MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Microsoft Zune - iPod-killer?

Software 15.09.2006

Microsoft dnes představil Zune, nový hudební přehrávač, který na rozdíl od iPodu má větší širokoúhlý displej, je hezčí, je vyroben z lepších materiálů, má Wifi pro bezdrátový přenos hudby mezi dvěma Zune přehrávači, FM-rádio, a hromadu dalších funkcí. Vypadá to, že se objevil iPod-killer, a Apple (společnost vyrábějící poměrně úspěšně módní doplňky a neúspěšně operační systém Mac OS X) bude mít hodně problémů…

Mimochodem, včera vydané iTunes 7 dost nechutně kopírují Windows Media Player 11, se svým seznamem alb a grafickým zpracováním. Podobnou funkcionalitu, ale samozřejmě rozšířenou, nabízí WMP 11 už půl roku. Ani bych se nedivil, kdyby Microsoft zažaloval Apple, podobně jako to udělal Creative (a získal tím 100 miliónů USD), neboť iPod je založen právě na patentech Creativu.

Jediná šance Apple, jak se udržet, je pokračovat v nekalosoutěžních praktikách, kam patří zejména proprietární DRM používané na iPodu. Když si koupíte písničku na iTMS, nikde jinde než na Vašem počítači a Vašem iPodu si ji nepřehrajete. Když si později koupíte mnohem lepší Microsoft, SanDisk nebo Creative přehrávač, můžete ony songy zahodit (je to problém zejména pro uživatele v USA, kteří si hudbu kupují, nikoliv stahují na torrentu). Například Francie se pokouší prodej iPodu s proprietárním DRM od Apple zakázat, a snad se k tomu přidají i ostatní státy, protože Apple takto lidi nekalosoutěžně nutí k nákupu pouze svých zaostalých produktů a znemožňuje přechod k lepší konkurenci s exportem zakoupených songů na ně.

Microsoft ZuneMicrosoft Zune

Nejlepší antivirus je nyní dostupný zdarma

Bezpečnost 13.09.2006

Podle testu na virus.gr (tento test ovšem není ideální, nebere v úvahu falešná virová hlášení) je zdaleka nejlepší antivirový program Kaspersky 6.0 a Active Virus Shield 6.0 od AOL, oba s 99.62% odhalených virů z celkového vzorku 147 184 virů. Proč mají oba stejné procento? Jedná se totiž o stejný produkt, až na to, že AOL svůj licencovaný Kaspersky 6.0 antivirus nabízí pod svou hlavičkou zcela zdarma.

Výborný je Kaspersky i dle obecně uznávaných testů na av-comparatives.org (+ zde) (za odkaz děkuji Petrovi Nachtmannovi).

Osobně antivirus nepoužívám, nepotřebuji jej, nicméně pokud jsem instaloval počítač někomu jinému, dával jsem tam často Avast Home (zdarma pro domácí použití) či Antivir Free Edition. Podle zmíněného testu tyto antiviry ovšem poněkud propadají, naleznou pouze 87.46% a 94.26% virových infekcí. I takový oslavovaný NOD32 nalezne pouze 95.14%.

Jinak řečeno, než si kupovat NOD32, či stahovat Avast Home zdarma, nejlepší řešení je získat zdarma Active Virus Shield od AOL. Postačí se zaregistrovat na AOL, a na email Vám přijde aktivační kód.

AOL antivirus jsem vyzkoušel, je velice rychlý, prakticky nezpomaluje počítač, v paměti zabere jen cca zhruba 10-30MB (dle nastavení; což je podstatně méně než konkurence například ve formě opravdu zcela příšerného Norton Anviru 2006 či McAffee) a je jednoduchý na nastavení.

AVS hlavní obrazovkaklikněte na obrázek pro plnou velikost

Virová nákaza?

Bezpečnost 07.09.2006
WinXP

Můj skeptický postoj k antivirům je poměrně dobře známý, na osobním počítači doma jej zásadně nepoužívám, protože jej považuji pro profesionála za zcela zbytečný. Email mám chráněn pomocí antiviru a antispamu přímo na webhostingu, a na soubory s jinak nesmírně lákavým názvem really_big_tits.exe zásadně neklikám.

