Windows 7 - nejmodernější operační systém se představuje

Osobně jsem moc spokojen s Windows Vista x64, podobně jako stovky miliónů jiných lidí. Microsoft v roce 2006 představil systém, který o několik let předběhl konkurenci, což mu posléze vyneslo nejen pozitivní, ale částečně i negativní publicitu.
Proč tu pozitivní? Nejdůležitější část každého operačního systému, kernel, nemá ve Vista x64 v zásadě konkurenci, od verze SP1 je mimochodem shodný s Windows 2008 Serverem, a charakterizuje jej výborná bezpečnost, dokonalá stabilita, která není nikdy narušena ani chybně napsanými programy třetích stran, podpora pro vícejádrové procesory a obecně pro nejmodernější hardware, a výborné UI. Toto jsou věci, které řada lidí ocenila. Přidejte si k tomu ještě zdarma dostupné Windows Live aplikace napojené na Live.com služby (také zdarma) a máte pro velký segment trhu vítěze. IT odborníci Vista x64 doslova milují.
Proč negativní? Někteří lidé se dva roky dozadu pokoušeli instalovat Windows Vista na zastaralé počítače s troškou RAM, jiní si je ukradli a poté nadávali (nikoliv) na nestabilní cracky, ale Microsoftu. Toto vytvářelo u části IT nevzdělané populace a -náctiletých zlodějů negativní dojem.
Windows 7 - chcete se na něco zeptat jejich tvůrců?
Ve středu budu mít unikátní příležitost pohovořit si v online konferenci s produktovým teamem Windows 7, což je nadšeně očekávaný nástupce (již tak velice povedených) Windows Vista.
Pokud máte jakékoliv otázky ohledně Windows 7 přímo na produktový team Microsoftu, uveďte je prosím do komentářů - pokud budou smysluplné, přetlumočím je.
Windows Vista - symlink, hardlink, junction
Windows Vista zavádí řadu pokročilých souborových a adresářových propojení nad NTFS, které jsou jinak běžně známé (desítky let) z NIXových systémů.
Zatímco dříve (na Windows XP a Windows 2000) se používala externí utilita junction pro propojení adresářů a symbolický odkaz na soubor byl možný jen ve formě netransparentního LNK odkazu, tak Vista se dodává s utilitou mklink, která umí vytvářet symbolické odkazy na adresáře a soubory, pevné odkazy na soubory a spojení adresářů.
Pevný odkaz neboli hardlink je vlastně více jmen pro jeden soubor; hardlink je tak nutně přímo svázán se zdrojovým souborem, pokud smažete hardlink, smaže se i zdrojový soubor, rovněž přístupová práva jsou pro všechny hardlinky identické.
Symbolický odkaz je pouze relativní ukazatel na soubor či adresář, jeho smazání nemá přitom na zdrojový soubor či adresář vliv.
Výhoda hardlinků je v jejich teoreticky mírně vyšší rychlosti, u symlinků zase můžete nazávisle nastavovat práva a atributy (například „Ke čtení“ či „Skrytý“).
Spojení adresáře (junction) je ve Windows Vista doplněno symbolickým odkazem na adresář, a doporučuji používat spíše /D
parametr než /J
.
Příkaz mklink má následující použití:
MKLINK [[/D] | [/H] | [/J]] Cíl Odkaz bez paremetrů Vytvoří symbolický odkaz na soubor. /D Vytvoří symbolický odkaz na adresář. /H Vytvoří pevný odkaz namísto symbolického odkazu. /J Vytvoří spojení adresáře. Odkaz Určuje název nového symbolického odkazu. Cíl Určuje cestu, na kterou nový odkaz odkazuje.
Na co se těšit ve Windows 7
Když jsem četl článek, který napsal Tim Sneath, s názvem The Bumber List of Windows 7 Secrets, tak jsem pojal silnou touhu zkusit Beta verzi Windows 7 i na produkčním stroji, kde zatím vládnou skvělé Vista x64 (a nejenom ve VMware), nicméně odolal jsem. :-)
Seznam vylepšení, tipů a triků ve Windows 7 by mi vyloženě pomohl při denní práci, ale vydržím do podzimu na finální verzi.
