iPod Video 60GB - Hype or Hot?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

iPod Video 60GB - Hype or Hot?

Hudba 11.03.06
iPod balení

Apple iPod je pojmem. Během pár let se slovo iPod stalo téměř synonymem pro MP3 přehrávač, a to zejména v USA. Poslední a zatím nejlepší verzí iPodu je iPod Video 60GB, v ceně 14.600 Kč. Kromě hudby je tento iPod páté generace schopen přehrávat i video v rozlišení 320 x 240 pixelů.

Upozornění: tato recenze nebude ovšem iPod jen chválit, ale zcela záměrně se seriózně podívá i na jeho chyby a nedostatky. Pokud iPod milujete, je možné, že se Vám popis nejen jeho předností, ale i nedostatků, nebude nelíbit.

Co dostanete v balení iPod Video 60GB?

S iPod Video 60GB si domů přinesete miniaturní papírovou krabičku, v níž je elegantně zabalen samotný bílý iPod (prodává se i jeho černá verze, vypadá ještě exkluzivněji než bílá), semišový obal (který se během týdne ovšem zašpiní k nepoužitelnosti), USB datový/nabíjecí kabel a samozřejmě bílá sluchátka (bílá sluchátka bohužel naleznete i u černého iPodu).

Za 14.600 Kč je to nicméně poměrně chudá výbava.

iPod příslušenstvípříslušenství dodávané k iPod Video 60GB je poněkud střídmé

Samotný iPod je krásný. I když k Apple můžeme mít výhrady v mnoha směrech, tato společnost dělá na prvotřídní úrovni minimálně dvě věci - design a marketing. Design iPodu je geniálně jednoduchý a marketing Apple doslova magický. Apple se tak daří velice úspěšně prodávat produkty s objektivně méně funkcemi a horší výbavou než má konkurence za podstatně vyšší cenu než u konkurence. Platíte totiž za „magii“.

Co si musíte dokoupit k iPod Video 60GB?

V rámci kompletace výbavy Vašeho iPodu bych rozhodně doporučil následující doplňky k iPodu, které by měly být součástí standardního balení (nicméně Apple chce maximálně vydělávat, takže je tam nedává):

 • solidní kožené pouzdro na opasek - cca 700 - 1.500 Kč,
 • nabíječku na AC/DC - cca 700 Kč,
 • ochrannou fólii na displej - cca 500 Kč za 3 fólie,
 • lepší sluchátka/špunty jako jsou Koss Spark Plug či Sony MDR-EX51LP/EX71SL - cca 1.000 Kč.

Důvodem pro ochrannou fólii na displej je povrchové provedení iPodu samotného. Přední strana je provedena z velice měkkého plastu, který se bez ochrany během týdne poškrábe tak, že iPod téměř nepoznáte (u modelů iPod Nano byl tento plast tak měkký, že dokonce pár uživatelům praskl displej). Zadní strana je do lesku vyleštěného (možná pochromovaného) kovu a slečnám poslouží i jako zrcátko. Po aplikaci ochranné fólie na přední a zadní stranu iPodu se už o něj nemusíte příliš bát, jeho vzhled bude krásný nejen pár dní, ale třeba i rok po zakoupení. Fólie je u iPodu nutnost, protože použité materiály jsou z pohledu trvanlivosti špatné…

Solidní kožené pouzdro na opasek je rovněž nutnost, přehrávač s hmotností 158 gramů nemůžete dlouhodobě nosit v kapsičce u košile. Velice pěkná pouzdra prodává například Belkin, vybrat si můžete z řady typů a barev. Zde je příklad černého pouzdra:

iPod pozdro kožené Belkin pouzdro na iPod Video 60GB a nabíječka

Nabíječka je de-facto také nutností, Apple totiž dodává k iPod Video 60GB pouze USB kabel, s nímž můžete nabíjet přehrávač u libovolného zapnutého počítače s USB 2.0 portem, nicméně, pokud chcete nabíjet iPod na chatě či na dovolené, kde nemáte počítač, zakoupení nabíječky bude nutností.

Posledním doplňkem k iPodu, který bych každému doporučil, jsou lepší sluchátka. Apple sluchátka jsou pěkná, ale mírně řečeno zvukově průměrná.