Včera večer jsem ale měl pocit, že i na mě došlo. Počítač se choval velice divně. Instaloval jsem novou verzi výborného software pro správu virtuálních obrazů CD/DVD disků Alcohol 52%, a po restartu počítače všechno najednou fungovalo mimořádně podezřele. Logitech SetPoint ovladače se odmítaly spustit. Myš jela místo na 2000 dpi jen na pomalých 800 dpi. Creative přepínač modů pro X-Fi zvukovou kartu hlásil při startu podivnou chybu v paměti. Microsoft Word se při spuštění dožadoval instalačního CD, a když jsem mu je dodal, žádal o ně stále a stále a stále. Musel jsem ho sestřelit pomocí Task manažeru.

Stáhnul jsem si tedy trial verzi NOD32, nainstaloval, proskenoval počítač, a nic… Všechno čisté jako bílá lilie. Až pak mě to došlo. Hodiny v pravém dolním panelu ukazovaly datum 6.9.9999. Hodně podivný rok. CMOS byla přitom v pořádku, veškerá nastavení v BIOSu byla zcela korektní, až na ty hodiny. Nechápu jak to mohlo nastat, každopádně po změně roku 9999 na rok 2006 se Word normálně spustil, Logitech drivery také, myš běžela na 2000 dpi a zvuková karta si spokojeně pobrukovala.

Jak je vidět, současné počítače mají nejen "problém roku 2000", ale také "problém roku 9999" :-)

TaskSwitchXP - geniální přepínač úloh

Software 20.08.2006

Standardní přepínání úloh ve Windows XP není nic, čím by se Microsoft mohl chlubit. Je to jedna z mála věcí, kterou například jinak naprosto zaostalý a bugový Mac OS X dělá lépe, či ještě dříve KDE/Linux. Nicméně výhoda Windows je v tom, že pro ně existuje nepřeberné množství aplikací třetích stran, které je umí doplňovat a rozšiřovat.

Sám Microsoft nabízí mírně lepší přepínač úloh v sadě PowerToys, nicméně stále to nemá na jednu open-source aplikaci třetí strany - TaskSwitchXP.

Použití TaskSwitchXP je snadné v tom, že ukazuje reálný náhled aplikace a při její volbě nemusíte na nic klikat. Stisknete Alt+Tab, posunete myš nad program, který chcete dát do popředí, a klávesu Alt pustíte. To je celé. TaskSwitchXP na onu aplikaci automaticky přepne focus. Rychleji to ani dělat nejde…

Pokud preferujete jen klávesnici, místo Alt+Tab můžete použít pro přepnutí do seznamu aplikací také Win+F12 (popřípadě jinou kávesovou zkratku, můžete si je v aplikaci libovolně změnit, osobně mám namapováno Win+X). V seznamu aplikací můžete listovat také pomocí kurzorových šipek Nahoru/Dolů, což je také rychlejší než neustále tisknutí klávesy Tab. Po uvolnění klávesy Alt se na zvolenou aplikaci ihned přepnete.

Pokud pracujete s více aplikacemi naráz, je TaskSwitchXP de-facto nutnost.

Screenshoty:

TaskSwitchXP screenshot

TaskSwitchXP je zajímavý i tím, že zabere velice málo paměti a je opravdu rychlý:

TaskSwitchXP - zabraná paměťTaskSwitchXP - zabraná paměť

Rychlejší start Windows s AutoRuns

Bezpečnost 12.08.2006

Pokud někdo z mých známých potřebuje „oživit“ jeho neustále se zpomalující počítač, většinou na to stačí miniaturní 300KB utilita od SysInternals.com nazvaná AutoRuns. Osobně na počítači nepoužívám antivirus, antispyware (technicky vzdělaný člověk anti-XXX opravdu nepotřebuje) ani softwarovou firewall (mám na to Asus router s linuxovou iptables), ale AutoRuns si občas spustím, a to především po instalaci nového software.

Důvodem je ten fakt, že pokud si nainstalujete padesát programů, můžete očekávat, že při startu počítače se Vám bude spouštět minimálně 20 až 30 různých „utilitek“. Problém je v tom, že 95% těchto prográmků je zcela zbytečných, pouze o desítky sekund prodlužují start počítače, zabírají paměť a okupují drahocenný čas procesoru.

