Správa a připomínkování projektu - Mantis BT

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Správa a připomínkování projektu - Mantis BT

Pokud jste klientem F-ART AGENCY s.r.o. a jedná se o rozsáhlejší webový projekt, většinou se k němu zakládají uživatelské účty na hulan.us, kde je instalován Mantis BugTracker. Jedná se o volně dostupný software pro obecnou správu připomínek, námětů, objednávek a reportování chyb k projektu.

Mantis umí vést neomezené množství projektů, neomezené množství uživatelé, k problémům připojit jak textový obsah tak DOC/XLS/JPG a další soubory, zajistí emailové notifikace. Je k dispozici plně česky.

Není si tak nutné zasílat emaily s CC: mezi desítkou lidí, ale všichni mají neustále přehled o tom, co se řeší, jak to je splněno a jaké jsou další plány.

Konkurence pro Mantis je BugZilla, FogBugz, Bug-Track, v jistém smyslu i BaseCamp. Některé z těchto nástrojů ovšem nejsou česky (BaseCamp - což je pro někoho problém), mají nepřiměřenou cenu instalace na vlastní server (FogBugz) či nejsou funkčně odpovídající (BugZilla).

Mantis je funkční a také dostatečně jednoduchý na používání - není pro něj nutné uživatele školit, umí jej ovládat přirozeně.

Stejně ale hledám náměty na ještě snazší řešení - co používáte vy?

Mantis BT

Komentáře

 1. 1 kalwi 12.04.11, 11:04:06
  FB

  Mantis jsem zkoušel právě kvůli proklamované funkčnosti, nicméně překážkou pro mě bylo uživatelské rozhraní, které mi bohužel naopak nepřipadlo vůbec intuitivní, natož pak těm zákazníkům, kteří by viděli bug tracker poprvé. Možná v tom roli hrál právě ten "obdélníkově členěný design", který mi nesedne. Ale je pravda, že zase spoustě lidem vyhovuje.

  Pokud hledáte náměty na jiné řešení, tak mě velmi zaujal relativně mladý, nicméně rychle se rozvíjející systém Redmine. Je vzhledově jednoduchý a přehledný, ale přesto nepostrádá funkčnost, navíc je rozšiřitelný prostřednictvím pluginů. Je použit i jako web sebe samého a k dispozici je demo, na kterém si lze funkčnost vyzkoušet.

  Na druhou stranu, nevýhodou je to, že je psán v Ruby (pro někoho možná výhoda), a dále pak "typicky linuxově krkolomná" instalace a prvotní konfigurace (alespoň byla v době, kdy jsem jej instaloval). Běží ale samozřejmě i na Windows Serveru, a pokud už ale funguje, upgrady i rozšiřování jsou bezproblémové. Každopádně myslím, že pokud je pro člověka důležité to, jak se na stránky projektu dívají zákazníci, pak myslím, že tyto nevýhody jsou bohatě vyváženy.

 2. 2 Radek Hulán 12.04.11, 11:04:09
  FB

  [1] kouknu se. Hlavní problém Mantisu je určitá "ošklivost", zastaralé UI, ne snad špatná funkčnost. S ošklivými věcmi lidé nepracují rádi a spíše pošlou onen email. Zde je fajn BaseCamp, kdyby byl tedy česky...

 3. 3 Patrik Votoček (Vrtak-CZ) 13.04.11, 02:04:05
  FB

  Před lety jsem také používal Mantis BT nicméně pak přestal dostačovat (už si nevzpomenu proč). Pak jsem přešel na FlySpray (http://flyspray.org/ ) který měl milión "hejblátek" což se po nějaké době ukázalo jako problém. A nyní spokojeně používáme ActiveCollab (http://www.activecollab.com/ ) - jedná se ale o komerční řešení.

 4. 4 Michal Jarkovský 13.04.11, 11:04:17
  FB

  K velké spokojenosti používáme tracker JIRA (http://www.atlassian.com/en_CZ/software/jira/...). Je ale asi o něco robustnější, než potřebujete a není zadarmo.
  U našeho zákazníka pak používají TaskPool (http://www.taskpool.cz/taskpool.html...).

 5. 5 Radek Hulán 13.04.11, 02:04:55
  FB

  Díky za náměty.

 6. 6 Vojta Tremcinsky 14.04.11, 12:04:17
  FB

  Nedávno jsme začali používat RedMine (http://www.redmine.org/ ).
  Výchozí theme je hrozný, ale dá se vytvořit vlastní a existuje pár docela slušných ke stažení (http://www.pixel-cookers.com/2010/03/05/theme-redmine-pixel-cookers/...).
  Oproti Mantisu se už off-the-shelf připojí k snad každému SCM. Obsahuje bug tracker, wiki, kalendář, novinky, repoztář dokumentů a souborů a další fičury.
  Jediný "problém" je v tom, že to běží na RoR. K mání jsou taky aplikace na iPhone a pravděpodobně další platformy.

 7. 7 Martin D. 14.04.11, 12:04:55
  FB

  Když jsem před časem hledal vhodné řešení, narazil jsem na pozitivní zkušenosti s Trac (http://trac.edgewall.org/ ). Je to bohužel Python, ale pro někoho to nemusí být překážka.

 8. 8 Jirka Koroptev 14.04.11, 02:04:01
  FB

  Dobrý den,
  pokud nehledáte vyloženě open source, tak bych zvážil nástroj JIRA (viz. příspěvek nahoře). Je proti ostatní placené konkurenci směšně levný, má velkou komunitu, neustále se rozvíjí a má i solidní support . Nastavení je velice intuitivní a dá se v něm jednoduše měnit skoro vše. Protože můžete velice snadno měnit workflow jednotlivých druhů issue, dá se tento nástroj použít kromě bug trackingu (vývojového i produkčního) i na issue tracking, task management nebo jako Help desk aplikace. Jira také nabízí cloud hosting na serverech třetí strany (nemusel jsem řešit instalaci a správu), což beru jako výhodu, která pro profesionála jako jste vy pravděpodobně odpadá.