Teac MP-8000 - lehký 20 GB MP3 přehrávač

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Teac MP-8000 - lehký 20 GB MP3 přehrávač

Hudba 14.09.05
Teac MP-8000

Teac není příliš známou značkou v oblasti MP3 přehrávačů, znát jej budou spíše milovníci HiFi audio komponent. MP-8000 je prvním počinem Teacu v oblasti hard-diskových MP3 přehrávačů, a tato recenze se podívá na to, jak úspěšný je to počin.

Teac MP-8000 a jeho pojetí MP3

Teac MP-8000 byl poprvé uveden v květnu 2005, a z toho vyplývá i jeho velice dobrá nabídka funkcí a díky použití nejmodernějších technologií i nízká váha. Teac MP-8000 má s 20 GB pevným diskem pouhých 138 gramů, což je nejméně ze všech diskových MP3 přehrávačů s kapacitou 20 GB a více.

Kromě přehrávání MP3 umožňuje Teac MP-8000 také přehrávat FM-rádio, včetně ručního pojmenování předvoleb (formou textového souboru), má vestavěný mikrofon a line-in vstup a funguje tedy jako diktafon s přímým ukládáním do MP3, obsahuje několik her, funguje jako USB Mass Storage, umožnuje přehrávat 3GP filmy, prohlížet fotografie v JPEG a BMP formátu, zobrazovat knížky ve formátu TXT a PDB, má kvalitní hliníkový kryt, a především skutečně vynikající zvuk.

Řada jeho konkurentů neobsahuje tolik funkcí. Navíc Teac MP-8000 patří s cenou 7.777,- Kč (včetně DPH) k nejlevnějším 20 GB přehrávačům na trhu.

Na druhou stranu, nic není jen růžové, Teac MP-8000 má i dvě vady, a obě se vztahují k relativní nezkušenosti Teacu s MP3 přehrávači, tedy přesněji, s jejich softwarem. První vadou je občasné zamrznutí firmware přehrávače, během jednoho týdne, při jeho několika-hodinovém denním používání, se mi to stalo 4x. Poté pomůže jen špendlík a jeho zasunutí do dírky označené RESET na spodní straně přehrávače. Toto se ale dá vydržet, a doufat, že výrobce brzo uvolní novou, stabilnější, verzi firmware.

Druhým, závažnějším, problémem, je neschopnost Teacu organizovat skladby a playlist podle ID3v1 či ID3v2 tagů. Teac zjevně umí udělat hardware, ale software mu (zatím) moc nejde, alespoň ne podle mých představ. Teac MP-8000 neumí totiž procházet uložené skladby na disku podle umělce, alba, či typu hudby.

Jediná možnost, jak se dá vytvořit playlist, je procházet fyzickými adresáři na disku, a poté daný adresář, či jednotlivou písničku, přidat do playlistu. Playlist ovšem může být jen jeden, a není možné jej nijak uložit, je možné jej jen celý smazat a začít znovu.

Pokud si přehráváte, jako já, jen jedno album, či skupinu, a toto album či skupina je zároveň jeden fyzický adresář (ten poté snadno přidáte jedním tlačítkem do playlistu), moc Vám to nevadí, tedy vlastně vůbec, ale nečekejte jinak od tohoto přehrávače nějakou velkou pomoc s tím, co máte poslouchat. Produkty iRiveru, Creative či Apple zde mají pro tvorbu playlistu za pomoci ID3 tagů podstatně lepší funkčnost.

Nad druhou stranu, to že Teac MP-8000 nepodporuje ID3 tagy (je schopen jen zobrazit název skladby při jejím přehrávání), způsobuje, že je úžasně rychlý, nemá totiž co indexovat. Při zaplnění Teacu celkem 15 GB skladeb v MP3 se tento zapne během 10 sekund, jako by byl disk zcela prázdný, a ihned je připraven hrát. Naplníte si playlist, a opět, Teac ihned hraje.

K dalším drobným nedostatkům firmware patří nepřítomnost Shuffle, vytvořený playlist prostě můžete přehrávat jen sekvenčně, nikoliv náhodně. Rovněž omezení playlistu na 100 skladeb může někomu vadit. Podporovány nejsou ani externí m3u playlisty WinAmpu, které by situaci do značné míry řešily.

