Proč jsou současné testy procesorů špatně? [1]

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Proč jsou současné testy procesorů špatně? [1]

PC Hardware 27.02.06

Už velice dlouhou dobu jsem přesvědčen o tom, že současné testy procesorů jsou koncepčně zcela špatně prováděné. Autor takového testíku CPU si stáhne nějakou hru, spustí na ní připravené či vestavěné demo, opíše si FPS, a poté o procesoru cosi prohlásí. Aby to mohl udělat, často předtím proběhne čistá instalace Windows XP a driverů.

Zdá se Vám tento postup normální a vypovídající něco o CPU? Osobně si to nemyslím…

Proč je SingleCore špatně?

V praxi člověk totiž nikdy nepoužívá čistou instalaci Windows XP. V pozadí mu navíc běží ICQ či MSN, emailový klient, antivir a antispyware, firewall, RAID-0 pole, DVD-RAM ovladač, a řada dalších věcí.

Řada recenzentů CPU takovouto situaci ovšem nemá ráda. Proč? Protože uvedená situace (realita!) „preferuje“ Intel procesory. Intel singlecore procesory totiž disponují HyperThreading technologií, která umožňuje v určité situaci provádět dva thready současně (jako u skutečných dualcore procesorů) a tím dosahovat až dvojnásobek výkonu obdobného řešení od AMD.

HyperThreading samozřejmě není absolutní spása, protože ne všechny aplikace se dají na HT optimalizovat, skutečnou výhodou je samozřejmě až dualcore procesor.

Pokud si spustíte Windows XP a podíváte se do Task Manageru, uvidíte něco takovéhoto:

Task Manager

Po spuštění Windows XP mi běží v operační paměti celkem 34 procesů, z nichž některé, jako třeba System proces, mají klidně 80 nezávislých threadů. Pokud používáte singlecore procesor od AMD, veškeré thready se musí na tomto jednom jádru střídat.

Pokud ovšem používáte singlecore s HT od Intelu, kernel Windows umí HT používat a Windows se mohou jevit až dvakrát rychlejší. Pokud používáte dualcore od Intelu či AMD, Windows se jeví dvakrát rychlejší v každé situaci.

Skutečný přínos DualCore

Ve skutečnosti ale nemusí být vnímaný přínos jen dvojnásobný. Vezměte si, že programujete na singlecore AMD a v pozadí Vám běží třeba stahování a zpracování emailů, které si nárazově alokuje 90% času CPU. Na Vaši práci je přiřazeno pouhých 10% jádra. Pokud si ale koupíte dualcore procesor, Windows XP přiřadí stahování emailů první jádro a Vaší práci celé druhé jádro, tedy 100% „singlecore“. Přínos dualcore procesoru oproti singlecore je v tomto (uměle vytvořeném, ale přesto reálném) případě desetinásobný.

Uvedené věci žádný recenzent neotestuje. Musíte si je osobně vyzkoušet. Osobně jsem měl sestavu se dvěma procesory už před mnoha lety, a to se dvěma Pentium Pro procesory (cena tehdy byla zhruba 250.000 Kč). Následně jsem měl sestavu se dvěma Intel Pentium III procesory, poté Intel Pentium IV HT (cosi jako jeden a půl CPU) a nyní mám dualcore procesor (pro změnu od AMD). Za pár měsíců, až Intel uvede Intel Conroe, rozhodně migruji opět na dualcore Intel.

Jinak řečeno, mám s dualcore či dualCPU bohaté zkušenosti, a chápu dobře jeho výhody z denní praxe.

Singlecore AMD je oproti tomu cesta zpět. Proto každému, co jej zajímá i něco jiného, než zda v Doom III bude mít 110 FPS či 111 FPS, doporučuji aby si koupil dualcore procesor (Intel či AMD) nebo singlecore Intel s HT, ale v žádném případě ne singlecore AMD (Opteron 144, Athlon 64).