Hlavní síla iPodu - ovládání

Umělci

iPod Video 60GBgeniální ovládání. Pokud máte Vaši MP3 kolekci organizovanou pomocí ID3 tagů, iPod umí procházet celou kolekci podle umělce, alba, žánru a dalších voleb. Je to velice pohodlné a rychlé. Přehrávače, které podporují procházení tisíců skladeb jen pomocí adresářů na interním disku jsou jednoznačně horší řešení.

Mírná nevýhoda tohoto řešení je nutnost používat proprietární software pro nahrávání hudby na/z iPodu, což jsou iTunes od Apple, popřípadě (Applem oficiálně nepodporovaný) software třetích stran, jako je například WinAmp 5.2 s pluginem pro iPod integrovaným v základní instalaci.

Ovládání dominuje kruhový ovladač, po kterém stačí jemně „šoupat“ prstem, a iPod na to reaguje. Nemusíte na nic tlačit, je to obdoba TouchPadu z notebooků. Pokud středové kolo stisknete, dostává se ke slovu funkce Menu, Play/Pause, Předchozí/Další.

Delší stisknutí Menu Vás dostane do hlavního menu, delší stisknutí Menu+Select (středové kolečko) resetuje iPod, delší stisknutí Play jej vypne. Občas se iPod ovšem nechce vypnout, takže je Reset opravdu potřeba, nicméně nesmaže data, je to jen jeho restart.

Ovládání je věc, kterou mnoho majitelů iPodu na tomto zařízení miluje, a kvůli které mu odpouštějí některé v další části recenze zmíněné nedostatky.

Pro úplnost je nutno podotknout, že část konkurence, zejména Creative Zen Vision:M, se k ovládání iPodu přibližuje a je stejně geniální.

Jaká je kvalita zvuku iPodu?

Zatímco ovládání je hlavní síla iPodu, jeho zvuk je pouze … průměrný. Osobně si potrpím na čistou a přesnou, doslova analytickou reprodukci, ale iPod ji bohužel nenabízí. Zvuk na dodávaná sluchátka je zastřený, výšky jsou de-facto neexistující a středy neprůrazné.

Můžete se to pokusit napravit vestavěným ekvalizérem, ale to se situace jen zhorší, EQ iPodu naprosto zbortí zvuk, basy začnou vibrovat a výšky jsou zase naopak pískající a přesycené. Nutno říci, že jsem na kvalitu zvuku velice náročný, moje domácí audio-aparatura v ceně několika set tisíc Kč podává téměř dokonalý zvuk, a slyšet vedle ní iPod (či jiný MP3 přehrávač) je opravdu velice nesnadné porovnání.

Po výměně Apple sluchátek za Koss Spark Plug se situace podstatně zlepšila (nejsou to sice Shure E5c, ale hrají velice slušně, a hlavně izolují od hluku okolního prostředí, takže slyšíte při chůzi po ulici více detailů), ekvalizér byl samozřejmě vypnutý. Stále jsem ale postrádal něco nejvyšších výšek, chtělo by je to o cca 3dB zvednout. Řešením se zdálo zapnutí ekvalizéru a jeho Treble Booster volby, nicméně tato volba zvedá výšky o cca 9dB, a to je opravdu moc.

iPod Koss The Plugzvuk s Koss Spark Plug je podstatně lepší

Jaké je tedy řešení pro zvuk iPodu? Před koupí bych každému doporučil aby si iPod (libovolné generace) od někoho půjčil, a vyzkoušel, zda mu jeho zvuk bude vyhovovat. Obliba určitého zvuku a jeho kvality je individuální věc, ale relativní průměrnost kvality zvuku iPodu z pohledu „audiofila“ je bohužel zřejmá.

Věc kvality zvuku souvisí i s MP3 kompresí. Konkurenční přehrávače umí poměrně inteligentně „vylepšovat“ MP3 soubory ripované na obvyklých 192kbps. iPod to neumí a jeho ekvalizér je špatný (navíc nemá uživatelské nastavení), ale zase má podporu pro Apple Loseless Compression (cosi jako FLAC na jiných přehrávačích). Přehrávání Apple Lossless souborů bylo podstatně zajímavější, ne že by zde iPod exceloval, ale jeho kvalita zvuku už byla dobrá, nikoliv jen průměrná.

