Windows XP - nejlepší systém pro desktop

Podle „hlasování trhu“ je nejlepším operačním systémem pro desktop jednoznačně Microsoft Windows XP. Na druhém místě tržního podílu by se zřejmě umístil GNU/Linux s KDE, poté GNU/Linux s Gnome, a následně Mac OS X s Finderem.

Zkusil jsem se zamyslet, proč používám právě Windows XP a považuji jej, ostatně stejně jako 95% všech lidí, za nejlepší operační systém pro desktop.

1. Dostupnost software

Na prvním místě je jednoznačně dostupnost kvalitního software. Člověk nepracuje přímo s operačním systémem, ve značně zjednodušené rovině lze chápat operační systém jen jako „spouštěč aplikací“, s nimiž následně pracujete, abstrakci od fyzického hardware, a poskytovatele API (WinAPI, DirectX, OpenGL, .NET) pro tyto aplikace. Neoddiskutovatelným faktem zde je, že na Windows XP existuje řádově větší množství software než na libovolnou GNU/Linux či Mac OS X platformu.

Jiné platformy jsou tedy nutně omezeny ve výběru a rozletu, a pokud se člověk nechce omezovat, a naopak si chce dopřát svobodu volby, tuto mu zajistí jedině Windows XP.

Na Windows XP existují pro každou kategorii použití tisíce až desítky tisíc programů, na ostatní operační systémy většinou pouhé kusy často nekvalitních open-source „udělátek“ bez dalšího rozvoje, či dokonce žádný software.

Na jiných OS postrádám software od Adobe, Corelu, Ahead (Nero 7), SlySoft, Macromedia, Microsoftu, Nuance a mnoha dalších firem, plus hry.

SWWindows XP podporují největší množství software

2. Kompatibilita hardware

Pokud přijdu do obchodu a koupím si multifunkční zařízení kombinující tiskárnu, scanner, čtečku karet a kopírku, jsem si naprosto jistý, že je doma připojím k počítači s Windows XP a ono to bude fungovat. Pokud je připojím k Linuxu či Mac OS X, jsem si téměř jistý, že to fungovat nebude.

Nemám problém zprovoznit třeba Bluetooth dongle na Fedora Core 4 či optimalizovat si kernel, nicméně mnohem příjemnější je prostě tento dongle zasunout do počítače s Windows XP SP2 a on funguje aniž bych se o cokoliv staral. Na řadu věcí navíc pod Linuxem a Mac OS X ovladače neexistují a nikdy existovat nebudou.

Pokud již na nějaký hardware na Linuxu či Mac OS X existuje ovladač, často nabízí jen to nejnutnější pro jeho zprovoznění a nic navíc, takže například Logitech G5 či Razer DiamondBack myš díky tomu nepoužiju do poslední kapky jejich možností.

S hardwarem souvisí i software, skoro ke každému zakoupenému kusu hardware se dodává nějaký ten software zdarma (k vypalovačce třeba SW Nero a Cyberlink, k video kameře Pinnacle Studio či Ulead Video Editor), ale téměř výhradně jen pro platformu Windows XP, takže přidaná hodnota je zde podstatně vyšší.

3. Pracovní prostředí

Windows XP obsahují geniální dolní toolbar s tlačítkem Start (menu aplikací), ikonami aplikací pro rychlé spouštění, přepínačem aktuálně spuštěných aplikací a v neposlední řadě aplikacích minimalizovaných do traye. Je to velice přehledné.

Linux si mohu nastavit podobným způsobem, Mac OS X ovšem ne, jeho pracovní prostředí je naprosto tragické, snaží se vystavit na odiv velké barevné ikony, ale práci vysloveně stěžuje (nikde není vidět seznam aplikací, není téměř poznat, která aplikace je spuštěná, neaktivní aplikace nemají viditelné menu, a klade řadu dalších překážek).

Pokud se Vám líbí na Linuxu například bash, není problém jej po instalaci Cygwinu používat i na Windows XP. Pokud chcete aby Windows XP vypadaly jako Mac OS X či jako Gnome z GNU/Linuxu, stáhnete si jedno z miliónů témat vzhledu a je to vyřešeno. Windows XP v pracovním prostředí nabízejí úžasnou flexibilitu, dokonce ještě vyšší než GNU/Linux.