Proč? Singlecore AMD neumí multitasking, a může být až 10x pomalejší než singlecore Intel s HT či než skutečný dualcore procesor, vysvětlení viz výše.

Doporučené procesory

Intel dnes nabízí dualcore procesory nesmírně levně, v podstatě tedy není důvod uvažovat nejen o singlecore AMD, ale ani o singlecore Intelu s HT. Intel Pentium D805 (90nm) se prodává za 4.100 Kč (cena včetně DPH) a Intel Pentium D920 (65nm) za 7.960 Kč (opět s DPH). První jde přetaktovat na 3.8-4.0GHz a druhý na 4.5GHz.

Oproti tomu se nejlevnější dualcore AMD X2 3800+ prodává se 9.400 Kč (oproti 4.100 Kč za Intel D805) a první solidní model, porovnatelný s Intel Pentium D920, tedy X2 4400+ za 15.000 Kč. V neprospěch AMD hovoří dnes i zastaralý socket 939, který bude za pár měsíců nenávratně zrušen a nahrazen socketem AM2 a zastaralé paměti DDR, které budou nahrazeny paměťmi DDR2.

Osobně dnes nevidím jediný důvod, proč si kupovat AMD. Jeho singlecore procesory nemají HT a jsou nesmírně pomalé na skutečnou práci, a jeho dualcore procesory jsou podstatně dražší než Intel, a nejdou příliš přetaktovat (AMD jde taktovat o stovky MHz, Intel běžně o 1500 - 1800 Mhz).

Závěr

Hlavní smysl tohoto článku ale měl být vysvětlení, proč veškeré dnešní testy procesorů jsou skoro k ničemu. Dualcore procesor a jeho užitek totiž nepoznáte jen z čísel. Pokud si vzpomenu na moje měsíční používání Athlon Venice 3200+, bylo to utrpení. S dualcore procesorem člověk může nechat spuštěné desítky aplikací, nemusí je zavírat, a když si koupí spoustu (2GB) paměti, jeho produktivita se najednou razantně zvýší.

Dny singlecore jsou sečteny a práce se singlecore je mnohem horší, než by to vyplývalo z pár koncepčně zcela chybných testů na internetu…

Jeden z nejlepších benchmarkovacích testů, které testují a podporují dualcore a HT procesory, jsou FutureMark PCMark04 a PCMark05. Nejsou to umělé testy, právě naopak, provádějí například antivirový scan společně s prací ve Photoshopu, či dekomprimaci souborů zároveň s prací s browserem, prostě běžné denní aktivity. Nutno říci, že tento nejlepší test výkonu systému jako celku drtivě preferuje Intel procesory (a veškeré dualcore). Proč? Protože singlecore AMD multitasking neumí…

A můžete si zkusit tipnout, který test AMD fanatici nemají vůbec rádi a neradi se o něm baví :-)


Komentáře

 1. 1 Trudko 27.02.06, 08:02:17
  FB

  "Řada recenzentů CPU takovouto situaci ovšem nemá ráda. Proč? Protože uvedená situace (realita!) „preferuje“ Intel procesory"

  Chceš tým snaď povedať, že autori výkonostných testov sú absolútny zastánci AMD a nechcú dopustiť , aby čitatelia zistili, že Intel je na tom lepšie? Myslím, že to je trocha prehnané. Skôr by som v tom videl laxnosť, lenivosť, nedostatok času alebo proste to , že to pre nich stačí:). Inak samozrejme súhlasím , že prínos HT a dualcoru je nepopierateľný.

 2. 2 Wu 27.02.06, 09:02:38
  FB

  Naprostý souhlas, až donedávna jsem měl sestavu se dvěma procesory Celeron 533 MHz a subjektivní odezva systému byla srovnatelná, ne-li lepší než u sestavy s 2GHz Pentiem. Na singlecore stačí nějaká náročnější IO operace a je to hned poznat...

