Akcie a komodity

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak vydělat 27% za týden?

Rovnou upozorňuji, že tento krátký příspěvek nepíši proto, abych demonstroval jak jsem úžasný a jak dokáži věštit budoucnost. Nedokáži. Nejsem vědma!

Chci pouze ukázat, jak dramaticky rychle se může situace na burze měnit. Mým cílem je poukázat na to, že je za každých okolností třeba řídit se zdravým rozumem a nepodléhat panice a vlivu médií.

O tom, jak důležité je řídit se na burze vlastním rozumem a nenechat se manipulovat, jsem psal již v příspěvku neznalost či mystifikace?

Jaký je rozdíl mezi koupí auta a nákupem akcií?

ŠkodaMožná si řeknete, že jsem se dočista zbláznil! Co má společného auto a akcie?

Nemají společného vůbec nic. A vlastně všechno.

Naprostá většina z nás bude chtít udělat především dobrý obchod. Chceme koupit hodnotnou věc za co možná nejlepší cenu. S tím se mnou bude asi většina z vás souhlasit. Z nějakého záhadného důvodu však řada amatérských investorů postupuje v těchto dvou obchodech zcela odlišně!

Kam tím mířím?

Dejme tomu, že máte připravenu hotovost 500.000,-Kč na nákup vozu. Po dlouhé rozvaze jste vybrali vůz Škoda Octavia II za rovných 500.000,- a dejme tomu, že hodnota vozu opravdu odpovídá této ceně.

Co se stane, když prodejce začne zvyšovat cenu až na 800.000,-? Využijete této nabídky a půjdete si to koupit? Asi ne.

A pokud prodejce udělá naopak akční nabídku za 300.000,-? Pravděpodobně nebudete dlouho váhat.

Kdo stojí za stránkami Kateřina obchoduje a Komodity a akcie?

kouzla

Dnes jsem se náramně pobavil! Proč?

Kdo stojí za stránkami "Kateřina obchoduje komodity" a "Komodity a akcie"?

Narazil jsem na dvě nápadně podobné stránky o obchodování s komoditami. Na obou stránkách vystupují dva úspěšní privátní obchodníci s komoditami, Kateřina a Pavel. Oba mají skvělé zkušenosti a vydělávají pěkné peníze. A oba shodně a opakovaně odkazují na ten nejlepší zdroj všeho, tedy portál Financnik.cz! :)

Rozumějte mi dobře, nemám nic proti portálu Financnik.cz. Ba právě naopak. Vždyť na něj sám na webu odkazuji jako na jeden z možných zdrojů informací o investování a obchodování.

Nemohu se však ubránit dojmu, že na obou webech vystupují pouze dva smyšlení obchodníci s komoditami se zcela smyšlenými úspěchy na burze a to s jediným cílem. Udělat reklamu portálu Financnik.cz a tedy zvýšit prodeje!

Zatraceně mazaný způsob reklamy! Vždyť já se této oblasti věnuji už léta a všimnul jsem si toho až teď a to jsem na internetu 6-12 hodin denně.

Nebo se snad pletu? Napište mi Váš názor.

 

Pozor! Nezaměňovat weby Akcie a komodity a Komodity a akcie!

Guru

Peter Lynch

Peter Lynch je známý americký investor, který se proslavil především svým působením v čele fondu Fidelity Magellan.

První akcie si koupil během studia na střední škole. Šlo tenkrát o firmu Flying Tiger, nákladní aerolinie. Firma rostla především díky dopravě amerických vojáků do Vietnamu. Výdělek pomohl Lynchovi zaplatit si vysokoškolská studia na Wharton School. Akcie Flying Tiger byly jeho první ten bagger, což je nepřeložitelný výraz pro investici, která se zhodnotí mnohanásobně. Prý slovo zavedl sám Peter Lynch a dnes je v cambridgeském výkladovém slovníku angličtiny. V pouhých 46 letech odešel Lynch do penze, protože se chtěl věnovat rodině.

Úspěšně řídil fond Fidelity Magellan. Vždyť 1000 dolarů vložených v roce 1977, kdy se ujal jeho řízení přineslo v roce 1999 28 tisíc dolarů! Ve srovnání s Warrenem Buffettem to sice bylo o dva řády méně, ale přesto to stačilo v anketě o největšího investora století v roce 1999 na druhé místo, samozřejmě hned za Warrenem Buffettem.Hodnota "jeho fondu" rostla v průměru o 29,9 % ročně. Z portfolia 20 miliónů dolarů udělal za třináct let 14 miliard! Dnes už ale Lynch nemá na starosti, kromě osobních, žádné investice. Nadále ale zůstal místopředsedou představenstva společnosti Fidelity Magellan&Research a pomáhá vzdělávat další generace investorů.

Jaká je strategie Petera Lynche?

