Hardware

PC Hardware 129 Technologie 233 ThinkPad 16

www.weblogy.cz :: 2 měsíce poté

weblogy

Mám rád weblogy.cz Jirky Lahvičky. Shledávám je více a více užitečnými. Když Jirka s weblogy.czzačínal, první týden, statečně jsem jeho snahu ignoroval. Obsahem toho webu byla tehdy cca jedna desítka odborných blogů, které jsem stejně sledoval ve svojí RSS čtečce. Neshledával jsem tento web užitečným...

Nicméně, již po dvou týdnech jsem se na ně díval mnohem častěji. Bylo tam více a více blogů, nové služby, inteligentní řazení příspěvků.

Dnes, po 2 měsících existence weblogy.czjsem ze své RSS čtečky vyřadil cca 15 blogů. Je pro mě pohodlnější sledovat články na weblogy.cz, než v RSS čtečce.

Postrádám něco? Prakticky nikoliv. Jen by mě zajímalo, jaké AI funguje na weblogy.cz... Tedy, jak jsou příspěvky automaticky řazeny do kategorií? Databáze slov a relativní váhy k nim? Případná penalizace některých slov? Jak jsou příspěvky řazeny na titulce? Je to podstatná informace, pro moje rozhodnutí co číst, a co nikoliv. Taky by se hodilo RSS 2.0. Protože jsem je již dělal pro Nucleus CMS, je-li zájem, pomůžu s implementací 🙂


PS: s podobnou službou, ale zaměřenou na telekomunikace, WiFi, a další, přišel i Patrick Zandl na www.prehled.net. Nicméně, je tato služba, alespoň pro mě, ve stádiu "prvního týdne". Uvidíme, jaký bude vývoj. Dodatečné služby, a "AI", by se, Patricku, hodilo 🙂

0 komentářů

Stabilní a výkonný počítač. Jak na to?

Co je základem stabilního počítače a rychlého počítače?

Značkové komponenty

chladič

Ano, třeba F.I.C. vyrábí jakési základní desky. Inno, Inc. jakési grafické karty. Nikdy se ale stabilitou ani nepřiblíží MSI, Asusu, Herculesu a pár dalším. To samé platí o rychlých DDR400 (a více) pamětech. Levné desky používají sice třeba i stejný Northbridge chipset, ale už napájecí prvky, kondenzátory, stabilizátory, obecně veškeré ostatní součástky jsou druho, až třeti-řadé „kvality“. Levnější a méně stabilní. A doplňkové funkce, jako je špičkový MSI CoreCell chipset, ten u noname výbobců nikdy nenajdete. Nemají finance na vývoj těchto chipsetů a testování stability desek!

Kvalitní chladič CPU

Intel dodává ke svým CPU slušné chladiče, nicméně, dodává to samé pro P-IV/2.0GHz, i pro 3.2GHz. Pokud člověk dělá složitější úlohy, nebo pracuje s videem, či složitou grafikou ve Photoshopu, P-IV/3.2GHz má běžně přes 65°C. A to je moc. Za pomoci Thermaltake 7+ Xaser se člověk dostane, při zatíženém procesoru, na 55°C. Při 4.000 rpm. A to může jít až na 6.500 rpm. Při běžné práci má procesor 35°C. Použitý materiál? Měď. A Artic Silver pasta pod hladič. 25% obsah stříbra…

Celý článek 0 komentářů

Jak se naučit dobře programovat?

Pro člověka, co se chce naučit programovat je hlavní praxe. Tedy, pořád psát, psát a psát nějaký kód.

Jak jsem se k programování dostal já? Pojmu to mírně historicky:

Sinclair aneb první setkání s počítačem, Basic - ve 13 letech

Prodigy

Můj první počítač byl Sinclair Spectrum. Na svoji dobu úžasná věc. Celých 64kB RAM, napojení na televizi, malinkatý, Z80 CPU o (asi?) 8MHz. Mělo to integrovaný Basic, na každé klávese se psalo cca 10 slov, přes další přepínací klávesy. Gumové klávesy. Byl jsem z něj nadšený. Hry mě moc nebavily, navíc, načítaly se tam desítky minut, z kotoučového magnetofonu.

Začal jsem si psát svoje programy. V Basicu to ale moc nešlo. První věc, kterou jsem si napsal, byl barevný, blikající, hrající "učitel matematiky" pro moji mladší sestru. Tátovi se to líbilo. A začal jsem přesvědčovat rodiče, ať mi koupí počítač skutečný.