 3. 3 Lukáš Šutovský 27.02.06, 09:02:55
  FB

  No já používám domácí stoj AMD Athlon XP Barton, v tuto dobu 3 roky již odpracoval, a musím říct že velmi dobře (excel,word,hry,apache,php)...Souhlasím s tím, že conroe bude lákavé, a že další stroj, který si doma postavím bude Intel. Tehdy jsem se rozhodoval pro XP pro dobrý marketing AMD, ale hlavně jsem ušetřil nějakou korunu když jsem jádro Barton přetaktoval z 2500+ na 3200+, nýní jedu 3400+ stabilně...

  Ještě jedna věc, která by mě Radku zajímala. Jak se stalo to, že Pentium D jde tak dobře přetaktovat?A proč ho tedy Intel neprodává alespoň z výroby o 500MHz více? To je zajímavé ne?

 4. 4 Milda Evilda 27.02.06, 10:02:04
  FB

  Jsou tři typy lží dle velikosti: lež, velká lež a benchmark.

 5. 5 saiyan 27.02.06, 10:02:11
  FB

  Pokial som to spravne pochopil, tak vysledok je taky ze HT & dualcre su skvele pre kancelarsku pracu v porovnai so singlecore (uplny suhlas :) ... ALE
  98% userov pocitacov ho naplno vyuziva JEDINE pri hrach, a tam sa v sucasnosti akakolvek vyhoda tychto procesorov straca, pricom k tomu behu roznych procesov: ak mam problem s hrou ze nestiha, tak prve co povypinam prave antivir, nepotrebne veci, NT servisy atd (asi nei uplne bezne, to je moj postup :)

 6. 6 Radek Hulán 27.02.06, 10:02:16
  FB

  [3] Intel to nedělá, ale dělá to třeba Dell, nabízí pracovní stanici s Intel D955XE s taktem 4.5GHz, garantovaným z výroby..

 7. 7 Radek Hulán 27.02.06, 10:02:18
  FB

  [5] i běžná práce ve Windows, kdy procesor jede na 1-10%, je s HT či dualcore mnohem svižnější, prostě Windows lépe reagují.

  A pokud dnes zaostalý singlecore Opteron 144 stojí 6.000 Kč a dualcore Intel D805 jen 4.100 Kč, není o čem uvažovat, AMD nelze doporučit.

 8. 8 blecha 27.02.06, 10:02:19
  FB

  Potom co si člověk zvykne na práci s DC procesorem doma, jen velmi těžko psychicky zvládá práci s P4 2GHz Willamette v práci. Hrůza je to, když spustím jistou simulaci biologie, hned musím nastavit nižší prioritu, aby se na tom dalo normálně dělat. Doma na DC rekóduji video (nastavena nízká priorita, pro jistotu), nahrané z TV karty do H.264, stahuji nějaké to demo nebo přednášky z netu, k tomu spuštěná TVkarta, ještě nějké to browsení... Ono jen stačí i když Norton antivirus spustí..., je nastaven pro vícevláknové prohledávání a protože mám vše hlavně na Raid0, tak občas vytěžuje DC kompletně i sám na 100% (má nastaveno prohledávat archivy), ale sken je aspoň rychlý. Tohle vše jsem chtěl dříve po P4 bez HT co jsem měl také dříve doma a řval jsem zlostí...

 9. 9 blecha 27.02.06, 10:02:25
  FB

  [5] Jo už vidím 12 letýho bratrance s pevným připojením na net, který tomu rozumí jak Paroubek programu vlastní strany, jak vypíná firewall, na pozadí hlídající antivir a spybota apod. Aby mu to běželo rychleji... Teď bude chtít upgradovat z Athlonu 1600+, tak pro něj vidím jedině DC od Intelu, protože nechci u něj ztrácet čas, jako to trvalo mě s AMDX2 než jsem narazil konečně na stabilní desku... Počkáme do vánoc a dostane novou platformu od Intelu, já se u cizích mazat s AMD chipsetama nemíním...