Jaké jsou vaše zkušenosti s Windows 7, pokud je máte instalovány "naostro"?
Windows 7 ke stažení pro veřejnost (a jak získat aktivační klíč)
Přímé odkazy na stažení:
- Windows 7 x64 Beta (64bitová verze), 3.15 GB
- Windows 7 x86 Beta (32bitová verze), 2.44 GB
Pro aktivační klíč musíte udělat dvě věci:
- Běžte na technet.microsoft.com a přihlašte se
- Zkopírujte si níže uvedenou adresu do schránky a přejděte na ni ve stejném okně, jako jste přihlášeni na technet, zobrazí se vám registrační číslo pro 64bitovou edici (funguje i na 32bitových Windows 7)
//www.microsoft.com/betaexperience/scripts/gcs.aspx?Product=tn-win7-64-ww&LCID=1033
Windows 7 Beta je ke stažení na MSDN
Microsoft zpřístupnil na MSDN ke stažení Windows 7 Beta v anglické 32bitové a 64bitové verzi. Zítra by měla být k dispozici i Beta verze pro veřejnost.
Windows 7 navazují na inovace v uživatelském rozhraní, které představila Windows Vista, dále zlepšují uživatelské rozhraní ve formě Jump Lists (ovládání aplikací přímo z taskbaru), nový je samotný Taskbar (můžete třeba přepínat taby v IE8 přímo z taskbaru), lepší je práce s okny - třeba bezvadná funkce "snap to edges", lepší je provázanost na výborné Live.com aplikace, mimořádně snadné je vytvoření domácí sítě z více počítačů a Xboxu.
Jedná se o nejočekávanější systém tohoto roku, jehož starší verzi s tradičním zpožděním pár let kopíruje mimochodem i Apple - jeho Snow Leopard v roce 2009 konečně představí 64bitový kernel, 64bitové ovladače a 64bitovou správu paměti, což je základní vlastnost Windows Vista x64 od roku 2006 a Windows XP x64 dokonce o rok dříve. Windows 7 nicméně bude mít náskok celých tří let ve stabilitě a množství dostupných ovladačů.
Podobně jako je identický kernel Vista SP1 a Windows 2008 Server, bude Windows 7 kernel zřejmě shodný s Windows 2008 Server R2.
Pokud (z jakýchkoliv podivných důvodů) zůstáváte dosud u Windows XP z roku 2001 namísto u Windows Vista x64, tak Windows 7 je věc, který by vás neměla minout.
Kdo může za nebezpečnost Windows?
Windows Vista je nejbezpečnější existující operační systém (už to je výborný důvod pro upgrade z Windows XP), nicméně zranitelnosti stále existují. Podle této studie za ně ovšem nemůže typicky Microsoft, ale především tyto běžně instalované aplikace a jejich dodavatelé:
- Mozilla s bugovým Firefoxem (nejhorší bezpečnostní hrozba, 10 zranitelností)
- Adobe s Flash a Acrobat pluginem (společně mají 14 zranitelností)
- VMware s VMware Player a Workstation (celkem 10 zranitelností)
- Sun s Javou / JRE (celkem 10 zranitelností)
- Apple s úděsným QuickTime, Safari a iTunes (společně mají 13 zranitelností)
Video: Radek Hulán - Switcher!
Dnes jsme s Petrem Márou a Honzou Březinou (prvními a posledními dvěma uživateli Apple počítačů v ČR) natočili společný díl Digitu.
