Google dokazuje, že s obří reklamní kampaní lze protlačit i mizerný produkt - Chrome

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Google dokazuje, že s obří reklamní kampaní lze protlačit i mizerný produkt - Chrome

Google 21.05.12

Obří reklamní kampaň na Google Chrome opravdu funguje, dle nejnovějších statistik se podíl Google Chrome a IE9 zhruba vyrovnal. Reklamní agentura Google svůj "prohlížeč" (technicky tedy spíše grafickou nadstavbu nad WebKitem - bývalým KHTML z Linuxu, následně upraveným Apple) tlačí úplně všude - tisk, televize, billboardy, homepage Google.com, Google+ síť, nucené přibalování k jiným programům.

Mít Chrome je pak mezi puberťáky "in", zatímco Microsoft je "out", demode... Lidé si jej instalují jako módní záležitost, Google je reklamou přesvědčil, že jen s Chrome nebudou vypadat zastarale.

Přitom je Chrome pomalý prohlížeč (MyEgo.cz zobrazí IE9 cca 2x rychleji), má špatně čitelný antialiasing písma (téměř neexistující, Microsoft zde vlastní patenty, které Google zjevně nelicencoval) a chová se jako velký bratr (včetně špehování lidí).

Je ovšem hezky vidět, že s obří reklamní kampaní lze protlačit i takový produkt. Nadstaveb nad WebKit jádrem, jako je Chrome, přitom existuje několik desítek - ze známějších jmenujme třeba Safari či Maxthon, ty ale kvůli chybějící reklamě příliš úspěšné nejsou.

Chrome vs IE

Google má na protlačení Chrome eminentní záměr. Prohlížeč je dnes platforma, a na ní jsou navázané další služby. Proto podstupuje extrémní investice do TV reklam a billboardů pro vytváření a uvázání si fanoušků jen do svého ekosystému.


Komentáře

 1. 1 Ondra David 21.05.12, 01:05:28
  FB

  Rád bych IE9 používal, ale chybí mu addony typu: Pocket (obdoba InstaPaper) a podobně. Není tak dobře podporovaný weby, na které chodím (jsou často americké a optimalizované na Webkit, jelikož designeři bohužel pracují na Macu).

 2. 2 Radek Hulán 21.05.12, 01:05:32
  FB

  [1] InstaPaper / Pocket je javascriptový bookmarklet, funguje všude včetně IE, viz getpocket.com.

  Problém Chrome a AddOnů je, že jsou špatné. Třeba správce hesel, ať už je to LastPass či Roboform, pod IE funguje mnohem rychleji a snaději se ovládá než pod Chrome. Důvod je ten, že to není pomalé HTML/JS, ale ActiveX -> super rychlý C++ kód.

  A zrovna toto je věc, co člověk používá pořád a musí být super rychlá. Plus některé Chrome AddOns jsou zavirované - třeba oblíbená gesta myší odesílala data uživatele... Nikdo to nekontroluje.

 3. 3 Adam Kalisz 21.05.12, 03:05:09
  FB

  Těžko říct ohledně rychlosti... IE9 je na tom celkem dobře v dnešní konkurenci, subjektivně lépe než Firefox 12. Chrome 19 je na tom ale subjektivně o chlup lépe.
  Doufám, že MS poladí ještě IE10, některé stránky se chovají divně (např. FB nebo Gmail, možná je to ale i těmi stránkami). Každopádně se mi líbí napojení na systém a různá funkcionalita jako synchronizace nastavení/ hesel po přihlášení do systému, sdílení stránek na soc. sítích.
  Hlavně s těmi hesly se nebojím, MS věří i hodně korporací, tak proč bych neměl já?

 4. 4 Adam Kalisz 21.05.12, 03:05:10
  FB

  Jinak ti, kteří mají ještě zastaralá XP, nemůžou používat IE9, takže přechod na něco jiného docela chápu.

 5. 5 Jan Harsa 21.05.12, 03:05:10
  FB

  Dovolím si nesouhlasit. IE vždy býval poněkud outsider a byl využíván spíše lidmy, kteří si vždy pod slovem Internet představovali právě to "modré éčko". Odborná komunita si zvykla na používání svých preferovaných prohlížečů (a k těm si troufám tvrdit IE většinou nepatří). To, že klesá popularita IE je dáno dle mého osvětou "éčkařů", kteří tak zjistili, že existuje i nějaký jiný prohlížeč, který těmto lidem může nabídnout alternativu. A jak je vidět, tak těmto uživatelům hold alternativa více vyhovuje. Jinak by to patrně nepoužívali. Navíc nesouhlasím s tím, že je pomalejší... Není tomu tak. Start prohlížeče je rychlý, svižný, načtení webů je otázkou zlomku času a domnívám se, že v tomto si všechny vedoucí prohlížeče jsou téměř rovny. To, že se stránky zobrazují v IE jinak než v ostatních prohlížečích je fakt... Bohužel bych to nenazýval jako Vy výhodou. Pro mě je tomu právě naopak... To, že IE na nějakou obecně danou standartizaci z vysoka kašle víme už od IE6. Ale ať si každý používá co chce. Mě nikdy IE nesedlo a nebylo z důvodů, že bych si připadal In s jiným prohlížečem. Bylo to proto, že jsem si chtěl prohlížet web!