AutoRuns je přesně ta utilita, kterou na pročištění počítače potřebujete. Umí zobrazit nejenom automaticky se spouštějící programy ze všech sekcí, ale také registrované knihovny a pluginy v MSIE, zavedené ovladače, spuštěné služby, naplánované úlohy, či knihovny zavěšené na WinLogon či WinSock providers. Při pročišťování PC doporučuji uvedené prográmky či ovladače nemazat, ale jen zakázat. Pokud se spletete, bude to snazší vrátit zpátky.

SysInternals.com AutoRunsSysInternals.com AutoRuns

Upozornění: Pokud netušíte, co můžete „vyházet“, doporučuji Vám se touto utilitkou nezabývat, a požádat o to někoho zkušenějšího. Váš počítač by už také nemusel naběhnout.

Miranda 0.5 - hodně povedený IM klient

Software 01.08.2006
Miranda IM

Před pár dny byla vydána nová verze Miranda IM, instantního kecálka, s nímž můžete komunikovat pomocí protokolů ICQ, Yahoo, AIM, MSN, Google Talk a dalších. Mirandu jsem kdysi používal, ale přešel jsem z ní na oficiálně zakoupený Trillian Pro 3.1, který nabízel větší množství funkcí, zejména mnohem lepší podporu pro audio/video, RSS, počasí a další pluginy.

Nicméně, poslední měsíc jsem měl s Trillianem hodně problémů, odmítal se spouštět s jakousi podivnou hláškou, kterou ani oficiální podpora nedokázala definitivně vyřešit, tak jsem jej včera smazal a vyzkoušel novou Mirandu IM 0.5.

Nedejte se zastrašit zmíněnou verzí 0.5, v komerčním světě by to byla spíše verze 5.0. Miranda IM je prostě vyspělý IM klient pro textové zprávy.

Stále zde existují některé mouchy, po defaultní instalaci je to pro technoida téměř nepoužitelný messenger (až moc jednoduchý), ale po doplnění několika (desítek) pluginů jej dostanete do stavu, kdy předčí v řadě věcí Trillian Pro, a bude Vám plně vyhovovat. Jedinou zásadní chybějící funkcí u Mirandy IM jsou audio/video konference, ale na ty se dnes stejně používá Skype.

Nutno říci, že prvotní konfigurace Mirandy IM a nastavení probíhala za mohutné ICQ komunikace s Haloganem a WereWikingem, takovým místním Miranda guru. Tímto jim ještě jednou děkuji :-) Standardní Mirandu bych nepoužíval, „vytuněnou“ již ano.

Mimochodem, českou podporu pro Mirandu najdete na www.miranda.cz.

Microsoft Virtual PC 2004 je zdarma

Windows XP 13.07.2006

Microsoft uvolnil Virtual PC 2004 na své webu v plné verzi zcela zdarma. Jedná se o virtualizační software, s jehož pomocí můžete pod Windows XP provozovat současně další operační systémy, ať už to jsou další Windows XP, Windows Vista, či různé 32-bitové Linuxy a BSD. Virtualizace je geniální věc na testování aplikací, osobně na toto používám VMWare Workstation 5.5, například MSIE 7 instaluji do testovacího prostředí, a nikdy ne do primárního / hostitelského.

Nutno říci, že jak Virtual PC pro Windows tak VMWare nejsou „neuvěřitelně pomalé překladače kódu“ (jako to musí dělat Virtual PC pro Mac OS X), ale pouze virtualizace hardware, provoz hostovaného operačního systému je tak z 99% stejně rychlý, jako by běžel na daném stroji nativně.

SuperAdmin ve Windows XP

Windows XP 15.06.2006

Možná se Vám už někdy stalo, že jste spustili regedit.exe s cílem smazat nějakou větev v registrech, přihlášen jste byl jako Administrator, a přesto Windows XP zahlásila, že na uvedenou operaci nemáte oprávnění.

Důvodem je, že nad samotným Administrátorem je ještě systémový proces, který má vyšší práva, ani práva Administrátora na Windows XP nejsou totiž absolutní. Obejít se to dá například miniaturní utilitou od geniálních SysInternals.com, která se nazývá PSEXEC. Tato utilita umí spustit jiný program se systémovými právy.

