9xx), takže se mi článek výborně hodí. Díky

 6. 6 M.Mark 28.03.06, 09:03:38
  FB

  Z pohledu strojaře mě fascinuje jaká konstrukční řešení některé firmy volí, neboli jak dokáží konstrukci zprasit, že je buď obtížně montovatelná, nebo zasahuje do prostoru jiné komponenty, případně obojí, viz. Beatle, nebo poslední kousek.
  Co se týče bloků pryže u Arctica, víc než na velikosti záleží hlavně na použitém materiálu. Pokud netvrdne postupem času tak to velikostně stačí.

 7. 7 Radek Hulán 28.03.06, 10:03:09
  FB

  [1] na grafice je tovární chladič pro 7900GTX-512, je to jeden z nejlepších chladičů, a velice tichý

 8. 8 Petr Brádler 28.03.06, 10:03:16
  FB

  Užitečný článek, díky. Btw. měděných žeber u Zalman CPNS9500 je 91 :)

 9. 9 Tomáš 28.03.06, 10:03:22
  FB

  Já budu řešit přetaktování D805 se Scythe Ninja tak, že na něj přidám ještě jeden 12cm větrák s regulátorem 0-2000rpm. A když budu taktovat, tak ten přidanej větrák roztočim :) Připadá mi to jako ideální řešení...

 10. 10 Tomáš 28.03.06, 10:03:26
  FB

  Objevil jsem sestavu, jakou v Japonsku normálně prodávaj v obchodě. Jedná se o Pentium 4 631 @ 4,8GHz. Použili na něj Ninju s třema větrákama.

  http://www.pcmasters.de/filead...

 11. 11 xBl4d3x 28.03.06, 10:03:31
  FB

  :-) A stejně jsi tam poznámky o rychlosti otáčení větráků nechal, i když je to v případě srovnání 120mm vs 80/92mm nevhodné...měl by být porovnáván průtok vzduchu, tak by to bylo objektivní, na druhou stranu těžko změřitelné (aneb spolehnout se na údaje psané výrobcem) :-)

 12. 12 Radek Hulán 28.03.06, 10:03:32
  FB

  [11] toto nejsem schopen změřit, nebudu si na to kupovat zařízení, jehož cena 10x přesahuje cenu recenze ;-) Jsou zde tedy jen subjektivní "poslechové testy". Ponechat tam otáčky je naopak velice vhodné, on je totiž uživatel u větráků řízených deskou nemůže de-facto ovlivnit, a u ostatních jsem testoval minimální nastavení, a minimální hluk. Lépe to bez special měřáků dělat nejde. Navíc nezáleží jen na hluku ale i na frekvenci, některé větráky hučí více a některé méně "příjemně".

 13. 13 xBl4d3x 28.03.06, 10:03:39
  FB

  [12] jasné, proto jsem psal, že by ses musel spolehnout na údaje dodané výrobcem...byla to narážka na Freezer, kde jsi otáčky větráku srovnával se 120mm Scythe.. :-) Jinak moc pěkná recenze...a "raněná kráva" nemá chybu :-D

 14. 14 Radek Hulán 28.03.06, 10:03:41
  FB

  [9] poté máš lepší koupit si Scythe Ninja (bez toho Plus), nedodává se s ním žádný větrák, a koupit si jej zvlášť..

 15. 15 xBl4d3x 28.03.06, 10:03:41
  FB

  [10] foto na německém serveru, nikde žádná cenovka, moc "sériově" taky nevypadá..spíš to vypadá jako záběr z nějaké výstavy ale třeba máš pravdu, v Japonsku nenakupuju :-)

 16. 16 Mirzza 28.03.06, 11:03:08
  FB

  Mám chladič Zalman 9500LED a nepoužívám jejich regulaci, kterou dodávají s chladičem. Mam desku Asus P5WD2 Premium a na té stačí v biosu nastavit řízení větráku CPU z PWR na DC - tedy klasické řízení napětím..a deska už se potom sama stará o regulaci otáček podle teploty a nemusím pořád nastavovat otáčky.

  ( nejsem si jist tím PWR..každopádně DC si jist jsem 100% :-) )

 17. 17 Ján Pavlík 28.03.06, 04:03:01
  FB

  Skvele citanie, tento tyzden sa chystam kupit PentiumD 805ku presne s touto MSI doskou, mozete mi napisat nejake hints ?:-)

 18. 18 Radek Hulán 28.03.06, 04:03:02
  FB

  [17] doporučil bych tuto MSI desku nekupovat, nejde na ní taktovat, a jít do nějakého Asusu

 19. 19 Ján Pavlík 28.03.06, 04:03:17
  FB

  [18] Mam trosku apatiu k doskam ASUS, mal som 4, 3 z nich zomreli, momentalne mi v skrinke lezi Sli-Premium kde zomrel kondenzator pri CPU, MSI sa mi osvadcilo zatial vzdy, jednak na AMD, jednak na Intel.Co konkretne poradite? Dakujem.

 20. 20 Radek Hulán 28.03.06, 04:03:21
  FB

  [19] měl jsi holt smůlu. Ale současné Asus P5W desky pro Intel jsou absolutní špičkou.

 21. 21 Ján Pavlík 28.03.06, 04:03:27
  FB

  [20] OK, skusim im verit :-) Mate nejaky konkretny tip dosky asus na tento cpu? Nieco v podobnej cenovej hladine ako ta MSI ? Cize 2000CKK - 5000CKK. Dakujem.

 22. 22 Radek Hulán 28.03.06, 04:03:35
  FB

  [21] http://www.czechcomputer.cz/pr...