 6. 6 Radek Hulán 21.05.12, 03:05:21
  FB

  [5] taky jsem používal Operu v době IE6, případně Firefox (ten stále, kvůli geniálnímu Firebugu). Ale IE9 má nejlépe udělanou GPU akceleraci a je nejrychlejší. Schválené standardy podporuje lépe než ostatní prohlížeče.

  Když se zeptám v okolí proč někdo instaloval Chrome, je to prostě proto, že je pro něj "cool" -> tedy následek reklamní kampaně, ne kvalit prohlížeče. Pokud by šlo jen o kvality, tak v roce 2006 všichni používali Operu (ta je dnes mimochodem opravdu špatná, pomalá).

  Samozřejmě, existuje pár IT pitomců, co někam přijdou, vidí IE9 (s nejlepší filtrací malware), řeknout "fuj" a nainstalují nebohému uživateli (dříve) Firefox, (dnes) Chrome, aniž vlatně vědí proč. Tato skupinka ortodoxních pitomců ale není příliš významná. Hlavní je ona obří reklama.

  Google tlačí Chrome, aby propagoval a nabízel své (a jen své) služby. Prohlížeč je dnes platforma, proto jej mohutně propaguje. Proto investuje do TV reklam, billboardů, atd. A ovce na to skáčou a hopsají jak Google píská.

 7. 7 Jaroslav Černý 21.05.12, 03:05:43
  FB

  Chrome používám téměř od doby, kdy vznikl. Oceňuji rychlost a jednoduchost. Občas vyzkouším i dnes jiný prohlížeč a subjektivně mi přijdou všechny ostatní pomalejší. Teď jsem si pro jistotu vyzkoušel dvě stránky na který normálně nelezu (http://www.mobil.cz a http://www.mobilmania.cz) a IE je pořád o nějakých 30 procent pomalejší. Nevím čím to je a ani mě to moc nezajímá. Chrome je pro mě prostě lepší prohlížeč.

 8. 8 Radek Hulán 21.05.12, 04:05:02
  FB

  Však v pohodě. Na používání Chrome není nic špatného ;)

  Jen u většiny uživatelů je to následek reklamní kampaně, ne zralé úvahy co je pro ně lepší. Máme reklamu na vložky s křidélky, na prací prášek, na Chrome...

 9. 9 Radek Novák 21.05.12, 04:05:17
  FB

  Kdyby byl Chrome špatný, tak mu ani masivni reklama nepomůže. Jen se podívejte na TN.cz. Snad nejvíce a nejdéle propagovaný web v TV a přesto má "pouhých" 50 tisíc RUest/den ...

 10. 10 Aleš Felix Chromec 21.05.12, 04:05:32
  FB

  Pokud vím tak IE nedisponuje některými prvky jako je synchronizace záložek nebo miniaplikacemi.. Nic proti tomu, každý má právo na prohlížeč, který mu vyhovuje.

 11. 11 Radek Hulán 21.05.12, 04:05:34
  FB

  [10] sync záložek rozhodně nemá být součást prohlížeče. To je nesystémový brak, každý program si pak řeší "svůj" sync. Sync má být součást OS, pro různé soubory do cloudu.

  Řešit to v prohlížeči je nekoncepční amatérismus.

  Srovnání: stejně tak je nekoncepční třeba Dropbox API a Android. 100 různých aplikací implementuje svůj interface na Dropbox, 100x jinak, ale "stejně". Pod Windows Phone je interface na SkyDrive součástí OS, základ koncepce systému. Když nějaká aplikace pracuje s fotkami, vidí automaticky SkyDrive (a Facebook) fotky, "magicky", aniž pro to musí vynaložit nějaké úsilí.. Google to prostě nějak bastlí, MS o tom přemýšlí koncepčněji.

  Obyčejný uživatel možná nechápe rozdíl koncepcí a bastlením, ale po vysvětlení by měl...

