Jaký telefon zvolit: HTC Touch HD, Touch Pro, XPERIA X1, iPhone?

Něco málo přes rok jsem spokojeným uživatelem HTC TyTN II telefonu (také prodávaného jako HTC Kaiser či T-Mobile MDA Vario III).

Tento telefon nabízí na svoji dobu uvedení neuvěřitelnou výbavu, od podpory veškerých datových přenosů (GPRS, EDGE, 3G, HSDPA), Wifi, Bluetooth, pro navigaci vysoce citlivou A-GPS, výsuvnou hardwarovou QWERTY klávesnici, 3Mpx fotoaparát, a opravdu kvalitní materiály použité při výrobě. I po roce používání vypadá telefon jako nový. Prostě skutečný profesionální high-end.

Ke konci roku 2008 máme ovšem na trhu nové modely, tak jsem se podíval, jak se na HTC TyTN II srovnávají.

HTC TyTN II beru jako etalon, a srovnávám na něj telefony ostatní, tedy HTC Touch Pro, HTC Touch HD, SonyEricsson XPERIA X1 a iPhone 3G. V HTC TyTN II už mám 16GB microSD Sandisk kartu, a použil bych ji i u nového telefonu.

Takto vypadá etalon, HTC TyTN II:

HTC TyTN II

Srovnání HTC Touch HD, Touch Pro, Kaiser, XPERIA X1, iPhone 3G

V následující tabulce je HTC TyTN II brán jako etalon, tučné písmo u ostatních produktů znamená lepší hodnotu, běžné písmo stejnou hodnotu, italika horší hodnotu než etalon. Neberu do úvahy funkce, pro které musíte nelegálně hackovat telefon, to nemá nikdo za potřebí...

PoložkaHTC TyTN IIHTC Touch HDHTC Touch ProXPERIA X1iPhone 16GB
Uvedení8/200710/20088/200810/20086/2008
Cena10.000 Kč14.000 Kč13.000 Kč14.600 Kč13.500 Kč
OSWM6.1WM6.1WM6.1WM6.1OS X Mobile
CPUdualcore
400 MHz
dualcore
528 MHz
dualcore
528 MHz
dualcore
528 MHz
singlecore
620 MHz
(micro)SD kartaanoanoanoanone
GPS navigace (TomTom, iGo, Garmin)anoanoanoanone
Wifianoanoanoanoano
Připojení PC k internetu přes BT a USBanoanoanoanone
Internet na telefonu z PCanoanoanoanone
Vytáčení kontaktů hlasem (z hands-free)anoanoanoanone
Fotoaparát3Mpx5Mpx3Mpx3Mpx2Mpx
SW klávesniceanoanoanoanoano
HW klávesniceanoneanoanone
Ovládání prstemanoanoanoanoano
Ovládání stylusemanoanoanoanone
Displej320x240800x480640x480800x480320x480
Úhlopříčka2.8"3.8"2.8"3"3.5"
Threaded SMSanoanoanoanoano
Mazání jedné SMSanoanoanoanone
MMSanoanoanoanone
Váha190g147g165g145g133g
3.5mm sluchátkaneanoneanoano
Video výstup na telefonuneneanonene
Natáčení videaanoanoanoanone
A2DP sluchátkaanoanoanoanone
Výměna baterieanoanoanoanone
Profily hlasitostianoanoanoanone
SMS doručenkyanoanoanoanone
Editace DOC, XLSanoanoanoanone
Český slovníkanoanoanoanone
Instalace libovolného SW (bez monopolu výrobce)anoanoanoanone
Soubory přes Bluetoothanoanoanoanone
Kvalitní kovové provedeníanoanoanoanone
plastový kryt dokonce často praská
Plný Exchange syncanoanoanoanone
Správce souborůanoanoanoanone
Nativní podpora ve Windows Vista, rychlý syncanoanoanoanone
Podpora pro Live.com email, kontakty, kalendář (MAPI)anoanoanoanone
Windows Live Messengeranoanoanoanone
USB Mass Storageanoanoanoanone

Jak to tedy vypadá?

Pokud srovnáme uvedené telefony na HTC TyTN II, dostaneme se na následující počty plusů a mínusů:

 HTC Touch HDHTC Touch ProXPERIA X1iPhone 16GB
Klady+6+4+5+4
Zápory-100-26

Jak je vidět, díky kvalitě HTC TyTN II nelze žádný z nových telefonů nazvat úžasným zlepšením, zcela jednoznačný je pouze propad zaostalého iPhone 3G, který má 26 horších či chybějících vlastností a pouze 4 lepší sledované vlasnosti oproti tomuto telefonu.

Vzhledem k tomu, že cena telefonů je podobná, a nechci řešit zápory, tak vypadává kromě iPhone i Touch HD (nemá QWERTY klávesnici) a zůstává Touch Pro a XPERIA X1.