Problém je, že k Apple Loseless souborům se jen tak nedostanete, pokud většinu hudby ovšem nemáte na originálních CD/LP/DVD (poté můžete ripovat do Apple Losseless pomocí iTunes), ale taháte je více či méně legálně jako MP3 z internetu. Nicméně obrovská kapacita 60GB je pro Apple Losseless ideální volba, pokud Vám jde o kvalitu zvuku a hudbu máte na originálních CD, tak Apple Lossless doporučuji.

Propojení s PC - iTunes, WinAmp, YamiPod, SharePod

Pokud připojíte iPod Video 60GB k PC, nainstalují se ovladače a v systému se objeví nový disk. Není to zřejmě přímo USB Mass Storage (ovladače se instalují jiné, a Windows XP SP2 chtějí dokonce restart, což u UMS nebývá), ale funguje to naprosto identicky.

Na rozdíl od jiných přehrávačů či starších verzí iPodu nemusíte nijak nastavovat poměr mezi hudbou a UMS, aktuální neobsazené místo hudbou je kdykoliv přístupné jako datová část přes UMS.

Pomocí UMS můžete na iPod nahrávat libovolné soubory, nicméně, pokud na něj nahrajete hudbu, tuto si nebudete moci přehrát. Důvodem je nutnost nahrávat hudbu pomocí iTunes, či jiné kompatibilní aplikace, která je nejen uloží na iPod, ale také provede změny do interní knihovny souborů na iPodu, v níž se zhromažďují ID3 tagy a další informace.

Synchronizace iPodu a PC

Práce s iTunes (které dostanete s iPodem na CD) je poměrně pohodlná, je to sice velice triviální aplikace, ale pro základní potřeby opravdu postačí. Kromě iTunes je podpora pro iPod zabudována i v poslední verzi aplikace WinAmp, která bude pokročilým uživatelům vyhovovat mnohem více, má totiž podstatně větší množství funkcí než iTunes a podporuje bezproblémově, byť neoficiálně, synchronizaci hudby na iPod (WinAmp má například lepší správu aktuálního playlistu, který v iTunes neexistuje, podporu pro Predixis MusicMagic, podporu pro vzhledy, a spoustu dalších věcí).

iTunes umožňují velice snadno pracovat s ID3 tagy souborů, a to včetně Album Art a Lyrics, editovat můžete samozřejmě základní parametry i více souborů najednou:

iTunes Infoeditace ID3 tagů v iTunes

Rovněž můžete v preferencích komplexně nastavit, jaké typy souborů mají být synchronizovány mezi iTunes a iPodem.

To co v iTunes nemůžete je ovšem přehrávat si soubory přímo z iPodu bez jejich synchronizace do PC, na tuto vcelku běžnou činnost ovšem stačí použít WinAmp 5.2, ten to podporuje. Poněkud funkčně nedostatečná je i práce iTunes s aktuálním playlistem a pohledem na to, co je právě přehráváno, ale zde Vás opět nikdo nenutí používat iTunes, ale máte na výběr třeba onen funkčně lepší WinAmp.

iTunes preferencepreference synchronizace s iPodem

Přesun skladeb do PC

Fyzicky jsou skladby uloženy v adresáři iPod_Control, který je skrytý, ovšem pod nesmyslnými názvy. Pokud chcete hudbu z iPodu vytáhnout a nakopírovat ji jinam, zde Vám iTunes nepomůže, ale existují na to aplikace třetích stran, které umí poznat původní název souboru a nahrát jej do počítače, včetně vytvoření adresářové struktury Umělec / Album.

Řada těchto programů je zdarma, uvedl bych například Yamipod a SharePod.

struktura adresářů iPodustruktura adresářů iPodu - Yamipod či SharePod se v tom vyznají

Podpora pro video

Video

iPod Video 60GB přehrává samozřejmě i video. Poměrně slušně kontrastní displej s rozlišením 320x240px je již na video použitelný, na rozdíl od předchozí čtvrté generace. Fakt je ale ten, že držet před sebou v ruce 158 gramů celé dvě hodiny, než skončí film ripovaný z DVD, Vás moc bavit nebude.

iPod Video je primárně použitelný jako MP3 přehrávač, i když i MP4/H.264 video si na něm přehrajete. Osobně bych použití viděl zejména na hudební klipy, nikoliv na sledování dlouhých filmů, a to i proto, že přehrávání videa drasticky vyčerpává baterii, maximum je zhruba 90-110 minut videa, zatímco audio můžete přehrávat klidně přes 10 hodin (pokud si ovšem moc nehrajete s barevným displejem a podsvícením).