 12. 12 Radek Novák 21.05.12, 05:05:05
  FB

  Ještě si dovolím vložit trochu jinou statistiku a zpochybnit tvrzení "dle nejnovějších statistik se podíl Google Chrome a IE9 zhruba vyrovnal". Nemám globální statistiky, ale vzorek 400.000 unikátních českých návštěvníků považuji za dostatečný.

  http://i46.tinypic.com/2r6ms0w...

 13. 13 Lukáš Čambala 21.05.12, 05:05:07
  FB

  Nemohu si pomoct, IE 9 jsem zkoušel, ale přesto mi Google Chrome (teď verze 19) naprosto vyhovuje jak svou rychlostí, jednoduchým ovládáním, není tam zbytečných kravin a synchronizace otevřených panelů.

 14. 14 Jaroslav Černý 21.05.12, 05:05:09
  FB

  [11] Těžko to řešit nějak systémověji, když je Chrome určený pro různé platformy, ne? To stejné platí pro DropBox. Proč to nazývat bastlem, když jiná možnost neexistuje?

  Někdo prostě ocení sync mezi různými platformami (DropBox) a bude si vybírat nejvhodnější produkty v daném segmentu (počítače, mobily, tablety) a někdo se chce uvázat k produktům jedné firmy (iCloud, SkyDrive). Navíc se domnívám, že v současnosti třeba Windows žádné API pro synchronizaci nemají. Neměla by ta výtka tedy spíše směřovat k Microsoftu?

 15. 15 Radek Hulán 21.05.12, 05:05:26
  FB

  [14] mají: http://windowsteamblog.com/win... - ale navíc, je to součást systému. WP aplikace nemusí podporovat SkyDrive aby viděla fotky na SkyDrive či Facebooku.

 16. 16 Patrik Vogl 21.05.12, 06:05:25
  FB

  Chci přes IE9 nakopírovat obrázek na plochu? Okno ohledně varování! (http://ivogl.cz/2012-05-21_182...). Chci v základu synchronizovat otevřené panely, záložky, hesla, rozšíření, nastavení, prostě vše -> více než polovina u IE9 nelze. A další drobnosti, většinou ohledně nějakého vyskakování typu: "nejste náhodou idiot a opravdu víte, že to chcete udělat?". Jsou to drobnosti, ale aby se mě IE ptalo na každý obrázek, který chci přetáhnout na plochu, to nepřekousnu. Ať v MS někdo udělá mód pro lidi, co nejsou idioti a ví co dělají a vyřeší pořádný sync všeho, ideálně s WP7 pak budu IE strašně rád používat, protože vyhlazování písma a rychlost je báječná. Do té doby Chrome, který je (téměř) dokonalý.

 17. 17 Radek Hulán 21.05.12, 06:05:41
  FB

  [16] vyšší bezpečnost IE je plus. Ale dá se to vypnout (pokud nechceš použít pravé tlačítko myši a "Uložit jako"):
  http://superuser.com/questions...

 18. 18 Jan Matúšek 22.05.12, 08:05:53
  FB

  IE9 má skvělý design pro ovládání PC z gauče (velká tlačítka atd...), nicméně, nemůžu si pomoct (detekoval jsem na více počítačích při více spuštěných záložkách) - když v jedné záložce načítá obsah, tak je problém pracovat s dalšími záložkami, celý prohlížeč se zbrzdí. V Chrome se mi to ještě nestalo.

 19. 19 Patrik Vogl 22.05.12, 09:05:11
  FB

  [17] Díky, o tom jsem nevěděl, ještě vyřešit pořádnou synchronizaci a není důvod, proč zůstávat u Chrome (snad jen některé pluginy, které už mám naučené a budu muset najít alternativy).

 20. 20 Vojtěch Novák 23.05.12, 03:05:02
  FB

  Maxthon bych sem vůbec netahal. Například při stahování více jak jednoho souboru stahoval tak, že první jel maxmimální rychlostí a ostatní třeba jen 30kb/sec. a když so dotáhnul ten co šel rychle, ten druhý stahovaná soubor se neurychlil. fuuurt jel pomalu. IE jsem několikrát zkoušel, snažil jsem se, ale prostě na Chrome nemá. Ne opravdu jsem nepropadl kampani. V základu mě také u IE sere, že když na něj kliknu v liště, otevře se mi náhled všech otevřených oken a až potom když kliknu na okno, tak se dostanu samotného IE. Je možné, že jsou pluginy a jiné kraviny, ale nto mě fakt nebaví, takové věci shánět a ladit. Vyhovuje mi pokud soft nainstauju a nemusím nic měnit.. a to je chrome.