Pro rychlé spouštění aplikací existují utility jako je HotKeyz, kterou osobně používám s pomocí Windows Start + [písmeno] pro rychlé spouštění desítek různých aplikací.

Windows XPpracovní prostředí Windows XP je snadno uzpůsobitelné

4. Stabilita

Pracuji a pracoval jsem na řadě GNU/Linux systémů, na Mac OS X i na Windows XP. Nejčastěji se poroučel do věčných lovišť Mac OS X, jeho stabilita je velice špatná, a aplikace jako je Finder pokud zrovna nepadá tak na dlouhé sekundy až desítky sekund zamrzá a tuhne. Pro profesionální práci je tento systém nepoužitelný.

Gnome a KDE pro GNU/Linux je rovněž občas nestabilní, mám pocit, že tento systém (zvláště Gnome) je pořád ve stádiu jakési beta-verze, občasné pády triviálních Gnome aplikací jsou na denním pořádku.

Jediné skutečně absolutně stabilní prostředí pro práci na desktopu je Windows XP.

Pár lidí si i zde stěžuje na stabilitu, ale tato nebývá nikdy zapříčiněna Windows XP samotnými, ale nejčastěji hardwarem, jeho přehřátím, popřípadě chybně napsaným stařičkým ovladačem psaným jakýmsi Taiwanským producentem „na koleně“.

Pokud používáte značkové a dobře chlazené hardwarové komponenty s posledními oficiálními WHQL ovladači, „modrou obrazovku smrti“ nemáte šanci uvidět.

5. Výhled do budoucna

Budoucnost Mac OS X je značně nejistá, protože hardwarová divize Apple umírá. Budoucnost GNU/Linux je podle někoho růžovější, ale podle mého názoru nikoliv. GNU/Linux je výborný OS na server, než bych kupoval Windows 2003 Server a například Kerio Firewall a NOD32 antivirus, použiji zdarma Fedora Core 4, IPtables, SpamAssassin a ClamAv antivirus.

Nicméně podíl GNU/Linuxu na desktopu je v „začarovaném kruhu“, nezvyšuje se, je to Hlava XXII, na desktopu není GNU/Linux proto, že na něj nejsou programy, a nejsou na něj programy proto, že se je nikomu nevyplatí dělat, protože jej nikdo na desktopu nepoužívá. Situaci pomalu mění jen open-source, tedy často komerčně sponzorované aktivity jako je OpenOffice.org, Mozilla Foundation, Gimp a další, ale tyto aktivity na desítky tisíc programátorů Microsoftu, Adobe, Sony, Pinnacle, a stovek dalších menších firem prostě nestačí.

Microsoft je ten, kdo určuje směr. Uvidíme, zda tento směr mírně nezmění s Windows Vista, mám totiž takový pocit, že zde bude mírně narušena současná kompatibilita hardware a software, což není příliš dobrý nápad. Ale tuto situaci budeme moci hodnotit zhruba rok po vydání tohoto nového OS. Osobně je mi zatím Windows Vista zcela lhostejná, Windows XP jsou dokonale stabilní a modifikovatelné, a fungují mi pod nimi veškeré programy, co používám. Přecházet na jinak zbarvené prostředí Windows Vista pro mě poněkud postrádá smysl, nehledě na pravděpodobnou nutnost investovat další desítky až stovky tisíc Kč do upgrade software, který nyní vlastním.

Na Windows Vista budou tedy jako jedni z prvních přecházet teenageři, kteří tento OS ukradnou, a software za stovky tisíc Kč k tomu, zatímco profesionálové a firmy si tradičně minimálně jeden rok počkají než budou znovu investovat…

Závěr

Šlo by vyjmenovat samozřejmě desítky dalších důvodů proč Windows XP ano a cokoliv jiného ne, ale toto bylo pět stěžejních. Windows XP jsou bez diskusí nejlepší současný operační systém pro desktop, s vynikající stabilitou, kompatibilitou hardware a nejširším portfoliem velice kvalitního software.