Pokud si koupíte Dock Station a externí kabel, můžete video z iPodu pouštět i na televizi.

Konverzi videa pro formát přehratelný iPodem umí iTunes, stačí kliknout pravým tlačítem na video v knihovně iTunes a zvolit „Convert for iPod“, nicméně nezvládají příliš vstupních formátů video souborů. I zde je ale řešení pro převod více formátů a více souborů naráz (včetně podpory pro dualcore procesory) ve formě Videora iPod Converter (dostupný zdarma), Xilisoft iPod Coverter (cena $29) či třeba ImTOO iPod Converter (cena $29).

Video pro iPod by mělo být ve formátu Quicktime (MOV) či MPEG4 (H.264 + AAC pro zvuk) s rozlišením 320 x 240 px.

Další funkce iPodu

Zajímavou funkcí iPodu, kterou byste jinak hledali spíše na mobilních telefonech, je synchronizace kontaktů a poznámek na Microsoft Outlook. Pro někoho to může být použitelné. iPod rovněž obsahuje kalendář a hodiny, včetně různých časových pásem.

Mnohem významnější funkce je ovšem případná podpora pro USB Host, pokud si dokoupíte Docking Station a patřičný kabel, můžete fotky z Vašeho digitálního fotoaparátu nahrávat přímo do iPodu.

Co se mi na iPodu naopak nelíbí

Kromě zmíněné „průměrné“ kvality zvuku mi na iPodu vadí následující věci:

 • Nepodpora formátů jako je OGG, WMA, FLAC a dalších je velice závažná, v podstatě použitelný je iPod pouze pro MP3 a Apple Losseless. Vadit Vám to nemusí, ale já osobně bych minimálně OGG a FLAC moc rád viděl.
 • Chybí zabudovaný mikrofon, konkurence jej má, takže iPod nemůžete používat jako diktafon. Případný externí mikrofon musíte připojit přes Dock Station, kterou si ovšem musíte dokoupit, v základním balení není.
 • Při spouštění Windows XP, pokud je k počítači připojen iPod, celý start trvá zhruba o minutu déle, protože Windows XP čekají a čekají a čekají … na iPod. Implementace USB Mass Storage má zjevně v iPodu svoje chybky.
 • Tradičně chybí integrované FM rádio (a tedy i možnost jeho nahrávání do MP3), konkurence dnes nabízí integrované FM rádio včetně RDS.
 • Ekvalizér na iPodu je opravdu mizerný a navíc neexistuje jeho uživatelské nastavení (existuje sice na iTunes, ale nepřenáší se do iPodu), pro Apple by to přitom nebyl problém jako update firmware doplnit, ale moc se k tomu nemá.
 • Zvukový výstup iPodu je paradoxně až moc hlasitý, pokud se dotknete středového kolečka a zvýšíte omylem hlasitost na maximum, budou Vás poté půl hodiny výrazně bolet ušní bubínky, zvláště u sluchátek typu Koss Spark Plug.
 • Při přehrávání videa je mezi klipy pauza několik sekund, v případě přehrávání písniček cca 1 sekunda (jiné přehrávače nemají žádnou pauzu).

Část těchto věcí se dá řešit alternativním firmware pro iPod, například RockBox for iPod, který nabízí neuvěřitelně široké množství funkcí, nicméně přijdete tím o hlavní výhodu iPodu - dokonalé ovládání.

Závěr

Pokud bych měl odpovědět na otázku položenou v titulku článku, tedy „Hype or Hot?“, asi bych ji parafrázoval jako „Love or Not?“. iPod Video 60GB si prostě buď zamilujete, a jeho pár zjevných vad a relativně malou nabídku funkcí oproti konkurenci budete ignorovat, nebo si jej nezamilujete a poté si koupíte konkurenční přehrávač.