Celý článek 0 komentářů

Jak smazat Linux (LiLo)?

Vyzkoušel jsem na své Windows XP pracovní stanici instalaci MDK 10. Nefungovala. Tedy, nefungovalo KDE 3.2, konzole jo. Na serveru běží MDK 9.2 v pohodě… Tak jsem nastartoval FailSafe režim a zadal:

lilo -u /dev/hda

A bylo zase po Linuxu…

0 komentářů

nVidia coolbits - o 30-40% rychlejší 3D grafika

Uvedený zápis do registrů Vám zpřístupní řadu nových nastavení ovladače nVidia karet (ForceWare), včetně přetaktování.

REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\NVIDIA Corporation\Global\NvTweak]
"CoolBits"=dword:00000003
"NvCplEnableHardwarePage" = dword:00000001
"NvCplEnableAGPSettingsPage" = dword:00000001
"NvCplEnableAdditionalInfoPage"=dword:00000001

Tento kód uložte (například) jako nvidia.reg soubor a spusťte jej.

0 komentářů

XML Parser Error: Váš sen není validní!

dream

Je 5 hodin ráno. Probouzím se. Studený pot na čele. Nejsem validní! Můj sen nešel parserovat! Můj mozek nefunguje dle závazných pravidel! Budu muset jít do opravny...

Co se to vlastně stalo? Už ani nevím. Večer mozek fungoval dobře. Pravidelný self-test mi oznámil, že moje myšlenkové pochody jsou "well-formed". Uléhal jsem do postele a těšil se na klidný spánek.

Pak se ale v mém snu objevila ta žena. Tak dobře "well-formed" postavu jsem ještě neviděl. Přišla ke mě. Přitiskla moji pravou ruku na její levé ňadro, a začala zhluboka dýchat. Díval jsem se na ni. Chtěl jsem svůj mozek přepnout do jiného XML schématu. Atribut erotika v současném schématu, SLEEP, není definován. Je již dávno "deprecated". Ňadro se více a více vzdouvalo. Toužil jsem po ní. Chtěl jsem ji políbit na ústa.

Celý článek 0 komentářů

Jaká je struktura návštěvníků odborných serverů?

typical visitor

Analyzoval jsem včerejší (nedělní) návštěvnost O'Blogu, za pomocí statistiky generované toplist.cz, a je tu pár zajímavých čísel ohledně používaného rozlišení obrazovky, operačního systému, a rovněž používaného prohlížeče. Je velice dobře znát, že odborný server má podstatně odlišnou strukturu veškerých těchto hodnot od statistik globálních toplistu .

Statistika byla počítána cca ze 700 unikátních návštěv (unique IPs).

Celý článek 0 komentářů

XnView - lepší nástroj než ACDSee 6 zdarma

XnViewje výborný nástroj pro konverzi více než 400 různých grafických formátů, včetně dávkového řežimu. Potřeboval jsem včera převádět cca 1.000 různých bitmap, v různých formátech, a ani komerční ACDSee 6, ani jinak oblíbený IrfanView, to nezvládal.

XnViewobsahuje i velice slušný prohlížeč obrázků ve zmíněných 400 formátech, export preview do (X)HTML, a je navíc zdarma a česky...

0 komentářů

Proč online CMS ANO a offline NE?

online

Jan Bien zkoumá důvody proč ano, či ne, offline CMS systém. Tedy, offline samozřejmě nemůžeme nazývat CMS, spíše jakýmsi jednoduchým šablonovacím nástrojem. Ten poskytuje, mimochodem, i třeba FrontPage či Dreamweaver MX 2004. Na to není potřeba EasyBlog. Něco málo k tomuto tématu napsal i Miroslav Navrátil.

Pokud zde píšu o online nástrojích, myslím tím Nucleus, pokud o offline, myslím tím (nejen) EasyBlog.

Celý článek 0 komentářů

Feature Tool - zrychlete podstatně svůj harddisk!

Hitachi nabízí na svém webu nástroj pro aktivaci a deaktivaci Automatic Acoustic Management settings disku. K čemu to je? Pokud je AAM zapnuto, což je u hodně disků defaultně, je disk sice tišší, ale zvyšuje se až o desítky procent přístupová doba disku. A to je hodně špatně. Uvedený feature tool Vám umožní tento "feature" vypnout. Plus umí pár dalších věcí.

Testován nejen na discích Hitachi, ale i IBM, WD a Seagate. Instaluje se na disketu, s dodaným IBM PC DOSem 2000, nutný reboot.

0 komentářů