Používání jiného OS je vždy pouze o kompromisu v některých těchto oblastech, a rozhodnutí pro jeho použití je nejčastěji děláno z důvodu ceny (GNU/Linux je zdarma).

Pro profesionální použití je ovšem pár tisícikorun za Windows XP ta nejlepší možná investice…


PS: poznámka pro Linuxáky - o Linuxu toho vím pravděpodobně více než Vy a denně programuji ve Forte C++ na Solarisu 😉

Komentáře 64

  1. #1 Bobesh ▲1 ▼0

    Ještě bych uvedl další - jednoduchost a relativní použitelnost i na slabších strojích... Ono pouštět na stroji s 256 MB RAM a slabším procesorem nějaký GNU/Linux s KDE je slušně řečeno... čekárna...

  2. #2 Andre ▲1 ▼0

    Co se dá jiného dělat, než s tebou souhlasit. Vše je pravda, ale štve mě to, že nemám možnost volby. Myslím, že si nemůžu vybrat nic srovnatelného s Windows XP. Linuxy bych měl moc rád, ale museli by nabídnout to samé, co Windows XP, ale to bych chtěl asi moc. Stejně bych se rád odlišoval. Když všichni mají Windows tak já bych chtěl mít něco jiného.

  3. #3 Michal Boza ▲1 ▼0

    Zajímavý článek... díky za něj. Jen bych doplnil, že některé distribuce Linuxu (např Mandriva) jsou pro laické uživatele občas jednodušší a příjemnější než WXP, ale stejně budou časem potřebovat okénka, až zjistí, že OpenOffice je na hovno a vyplatí se investovat do Office 2003.

    Btw: přepokládám, že fotku ke článku jsi dělal z vlastních zásob softwaru, proto si "rejpnu" : ta verze office je pro studenty a učitele...ne pro komerční použití, takže doufám, že je pro dceru 🙂

  4. #4 Vítek ▲1 ▼0

    Nutno přiznat že s článkem se nedá než souhlasit. Nad WXP sice občas zuřím, ale nikdo mi zatím neukázal jiný systém, se kterým bych dosáhl stejné, nebo lepší funkčnosti a měl s ním méně problémů. Howgh 🙂

  5. #5 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [3] jedná se o krabicový SW, co mám doma (k tomu je ještě cca 40 download licencí, placeno kartou), dcera chodí na ZŠ, takže licenčně je to "její", a podle Microsoftu to mohou používat až 3 počítače v rodině, tedy v mém případě dcera , já a (ex)manželka..

    Na firmě je samozřejmě koupena plná licence, foto je pouze můj osobní domácí SW.

  6. #6 noname

    já mám v podstatě jediný a trochu jiný důvod. HW používám nyní dva roky starý notebook (víc nepotřebuji, žádné hry nehraji a na práci je to jedno), okolo mě sedí deset linuxových specialistů, takže i kdybych měl nějaký problém s nastavením, tak mi to udělají. Můj jediný opravdu vážný důvod je tedy MS Office. Všechny opensource aplikace mu nesahají ani po kotníkny, rozchození MS office pod linuxem je dost problematické, nestabilní a na ten starý notebook i dost náročné. Protože windows jsou "zdarma" k notebooku (rozdíl cen nb bez a s je v podstatě nulový), tak prostě nemám žádný důvod používat cokoliv jiného. Prostě některé věci jsou i zadarmo drahé. Nicméně linuxu fandím, za 5 let až dospěje jej možná také budu používat

  7. #7 Čelo

    Nejvíce se mi vždy líbila definice, že Linux je pro lidi, co nevědí co s časem.

  8. #8 Arses

    [6] Chci se jen vyjádřit k tomu openoffice verze 2.0 obsahuje všechny podstatné nástroje co Má MS Office (lépe řečeno sem zatim nepotřeboval použít nějaký co zde není tak nevim jestli zde je), podporuje 4x víc formátů a sám má několik vychytávek navíc

  9. #9 BirkoffSVK

    Úplne súhlasím... WinXP Pro používam od jeho uvedenia na trh, ale BSOD som ešte nikdy nevidel 🙂

  10. #10 merlin

    (off-topic deleted) ... ja chcem len jedinú vec: mouse-focus. Kto mi pomôže ho dostať do xpčok?

