Internet Explorer 8 a 9 jsou nejbezpečnější, Firefox i Google Chrome propadl

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Internet Explorer 8 a 9 jsou nejbezpečnější, Firefox i Google Chrome propadl

Bezpečnost 21.12.10

Viry se dnes do systémů uživatelů dostávají převážně dvěma způsoby - pomocí emailu a prohlížeče. Email je ve většině případů přitom "očištěn" o škodlivý kód už na straně poskytovatele, ať už se jedná o Exchange, Hotmail nebo třeba Gmail. Zbývá tedy prohlížeč, jako hlavní zdroj nákazy uživatelů.

Zde je situace poměrně jednoduchá - pokud používáte Internet Explorer 9 (Beta), jste v téměř absolutním bezpečí, pokud IE8, jste stále v hodně dobrém bezpečí, pokud Chrome, Safari či Firefox, můžete mít velký problém.

Dle posledních testů NSS Labs (odkaz vede na PDF) totiž Google Chrome odhalí jen 3% malware, Opera 0%, Firefox 19%, zatímco IE9 plných 99%:

IE8 a IE9 jsou výrazně bezpečnější než konkurenceIE8 a IE9 jsou výrazně bezpečnější než konkurence

Microsoft je v bezpečnosti prohlížečů inovátor - přišel jako první ve finální verzi prohlížeče se sandboxem (IE8), chráněným režimem i nezávislými záložkami (opět IE8 - pád jedné nezpůsobí pád jiné), plně také podporuje UAC a DEP. Takový Firefox či Safari to neumí dosud.

Na okraj: testy NSS Labs jsou zpracovány veřejně dostupnou metodikou, ale náklady na jejich provedení sponzoruje Microsoft. Osobně v tom nevidím problém, je jasné, že Microsoft chce marketingově ukázat, že v oblasti detekce malware je absolutní technologickou špičkou. Jakýkoliv jiný výrobce prohlížeče může nakonec udělat to samé...


Komentáře

 1. 1 Mno 21.12.10, 01:12:43
  FB

  No nevím, mně při pádu jedné záložky v IE9 zatím tuhne celý počítač. W7-64b. Java nefunguje tak jak by měla a mnoho dalších a dalších trablů.

 2. 2 Radek Hulán 21.12.10, 04:12:28
  FB

  [1] Java nefunguje přece nikdy jak by měla ;) Zvláště ta od Oracle..

 3. 3 Gianluca Turturro 21.12.10, 11:12:43
  FB

  [1] Osobně používám IE9 na Win7 32b jako svůj primární prohlížeč již od vydání bety a nesetkal jsem se doposud s žádným pádem prohlížeče. Pokud vzácně spadla záložka, pouze oznámil, že spadla a automaticky ji obnovil (záložky padají prakticky jen díky doplňkům).
  Přistupuji s IE9 i do banky, která funguje celá na Javě a vše běží naprosto bez problémů.

 4. 4 Michal Černoch 24.12.10, 10:12:59
  FB

  To jsou celkem překvapivé informace. Já jsem od IE utekl v době, kdy to byla verze 6, a jeden z důvodů přechodu na jiný prohlížeč byla právě nízká bezpečnost.
  Na "novém" PC mám Win Vista Basic, ale IE jsem na něm ani jednou nespouštěl, takže ani nevím, co je to za verzi.
  Principiálně stejně platí, že "hacekři" jsou vždy o krok dále, než výrobci softwaru, takže se jim snažím "stížit práci" spíše použítím neobvyklých prohlížečů, firewalů atd.