Takže pokud máte zájem koukat se 20 minut na 3 pány povídající si na hřbitově na Vyšehradě, zde to je :-)
Jak to bylo live natočeno, tak je to publikováno, bez sestříhání... Nutno říci, že předchozí díly Digitu byly dost nudné, a tento na to dokonale navazuje. ;-)
Exchange Gadget CZ: nutnost pokud máte Exchange a Vista
Pokud používáte email na Exchange, Windows Vista a v nich Sidebar, existují gadgety, které si načítají aktuální poštu a události z otevřeného Outlooku. Lepší varianta je ovšem použít Exchange Web Services Windows Vista Gadget, což je malá JavaScriptová aplikace, která si přes https sahá na OWS a z něj načítá data. Není tedy závislá na spuštění Outlooku.
Udělal jsem drobnou modifikaci tohoto gadgetu, nyní pracuje s UTF-8, podporuje český formát data a času, lépe pracuje s nefunkčním autodiscover, a je plně přeložen do češtiny.
Tuto verzi si můžete stáhnout zde: ExchangeWebServices_CZ.gadget
Upozornění: autorská práva ke gadgetu náležejí společnosti Microsoft Corp., osobně jsem udělal jen výše zmíněné drobné úpravy. Licenční práva viz originální (anglický) gadget.

Pokud používáte tento gadget, je heslo k Exchange uloženo jako plain-text v settings.ini
v adresáři Local / Microsoft / Windows Sidebar
. Nedoporučuji jej tedy používat pokud nemáte šifrovaný disk!
Vista Sidebar - nejlepší gadgets

Windows Vista přišla se spoustou inovací, ale také s pár okopírovanými nápady, které dříve úspěšně zavedla konkurence a trh si je žádal. Sidebar je případ "kopie" konceptu Konfabulatoru, nyní známého jako Yahoo Widgets (zde se mimochodem neinspiroval jen Microsoft, okopíroval to i Apple)..
Dlouho jsem Sidebar nepoužíval, jeho funkci zastal více než dobře LCD displej na Logitech G15 klávesnici, ale s jejím "umřením" a přechodem na (naprosto skvělou) Microsoft Sidewinder X6 jsem se na Sidebar opět podíval.
Mám rád přehled o aktuálním využití CPU, paměti, chci vidět předpověď počasí (za oknem je sluníčko pořád, ale o teplotě venku to na podzim nic neříká), a samozřejmě aktivní úkoly a meetingy z Outlooku.
Slouží pro to následující gadgets:
- CPU Meter - gadget umožní zobrazit aktuálně použitou RAM a momentální zatížení jader procesoru i jejich historii.
- Wifi Meter - gadget od stejného výrobce, zobrazí aktuální síť, k níž jste připojeni, sílu signálu, up a down stream, a rovněž lokální a externí IP adresu (výborná věc, pokud není dynamická či jste s notebookem ve veřejné síti).
- Presto Clock - jednoduché, ale dobře konfigurovatelné, hodiny a datum. Nic víc, nic míň...
- Weather Underground - gadgetů pro předpověď počasí existuje obrovské množství, často se používá i AccuWeather, MeteoPress či WeatherBug, osobně preferuji Weather Underground.
- Outlook Appointments CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující nadcházející meetingy ze spuštěného Outlooku.
- Outlook Tasks CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující úkoly ze spuštěného Outlooku.
- Exchange Gadget - pokud používáte Microsoft Exchange 2007, tak si můžete (namísto napojení na lokální Outlook) zobrazit emaily, kalendář a úkoly přímo tímto gadgetem. Obrovskou výhodou oproti předchozím dvěma gadgetům je přímé napojení na Exchange, Outlook nemusí být spuštěn.
- Recent Items - skvělý gadget zobrazující posledních X (dá se nastavit) otevřených či změněných souborů a odkazů na adresáře, mimořádně užitečné, pokud se chcete vrátit k práci na něčem, co jste dělali před chvílí.
Gadgety jsem vybíral i podle zátěže procesoru, některé jsou psané opravdu mizerně a není problém vidět, jak Sidebar zabírá 10% quadcore CPU (tedy skoro polovinu jednoho jádra). Uvedené gadgety ale fungují dobře a s minimální zátěží, takto konfigurovaný Sidebar nezabere více než 1% CPU času.