 21. 21 Michal Waller 23.05.12, 09:05:51
  FB

  Používám chrome už od nějaké bety, tuším od 2009. Opera byla tehdy nejlepší, ale rychlost Chrome byla úchvatná. Chrome přišel s něčím co dosud nikdo mezi prohlížeči. Pak chrome přinesl sync. Zase jsem se nadchl. Nikdo jiný tohle neměl. Pak přišlo HTML5 a Chrome zase jako první začal podporovat. Ta rychlost! Radek má pravdu, že masivní reklama mu pomohla. Ano proč neudělat reklamu na vlastnosti které jsou skvělé, pro mne sice obnošená vesta, ale folk je jako obyčejně 100 let za opicema......

 22. 22 Radek Hulán 23.05.12, 10:05:01
  FB

  [21] "Chrome zase jako první začal podporovat. Ta rychlost! " - výplach mozku reklamou? ;) Jako první začal slušně HTML5 podporovat IE, protože měl funkční (=použitelnou) akceleraci GPU. Chrome rychlostně nestíhá dodnes... Nehledě na to, že HTML5 je buzzword, nehotová specifikace dalších 10 let.

 23. 23 Jaro Meheš Jr. 23.05.12, 10:05:15
  FB

  Existuje teraz nejaké riešenie na sync záložiek medzi IE9 na PC a Windows Phone 7.5?

 24. 24 Michal Daříček 23.05.12, 06:05:49
  FB

  Pridávam sa, skúšal som IE9, a ako amatér musím povedať, že je lepší ako Chrome. A prečo používam Chrome? Pretože IE9 nemá, alebo som to nenašiel, to, že keď mám otvorených X tabov, zatvorím IE9, otvorím IE9, tak sa neotvorí automaticky posledná session. Toto je pre mňa kľúčová vec, a bez toho ostávam pri Chrome.... A je celkom prekvapivé, že na túto tému je kopa článkov na internete, ale MS to nie a nie zakomponovať do IE.... . Akonáhle toto MS zabuduje so Exploreru, tak Chrome mažem zo systému.

 25. 25 Tobiáš Potoček 23.05.12, 08:05:22
  FB

  No ať už je Chrome jaký chce, pro Internet jako takový je více než dobře, že zrovna Chrome se takhle rozšířil mezi lidmi. Díky jeho tichým aktualizacím naprostá většina uživatelů, co Chrome používá, ho má v nejnovější verzi, což má ohromný pozitivní dopad především v bezpečnosti, ale i pro webové vývojáře je to požehnání. Proti Internet Exploreru, který je dlouhodobě roztříštěn ve 3-4 verzích, je to rozhodně posun kupředu.

 26. 26 Jaro Meheš Jr. 23.05.12, 09:05:22
  FB

  [24] Dolu vľavo je "Znovu otvoriť zatvorené karty". Otvárať ich automaticky je úplný nezmysel. Môžeš mať otvorení niečo súkromné, zabudnúť na to a otvoriť to potom nechtiac pred niekým druhým.

 27. 27 Michal Daříček 24.05.12, 08:05:06
  FB

  [26] Ja mám počítač doma, kde na ňom robím len ja - možno to niekto považuje za nezmysel, ale to je pre mňa politika Apple, že oni si povedia "to je nezmysel" a neumožnia to užívateľovi svojich produktov. Od Microsoftu by som čakal, že takú možnosť do svojho produktu dajú, ale mali by ju defaultne vypnutú, že kto chce, si to zapne....

 28. 28 Dalibor Zikeš 02.06.12, 07:06:01
  FB

  Chrome jsem náhodně testnul někdy před dvěma roky a byl jsem spokojen s rychlostí a jednoduchostí ve srovnání s tehdejším IE. Že ho lidi používají v důsledku reklamy? Zapomeňme na to, že reklama "utáhne" dlouhodobější používání produktu. Viz megakampaně na špatné produkty v minulosti: likér Rapid, bulvár Super, zubní pasta blend a med, "vy zíráte my zíráme"...

 29. 29 Jakub Olejník 12.07.12, 01:07:27
  FB

  ehm, proč nepoužívám IE? to je naprosto jednoduchý, zkoušeli jste ho pouštět v UNIXu? ne moment, on to dělá microsoft, to bude možná ono. a proč nepoužívám IE na wokeních systémech, no možná protože mě jako webovýho programátora pěkně sere, přestože novejch verzí se to vlastně už netýká. ale přesně googlí update na pozadí je skvělá věc, člověk nemusí pak psát stránky pro 10 let starej prohlížeč...

  a proč nepoužívám IE jako uživatel? prostě Google Sync popř. Firefox Sync jsou parádní věci. a proč používám Chrome? používám ho od momentu co se začal vyvíjet a jeho svižnost byla úžasná, než bych otevřel IE a našel co jsem potřeboval, tak Chrome jsem už zavíral.