Řídí se vlastním rozumem, ne náladou na trhu. Jeho heslem je: Investujte do toho, co znáte! Příležitost lze nejlépe objevit v oboru, kterému rozumíte. To jsem celý život dělal i já, i když se někdy nedařilo.


Jaké jsou nejčastější chyby?

Častou chybou je hodnocení minulých trendů. Budoucnost nenajdete ve zpětném zrcátku, napsal ve svém bestselleru Beating the Street. Klíčem k úspěchu je průzkum mnoha firem. Kdo obrátí nejvíc kamenů vyhrává!

Před časem koupil Lynch podíl ve firmě SafeScript Pharmacies. Následovala ho řada drobných investorů. Počátkem roku 2003 měla tato firma tržní kapitalizaci 125 miliónů dolarů, ale o rok později zbankrotovala. "To, že něco koupím já neznamená, že to bude fungovat.", dodal tenkrát na svou omluvu. Ani investiční génius není neomylný.

Další text o PL najdete např. zde.

_____________________________

Zdroj: http://www.aakjh.blogspot.com/

Banky a krize

u

 

Problémy bank, zdá se, zatím nekončí. Švýcarské bance UBS, která z evropských bank zatím nejvíce doplácí na hypoteční krizi v USA, předpovídají experti již třetí čtvrtletní ztrátu po sobě.

A co je pro banku ještě horší, vypadá to, že dochází k odlivu kapitálu a to poprvé za posledních 8 let.

UBS již musela odepsat 37 miliard franků (= 555 miliard korun!). Jedná se o ztrátové obchody s cennými papíry, jejichž cena se odvíjí od amerických hypoték. Goldman Sachs tvrdí, že tato suma není konečná.

Jenom pro zajímavost, UBS a Credit Suisse spravují dohromady majetek klientů, jehož hodnota sedmkrát převyšuje HDP Švýcarska!

Čistý zisk všech švýcarských bank loni poklesl o 83% a problémy, zdá se, nejsou u konce.


Jak to vidím já?

Pánové bankéři hrají s miliardami vysokou hru. Nutno podotknout, že se nejedná o jejich miliardy, ale o peníze klientů.
Někdy to však vypadá, že jsou ochotni riskovat více, než je zdrávo.

Co na začátku vypadalo jako malý problém, vleče se již dlouhé měsíce. Přiznám se bez mučení, že jsem se vloni domníval, že se problém brzy vyřeší a za půl roku bude vše zapomenuto. Omyl!

Není pochyb o tom, že obnova důvěry v bankovní systém bude trvat delší čas, rozhodně déle než měsíce. A řadu bank čekají velké a často bolestivé změny.

Na druhou stranu je třeba říci, že právě díky krizi se objevila řada skvělých investičních příležitostí, které se vyskytují, řekněme, tak jednou za dekádu.

_____________________________

Zdroj: http://www.aakjh.blogspot.com/

Bloguji o sto šest!

Akcie a komodity 10.06.2008

a

Mám za sebou první tři měsíce blogování a uteklo to jako voda. Zatím je to pro mne jedna z nejlepších věcí na kterou jsem letos narazil. Nečekal jsem, že to bude tak jednoduché, praktické a zábavné!

Na blogování mne fascinuje hned několik věcí:

1.Jednoduchost!
Blogovat může každý. Zvládne to sedmiletý školák stejně jako osmdesátiletá důchodkyně.
Většina blogovacích systémů je tak jednoduchá, že už po 10-15 minutách nastavení můžete začít blogovat a publikovat první článeček.

2.Je to zadarmo.

3.Všichni mají stejný prostor.
Je jedno, zda jste školák, politik či korporace. Ve virtuálním světě mají všichni stejně velký prostor. Pokud dokážete vytvořit zajímavý obsah a atraktivní design, získáte mnohem větší ohlas a návštěvnost, než kdokoliv jiný, který má prostředky a zázemí.

4.Získáte spoustu nových kontaktů na lidi se společnými zájmy.
Na lidi, které by jste jinak zaručeně nepotkali. Získáte velkou zpětnou vazbu na cokoliv, co budete publikovat. A to jak pozitivní, tak i negativní. Upřímně řečeno, ta negativní je většinou mnohem důležitější. A diskuze pod články bývá někdy zajímavější než samotný článek.

A nejde pouze o jednotlivé kontakty. I kontakty mají své kontakty. Vzniká síť.

5.Dejte o sobě věděť.
Máte lidem co říci? Chcete se od nich něco zajímavého dozvědět? Získat zpětnou vazbu? Chcete o sobě dát z libovolného důvodu vědět?
Blogujte!

Domnívám se, že psaní blogu je jedním z nejefektivnějších a nejméně nákladných způsobů jak oslovit širší skupinu lidí. Jde jenom o to, přijít s něčím praktickým, poučným nebo zábavným.
Mimochodem, získal jsem významného klienta jenom na základě toho, že si prostudoval moje názory na mém blogu. Má to něco do sebe.

