Antivirus a antispyware je věc pro amatéry

SpySweeper

Je tomu už více než 5 let, co na počítači s Windows nepoužívám antivirus ani antispyware (a poslední rok ani firewall pod Windows, protože tu mi skvěle supluje Asus 500g router s linuxovou iptables). Všechny tyto programy drasticky zpomalují počítač, a já nevidím jediný důvod je používat, neboť na to, aby člověk neměl s virovou a spyware nákazou pod upravenými Windows jediný problém, stačí mírné technické znalosti a dodržování pár základních pravidel. Jen IT hlupáci mají problém s viry.

Pokud nemáte linuxový router, jediné co skutečně potřebujete, je kvalitní firewall. Antivirus i antispyware nikoliv. Proč tomu tak je? Žádný virus, který Vám přijde poštou se nespustí sám od sebe, vždy vyžaduje nevzdělaného uživatele, který na cosi klikne, spustí to, smaže to. V reálu to vypadá tak, že pokud mi přijde poštou soubor Nadržená kůzlata.AVI.exe, smažu to, nevzdělaný a nadržený uživatel to spustí a pak se nestačí divit. Osobně ale nejsem technický nevzdělanec, a ona berlička antiviru je pro mě naprosto zbytečná. Pro poštu používám mimochodem MS Outlook 2003, nic lepšího totiž neexistuje, vzhledem k integraci Outlooku s kalendářem, plánovačem času, kontakty, poznámkami a úkoly, a jejich synchronizace na telefon, nemá tento program konkurenci.

Stejné je to s antispyware. Nejsem člověk co leze na porno-stránky s Microsoft Internet Explorerem, mám raději reálný sex a Operu 🙂 Tudíž možnost, že se mi do počítače dostane spyware z internetu je nulová. Rovněž nepoužívám warez software a warez hry, kupuji si je, a na originálních CD/DVD viry opravdu nejsou.

Když jsem si dnes jen tak proskenoval svůj domácí počítač pomocí SpySweeper, NOD32 a AdAware, výsledek byl, že můj počítač je zcela čistý.

Pokud někdo nadává Microsoftu za děravé Windows, je sám ve skutečnosti hlupákem. Microsoft dělá skvělý operační systém, a proto okupuje téměř 100% trhu desktopů a velké procento serverů.

Skutečností ale je, že řada uživatelů počítačům a software naprosto nerozumí, a než aby si zaplatila špičkového odborníka, raději si zanadává na Microsoft. Jak primitivní… Jako by se lidé styděli za to, že počítačům a software nerozumí. Proč proboha? Na opravu auta také zavezete auto to autorizovaného servisu, ne? A software jej mnohem složitější než automobil…

NOD32NOD32 - bez virů
AdAwareAdAware - bez spyware

Komentáře 72

  1. #1 Frettie

    Po delší době s Tebou plně, a úplně ve všem Souhlasím ... antiviry a antispywary ani firewally nepouzivam ... mam takty stejnej router a na firewall je vynikajici, navíc nejsem na veřejný IP ...

    a s virem jsem za hafo let na netu a vůec s počítači neměl jediný problém ...

  2. #2 Adam Beran

    Nějako jsem ze článku nedostal vysvětlení proč je uživatel Windows hlupákem když si stěžuje na jeho děravost kterou trpí dodnes. Je hlupák snad proto že kvůli bezpečnostní díře kterou mu tam náš milý Microsoft zanechal, mohl přijít o soukromá data? A že se žádny virus nespustí sám? K tomu už opravdu není co dodat. A jak ti můžou Antispyware a Antivirusy zpomalovat počítač když tvůj supervýkonny HT Intel zvládá najednou Photoshop, Dreamweaver, Apache, MySQL, jEdit, tak proč by mu mělo vadit spuštěných pár prográmků jako AdAware?

    IT Hlupák a Nevzělanec Adam Beran

  3. #3 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [2] je vidět, že jsi IT nevzdělanec (to není urážka). Systém, do kterého by se nemohl dostat žádný virus NEEXISTUJE, z principu nemůže existovat, jak by měl systém totiž rozlišit mezi instalací normálního programu a viru? To nejde (neberu do úvahy třeba digitální podpisy).. To, že jsou Windows "děravé" je jen mýtus hloupých uživatelů.

    Virus se skutečně sám nespustí, pokud je ale uživatel vůl, a klikne na soubor "smaž mi disk.exe", pak za to fakt nemůže Microsoft, ale uživatel..

    Neznám profíka, který by měl na počítači (anti)virus, ale znám spoustu lam, které si myslí, že něčemu tak složitému mohou rozumět a spravovat to bez zaplacení odborníka.. A podle toho to vypadá.. Banda amatérů něco dělá, a místo aby si stěžovala na své mizerné znalosti v dané oblasti, obviňuje zcela tupě Microsoft.

  4. #4 salko

    Nekomentujem článok, iba reagujem na vetu, že vírusy sa samé nespustia. Nie je to pravda. Je to dávnejšie, keď MS Outlook (aj express) pri náhlade správy, ktorá obsahovala špeciálne pribalenú prilohu dokázal infikovať počítač bez toho, aby ho užívateľ spustil. Takže to nie je až tak pravda, užívateľ naozaj neklikal na prílohy a aj tak mal zavírený stroj. Viem, že existujú alternatívny mailový klienti, ale je iba to reakcia na tu vetu.

  5. #5 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [4] to je pravda, ale tento kritický bug byl opraven tak 4 roky dozadu, ne?

  6. #6 Miner

    Zajímavé, celkem se článkem souhlasím, s nepužíváním antispyware určitě, 1 věc mě ale zaráží. Člověk, co před pár měsíci říkal, že MS Outlook je "napodobenina e-mail klienta od Microsoftu".
    Jinak dobrý článek.

  7. #7 XThom

    - Si IT nevzdelanec..
    - Aj ja??

    Teraz k veci: súhlas. Za vyše pol roka, čo mám nový počítač som nemal žiadny problém týkajúci sa akéhokoľvek viru, či spywaru, zato na počítači, ktorý využíva zbytok rodiny, si viry robia každý mesiac nejakú session.

    Len sa chcem spýtať na Tvoj názor na firewall v MS XP SP2. Vďaka.

  8. #8 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] to jsem říkal o říkám o Outlook Express, to je strašná věc, Microsoft Office Outlook 2003 je ale zcela jiná věc, špičkový email klient a Time Manager..

    [7] MS XP SP2 firewall v zásadě stačí pokud máš legální software a neveřejnou IP, jinak bych šel spíše do ZoneAlarm Free či Kerio Free. Pokud chceš investovat, a rozumíš tomu, potom Tiny PF, nebo ZoneAlarm Security Suite.

  9. #9 salko

    [5] Áno, ale poukazujem na skutočnosť, že výrobcovia vírusov už raz našli spôsob, ako spustiť vírus aj bez vedomého pričinenia užívatela. A keď ho našli pred 4 rokmi (myslím, že to boli iba dva roky, ale je to iba pocit), je isté, že ho nájdu opäť. A o to skôr vo výrobkoch MS, keďže sú najrozšírenejšie. Je to iba otázka času a potom ti pomôže iba aktualizovaný antivír alebo sandbox.

  10. #10 pkm

    Souhlasím, když jsem ještě používal Wokna, dělal jsem to stejně. Ale jednou jsem (asi) chytl Sassera, který se do počítače dostane bez toho aby uživatel na něco klikal. Samozřejmě to byla moje chyba - po prázdninách jsem na kolejní síť připojil nezáplatovaný komp a už to bylo.

  11. #11 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [9] na to ale přece netřeba antivir, ten stejně zná jen ZNÁMÉ infekce, stejně dobře poslouží patch na Outlook Express či napadenou aplikaci 😉 Na neznámé infekce je nejlepší SANDBOX, zkus si toto slovo vyhledat na tomto webu 🙂

  12. #12 kurtd

    Jaký je název theme, který nyní požíváte??? ten ve StyleXP není.

  13. #13 Miner

    Já osobně používám Tiny firewall téměř podle rADova návodu a k tomu NOD 32.
    Viry už pár let nevedu.

  14. #14 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [12] http://www.deviantart.com/deviation/19116378/...

    [13] Tiny PF je nejlepší, ale rozhodně to není řešení pro masy, je relativně složité jej nastavit 🙂 Kdybych neměl iptables, mám jej pořád..

  15. #15 dENIS

    Taky mám stejný wifi router🙂. A po té, co mi aktualizovaný kerio fw vytížil 90% procesoru mého vaja, šel do kytek. Jen doufám, že jsem fw na asusu nastavil správně (nebyl by nějaký návodek?).
    Jen tak na okraj - kliknul jsem na odkaz upravených win a viděl jsem jistou nekonzistenci🙂 ... a nepoužívejte nikdy Modré É, tedy Microsoft Internet Explorer, a Outlook... versus dnešní: ...pro poštu používám mimochodem MS Outlook 2003...

  16. #16 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [15] opět, nepleť si Outlook Express a Microsoft Office Outlook 2003, jsou to zcela jiné produkty..

  17. #17 dENIS

    [16] Ach tak, nikdy jsem žádný outlook nepoužíval - poštu mi nosí myš s křídly a sonarem.

  18. #18 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [17] taky jsem používal TheBat!, ale kalendář, poznámky a další věci, a hlavně bezproblémová synchronizace na Nokii 6630, ta se stala zcela nezbytnou a chybějící u Myši se sonarem 🙂

  19. #19 dENIS

    [18] No, mobil mám na telefonování a na bt internet když jsem na chalupě, poznámky si znamenám na různé kusy papíru, diář jsem schopen plnit max. dva měsíce od n.r. Synchronizaci od dob studií, kdy jsem nusel kreslit vinutí synchronního motoru nesnáším. Outlůk tudíž nepotřebuji🙂

  20. #20 Jiří Macich ml.

    Jednu věc nechápu. Jak se chceš bránit před malwarem, který zavleče třeba nějaký známý na své disketě nebo flash disku, routerem?! Vždy nemusí jít jen o stupidní prográmky, které musí člověk pomalu poprosit, aby začaly škodit. Absenci antiviru nebo přinejmenším vypnutí rezidentní ochrany chápu. Ale absence firewallu s kvalitním sandboxem je už spíš adrenalinovým sportem, ne? Tedy znám paranoiky, co jim běží dva antiviry a pak si chodí pro radu, když se jim kouše počítač, ale co tu prezentuješ ty mi přijde jako druhý extrém. Nějaká prevence přece musí být a takový firewall přece dává userovi větší kontrolu nad počítačem i ve smyslu spouštěných programů. Jestli se pletu, rád se nechám poučit ...