 10. 10 Zdenek 27.02.06, 11:02:04
  FB

  S článkem naposto souhlasím, ale čisté instalace Win bych se zastal. Kažé Win jsou po delší době používání různě "zasviněné". Čistá instalace zajišťuje stejné podmínky. Jedině určit referenční míru "zasvinění" ...

 11. 11 manos 27.02.06, 11:02:16
  FB

  no nedávno som práve čítal článok ako pretaktovať 4400 na FX 60. A ten test čo tam bol ma rozčúlil bol to presne ten typ testu oničom. Zrejme ste to tiež čítali :). Dal som sa presvečiť na PD 820 a som spokojný. Pretaktoval som ho tak na 3500 vyššie to už nebolo ono. Ale je pravda, ze som sa zase s tym príliš nehral a AC 7pro bol uz predsa len nedostatočný.

 12. 12 Jarda 27.02.06, 11:02:24
  FB

  Výhody dualcore CPU jsou jasné, jedinou nevýhodou AMD je momentálně vyšší cena. A myslím že AMD určitě rychle nabídne nějaký dualcore v rozumné cenové hladině, buď slevní 3800+ nebo spíš uvede pomalejší model, stejně jako Intel. A určitě taky půjde slušně taktovat. Jinak jsou dualcore AMD procesory lepší než Intelácké, až na SSEx .. ale zase s lepším výkonem v hrách.
  Socket 939 není nejnovější, ale nepodpora drahých DDR2 pamětí je spíš výhoda .. pokud někdo upgraduje třeba ze socketu A může si nechat paměti, což se hodí .. jinak S939 nic důležitého nechybí, má PCIe, SATA2, SLI .. jedině nemožnost budoucího upgrade, ale při ceně slušné desky bez SLI nějakých 2500 Kč to nevidím jako problém

 13. 13 kernel 27.02.06, 12:02:15
  FB

  Co takhle Intel dulacore s HT.To dokaze spracovat 4 vlakna?

 14. 14 AD 27.02.06, 02:02:22
  FB

  [10] to ma tusim len edicia pentium EE (co je certovsky draha-tusim 1000$)

 15. 15 Radek Hulán 27.02.06, 02:02:29
  FB

  [12] pleteš se, DDR2 paměti jsou levnější než DDR... Intel dominuje 80% trhu a používá DDR2, tudíž se jich vyrábí více a cena jde dolů..

 16. 16 Libb 27.02.06, 02:02:42
  FB

  [13] ano, Pentium s dvěmi jádry, kdy každé má HT, opravdu umí až 4 vlákna (procesy) najednou (2 čistě a další 2 podle situace, HT není plné jádro)
  Ovšem pozor, nevím, jak si s tím poradí Windows 2000. Win XP by to měly detekovat jako 2 procesory s HT, ale Win 2000 mívaly dříve problémy i s HT. Za prvé je detekovaly jako čisté 2 procesory, a tak se k tomu i chovaly, takže někdy poslaly instrukce na 2 jádra, ale ono se to zaseklo (rozuměj čekalo, ne spadlo), protože HT není plnotučný dvojitý procák a nakonec to bylo pomalejší, než kdyby se využívalo jen jedno jádro. No a druhý problém je u software licencovaného na procesor (i takové jsou, např. databáze): Je P4 EE 1, 2 nebo 4 procesory? :-) 1 procesor, 2 jádra, každé 2 jednotky, i když ne úplné. Že se nepočítají HT jako samostatné procesory, si jsem jistý, ale u dual core nevím, jak to vymysleli. Ale tohle se nejspíš nás normálních smrtelníků netýká ;-)

 17. 17 Eagle 27.02.06, 03:02:29
  FB

  - cituji: Po spuštění Windows XP mi běží v operační paměti celkem 34 procesů, z nichž některé, jako třeba System proces, mají klidně 80 nezávislých threadů. Pokud používáte singlecore procesor od AMD, veškeré thready se musí na tomto jednom jádru střídat.