  11. #11 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0
  12. #12 MadaFaka

    [7] Znám hodně Linuxáků a jedno maj společný...NIKDY nemaj VŮBEC žádnej čas na nic a na nikoho, ani na sebe ne a proč? Protože se pořád hrabou v tom Linuxu a něco si tam furt nastavujou...takže ta definice je celkem přesná. Jestli chcete využít svůj čas na 100%, přejděte na Linux 😄

  13. #13 palo

    čo mi trocha vadí na mrkvosofte ako celku je (týka sa aj winXP), že si vyvíja vlastné uzavreté štandarty, čo môže byť dosť obmedzujúce. Napr. NTFS, pod Linuxom na to nezapíšem (iba experimentálne), naopak win by mohol zapisovat na Linuxácke file systémy ale nexce..a takýchto príkladov by sa dalo nájsť viac.
    (off topic)Bez diakritiky sa nepublikuje? Divné...

  14. #14 lukas

    [1] Ne že bych tomu rozměl, ale na druhém notebooku mám celkem normálně spuštěné nejnovější Ubuntu a to to má 128MB RAM. A uzivatelske rozhraní sice neni zrovna bezchybne, ale pekne jednoduché je.

  15. #15 Pedigree

    Děkuji za tento článek - nevím proč, ale málokdo si takto troufne objektivně posoudit skutečnost (kdo by přeci podporoval ten zatracenej Microsoft a Linux rulez). A také mě zatím potěšilo, že se ani v této diskusi nevyskytly "výkřiky do tmy" ohledně Linuxu - viz diskuse na Zive.cz.
    Plně s Vámi souhlasím a děkuji.

  16. #16 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [15] Microsoft je velice "lidská" společnost, spoustu věcí nabízí zdarma (vývojářské nástroje), popřípadě za velice nízkou cenu. Service Packs jsou zdarma, na rozdíl od Mac OS X 10.x Service packů.

    Horší je to s firmami jako je Macromedia, Adobe, a další, tyto často prodávají SW za desítky tisíc a mají skutečný monopol, který zneužívají..

  17. #17 Lukáš Šutovský

    Naprostý souhlas! Výborně napsané, jako většina článků. Z vlastní zkušenosti, v práci máme v IT oddělení dostatek profesionálů a znalců platforem Linux, takže debat a diskuzí je denně mnoho. Dle mě handrkování Linux vs. Windows už tak nějak odpadá.Každý systém má prostě své pro a proti, má své kouzlo a vyznavače. Co musím napsat je to, že s příchodem Win XP odpadlo informatikům mnoho a mnoho hodin strávených kdysi u Win98 "když něco nejelo".Stabilita WinXP je snad dokonalá OVŠEM PREFERUJEME-LI KVALITNÍ ZNAČKOVÝ HARDWARE!

  18. #18 Konar6

    Naprostá pravda. Konečně argumenty kterými může windowsák usadit linuxáka na zadek.

  19. #19 Bobesh

    [14] Já to zase beru z pohledu "IT téměř nepolíbených uživatelů" (které díky tomu, že při VŠ na vedlejšák učím informatiku na střední škole potkávám celkem často) a tady prostě Linux co se týče uživatelské přívětivosti jednoznačně prohrává...

    Osobně taky nechápu téměř "úchylnou" zálibu autorů linux aplikací týkající se pojmenovávání jejich aplikací co nejmenším počtem znaků... Ono když člověk hledá "něco na malování" , tak na něj prostě lépe působí "paintbrush" než "pbsh" (to byl jen příklad, jestli něco jako "pbsh" , či lépe "pb" pro linux existuje nevím) 🙂

  20. #20 John

    Já jsem zatím zůstal při Win 2K a nestěžuju si. Zná někdo dobré (t.j. ne dizajnové hlouposti a jiné věci pro děti) důvody pro přechod na XP?