Přehrávat můžete MP3 (bitrate až 320 kbps) a WMA formát, MP3 Pro či OGG a další formáty nejsou v aktuálně dostupném firmware podporovány, přestože jiné Teac MP3 přehrávače s Flash pamětí je umí.

Design a provedení Teacu MP-8000

Teac MP-8000 je designově povedená věc, jeho černý hliníkový obal působí seriózně, a je dostatečně odolný proti poškození. Při záplavě bílých MP3 přehrávačů je černá barva unikátní, nehledě na to, že černá sluchátka tolik nesvítí z uší jako u všech majitelů iPodů.

Teac přední strana

Přehrávač není o moc větší než běžná kreditní karta (na fotce je srovnání se stejně velkou kartou do Club Nokia, číslo svojí kreditky zde vystavovat pochopitelně nehodlám):

Teac velikost

Teac dodává k MP-8000 poměrně bohaté příslušenství, jsou zde hned 2 sluchátka, jedny s cca 150 cm a druhé s 70 cm dlouhým kabelem, redukce z 3.5 mm jacku na 2.5 mm, pouzdro s klipem na opasek pro přehrávač (mimořádně užitečná věc), samostatná nabíječka a propojovací USB kabel:

Teac příslušenství

Praktické používání MP3 přehrávače a kvalita zvuku

Výhody a nevýhody pojetí Teacu jsem zmínil již na začátku tohoto článku. Pokud Vám vyhovuje přehrávání skladeb podle adresářové struktury, jako daň za to, že přehrávač nemusí skladby velice pomalu indexovat, budete naprosto spokojeni.

Kvalita zvuku Teac MP-8000 je jeho velice silnou stránkou, dodávaná sluchátka si v ničem nezadají s těmi nejlepšími "špunty" od Kosse či Seinheisseru, a máte navíc v dodávce hned dvoje sluchátka. To zastiňuje i tu nevýhodu, že audio-out jack je v poněkud nestandardním 2.5 mm formátu, kdežto standard je 3.5 mm, takže bez redukce (ta je ale v dodávce taky) k přehrávači jiná sluchátka nepřipojíte.

Přehrávač obsahuje i 10-ti pásmový ekvalizér, uživatelsky nastavitelný, což je klíčové pro poslech na "špuntech". Je nezbytně nutné vyzvednout o pár dB basy a mírně i výšky, protože všechny "špunty" hrají jen středy, a útlum nízkých a vyšších frekvencí je potřeba pro lepší reálnost hudebního přednesu korigovat. Teac MP-8000 to umí, a hraje skutečně dobře.

Skvělá je i hlasitost přehrávání, hodně MP3 přehrávačů od konkurence zde má ten problém, že ani při 100% hlasitosti nejsou dostatečně hlasité v hlučnějším prostředí (třeba v Metru). Teac MP-8000 s tímto problém nemá, běžná hlasitost na přehrávání je maximálně stupeň 20 ze škály 0-30.

Prostředí přehrávače je jinak velice jednoduché, ale naprosto funkční, a velice snadné na ovládání (v reálu má tento aktivní TFT displej naprosto luxusní barevné podání, omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotek):

Teac obrazovky

Další funkce

Kromě přehrávání MP3 obsahuje Teac MP-8000 i poměrně slušně citlivé integrované FM rádio, s možností uložení až 30 předvoleb. Tyto předvolby si můžete i pojmenovat (jako náhradu chybějícího RDS), a to editací textového souboru FM.txt ve formátu PŘEDVOLBA - FREKVENCE - NÁZEV STANICE, který uložíte do kořenového adresáře disku.

Rádio můžete v reálném čase ukládat do MP3, a to až v sample/bit rate 48K/160K. Jako anténa pro rádio slouží pochopitelně sluchátka.

Zajímavostí je, že rádio v přehrávači po jeho zakoupení nenaleznete, chybí v menu, aktivuje se totiž až po stažení a instalaci firmare verze 415 ze stránek teac.de.

Další zajímavou funkcí je diktafon, Teac MP-8000 umí nahrávat zvuk ze dvou zdrojů, jednak je to poměrně citlivý integrovaný mikrofon, a jednak audio-in (line-in) vstup na spodní straně přehrávače. Ukládání se opět děje do MP3 formátu se samplingem a bitratem až 48K/160K.