  Myslím, že tato věta to perfektně vystihuje. Na screenshotu je vidět, že běží cca. 150 threadů, vytížení CPU u každého z nich je ale nula nula nic. 150x nula je stále nula, a proto na tyto úlohy stačí bez problémů i Pentium 200 MHz, které je řádově pomalejší než jakýkoli dnešní procesor včetně low-endu.
  HTT byl od začátku pro multitasking nesmysl, tato technologie není dořešená, protože nemá prioritizaci, a tak se potírají nastavení priorit procesů a systém neumí upřednostnit důležitější program. Pro multitasking je použitelný jedině dual-core bez HTT. Mimochodem, i na P4 s HTT se musí těch 150 threadů střídat.

  - citace: Jeden z nejlepších benchmarkovacích testů, které testují a podporují dualcore a HT procesory, jsou FutureMark PCMark04 a PCMark05.

  S tím bohužel také nelze souhlasit, neb PCMark05 byl zkompilován pomocí Intel C++ Compiler, který (vcelku pochopitelně) při řazení instrukcí preferuje procesory Intel, které tak v testu vychází jako rychlejší, aniž by to bylo v typickém programu pravdou. Většina programů je totiž kompilována pomocí Visual C++, které generuje univerzální kód.

  - citace: Uvedené věci žádný recenzent neotestuje.

  Budu jen rád, když mi někdo řekne, jak to mám otestovat. Před cca. rokem vyšel můj článek o dual-core čipech, ve kterém jsem na konec položil otázku, jak testovat přínos DC čipů tak, aby výsledky byly opakovatelné, s malou nahodilostí a aby situace nebyly absurdní (např. SuperPI + něco... takové věci si nikdo normální nepouští). Téměř nikdo mi tehdy nedokázal odpovědět.

 18. 18 Radek Hulán 27.02.06, 03:02:35
  FB

  [17] vytížení CPU u každého z nich je ale nula nula nic - v průměru ano, když jsem dělal screenshot, nic se nedělo, ale nárazově už to neplatí.. A zde se v praxi výhoda dualcore projeví na odezvě Windows XP i když je "v průměru" vytížení CPU < 5%

 19. 19 Odin 27.02.06, 05:02:13
  FB

  [15] Jen se znechucením sleduji jak Intel oznámil plán přechodu na DDR3 a AMD zaspalo na DDR. Co je nejhorší, že AM2 s podporou DDR2 bude z nejv. pravděpodobností propadák.

 20. 20 Aleš Dobrovolný 27.02.06, 06:02:22
  FB

  [4] To znám jinak: Lež, statistika, metoda konečných prvků.

 21. 21 Eagle 27.02.06, 07:02:01
  FB

  [18] To je samozřejmě pravda, ale je otázkou, nakolik za to chci platit. Dual-core čip bude vždy výrobně alespoň o 50 % dražší než single-core, čili i pořizovací cena bude vždy vyšší. A dále je zde také to hledisko, že dual-core čip má dvojnásobnou spotřebu a to jak v klidu, tak i v zatížení. Kupř. spotřeba dnešních single-core Athlonů 64 je běžně kolem 40 W (TDP), zatímco u dvoujádrových Athlonů 64 X2 je to právě asi dvojnásobek. To znamená vyšší účet za elektřinu a především také potřebu lepšího chlazení pro dosažení stejné hlučnosti.
  Mně osobně to nepřijde jako jasná volba pro dual-core, každý z procesorů má svoje pro a proti. Odezva systému by se dle mě měla řešit především prioritizací úloh a nikoli přidáváním dalšího hardware, který stejně 95 % času nepracuje. Třeba teď mám počítač spuštěn 7 hodin 20 minut, z toho 6 hodin a 15 minut procesor nic nedělal. A to celou dobu defragmentuju a také jsem hodně používal programy. Kdybych jen psal ve Wordu (... což dělá většina lidí), bude využití naprosto mizivé. Odezva mi přijde normální, nějakého markantního nárůstu výkonu při odezvě jsem si s dual-core nevšimnul, všechno brzdí disk a jeho přístupová doba (proto RAID 0 tento problém prakticky nezlepšuje, pomohl by jen disk s vyššími otáčkami). Samozřejmě pomíjím situace, kdy je procesor plně vytížen jedním zátěžovým program (kódování MP3 např.), což se ale dá ošetřit prioritizací úloh (... pokud tedy zrovna nemám P4 s HTT, kde to nefunguje a kde úloha, která může počkat, žere výkon úloze, která je důležitá).

