Hodně lidí na internetu kóduje svoje emailové adresy do hexa sekvencí, nebo místo
. píší (dot), namísto @ píší (at)
nebo dokonce %40. Proč proboha? To si opravdu myslíte, že spamboti jsou
tak triviálně naprogramovaní, že nedokáží převést %40 na @?
Nebo (dot) na tečku? Samozřejmě, že dokáží. Navíc, z mé zkušenosti, tyto
skrývané a kódované emailové adresy spamboti zjevně pokládají za důležitější, a
posílají na ně spamu mnohem více.
Emailové adresa, která je v nekódované podobě viditelná na webu firmy, o
té se dá předpokládat, že je proti spamu ošetřena. A že ji čte jeden, k tomu
určený člověk. Tato adresa není zajímavá. Spamboti ji ignorují. Jak ale narazí
na adresu muj(dot)email_NOSPAM_(at)doma(dot)cz, tak ji ihned převedou
na správný tvar, a zařadí do své databáze, dá se totiž předpokládat, že ji
daný člověk čte pozorně.
Kdysi jsem používal takto kódovaná adresy v news (NNTP) konferencích, a přestože
můj email byl kódován, tak na něj chodilo mraky spamu, zatímco na nekódovaný a
každému volně přístupný email na hulan.info doméně spam prakticky není.
Maximálně jeden, dva kousky denně.
Obávám se, že doba primitivního kódování proti spamu je dávno pryč, oficiálně
zveřejněný email spamboty netáhne, navíc, pokud nějaký spam přesto dostanete,
a zásadně na něj neklikáte, ani se nenecháte nalákat na unsubscribe
možnost (čímž jen potvrdíte spambotům, že jste jejich email skutečně četli, a oni jej
draze prodají jinam, již jako existující, zaručeně čtený, a potvrzený email), tak nebudete
vědět, co je to spam.