Na Teacu si můžete zahrát i několik vestavěných her, a to Russia Block (Tetris), Box Game (posouvání beden), GoBang (piškvorky) a Black White Chess (hra Go).

Vestavěný Disk Explorer umí zobrazit libovolné obrázky v JPEG a BMP formátu, a rovněž knížky v TXT a PDB formátu, ovšem, neporadí si s češtinou, a displej MP3 přehrávačů není největší, takže tato funkce je zde spíše do počtu. Na nouzové čtení knížek v angličtině či němčině to ale postačí.

Vynikající funkcí je ale podpora pro USB Mass Storage, která funguje zcela transparentně pro celý disk. Nemusíte tedy, jako v případě jiných přehrávačů, tuto funkci nějak zapínat a nastavovat poměr mezi skladbami a jinými daty, prostě ukládáte data, jak se Vám chce a kam chcete. Vyplývá to z toho, že Teac neindexuje MP3 skladby, jejich ID3 tagy, takže s diskem nakládá opravdu jen jako s datovým skladištěm.

Pokud často přenášíte větší objemy dat třeba mezí prací a domovem, budete tuto funkci milovat. Připojení Teacu na počítač se navíc realizuje standardním mini-USB konektorem, který se dá koupit v každém elektro-obchodě za 60 Kč. Přes USB je rovněž realizováno nabíjení Teacu, pokud zrovna nemáte po ruce externí nabíječku.

Přenosová rychlost miniaturního 20 GB disku je poměrně slušná, kopírování z/na disk běží v průměru rychlostí 13.2 MB/s. Takto vypadá test programem HD Tach, pro běžné použití na přenos dat je tato rychlost naprosto dostatečná:

HD Tach test

Závěr

Teac MP-8000 je malý MP3 přehrávač s vynikajícím zvukem a řadou doplňkových funkcí jako je FM-rádio, diktafon či vysoce funkční USB Mass Storage. Jeho firmware by si zasloužil sice poněkud vylepšit, ale i s ohledem na tento nedostatek je to jeden z nejlepších MP3 přehrávačů dneška.

Do pouhých 138 gramů se navíc podařilo vtěsnat hned celých 20 GB kapacity, a to je již velikost, která má pro MP3 přehrávač smysl. MP3 přehrávače o kapacitě ve stovkách MB příliš smysl nemají, těch pár (desítek) písniček si totiž za chvíli zcela znechutíte, což se Vám s Teac MP-8000 nestane.

Navíc použití tohoto přehrávače pro přenos gigabajtů dat mezi různými počítači a systémy je velice snadné, a fakt, že nemusíte používat proprietární program pro kopírování skladeb do přehrávače, bude mít pro řadu lidí smysl.

Dostatečná je i výdrž baterie, přes použití aktivního TFT displeje se pohybuje na úrovni 8 až 10 hodin, a to podle typu používání a zvolené hlasitosti přehrávání.


UPDATE ze dne 10.11.2005: Teac uvolnil nový firmware, který je velice stabilní, a podporuje nově AVI, OGG a DRM soubory. Rovněž obsahuje funkci náhodného přehrávání skladeb v playlistu.


Komentáře

 1. 1 ls 14.09.05, 07:09:47
  FB

  Ahoj, uvazuji o nakupu nejakeho diskoveho mp3 prehravace, ktery by umoznoval stazeni fotek z digifotaku (USB host?). Muzes prosim napsat, zda tuto funkci recenzovany prehravac umi, nebo doporucit nejaky jiny pristroj, ktery toto zvladne. Diky

 2. 2 Radek Hulán 14.09.05, 08:09:42
  FB

  [1] USB host neumí, umí to produkty iRiveru (H320,340)

 3. 3 Lokutus 14.09.05, 10:09:05
  FB

  Zdravím. Chci se zeptat na něco jiného. Nemám s diskovými přehrávači žádné zkušenosti a zajímalo by mě, jestli se s tím dá běhat. Zda tomu nevadí otřesy apod.
  Díky

 4. 4 Radek Hulán 14.09.05, 10:09:08
  FB

  [3] samozřejmě, dá, ten disk se neotáčí pořád, jen pár sekund, zhruba 10 minut se načte do paměťové cache, a pak se zastaví a zaparkuje hlavička, omezí to citlivost na nárazy a zlepší šetření energií..