 22. 22 Radek Hulán 27.02.06, 07:02:23
  FB

  [21] ale je otázkou, nakolik za to chci platit - myslím, že ve chvíli kdy singlecore Opteron 144 stojí 6.000 Kč a dualcore Intel D805 stojí 4.100 Kč, tak je to jasné, ne? ;-)

  Jinak řešit to, že Windows XP by měly umět rozdělovat thready lépe (s čímž naprosto souhlasím), to je sice hezké, ale nijak to nemůžeme ovlivnit. I proto dualcore, pokud preferujeme praxi před teorií..

 23. 23 Janek56 27.02.06, 07:02:32
  FB

  [2] Jak jste toho docilil? S jakou deskou a jakou serii Celeronu? Pokud si pamatuji, Celerony mely dual rezim zablokovany od 466 nebo 433? Obvykle se pouzivaly dva Cel300A-333@450-500 a vykon dle meho odhadu byl v rade aplikaci nad vykonem single PIII 700 s FSB 100 MHz. Ale SSE a FSB s 133MHz tuto nadejnou "vetev odrizly". Zajimave pak byly dual desky s chipsety VIA pro Tualatin PIII-S s 512kB l2 cache, ty se daly poridit i s CPU 1133MHz velmi levne a opet nejakou dobu konkurovaly iP4 do nastupu HT a rychlejsich pameti DDR.

 24. 24 Eagle 27.02.06, 07:02:44
  FB

  [22] Zrovna s tím Opteronem je to taky diskutabilní. Přetaktovaný Opteron je v programech s jedním zátěžovým threadem rychlejší než přetaktované Pentium D 805. Ale jinak je pravda, že tahle nabídka Intelu je velmi zajímavá.
  Co se prioritizace týče, stačí programy spoustět s předdefinovanou prioritou - například kódování, defrag atp. s nízkou. Spousta programů tohle umožňuje nastavit a pak není vůbec žádný problém s odezvou ani na single-core čipech. Windows jsou v tomhle nevinně, chyba padá na programátory a uživatele.

 25. 25 Radek Hulán 27.02.06, 07:02:59
  FB

  [24] Spousta programů tohle umožňuje nastavit a pak není vůbec žádný problém s odezvou ani na single-core čipech - to bohužel není pravda, z programů co používám a běží pořád v pozadí (Trillian, TheBat!, Total Commander, Diskeeper, atd.) to neumí ani jeden (a ručně v Task Manageru nastavovat prioritu opravdu není řešení)..

  O "rychlosti" Opteronu pro single-threaded aplikace bych zatím pomlčel, mám na to zcela jiný názor, podpořený velice špatnou zkušeností s Venice 3200+, každpádně zítra budu mít D805 na testování, tak .. uvidíme :-)

 26. 26 Eagle 27.02.06, 08:02:14
  FB

  [25] Trillian, TheBat! a Total Commander taky nejsou zátěžové, ty nijak rychlost systému vnímatelně nesnižují. Pokud jde o defragy, tak např. SpeedDisk takové nastavení má.
  Přetaktovaný Opteron má výkon plus mínus odpovídající P4 3.8 až 4.2 GHz (v průměru), na to Pentium D Smithfield opravdu nemá.

