Xbox Live funguje i v ČR, ovšem jako podřadný občan - US/UK účty rozhodně nemigrujte

10. listopadu Microsoft zahájil prodej revolučního ovládání své herní konzole - Xbox Kinect a také rozšířil podporu Xbox Live účtu pro další země, v nichž je zahrnuta i Česká republika.

Jak už to ale bývá, ne vše jsou jen dobré zprávy. Zatímco Kinect je naprosto fantastická věc, která přináší bezvadně funkční a úžasně zábavné bezdotykové ovládání her celým tělem do světa, kde u zaostalé konkurence musíte pořád něco trapně držet v ruce (gamepad, tyčinku a podobně), tak nový Xbox Live účet v ČR je naopak podřadný občan ve srovnání s US/UK účty.

Dosud jsem radil založit si Xbox Live účet v US a to pořád platí. Microsoft nabízí nově migraci US/UK účtu do CZ, nicméně nic tím nezískáte, naopak.

Častá otázka byla, zda vás nyní Microsoft nezablokuje. Dobrá zpráva je, že nikoliv, US účty s českou IP adresou budou stále oficiálně tolerovány 🙂

Otázka: Budou hráči, kteří neprovedou migraci účtu Xbox LIVE, odpojeni?

Odpověď: Ne. Pokud se však nyní připojujete ke službě LIVE v jiné zemi, využíváte nepodporovanou metodu. Od listopadu se budete moci i v Česku připojit k oficiální síti LIVE, a získat tak relevantní obsah a místní podporu.

Jediná výhoda Xbox Live CZ účtu zřejmě je, že můžete poslat email na českou podporu, česky, a tam vám někdy ČESKY odpoví, namísto angličtiny u US podpory. Osobně jsem support nikdy nepoužil, je mi to jedno. "Relevantní obsah" pak znamená, že CZ služby jsou oproti US verzi omezeny.

S US/UK účtem máte mnohem více výhod oproti CZ verzi:

  • Xbox Live Gold členství je v US výrazně levnější, to roční české stojí 1499 Kč, US se dá pořídit za $53.45, tedy pouhých 960 Kč.
  • 4000 Microsoft Points pořídíte v US za $52, tedy 930 Kč, v ČR je opět dražší, 1240 Kč (za 2x 2000 bodů).
  • S českým Xbox Live účtem vám z Xboxu nesmyslně zmizí Facebook, Twitter, Last.fm a další celosvětové služby. Důvod? Nevím, v Microsoftu o tom zjevně rozhoduje pitomec.
  • Netflix vám samozřejmě i nadále nebude fungovat.
  • Nebudete si moc stahovat některá free videa, která s US účtem fungují (i s českou IP adresou).
  • Xbox DashBoard bude stále anglicky, čeština pro něj prostě neexistuje. I s US účtem si můžete přepnout libovolnou Microsoftí službu do češtiny, pokud je tato podporována, a to v Xboxu není.
  • Přestane vám fungovat Marketplace a tím i skvělé MixView pro Zune hudební přehrávače.
  • Přestane vám fungovat stahování free aplikací pro Windows Phone 7 telefony - stanou se tak zcela zbytečnými.
  • Různé beta verze Live služeb Microsoftu vyžadují US účet, pro CZ účet nejsou dostupné vůbec, anebo s ročním i větším zpožděním.

K čemu tedy Xbox Live účet v ČR je? No, k ničemu. Držte se US/UK účtu.

Komentáře 12

  1. #1 Tomáš Nývlt

    Zdravím. Kinect si naježím pod stromeček. Jeden technický dotaz. V jaké výšce musí být kinect umístěn? Je dáno nějaké rozmezí?

  2. #2 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [1] od cca 60cm do 150cm výšky, v praxi pod televizí nebo nad ní.. Plus chce počítat s odstupem od Kinectu 2-3m, pro více lidí je nutný větší odstup, integrované kamery nejsou moc širokoúhlé.