Z nich má SonyEricsson XPERIA X1 mírně více kladných  bodů (respektive jeden kladný bod navíc), takže zde máme můj nový telefon 🙂

Fotografie účastníků srovnání

XPERIA X1SonyEricsson XPERIA X1 - první místo
HTC Touch ProHTC Touch Pro - druhé místo
HTC Touch HDHTC Touch HD - třetí místo
iPhone 3GiPhone 3G - poslední místo

Komentáře 87

  1. #1 Blatecký Lukáš

    Opravdu pěkné srovnání, minimum rozdílů mezi Touch Pro a XPERIA X1 mě sice trošku překvapilo, na druhou stranu se zase asi není čemu divit - dnešní svět se zřejmě ubírá "téměř" jednotným směrem. HTC Tytn II vlastním asi čtvrtý měsíc a zatím mi nabízí maximum co využiji, takže o změně neuvažuji, ale i tak se takové srovnání určitě hodí. Bez komentáře bych určitě nechal ten přehrávač hudby od Applu, nebo co to vlastně podle těch parametrů je 🙂

  2. #2 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [1] ano je to dané tím, že XPERIA X1 vyrábí pro SE právě HTC 🙂

    Jinak sám také nejsem na 100% rozhodnut, zda skvělý Kaiser vůbec měnit. I když 3" 800x480 na X1, to je pěkná věc, již de-facto mininotebook, to je jediný nedostatek Kaisera.

  3. #3 Filip Kohl

    Teď by mě zajímalo, jestli rozjedeš zase minibazar, to bych byl vážný zájemce. Na TyTN II si brousím zuby už nějaký pátek.

  4. #4 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [3] ano, TyTN II ve špičkovém stavu (opravdu jako nový) s českými WM 6.1, originální balení, nová (kupovaná dva týdny dozadu) 1600mAh baterie, aktivní Brodit držák do auta (i tedy s "cigaretovou" nabíječkou), 8GB microSD Sandisk karta, vše kupováno a záruka u Sunnysoftu, je k dispozici za 7.000 Kč. Nicméně ne hned, musím prvně obdržet X1 🙂 Více případně můj email.

  5. #5 Blatecký Lukáš

    [2] Naprostý souhlas. Stejně jako kdysi jsem si říkal, jak mi rozlišení 1024 x 768 na mém CRT vyhovuje, dnes se neustále dívám po větších a větších LCD. Když jsem dostal Kaisera do ruky, divil jsem se, kolik je zobrazeno informací najednou. S přibývajícími a náročnějšími aplikacemi se mi zdá, že bych uvítal větší rozlišení i na telefonu. Takže určitě souhlasím s tím, že to může být velikým lákadlem.

  6. #6 Vladimír Maudr

    Jeden parametr jste nezohlednil - HW klávesnice - počet řad. TouchPro má 5 řadou klávesnici TyTN II a X1 pouze 4 řadou. I když X1 (alespoň dle fotky) má opravdu tlačítkovou klávesnici (u TouchPro vypadá jako od ZX81 blahé paměti)

  7. #7 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] to je pravda, ale pokud si píšu poznámky na mobilu, dělám to bez háčků a čárek, tam QWERTY bez horní řady bohatě stačí.

    Každopádně finální rozhodnutí "o bod" je jen a pouze o osobních preferencích, Touch Pro a X1 jsou oba skvělé. Touch Pro má zase mírně horší displej, k té lepší klávesnici.. Tam je prostě těžké se rozhodnout.

  8. #8 Robert Pšenko ▲0 ▼1

    Nepoužil jsem podobný rozhodovací proces a tak je to pořád buď X1, nebo Touch Pro...
    Finální rozhodnutí si ale chci nechat až si oba telefony osahám a zkusím si něco napsat na klávesnici X1.

  9. #9 Jiří Marek

    Já jsem prošel podobným procesem a skončil jsem taktéž u Xperie. Ale počkám si až po vánocích na lepší cenu. U mě ale mezi Touch Pro a Xperii rozhodl hlavně rychlost systému. Co jsem se koukal na videa, jak se na nich pracuje přišla mi Xperia rychlejší.

    Btw to rozlišení u Xperie považuju možná i trochu za mínus kvůli nekompatibilitě starých aplikací.

  10. #10 Jihocech ▲1 ▼0

    Zdravím,
    díky moc za toto porovnání. V současnosti jsem rovněž v procesu hledání nového telefonu a rozhodoval jsem se právě mezi telefony HTC Touch Pro a SonyEricsson XPERIA X1. Nakonec má volba padla rovněž na Xperii. Bohužel tento telefon se zatím u nás nedostal do distribuce a já teď řeším problém, kde telefon sehnat. Před týdnem jsem si X1 prohlížel ve Vídni, ale jednalo se o německou verzi s německou klavesnici a já bych raději verzi anglickou. Chtěl jsem se tedy zeptat, zda by někdo neměl tip, kde za slušnou cenu sehnat tento mobil?

