Politický boj: OpenXML versus ODF

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Politický boj: OpenXML versus ODF

Disclaimer: uvedený článek je subjektivní názor.


ODF je otevřený formát používaný neúspěšnou zdarma dostupnou kancelářskou sadou, OpenOffice, zatímco OpenXML je (také) otevřený formát používaný tržně mimořádně úspěšným kancelářským balíkem Microsoft Office (ve verzi 2007, ale formou pluginu zdarma doplnitelný i do starších verzí Office).

ODF není ovšem iniciativa pár uhrovitých pubescentů jako některé jiné open-source projekty. Za ODF stojí například IBM či Sun. V Česku jsou tyto komerční firmy mediálně prezentovány často poněkud méně nápadně, a to třeba pomocí OSS (Společnost pro výzkum a podporu Open Source).

O co zde jde? No, o politiku. IBM sponzoruje (minimálně formou členských příspěvků) OSS Filipa Molčana, a ten poté vydává doslova extrémistické tiskové zprávy, které některá média tupě přetiskují. Je to dobrý business. Kdyby to samé publikovala IBM, bylo by to rozcupováno, ale když to publikuje OSS, hodně redaktorů na to naletí a otisknou ten blábol.

Rozhodování zda ano či ne pro OpenXML není v dnešní době nic jiného než politika. IBM, Sun a další zde měli obrovské štěstí, a v "pravou chvíli" prosadili schválení (tržně téměř nepoužívaného) ODF 1.0 formátu jako ISO standardu. A najednou zde bylo obrovské kladivo na Microsoft, "konkurenční výhoda" pro IBM a další.

Co z toho vyplývá?

Nevěřte ničemu, co OSS publikuje. Je to pravděpodobně osobní aktivita jednoho člověka, na kterého se ovšem nabalila hromada konkurentů Microsoftu se svým sponzoringem, aby měla mediálně čistější prostor pro svoji propagaci.

Toto píše o OpenXML a ODF patrně nejvýznamnější český odborník na XML, pan Jirka Kosek: I přesto se domníváme, že po zapracování dále uvedených připomínek, bude formát Office Open XML definovaný normou DIS29500 přínosný pro uživatele kancelářských programů. Zejména proto, že nabízí prostředky pro reprezentaci běžně používaných prvků dokumentů, které zatím formát ODF nepodporuje a bude trvat několik let než se podpora pro tyto prvky ve standardizované verzi formátu ODF objeví. Dalším důvodem je schopnost formátu OOXML v otevřené a snadno zpracovávatelné podobě věrně reprezentovat rozsáhlý korpus existujících dokumentů, které byly až dosud obvykle ukládány v proprietárních binárních formátech. …

ODF 1.0 prostě není formát ideální, kompletní, úplný ani bezchybný, a jeho přijetí bylo spíše hodně o štěstí než (ne)kvalitách. OpenXML jako formát je potřeba, a to nejen proto, že jej v praktické implementaci používá zhruba 95% trhu.

Pokud OSS na svém webu blábolí cosi o stovkách chyb, aniž by je nějak doložila a zaslala jako přípomínku v řádném termínu, tak Jirka Kosek, který je za OpenXML a české ano či ne zodpovědný, píše toto: Naše delegace byla na BRM velmi úspěšná, protože finální text normy bude reagovat na všechny naše připomínky s výjimkou připomínky CZ-0034, která bude reflektována jen částečně. Zbyla tedy jediná pouze částečně vyřešená připomínka, která, jak vidíte výše, nenapadá nic zásadního.

Tolik k politice a hysterii, která se kolem ODF (sponzorovaném IBM) versus OpenXML rozpoutala...


Komentáře

 1. 1 ROSNER Vaclav 10.05.08, 12:35:18
  FB

  Dobrý deň,
  v prvom rade vopred ďakujem za odpoveď na moje otázky a pripomienky. Ďakujem.
  V druhom rade by som rád poopravil autora. OpenOffice nieje neúspešný, je len zatial málo rozšírený. Formáty typu ODF nepoužíva len kancelársky balík OpenOffice.org ale aj iné kancelárske balíky - 602 Software, KOffice, StarOffice, Gnome Office ako aj samostatné moduly začlenené do Gnome Office, LOTUS... a mnohé iné Office Suite aplikácie. Táto pripomienka len preto, aby čitateľ nebol zavedený do omylu o OpenOffice.org ako neakom totálnom (a "totálne neúspešnom") protivníkovi MS Office.
  Za tretie, vôbec si nemyslím, že je ODF kladivo na Microsoft. Prečo by mal byť podľa mňa skvelý pokus o zjednotenie kladivo? Každý sa môže prispôsobiť a vyťažiť z toho maximum pre seba. Ale rozumiem a som skutočne absulútne presvedčený o tom, prečo takýto názor môže vzniknúť. Je to jednoducho preto, lebo firma Microsoft je (aspoň doteraz bola) mimoriadne neprispôsobivý monopol vytvárajúci si svoje vlastné štandardy (nielen v rámci Office) ktoré zachádzajú príliš ďaleko. Dôvod je jednoduchý. Je to preto aby každý človek na tejto zemi bol od Microsoftu závislý, a teda platil len jemu. Ako príklad si môžeme zobrať formát *.doc. A preto akýkoľvek pokus o niečo iné treba považovať za kladivo? Len preto, že sme závislý na Microsofte? Takže, ak by nikto nič iné na celom svete nevytvoril, bolo by to v najlepšom poriadku? Bol by svet taký aký je? Bol by lepší alebo horší?

  Chápem, ako je možné že si Microsoft vytvára svoj vlastný "open document format". Ale nebolo by vlastne pre nás všetkých (aspoň tých, ktorí chápu slovo "sloboda" presne to, na čo to slovo slúži) výhodnejšie, keby Microsoft zasiahol do ODF svojimi pripomienkami a technológiami, ktoré chcú presadiť a vytvorili (spolupodieľali) by sa na skutočne jedotnom a úplne otvorenom formáte? Ak teda "bežne používané prvky" v ODF naozaj chýbajú. Samozrejme že firmu Microsoft chápem, že svoje vynaložené prostriedky na výskum a vývoj svojich vlastných technológií potrebujú zúročiť. No nerozumiem napríklad tomu, ako je možné, že firma Microsoft svojim uživateľom nedá za ťažko zaplatený MS Office ani len možnosť otvoriť a nieto ešte upraviť súbory štandardu ODF. Ale na tejto zemi sa nachádzajú (pre všetky firmy globálneho chrakteru bohužiaľ) ľudia, ktorý chcú mať jednotný slobodný systém a tým pádom možnosť voľby. A ja tú voľbu chcem mať.