 23. 23 Oldřich Šálek 28.03.06, 04:03:44
  FB

  Všude samé heatpipes. No a co říkáte na řešení z Japonska? Technologie PS Heatronicfs. Chladič SCYTHE-NCU 2005
  Co si o tom myslíte? Heatpipes jsou rozšířenější ale jsou i lepší?

 24. 24 Laco V. 28.03.06, 05:03:03
  FB

  Pekný článok.

 25. 25 BirkoffSVK 28.03.06, 10:03:54
  FB

  No tak sa to tu nejako zvrtlo na debatu o CPU a doskách :-)
  U nás na Slovensku stojí kombo Pentium D 805 a Asus P5LD2 Deluxe niečo okolo 10 000,- Sk bez DPH...
  Za túto cenu naozaj nič lepšie a výkonnejšie nie je...

 26. 26 xBl4d3x 28.03.06, 11:03:04
  FB

  [19] to je takový problém vyměnit kondenzátor na desce? Jestli jo, tak mi ji místo vyhození pošli...rád si ji opravim :-)

 27. 27 Michal Houska 29.03.06, 09:03:28
  FB

  Dovolim si nesouhlasit s hodnocenim Beetla. Mam ho a jsem naprosto spokojeny. Je tedy pravda, ze napr. vetrak je u nej bidny, ale docela sem na nej vyzral. Navod na predelani vetraku je v diskusi na CZC http://www.czechcomputer.cz/pr... a fotky po instalaci jsou na http://www.exoticke-cestovani.... Jeho nepopiratelne plus je ale predevsim v designu, ktery je skutecne originalni a i lidi, kterym PC nic nerika, stoji v nemem uzasu :).

 28. 28 Jirka 29.03.06, 10:03:18
  FB

  Chtěl bych se zeptat, jaká může být nejvyšší teplota tohoto procesoru a jak se může taktovat. Jedu na něm SETI@home a chtěl bych využít možnosti procesoru na 100%. Mám box chladič + přídavný větrák v case.. Nikde jsem nenašel tu max. teplotu.. Díky za info

 29. 29 Zdeněk 29.03.06, 11:03:38
  FB

  Jde na Arctic Cooling Freezer 7 Pro vyměnit větrák za více účenější a tišší?

 30. 30 czhunter 29.03.06, 07:03:14
  FB

  Jenom malá poznámka, Scythe není na našem trhu žádným nováčkem, chladiče od nich jsem viděl v katalogu TNTrade už asi před 3mi lety ... ovšem za ceny 3x vyšší, než dnes.

 31. 31 dundee 29.03.06, 09:03:44
  FB

  Super článek!
  Zvlášť proto, že mám doma pod stolem novou sestavu s D 805 a deskou MSI NEO-F, takže mi tento článek bude hodně užitečný.
  V článku jsi psal:
  Poznámka: Procesor Intel D805 nebyl přetaktován, protože použitá MSI 945P Neo-F základní deska nemá funkční PCIe lock, a při zvýšení frekvence FSB přestala fungovat grafická karta.
  Já jsem nemohl přijít na to, proč mi nejde přetaktovat a ono je to tímhle...Nevíš, jak se dá tento problém odstranit?

 32. 32 insekticid 01.04.06, 01:04:02
  FB

  Myslíte si, že si pomůžu, kdybych vyměnil stávající Zalman CNPS7700-Cu za Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus?

  Mám Pentium D 820, bohužel starší revizí A0 a to topí! Při Prime95 se 100% vytížením obou jader mám 65 stupňů (se Zalmanem)!! (Procesor je pretaktovan o 200MHz)

  http://img210.imageshack.us/my...

  Někdo možná tušíte co znamená nakonci specifikace to ES

 33. 33 Petr 28.04.06, 06:04:21
  FB

  Nevíte někdo, jak je to s pastou u chladiče Zalman CNPS9500 LED? Vyplatí se k němu nějakou lepší koupit nebo stačí ta, která tam je?

 34. 34 Tomko 01.06.06, 10:06:54
  FB

  [29] Proč bys ho měnil? Já ho pužívám (P4,3G) a mám na něm víceméně neměřitelné otáčky - cca 600-800, to daleko větší randál dělá zdroj Enermax Noisetaker..

 35. 35 divi 05.08.06, 11:08:19
  FB

  To jsou celkem pěkný teploty v zátěži. Bylo to měřený v zadeklovaný skříni nebo vyndaný někde na stole?

 36. 36 tidi 19.09.06, 01:09:07
  FB

  Zdravím. Zapáčil sa mi ten Zalman CNPS9500. Pre mňa je hlavné, aby bol tichý, ale neviem, či mi na nízkych otáčkach (Silent mode) uchladí aj Prescotta @ 3,06 GHz. Má niekto skúsenosti s touto kombináciou?

 37. 37 Radek 07.10.06, 01:10:24
  FB

  Řeším zrovna tento problém se svým D840 který mi běží na se sériovým chladičem INTEL při idle na 55-57°C při otevřené skříni (!!!) a opři BURNu za pomocí CPU KILLER3, tedy při 100% využití obou cpu dokonce na 96-100°C což je mírně řečeno šílené. Procesor není přetaktovaný, otáčky větráku jsou 2800ot/min, jádro CPU má napětí sériových 1,3V. Po tom co jsem si přečetl (mimochodem vynikající) test, tak se trochu bojím, že mi asi ani Zalman CNPS9500 LED nebude stačit aby to uchladil aspoň pod 70°C :( To nemluvím o tom, že bych rád časem trochu přetaktoval..

  pokud by se někdo našel, kdo by mi v tomhle mohl poradit, byl bych mu velmi vděčný. Pokud by mi někdo mohl napsat reakci na email, bylo by to pro mně ideální.
  Díky
  Radek