Creative X-Fi Xtreme Audio - falešná X-Fi karta

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Creative X-Fi Xtreme Audio - falešná X-Fi karta

Hudba 03.09.07

Creative je společnost, která má velice zvláštní marketing. Zcela běžné je u této společnosti, že zcela odlišné produkty nazývá stejným jménem, s cílem prezentovat zaostalou věc jako "lepší" a podpořit tím její prodeje.

Bylo tomu tak už v době Creative Live! 24-bit, který neměl naprosto nic společného se skutečnou Creative Live! kartou, přesto měl velice podobný název, či s Audigy LS, která neměla opět nic společného s (v té době slušnou) Audigy.

Creative X-Fi je zcela jistě průkopnická karta, s kvalitním DSP, ASIO 2.0, EAX HD 5.0, podporou pro 24/192 zpracování signálu a dalšími funkcemi. Například X-Fi Xtreme Music je takováto skutečná X-Fi. Jednalo se dlouhou dobu o nejlevnější, a přitom zcela plnohodnotnou X-Fi kartu:

Xtreme MusicXtreme Music je plnohodnotná X-Fi

Poté, co ji Creative přestal prodávat, přišel na trh s X-Fi Xtreme Audio. Audio a Music je skoro to samé, neznalý člověk si může myslet, že se jedná o "upgrade" předchozího zaniknuvšího modelu. Opak je ovšem pravdou.

X-Fi Xtreme Audio se nedá nazvat jinak než (marketingový) podvod, chip této karty je totiž podobný mnohem více staré Creative Audigy 1 než moderní Creative X-Fi. Žádné ASIO 2.0, žádné 24/192, žádné EAX HD 5.0, naopak v řadě věcí pomalé softwarové zpracování prostorového zvuku.

X-Fi Xtreme Audio není X-Fi, ale marketingový podvodX-Fi Xtreme Audio není X-Fi, ale marketingový podvod

Dokonce i řada prodejců v českých obchodech nemá dostatečné znalosti na to, aby byla schopna rozlišit jednotlivé "nuance" v Creative kartách, jenže ono je dost rozdíl, zda si kupujete rok starou (X-Fi) či skoro deset let starou (Audigy) technologii.

Vina samozřejmě padá především na Creative, který se tímto klamavým marketingem snaží prodat i roky staré železo…