Race Driver: GRID

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Race Driver: GRID

Software 22.05.08

Před nedávnem vyšlo PC demo této hry a jelikož mě předchozí dílo od Codemasters, tedy Colin McRae: Dirt (dále jen CMD), bavilo, rozhodl jsem se vyzkoušet i tuto hru. Demo má téměř 900 MB a po nainstalování hra zabere přibližně 1,25 GB. Ihned po spuštění je jasné, že hra hodně vychází z CMD. Podobný styl, projíždění statistik při nahrávání a další detaily. I samotná grafika hry je v podobném stylu. Spoustě lidí se nelíbí rozmazanost okolí a celkového obrazu, ale mě to závodní hře skvěle pasuje. V demu máte na výběr tři různě tratě a poté ještě hraní po internetu. Můžete si zajet závod cestovních vozů, driftovací duel a městský závod amerických "muscle cars". V plné hře si budeme moci vyzkoušet například i jízdu ve formulích. Celkově bude hra rozdělena podle tří oblastní - Japonsko (hlavně driftování), Amerika (městské závody) a Evropa (klasické závody, včetně Le Mans). Prostě rozhodně je na co se těšit.

Další chuťovkou hry je model poškození aut. Race Drive: GRIDTen je zas o krok dál a následky nárazů pocítíte i na ovládání. Takže pokud budete příliš často narážet do soupeřů nebo zábran, brzo se vaše auto stane neovladatelné. Hlavně poškození přední nápravy vás může úplně vyřadit z bojů o jiné než poslední místo. Deformovat jde i okolí, i když zde se najdou ještě nějaké limity. Celkově ale trať, města i příroda vypadají pěkně a kolem je plno fanoušků, kteří mohutně povzbuzují a fotí.

V plné hře bude i možnost převíjení hry. Pokud uděláte chybu a nabouráte, budete se moci vrátit zpět a svojí chybu opravit. Samozřejmě bude tento prvek hry omezen, aby nedošlo k většímu zjednodušení. Je zde možnost i klasického přehrání jízdy po závodu nebo po havárii. Můžete si tak náraz prohlédnout sekundu po sekundě a to z několika různých pohledů. Pro mě další zpříjemnění hry.

Race Driver: GRIDHlavním designérem hry je Raplh Fulton, který je dle mého názoru se "svojí" hrou opravdu spokojený. Vychvaluje hlavně inteligenci ostatních závodníků a já s ním musím souhlasit. na těžší obtížnosti se hodně zapotíte, pokud budete chtít vyhrát. Na druhou stranu ale čím větší obtížnost, tím větší výhra. A stejně tak, pokud vypnete všechny elektronické pomocníky (ABS, ASR, ESP), bude vaše odměna větší. Ale z počátku budete rádi, pokud se vůbec s tímto nastavením rozjedete. Opravdu to není nic lehkého, obzvlášť na klávesnici. Bohužel volant a pedály nevlastním, takže nemůžu posoudit, jaké je to s nimi.

Race Driver: GRIDCelkově se prostě jedná o povedenou hru, na kterou se již těším. Automobilové simulátory jsou mým oblíbeným žánrem her a proto to vypadá na další desítky hodin strávených kvalitním hraním. Na mojí sestavě (Q6600, 4GB RAM, 8800GT 512MB) hra funguje bez nejmenších problémů i na rozlišení 1920x1200, což mě docela překvapilo. A je více než pravděpodobné, že plná hra bude ještě více zoptimalizována. Hra by měla vyjít v průběhu června na PC, XBox 360 i PS3. Zatím můžete alespoň navštívit domovskou stránku této hry.

Moje galerie


Komentáře

 1. 1 Bořucký Martin 23.05.08, 07:05:00
  FB

  Bohužel nesdílím tvé nadšení. Grafika je super, model poškození je také úžasný, ovšem fyzika mě natolik dojala, že demo šlo fofrem z disku. Čekal jsem alespoň trošku reálnosti :-( Hlavně chování v zatáčkách. Auto jede jako po kolejích, zatáčí jak F1. Mě holt baví si si s autem hrát, korigovat přetáčivost... Toto mi příjde, no jako pro děti.

 2. 2 Ondřej Špalek 25.05.08, 08:05:46
  FB

  [1] A zkoušel si vypnout elektronický pomocníky? Protože poté, co jsem je vypnul, jsem měl problem jenom se rozjet :D Natož vytvořit nějakej rozumnej průjezd zatáčkou...

 3. 3 Bořucký Martin 26.05.08, 04:05:58
  FB

  Pomocníky vypínám vždy a snad ještě dřív, než nastavuju grafiku :-) Pořiď si volant a pochopíš.

 4. 4 Ondřej Špalek 26.05.08, 05:05:56
  FB

  [3] Mno jak myslíš...A když už sme u tý realističnosti: Podle mě je na škodu, když je ta hra příliš realistická...Daleko ví mě baví třeba FlatOut nebo Trackmania než takový Test Drive Unlimited a podobné hry...Pro mě je na prvním místě zábavnost..

 5. 5 Bořucký Martin 26.05.08, 06:05:47
  FB

  Samozřejmě, zábava být musí, naprostý souhlas. Pro mě je třeba zábava hrát hardcore simulátory (GT Legends, GTR2, Live For Speed, rFactor). Těžko se to vysvětluje, ale jednou k tomu třeba dojdeš sám. Jakmile jsem okusil on-line hraní s Live For Speed, tak od té doby není cesty zpět (závod s živým člověkem, který se nechá vyprovokovat k chybě ve spojení s úžasným modelem, kdy se auto chová skutečně jako auto... nepopsatelné). Ale nedávno jsem profrčel NFS: Most Wanted, hratelnost mě prostě dostala fyzika nefyzika :-)

 6. 6 Ondřej Špalek 26.05.08, 07:05:38
  FB

  Já teď trávim hodně času právě u TM..je to dost návykový :D

Nový komentář