 5. 5 Radek Hulán 14.09.05, 11:09:15
  FB

  [1] iAudio X5 má také USB host, a vypadá moc hezky :-)

 6. 6 Roman 14.09.05, 11:09:25
  FB

  Jaké používáš přenostná sluchátka když jsi takový audiofil?

 7. 7 Radek Hulán 14.09.05, 11:09:33
  FB

  [6] "takový audiofil" - a divil by ses jaký, moje HiFi aparatura má cenu přes 1 mil Kč, má Pass Aleph monobloky, Pass X1 předzesilovač, DynAudio 1.3 SE repro, Michell Gyrodeck gramofon s Benz M.9 přenoskou a SME V raménkem, Brassany No.03 předzesilovač, Naim CDS-II CD přehrávač, a řadu dalších věcí.

  MP3 přehrávač není přece o "audiofilství", jeho zvuk je vždy naprosto příšerný s ohledem na moji domácí sestavu, ale s ohledem na možnosti špuntů je to ještě ok. Používám Koss The Plug špunty, jsou asi nejlepší, nerad nosím venku na hlavě obří sluchátka..

 8. 8 lukas 14.09.05, 12:09:25
  FB

  Nejsou Koss The Plug dost nezdravý? Jako všechny špunty?

 9. 9 ls 14.09.05, 01:09:02
  FB

  [5] Diky za tip, iAUDIO X5 vypada fakt docela dobre, ty zminovane iRivery jsou proti nemu mozna o cm tlustsi.
  Jen si pockam, az trochu klesne cena (nebo se objevi dalsi podobne pristroje), protoze to za tu cenu zase tak moc funkci navic nema. Recenzovany Teac by mi funkcne i cenove vyhovoval, skoda ze funkci USB host nezvlada. Kdyz uz si chci poridit diskovy MP3 prehravac, tak by bylo dobre, aby na delsi cesty poslouzil i jako foto databanka a nemusel jsem tahat dalsi pristroj s dalsi nabijeckou.

 10. 10 Ananta 14.09.05, 01:09:54
  FB

  [8] Špunty jsou závdné při přílišné hlasitosti (omezováno EU) nebo při používání ve více lidech (přenos bakteríí apod), jinak není důvod, proč by používáni špuntů mělo být více závadné než např. naslouchátek.....

 11. 11 Ananta 14.09.05, 02:09:56
  FB

  [3] No s tím běháním bych to neviděl úplně růžově, nevím tedy jestli se skutečně parkují hlavičky (ale asi ano, mělo by to smysl), ale hlavně člověk stejně nepozná, pozor, jdu nahrávat do cache, potřebuju roztočit HDD. V tu chvíli zrovna uděláte nevhodný otřes a hlavička škrabne plotnu. Určite jdi do flash přehrávače (výdrž,váha,0% pohyblivých součástek,větší odolnost).

 12. 12 Rujir 14.09.05, 06:09:40
  FB

  Koss The Plug su fajn, ale Koss KSC-32 su este lepsie. Podla rozumny kompromis medzi spuntami a studiovkami a ten zvuk je o triedu lepsi nez u The Plug (mam oboje). ;-)

 13. 13 snoopy 14.09.05, 08:09:15
  FB

  [7] No mna by to velmi zaujimalo ako to vyzera.Nazvy mi nic nehovoria.Spravil by si fotecku?

 14. 14 Radek Hulán 14.09.05, 08:09:38
  FB

  [12] KSC/35 se už nevyrábí, ale částečně je nahrazují KSC/75:
  http://www.audioexpert.cz/prenosna-sluchatka/koss-ksc-75...

  A takto vypadají moje Koss The Plug, vynikající na svůj rozměr:
  http://www.audioexpert.cz/prenosna-sluchatka/koss-the-plug

 15. 15 Rujir 15.09.05, 11:09:37
  FB

  [14] A nevadí ti na nich ten systém pchania do uší? Mne teda dosť. Neviem, či mám príliš malé uši alebo čo, ale kým ich sa mi tam poriadne usadia, tak to trvá minimálne dve minúty štelovania, čo je fuckt dosť otravné.