  11. #11 Lobo Tom ▲1 ▼0

    kouknete na tohle video http://www.youtube.com/watch?v=Q9C3zUJIi1k... na konci je sporic s rybickama, ktere meni barvu podle udalosti (zmeskany hovor, vypnuty zvuk,...) je to samozrejme zbytecnost, ale z iphone udelali nesmysly legendu. tak bych rekl, ze Xperie ma naslapnuto

  12. #12 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    Tak, pěkná recenze je na SEMania:
    http://semania.mobilmania.cz/content/view/3090/2...

  13. #13 David P.

    Xperii používám už zhruba půl roku (nebudu jmenovat výrobce mobilů u kterého pracuji 😉 ). Už jako prototyp byla poměrně kvalitní, což u prototypů nebývá zvykem (např. P1i). Je však pravda, že některé testovací ROM zas tak rychlé nebyly.
    Touch HD jsem si vyzkoušel díky vstřícnosti jednoho z redaktorů z nejmenovaného serveru o mobilech a mohu říci, že oba modely mají dost co do sebe.
    Já však raději zůstanu u Xperie 😉
    A se Vás Radku týče, mám menší dotaz: budete si Xperii pořizovat neoficiálně ze zahraničí, nebo si počkáte až to u nás vydá T-Mobile a nebo na volný prodej a zajdete do značkové prodejny?

  14. #14 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [13] vzhledem k tomu, že se u nás oficiálně neprodává (zatím), bude to samozřejmě dovoz ze zahraničí. Pokud máte mimochodem tip na prodejce (klidně s následným odkazem z MyEgo.cz), uvítám jej na emailu.

  15. #15 Jan Bestego

    V současné době používám oba "vítězné" telefony Xperii i Touch Pro. Po asi 3 měsíčním používání musím konstatovat, že HTC je opravdu dál. Jeho ovladání je svižnější, TouchFlo velice příjemné. Xperia se stále neopravným továrním hw bugem v přístupu do paměti totálné rychlostně kleká, pokud máte v pozadí spuštěno více aplikácí a přepínání aplikací je pak naprostá příšernost, kdy dochází až k 3-sekundovým lagům.
    Rozhodně se Xperia nehodí v tomto stavu, jakém je, na seriozní práci.
    HTC naproti tomu má navíc ještě polohovací čidlo. Je velice příjemné, když telefon ví, jak je nakloněn nebo otočen. Využívá to stále více aplikací.

  16. #16 Michlovský Jakub

    HTC Kaiser (MDA Vario III) mám asi 6 měsíců a maximální spokojenost. Ať jde o kvalitu materiálů či odladěnost ROM. Touch Pro jsem měl v ruce, ale těch pár plusů co má, mě asi nepřinutí k upgrade, X1 vypadá zajímavě, ale kromě velké obrazovky také nepřinásí nic, co by mě, jakožto maximálně spokojeného uživatela MDA, přesvědčilo o tom, že musím svého mazla prodat.

  17. #17 Vojtěch Mráz

    [16] Nepřináší nic? X1 byla představena před více než rokem a velmi dlouho se dolaďovala. Je to perfektní vymazlený přístroj a podle všemožných preview na něj jen tak někdo nemá. Výborný displej spolu s HW Qwerty klávesnicí a rychlým procesorem je prostě to, po čem trh dnes touží.

  18. #18 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [17] jistě, ale proti HTC TyTN II je to jen ten displej s vyšším rozlišením, 3" oproti 2.8" tak brutální rozdíl není, plus o 25% vyšší výkon CPU. To opravdu nejsou zásadní věci, a upgrade není tak jasný. V případě nákupu, kdy má člověk nějaký low-end, pak ano..

  19. #19 Rastislav

    Ja síce sám nie som ešte úplne rozhodnutý a, úprimne povedané, práve preto pozorne sledujem porovnania Xperie s Raphaelom, no je jedna vec, ktorá môže mať seriózny vplyv na prácu s týmito zariadeniami. A tou je "neštandardné" rozlíšenie u Xperie. Pre WM aplikácie to bude úplne jedno, avšak pre fullscreen (navigačný soft, emulátory, prípadne hry) je už teraz trošku problém pri VGA rozlíšeni - drvivá väčšina softu je písané pre qvga... No a pri Experii a HDčku... Už teraz sa desím. Ďalšie dve veci, čo hovoria pre Raphaela, je TV Out (niekomu sa to môže zdať ako zbytočnosť, no mám v aute výsuvný 7" LCD display a bol by hriech nevyužiť ho na prepojenie s TV Outom Raphaela pre podrobnejšiu navigáciu) a už tu spomínaná lepšia klávesnica (na klasických "TyTNovských" klávesniciach ma neuveriteľne... ako sa to povie slušne... hnevá absencia CTRL a nutnosť "shiftovať" ešte aj čísla). Pre Xperiu naopak hovorí (subjektívne) krajší design, no najmä kovové telo - o pofidérnej kvalite tela Raphaela sa kde-čo šušká...

  20. #20 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0