    Hraní ve více lidech je božské. Baví mě, že když hraje jeden člověk a druhý přijde před kameru, Kinect jej hned sám pozná, na obrazovce se objeví jeho postava a pomáhá ve hře prvnímu... Bez přerušení, zcela přirozeně.

    O Kinectu ale bude další článek, asi v pondělí. Rozhodně to je "must-have" zařízení.

  3. #3 Pavel Štangel

    Díky za článek - uvažoval jsem o migraci svého GFWL účtu, ale jak je vidět, není o co stát.Co se týče GFWL a českého XBL tak jsou v MS fakt pitomci.

  4. #4 Prajzler Lukáš

    Myslím, že podobná omezení, která praktikují i jiné firmy jsou hlavně kvůli rozdílným právním řádům.
    Zkrátka pokud by něco mohlo být malinko v konfliktu s naším právním řádem, firma z USA to radši blokne, než by riskovala postih...

  5. #5 Martin Jindřich

    Nevíte jak je to s platbou kartou? S US účtem mám problém, že mi nebere karty (mám jen český) Dá se vůbec na českým XBL platit kartou, pokud je teda za co tam platit 🙂

  6. #6 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [5] český Xbox Live účet samozřejmě akceptuje české karty, americký ne. Nicméně nevidím velký rozdíl v tom, zda kartou zaplatím přímo Microsoftu za Gold účet, anebo třetí straně (klidně americké) za body a kód pak zadám do Xboxu.. V tom US případě zaplatím méně a získám více, což je dobrý deal.

  7. #7 Jozef Mäsiar

    Skoda, ze som toto nevedel ked som si zriadoval ucet. Pockam kym mi tento neskonci a jednoznacne si zriadim US ucet. Mam Irsky ucet nakolko zijem v Irsku a sluzby su drahsie a samozrejme nepodpora Last fm. Nechapem preco Microsoft robi taketo tahy.

  8. #8 Jozef Mäsiar

    [2] Suhlasim. Predobjednal som si kinect a naprosto splnil moje ocakavania. Myslel som, ze to su len reklamne tahy ale splnili co slubili a konkurencia sa moze ist schovat. Microsoft ukazal, ze su najlepsi..

  9. #9 Martin Macek

    Tak se mi stahnul Games for Windows Live Marketplace z Windows Update a dela mi to to stejny co tehdy X-Box Live kdyz jsem to nainstaloval spolu s Bioshockem 2. Kdyz se chci prihlasit, tak hodi chybu 8015403A, kliknutim zde vyresit. Tam jsem na strankach X-Boxu, muzu si tam zmenit par detailu, ale prihlaseni mi porad nejde 🙁 Asi jsem to nejak rozhasil kdyz jsem s tim prve laboroval (mel jsem Hotmail ucet daleko pred tim, nez jsem zkousel neco s X-Box Live). Nevite nekdo co s tim? Diky predem.

  10. #10 Hugo Haas

    Zdravim, tak nevim co delam spatne, mam US ucet i adresu ale u par veci kdyz chci pouzit, napr stahnout demo dead rising 2, dostanu odezvu Not available in your location.

  11. #11 Lukáš Bladerik Gregor

    hoj, skvele clanky. chcem sa ale spytat kedze ta kontrola ip sa da samozrejme obist, neplanujes napisat nejaky clanok napr. o vpn a obist tak kontrolu ip adresy? myslim ze by to mnohym pomohlo. sam som si kupil microsoft pointy a potom mi trvalo celkom dlho kym sa mi vobec podarilo kupit to co som chcel a za lepsiu cenu 🙂

  12. #12 Bod Nazemi

    Možná vás zaujme http://360xbox.cz, zde si koupíte xbox live karty za cca výše zmiňované ceny. Dokonce karta Gold na 14 měsíců za 930 Kč 😉 wohou