 16. 16 johny 19.09.05, 09:09:25
  FB

  Dost mi záleží na funkci diktafonu/mikrofonu: 1) Jaký bitrate je použit pro nahrávání? (128 kB?) 2) Je v záznamu slyšet otáčení disku? 3) Jak moc šumu je v záznamu? 4) Lze připojit vnější mikrofon?

 17. 17 Alessio 07.12.05, 11:12:49
  FB

  Jediný, co mi na tomhle přehrávači vadí, je absence Shuffle a omezeni playlistu na 100 skladeb, což naprosto degraduje původní záměr HDD přehrávačů. Na co mi je oněch 20 GB, když můžu poslouchat skladby jen po sobě jdoucí nebo musím stále překlikávat mezi adresáři a vybírat nové písně? Aspoň doufám, že v příštím firmware bude přidána podpora m3u playlistů, který by tento nešvar částečně vyřešila. Už jsem myslel, že tenhle Teac bude pro mě konečným řešením v rozhodování se, jaký mp3 koupit. Asi ne..

 18. 18 Leňule 24.12.05, 10:12:04
  FB

  [1] Ahoj, chtěla bych se zeptat proč mi nejde FM rádio? Na obrzovce vidim jen ctyři funkce ale rádio žádné...mám TEAC MP800..tohle mi vrtá hlavou ale jinak nemám proti té malé potvůrce žádné výhrady:-)

 19. 19 Radek Hulán 24.12.05, 10:12:15
  FB

  [18] musíš si ze stránek Teac.de stáhnout nový firmware a nahrát jej do přehrávače

 20. 20 Vasek Vydra 03.01.06, 04:01:37
  FB

  [17] Novy firmware shuffle uz ma, bohuzel playlist je stale omezen na 100 polozek, ale zatim mi to neprislo jak tak velky problem. Klady stale vysoce prevysuji.

 21. 21 Sparky 04.01.06, 06:01:08
  FB

  Nevíte někdo, jak by se dal nabíjet ve Spojených státech? Dodává se k němu, případně dá se někde koupit bezpečná redukce na jejich 120 V (nebo kolik to tam vlastně mají :)? předem dky za odpověd.

 22. 22 Janky 09.01.06, 03:01:29
  FB

  Ani po aktualizácii firmware nefunguje rádio. Treba tam ešte niečo nastaviť? Dík.

 23. 23 Vasek Vydra 12.01.06, 04:01:32
  FB

  [22] Ne neni traba nic nastavit, melo by se objevit automaticky. Postupoval jsi podle prilozeneho navodu? Me to v pohode fungovalo.

  Me by spis zajimalo jestli nekomu jde nejak pretacet a posouvat video? Totiz kdyz nedodivam film, tak se na nej musim diva tod zacatku, neprisel jsem na to jak by to slo posunout.

 24. 24 Leňule 15.01.06, 09:01:35
  FB

  Pomůze mi někdo? Nejak se mi sekl muj přehrávač....je tam jen modrá obrazovka a na ni napsano TEAC a vlevo nahoře je napsáno MP3 Player....nic s tim nejde delat....musi se to akorát restartovat.....nevím co s tím...jo a taky se mi tam nejak to radio nedostalo i kdyz jsem si tam natáhla nový firmware.....jsem asi malo technickej typ:-(

 25. 25 Leňule 15.01.06, 09:01:37
  FB

  jo a k videu jsem se jeste nejak nedostala....Jakou to má teda mít tu koncovku? *.3gp? nebo co? já tomu asi nerozumím....snad až tam půjde ten nový firmware tak tam aspon pujde *.avi no:-(

 26. 26 Pepa 18.01.06, 06:01:13
  FB

  Zdravím zoufalce, kterým nejde FM tuner ani po upgradu.

  1) stáhněte si starou verzi na http://www.teac.de/dspd/downloads/firmware/EnableFM-TEAC-0415.zip...
  2) při downgradu dejte formátovat (spodní volba)
  3) udělejte upgrade na nejnovější verzi už podle návodu

  Nevím proč, ale některé přehrávače prostě nespustí tuner ani po nejnovějším upgradu. Tenhle problém neměl jen já, ale docela dost lidí.

