Jestli jsem v poslední době někdy litoval, že jsem zrovna nejel autem, tak je to jednoznačně dnes. Říkal jsem si, jak si ráno přivstanu, abych stihl ještě ve škole připravit několik projektů na dnešní hodiny. Jenže u vlaku najednou bylo hlášené zpoždění 10 minut. Za nedlouho 20, a pak ještě 30. Poslední hodnota tam moc dlouho nebyla. Vlak ze seznamu vymizel a přijel až ten další (jak ohraná taktika). Čekání na silném větru v modernizovaných nástupištích je ostatně také zážitek. Člověk už se totiž nemá kam schovat. Tohle měl být ten krok kupředu? Hlavně, že to vypadá ve stanici Strančice jak z filmu Vetřelec.
Jeden by si myslel, že je všemu zažehnáno, jenže ten „náhradní“ vlak se sunul jak vězeň na popravu. Poprava byla vykonána v půlce cesty, kdy jsme se někde mimo civilizaci prostě zastavili. Podle těch dílů, co tam strojvedoucí nosil, to vypadalo, že rozebírá motor, tak mi bylo jasné, že tohle asi na chvíli nebude. Přítomnost dvou malých uřvaných dětí (které matka evidentně nezvládala) nepřebila neuvěřitelnou sortu žáků základní školy vydávajících se do Prahy do kina (jako školní výlet). Tento neuvěřitelný výkvět mě přesvědčil, že auto před těmi čtyřmi lety nebyla vůbec špatná investice. Díky za každý den, kdy jsem něčeho podobného ušetřen.
Nakonec nás snad odtáhla nějaká posunovací mašina a všechno „dobře“ dopadlo. Jenom mě fascinuje, jak nám byl průběh sdělován. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že je to považováno za běžnou situaci. V jiných zemích se za zpoždění v řádu minut vrací jízdné a tady je člověk rád, že vůbec dojede. Cena vlakového jízdného už dávno není malá a kvalita služeb rozhodně neodpovídá. Už aby se tu zavedla nějaká konkurence, protože tato situace se mi jeví jako neúnosná. Ostatně jen ve státním podniku je možné, že moderní vlaky se nasazují radši na málo frekventované trasy, aby se moc neopotřebovaly.