Blogovací systémy:
Dal jsem si tu práci a vyzkoušel jsem asi 15 systémů a tak mohu porovnávat. Z řady důvodů jsem nejvíce spokojený především s těmito a v následujícím pořadí:

1. BLOGGER = GOOGLE
2. MUJBLOG = ATLAS+CENTRUM
3. MY EGO = RADEK HULÁN
4. BLOGY NA IDNES

_____________________________

Tak to je moje první skromná zkušenost s blogováním. Uvidíme, co nového přinesou další tři měsíce.
Ať se vám krásně bloguje!


________________________________________
Ukázka pěkného blogu: http://www.tdfblog.com/

Zdroj: http://www.aakjh.blogspot.com/

Warren Buffett v Evropě

Akcie a komodity 05.06.2008

V dnešním vydání týdeníku EKONOM vyšel článek a rozhovor s nejbohatším mužem světa. Jedná se o 10 stránek jistě velmi zajímavého textu. Pro někoho, kdo se zajímá o finance či investování to rozhodně není vyhozených 40 Kč.Pro zajímavost si dovoluji vybrat několik krátkých částí textu:

Rodinné podniky
"...Bezpečnost není v ceně, kterou platíme. Je v tom, být si prakticky jistý, že jsme koupili něco, co má konkurenční výhody, dobrou ekonomiku, že to dělají lidé s nadšením a že my to chceme dělat v následujících letech stejným způsobem, jak to dělala ta rodina roky předtím...."

"...Přes polovinu firem, které jsem koupil, byly firmy rodinné. A vesměs šlo o rodiny různé. Asi tak dvakrát jsme se dostali do situace, kdy se názor matky a otce rozcházel s tím, co chtěly děti nebo zeťové a snachy. A než aby se šíleně hádali, tak ten problém přehodili na mě...."


Obchodní cesta po Evropě
"Žádný obchod během ní neuzavřu. Já jsem šťastný, když mohu něco koupit tak jednou nebo dvakrát do roka."
"My nekupujeme, když jsme připraveni kupovat. My kupujeme, když jsou ostatní připraveni prodávat...."


Můžeme Vám zavolat?
"Já jsem docela snadno dosažitelný. Věřte mi to nebo ne. Prohlížím všechny maily, které dostanu a vezmu každý telefon. Volají mi docela dost."
"Jestliže mě shání někdo s něčím, co je zajímavé, s docela seriózním nápadem, který splňuje naše kritéria, pak dotyčný nemá žádný problém se ke mně dostat."


Do jakých sektorů dnes dáváte peníze?
"Nedíváme se na specifická odvětví. Posuzujeme byznys, kterému rozumíme. Tím míním, že mám důvěru ve vlastní schopnosti rozpoznat, jak to bude vypadat za pět, deset nebo dvacet let...."

Co pro Vás znamená úspěch?
"Úspěch je, když vás mají lidé rádi...."

_________________________

Zdroj: http://aakjh.blogspot.com/

 

Neznalost či mystifikace?

JHNemáte pocit, že zprávy z burzy jsou často zmatečné nebo přímo zavádějící?

 

Vezměme si takovou typickou zprávu: „Na burzu dorazila špatná nálada, investoři vyprodávali akcie většiny firem!“. Jeden neznalý podstaty by si myslel, že o akcie dnes nebyl zájem a všichni prodávali.
Co to je za nesmysl?! Všichni prodávali?!
Není to snad tak, že každá jedna zobchodovaná akcie musí mít svého prodávajícího i svého kupce?
Pokud se zobchoduje za jeden den např. 100 miliónů akcií, tak to znamená, že investoři nakoupili 100 miliónů akcií a současně prodali 100 miliónů akcií. Nic víc, nic míň. Akcie se přece neztrácejí! Dovolím si tedy tvrdit, že výše uvedená zpráva „z burzy“ je nesmyslná, respektive zavádějící. Stačí napsat, burza šla nahoru a o kolik nebo burza šla dolů a o tolik.


Otázka je, proč to oni profesionálové takto píší? Je to tím, že jsou nevzdělaní nebo je to tím, že nás záměrně mystifikují a snaží se veřejnost strhnout k aktivnímu obchodování (Kupujte! Prodávejte!)?? Na tom oni samozřejmě profitují (poplatky!).
Odpovězte si sami.


Jediné, co mne zajímá je, zda šla burza nahoru, či dolu a o kolik. Pokud šla nahoru, tak to vypadá, že kupci byli více lační a prodávající se drželi zpět. Pokud šla dolu, tak si myslím, že zpět se drželi kupující a prodávající „tlačili na pilu více“. Toť vše.


Další zásadní věc je, jaký objem akcií se za den zobchodoval, ale to už je zase další téma.
Média mají na burzovní veřejnost značný vliv. My investoři a burzovní hráči bychom měli jejich argumentaci důkladně prověřovat!