  Btw, Radku, nevíš něco o vývojových nástrojích pro Teac? Že by třeba omylem něco vypustili? ;-)

 27. 27 Gecko 19.01.06, 11:01:24
  FB

  [24] To je chyba, ktera se stava pokud mas jeste stary firmware. Chce ho to aktualizovat (k nalezeni na strankach teac.de). Pokud uz mas naistalovany novy software (pokud nemas radio tak ne) staci ho preinstalovat.

 28. 28 Gecko 19.01.06, 11:01:32
  FB

  [26] Stahnete si ten nejnovejsi software tusim verze 10-25, ktery nejen umozni pouste radio, ale i videa ve formatu *.avi. Coz je narpozdil od mobilniho formatu *.3gp sakra rozdil.
  Momentalne mi nejdou spustit webovky teac.de, az to pujde hodim vam link.
  Me to slo nainstalovat uplne v pohode, jinak jeste jednu diskuzi o mp8000 najdete i na teto adrese http://www.czechcomputer.cz/disc...
  kde se resi podobne problemy.

 29. 29 Gecko 20.01.06, 09:01:35
  FB

  [28] Tady je ten link na nejnovejsi firmware (radio a *.avi)
  zde

 30. 30 Pepa 27.01.06, 11:01:33
  FB

  [29] No právě, že ne. Některé přehrávače nenahodí rádio po upgradu na nejnovější firmware. Stalo se to i mně. Teprve po starším firmwaru (enableradio) se mi zobrazil tuner.

  Z diskuzí na webu je vidět, že některé MP-8000 rozjedou tuner bez problému a některé potřebují podobné obstrukce.

  Aneb: technicky nemožné :-D

 31. 31 Marosh 10.02.06, 10:02:47
  FB

  Vyzera to byt velmi zaujimavy MP3 prehravac. Nikde som sa vsak nedozvedel ci podporuje aj prehravanie VBR mp3. Ako je to? Dik.

 32. 32 Radek Hulán 10.02.06, 10:02:50
  FB

  [31] samozřejmě, podporuje

 33. 33 Zdeny 20.03.06, 11:03:57
  FB

  Můžete mi prosím poradit s nahrávání přes mikrofon?Vůbec to nebere zvuky, musím ho dát tak 10 cm od pusy a mluvit hodně hlasitě, aby se něco nahrálo?Mám něco špatně nastavený? Případně jaký mikrofon se dá k tomu připojit, aby to mělo hlasitý záznam.Moc díky.

 34. 34 Aramir 19.04.06, 08:04:41
  FB

  Poradí mi pls někdo, jak mám na kompu zkonvertovat video, aby mi to hrálo v tomto přehrávači plynule...?
  avi videa se mi totiž buď nespustí vůbec, nebo se trhá zvuk a nebo obraz...

 35. 35 pavel 23.11.06, 10:11:58
  FB

  mohl by mi prosím dát nekdo nejaký odkaz,kde sezenu příslušenství na tuto mp3?nemám ani kabel ani nabíjecku,proste nic.můj mail je :palonero@seznam.cz za pomoc předem děkuji.

 36. 36 zdeněk 25.12.06, 09:12:16
  FB

  [16] nahrávání je s MP-8000 boží...žádný ruch ani šum,
  krásně čistá nahrávka. Bit Rate je od 32k až do 160k a Sample rate je do 48k...

 37. 37 zdeněk 26.12.06, 09:12:00
  FB

  jaký používáte program pro převod 3gp videí do mp-8000?(kromě MobileCopy:)...mám menší problém. používám ImTOO 3gp Converter a nevím jaké tam mám dát nastavení aby to šlapalo dobře. vždycky se mi při mých nastaveních škube obraz i zvuk...poradíte prosím někdo?

 38. 38 PANCAKE 27.12.06, 05:12:03
  FB

  ahoj, mám přehráváč teac mp-8000 přesně rok. Před pár měsíci mi začal blbnou, že mi nešel zapnou,zasekl se, nebo mi zobrazoval hlášku No disc load!, dřív jsem ho ale jen resetovala a bylo to v pořádku, ale teď mi přehráač hraje jen když ho připojím k nabíječce,když ho vypojím z nabíječky, zasekne se. Nevíš, čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď.