
Yuhů píše moc zajímavou úvahu o obcházení pastí dnešními uživateli internetu. Píše o tom, že pokud už, on sám, klikne na reklamu, je to ta, co se nehýbe, ta, které se „nebojí“, ta, u které nemusí očekávat, že se mu otevře 10 pop-up oken…
Dobrá úvaha. Uživatelé se stávají stále více vzdělanými v tom, co dobrého i špatného mohou od internetu očekávat, jaké nástrahy a léčky jim hrozí.
Nicméně, řada „běžných lidí“, toho zná s bídou tak 1% toho, co má v hlavě Yuhů 😉 U těchto lidí se setkávám, do jednoho, s názorem, že „dnes se dělají stránky ve Flashi“, podívej se „tam a tam, to je super!“. Mají názor, že animace a hudba je jednoznačně dobrá, progresívní, moderní. Text zde byl, dle nich, příliš dlouho, je zastaralý. Flash jim připomíná televizi. Text Bibli Kralickou.
Pokud chcete dát reklamu na Váš produkt třeba na seznam.cz, kde má asi největší „masový“ účinek, tak… i když k tomu nemám žádné údaje, troufnu si tvrdit, že dynamického banneru či Flash prezentace si všimne víc lidí, jsou totiž na té stránce jen krátce, chtějí něco vyhledat, je tedy nutné nějak upoutat jejich pozornost. Na toto prostý text či jednoduchý banner nestačí…
Po upoutání pozornosti ale, bude skutečně vhodné uživatele navodit na jeho oblíbené zvyky, prezentaci tedy po pár sekundách uklidnit, a nabídnout mu jednoduchý a jasný výběr, jednoduché a jasné směrování kliknutí, tedy co se přesně stane, když uživatel na prezentaci klikne. Je potřeba uživatele zbavit strachu z neznámého.
PS: mluvím zde o komerčním webu. O maximalizaci zisku. Něco zcela jiného je web, například, státní správy, či neziskové organizace. Ten by měl být přístupný 100% občanů, bez ohledu na „efekty“.