Následně můžete uvedený regedit.exe nebo třeba Total Commander spouštět takto:

psexec -i -d -s c:\sys\regedit.exe
psexec -i -d -s c:\bin\totalcmd\totalcmd.exe

Stejně je možné spouštět Task Manager, který Vám tak povolí i „killnutí“ jinak „nekillnutelných“ úloh, popřípadě rovnou vylepšený Task Manager nazvaný Process Explorer od SysInternals.

PSEXEC se dá ale použít i pro určení na kolika procesorech se má daná aplikace spustit, pomocí přepínače -a 1,2. Pokud máte dualcore systém či dual CPU systém, je i tato funkce velice užitečná, můžete tak snadno singlethreaded aplikace omezit jen na jeden konkrétní procesor.

Ukaž svůj desktop

Windows XP 08.06.2006

Pár čtenářů se mě ptalo na to, jak vypadá můj desktop, tak jsem jej nahrál na ImageShack.

Jeho koncepce je velice triviální, používám Luna Element 5 customizovaný skin pro Windows XP, žádné ikony na ploše (mám Logitech G15 klávesnici s 54 funkčními klávesami, které mám namapovány na spouštění různých programů; ikony na ploše jsou zbytečnost, stejně nejsou po spuštění jediného programu vidět), rozšířený dolní toolbar na 2 řádky (takže vidím vpravo dole neustále datum, čas a aktuální den; a celé je to snadněji ovladatelné), Reality Pyxelated 1920x1200 wallpaper a poté ještě sadu ikon Elements od Andyho.

První screenshot ukazuje prázdný desktop po startu Windows, druhý screenshot desktop při běžné práci s otevřenou Operou, WinAmpem, Trillianem, TheBat!, UltraStudiem a dalšími programy.

prázdný desktop desktop při práci

Pokud máte vlastní web, přidejte se a ukažte to taky! :-)

Flashovat z Windows je životu nebezpečno

Windows XP 24.04.2006

Do dnešního dne jsem moc nerozuměl tomu, proč se i v roce 2006 radí flashovat BIOS základní desky či grafiky z DOSu, nicméně, dělal jsem to. Na „ojetou“ disketu jsem nakopíroval už kolem stovky BIOSů a úspěšně naflashoval. Dnes poprvé jsem si chtěl zjednodušit život. Deska Gigabyte GA-8I955X-Pro nabízí utilitu @BIOS pro Windows XP, která si nový firmware sama stáhne z internetu a automaticky naflashuje. Už žádná disketa.

Zní to docela dobře. Ale teorie je poněkud odlišná. Když jsem utilitu spustil, nalezla F10 BIOS, místo dosavadního F9, a doporučila jeho upgrade. Stisknul jsem tedy Ok, a čekal. Proces se zaseknul na 30%. Minutu se nic nedělo a poté najednou 100% a hláška „Update BIOSu proběhl v pořádku“. Reset, reboot a … nic. Počítač nenajel. Nefungoval monitor ani PS/2 klávesnice. Z diskety se záchranným BIOSem F9 nešlo bootovat. „Dual-BIOS“, kterým je Gigabyte pověstný, také nedělal nic, nastupuje totiž na scénu jen tehdy, když je checksum prvního BIOSu odlišný, a to se zjevně nestalo.

Po dnešním dni mám tedy následující osobní statistiku:

  • úspěšnost flashování z DOSu: 100% (ze cca 100 případů)
  • úspěšnost flashování z Windows XP: 0% (z 1 případu)

Deska tedy bude zítra putovat do CzechComputer.cz na reklamaci / výměnu. Nakonec je ale závěr dobrý, pokud už selžou Windows, či utilita od Gigabyte, je dobré mít partnera, na kterého se člověk může spolehnout, a který promptně a bez průtahů vyřeší tento problém :-)

Závěr? Nikdy neflashujte z Windows, i když na to výrobce nabízí oficiální utilitku!

Gigabyte deskapracovní počítač - dualcore Intel D930, 2GB DDR2-667, 7600GS grafika