Pokud iPod milujete, kupte si jej, pokud nemusíte mít zrovna iPod a nebudete se zároveň cítit méněcenný, že nemáte právě iPod (skutečně tací lidé existují), popřípadě chcete lepší než průměrnou kvalitu zvuku, takový Creative Zen Vision:M 30GB Vám nabídne něco co nazývám „podstatně vylepšenou kopií iPodu“ :-)


Aktualizace článku - iPod Video + Shure E5c

Až po napsání této recenze mám úžasnou možnost otestovat iPod Video 60GB se sluchátky Shure E5c v ceně $549 (cca 13.000 Kč). S těmito sluchátky se cena iPodu sice zdvojnásobí, ale jeho zvukový projev vypadá naprosto jinak, a to excelentně. Shure E5c jsou totiž dvoupásmová sluchátka, každé miniaturní sluchátko obsahuje dva miniaturní měniče, jeden z nich je zaměřen na basy a jeden na výšky. Zatímco u klasických sluchátek se výrobce musí rozhodnout zda bude preferovat výšky nebo basy (takový Koss typicky preferuje basy a nezvládá výšky), u Shure E5c prostě jeden měnič basuje a druhý si zpívá fistulkou.

Poslech na těchto sluchátkách je neuvěřitelný, hebký, jásavý. Je to něco velice osobního a emotivního. Svět pro Vás přestává existovat, slyšíte jen hudbu kolem Vás, respektive, přímo ve Vaší hlavě. Analyticky přesné je podání detailů a celé frekvenční spektrum, od nejhlubších basů až po „neslyšitelné“ výšky, je vyvážené.

Jsem na kvalitu audia velice náročný, a kombinaci iPod Video 60GB + Shure E5c bych si byl schopen doporučit i sám sobě. :-)

Shure E5cs Shure E5c hraje iPod opravdu excelentně

Komentáře

 1. 1 BirkoffSVK 11.03.06, 11:03:06
  FB

  Fúha, stále je to nejaké nechutne sterilné... Nemôžem si pomôcť, ale vypadá to skôr ako nejaký lekársky nástroj než prehrávač... :-(

 2. 2 JIP.XF.cz 11.03.06, 11:03:25
  FB

  Jestli někdo uvažujete o koupi iPodu Video a/nebo už ho máte:) a chcete si koupit nějaké příslušenství, jako například:

  ochranné fólie, AV kabel, Apple Camera Connector..atd...

  ...a zajímají-li Vás zkušenosti druhých, tak jsem sepsal svoje zkušenosti tady ;)
  http://www.jip.xf.cz/s/ipod.html

 3. 3 lukas 12.03.06, 12:03:35
  FB

  (sorry, nemuzu prepnout na ceskou klavesnici)

  Je jasne, ze kazde dodavane spunty jsou spatne a musi byt nahrazeny, nicmene ty od Applu jsou treba podle audio odborniku na http://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=259 jedny z nejlepsich...

  Jinak vecmi jako abscenci diktafonu bych se moc nevzrusoval, na 2 zarizenich, ktera s sebou taham, uz diktafon mam, nevim, proc bych ho mel mit i na tretim...

 4. 4 lukas 12.03.06, 12:03:42
  FB

  (jeste jedna vec)

  Zvukový výstup iPodu je paradoxně až moc hlasitý, pokud se dotknete středového kolečka a zvýšíte omylem hlasitost na maximum, budou Vás poté půl hodiny výrazně bolet ušní bubínky, zvláště u sluchátek typu Koss Spark Plug.

  To je snad zalezitost impedance, zalezi na souhre hodnot slouchatek i prehravace, u jinych konfiguraci se vam to muze stat take, treba u meho notebooku a PortaPro mam hlasitost asi na 10%, ale na ostatnich sluchatkach je to naprosto normalne hlasity notebook a sluchatka jsou taky normalne hlasita treba na PDAcku.

 5. 5 Yanek 12.03.06, 12:03:54
  FB

  Vcelku bych s touto recenzi souhlasil. Je to hlavně snad první receze, která tak nějak komplexně vystihuje iPod. Některé věci bych definoval ještě ostřeji (Applovská sluchátka jsou naprosto podprůměrná a je to první věc, kterou jsem vyhodil) Jiné bych napsal v jiném pořadí (rádio mi chybí víc než nějaký mikrofon).
  Hlasitost výstupu lze komplexně nastavit v iTunes pro jakékoliv songy.
  Příslušenství si člověk nemusí kupovat originálí za výše uvedené ceny, ale existuje široká škála, řekl bych ba přímo podpora od ostatních výrobců.
  A co dodat? iPod je pěkně drahá hračka na to co umí. Já osobně bych si ji za českou cenu nekoupil a dal bych přednost zmiňované konkurenci.