 27. 27 Radek Hulán 27.02.06, 08:02:17
  FB

  [26] ale jsou zátěžové, vyzkoušej si audio/video konferenci v Trillianu, přitom kopírovat něco na MP3 USB přehrávač v Total Commanderu a v TheBat! provádět automatickou archivaci pošty ;-) Na singlecore porod, na dualcore normální stav a pohoda a normálně pracuješ v jiné aplikaci..

  PS: předpokládám, že D805 půjde běžně taktovat na 4.0GHz, takže na to bude mít, uvidíme, co mi CC.cz pošle...

 28. 28 Wu 28.02.06, 12:02:33
  FB

  [23] Deska ABIT BP-6, sérii Celeronu bohužel nevím, tak dalece jsem to nezkoumal. Původně jsem tam měl dva 366 MHz, ty šly přetaktovat tuším na 500 MHz, posléze jsem koupil dva 533 MHz, abych si zajistil vyšší stabilitu. 533 bylo maximum, které deska zvládla.

 29. 29 Libb 28.02.06, 07:02:38
  FB

  [21] rADo, zmínil jsi, že na P4 s HTT nefunguje prioritizace úloh... Můžeš mě odkázat na nějaký zdroj nebo další informace? O tomhle jsem netušil, to bych viděl jako celkem vážný nedostatek. Proč to tak je?

 30. 30 Radek Hulán 28.02.06, 09:02:27
  FB

  [29] popis jak funguje HyperThreading. Ale zkráceně - HyperThreading umožňuje současný běh ALU a FPU jednotek, což se dá použít pouze někdy, nikoliv pokud oba thready používají jen FPU jednotku. Problém je, že scheaduler Windows toto není schopen poznat, a klidně to rozděluje na "2" CPU. Programy optimalizované pro HT, jako je FFDSHOW, jsou schopny až 60-70% výkonu navíc, na druhou stranu některý SW může naopak běžet o 5% pomaleji. Windows XP kernel samotný ale HT podporuje.

  Jediné 100% řešení je prostě dualcore, třeba Intel D805, HT je spíše berlička (často pomůže, ale je to berlička..).

 31. 31 manos 28.02.06, 10:02:29
  FB

  Ľudkovia veď vy ste zabudli na programy, ktore dualcore vyuziju napriklad na rendrovanie a to singlecore nema žiadnu šancu. A 64 4000+ nestíha na PD 820 nepretaktovane. Je pravda, že väčšina taketo programy nepoužíva. Ale je tu vidieť ten potenciál. A programy,ktoré dualcore lepšie využijú budú len pribúdať. p.s. ten kto 95% času presedí nad Wordom toho táto debata fakt nemusí vzrušovať.

 32. 32 blecha 28.02.06, 12:02:16
  FB

  O narušování priorit procesu u HT se psalo na Tomshardware při testu DC EE P4 versus X2 4800+ i Eagle o tom psal atd.

  DC patch u Quake IV ukazuje, že když programátoři her chtějí a trochu umí, tak se výkon klidně zvedne na DC i o 60% proti stejně taktovanému SC dle rozlišení apod. Jen bych uvítal, kdyby se to naučili do budoucna i programátoři např. Civilizace... Tam by to pomohlo jako sůl.

  Taky by nebylo od věci vyhodit už konečně z bedny ty točící se pomalé nesmysly co se jim říká HDD a dát tam něco jiného a hlavně rychlého :-/...

 33. 33 BLP 08.03.06, 01:03:37
  FB

  Tak už tu D805 někdo zkoušel taktovat? Co teplota a použitý chladič. A na jaké desce. Díky za opověď.