 6. 6 rox 12.03.06, 04:03:59
  FB

  Mam 60 gb verzi a naprosto souhlasim s touto recenzi a jelikoz mam i IRIVER a ARCHOS tak musim rict ze ipod je co se tyce kvality zvuku az na 3 miste.

 7. 7 Jasper 12.03.06, 09:03:58
  FB

  Ale kvalita toho předního plastu je fakt ubohá. Minulý týden jsem viděl iPod nano vystavený v Datartu. A vypadal jako kdyby ho někdo přejel šmirgl papirem :(

 8. 8 Uni 12.03.06, 10:03:27
  FB

  Překvapivě rozumně znějící recenze, děkuji za ni. Sám jsem se sice nic nového nedozvěděl, ale pro mnoho lidí to může být poměrně přesné uvedení do světa iPod.
  K rádiu, je to řešitelné:
  http://store.apple.cz/IMC-Appl...
  nicméně minimálně u 60GB verze bych si to opravdu představoval už v balení....

 9. 9 Bobesh 12.03.06, 10:03:51
  FB

  Pěkné Radku, jen tak dál... Konečně po dlouhé době recenze na Apple produkt, kde se člověk dočte i víc, než to, že nemáš rád Apple ...

  No nicméně , kdybych měl uvažovat o nákupu něčeho podobného (což nehrozí), tak bych asi jako Apple nefanatik neviděl důvod do iPodu jít... Přístroj od Creative vypadá daleko líp (myslím funkčně) a cena je navíc o třetinu nižší :-)

  5 tisíc za "Apple feeling" mi přijde celkem dost :-)

 10. 10 Radek Hulán 12.03.06, 02:03:39
  FB

  [9] veškeré moje recenze (nejen) Apple jsou absolutně objektivní. To, že se někomu nelíbí, je ovšem zcela jiná věc..

  http://myego.cz/item/ja-m...

 11. 11 JJ 15.03.06, 05:03:07
  FB

  Smím se zeptat co bylo míněno tou nemožností přehrávat soubory z iPodu přímo v iTunes?
  Já zrovna tohle používám celkem běžně - doma si nahraju (v iTunes) hudbu (tedy spíše audiobooks) na iPoda, v autě to připojím k počítači a v iTunes si obsah iPodu přehrávám bez problémů - funguje to úplně stejně jako lokální soubory v iTunes library - mohu přehávat buďto podle playlistů, nebo i klasicky procházet obsah iPodu podle Artist/Album...

 12. 12 Radek Hulán 15.03.06, 05:03:43
  FB

  [11] pokud je zapnutá automatická synchronizace (defaultní stav), tak to nejde

 13. 13 kubik 16.03.06, 12:03:54
  FB

  Dik za recenzi, precetl jsem si ji a prestal jsem vahat nad koupi iPodu - ocividne to neni prehravac pro me...
  BTW: neni krasnej. Design je jednoduchej, ale az prilis jednoduchej na to, aby byl peknej. Kdybych si mohl vybrat, dal bych mu technicistni vzhled celej v lestenym matnym hliniku s par vyraznyma tmave rudyma prvkama pro oziveni, ale tak jak je vypada nudne, nezajimave a osklive.

 14. 14 Zdenek. 05.06.06, 10:06:57
  FB

  Je mozne sehnat pro Ipod 60Gb ovladac pro Win98?
  Dekuji za odpoved.

 15. 15 Milka 19.09.06, 08:09:59
  FB

  Co ještě pro srovnání např. Cowon iAudio A2? Dík :)

 16. 16 Jakub 16.12.06, 04:12:46
  FB

  Děkuji za tuto konečně upřímnou recenzi. Zrovna jsem řešil který přehrávač koupit, moc jsem toužil po iPodu, ale nakonec jsem se rozhodl pro Creative Zen Vision M - lepší cena, obraz, zvuk, funkce. Jsem na něj velmi zvědavý!