Windows XP krásnější

Tento počítač

Windows XP mají jednu zásadní odlišnost od Windows 2000, a to přítomnost themes engine, tedy služby, která umí změnit celkový vzhled a chování Windows XP. Tento článek bude určen pro začínající uživatele Windows XP, kteří zatím netuší, jak různé styly a vzhledy na Windows XP aplikovat, kromě těch pár Microsoftích vestavěných stylů.

Základem pro aplikování stylu je provedení malého patche na soubor uxtheme.dll. Důvodem je ten fakt, že Microsoft povoluje instalaci a používání jen digitálně podepsaných témat a stylů, z důvodu ochrany bezpečnosti počítače. Onen patch udělá jen to, že onu kontrolu na digitální podpisy vypne, a Vy tedy můžete používat libovolná nepodepsaná témata, například z DeviantArt.com.

Abych Vás na začátek pozitivně naladil, můžete se podívat na finální produkt Vašeho snažení. Na uvedeném screenshotu je zvoleno téma Luna Element, k tomu sladěný wallpaper, speciální skin pro WinAmp, speciální skin pro Trillian, a rovněž nové ikony veškerých prvků. Takovéto uzpůsobení Windows XP přitom zabere 10 minut, a výsledek je operační systém, v němž se Vám podstatně lépe pracuje. Témat jsou přitom na výběr stovky, možná i tisíce.

Téma pro Windows XP

Nejdříve si stáhněte UXTheme Multipatcher 4.0. Následně restartujte počítač a při bootování Windows stiskněte klávesu F8 a zvolte Nouzový režim. V Nouzovém režimu následně spusťte UXTheme Multipatcher, důvod je ten, že v normálním stavu by se Windows snažila uxtheme.dll vrátit do původního, tedy neopatchovaného, stavu.

Následně si již můžete stáhnout svoje první téma, já jsem na screenshotu použil styl Luna Element 4.0, další povedený styl je třeba Blue Messa, a zde jsou tisíce dalších stylů, včetně emulace zaostalého prostředí Mac OS X.

Uvedený soubor si stáhněte a rozbalte jej do adresáře C:\Windows\Resources\Themes\. Poté si již v Zobrazení - Vzhled můžete vybrat Vaše nové téma a aplikovat je:

Zobrazení - vlastnosti

Téma pro Přihlašovací obrazovku

Změnit téma pro přihlašovací obrazovku je možné pomocí malé aplikace Logon Loader (300KB). Tuto aplikaci si nainstalujte, a následně si můžete stáhnout svoje první téma pro přihlašovací obrazovku, já jsem použil téma Luna Element Logon, a zde jsou stovky dalších přihlašovacích témat.

V aplikaci Logon Loader si následně zvolte stažené přihlašovací téma, nelekejte se, že vlastní přihlašovací téma je EXE soubor, je to zcela korektní stav.

Téma pro WinAmp

WinAmp

WinAmp je mimořádně flexibilní, mocný, rychlý a kvalitní audio přehrávač pro Windows, s možností změny stylů, a řádově lepší než zaostalé Apple iTunes. Instalace témat pro WinAmp je velice jednoduchá, prostě si dané téma stáhněte, bude to soubor s příponou wal, klikněte na něj, a spustí se automaticky jeho instalace.

Já jsem si vybral fantastické a přehledné téma WinAmp Multipass a zde jsou stovky dalších témat pro WinAmp 5 (modern skin).

Téma pro Trillian

Trillian

Trillian Pro 3.1 je, vedle open-source produktu Miranda IM, bezkonkurenčně nejlepší IM pro Windows s podporou pro veškeré myslitelné IM protokoly, pluginy, skiny. Instalace témat pro Trillian je opět triviální, pokud si stáhnete soubor s příponou tsz, stačí na něj kliknout, a on se sám nainstaluje jako skin pro Trillian. Pokud to bude komprimovaný soubor, rozbalte jej do adresáře C:\Program Files\Trillian\skins a následně si tento vzhled zvolte v Preferencích Trillianu.

Já jsem si vybral téma pro Trillian, které ladí s tématem Windows, a to Luna Element 4, k dispozici jsou další stovky témat pro Trillian 3.

Wallpaper

Nejjednodušší k instalaci je pozadí na desktop. Osobně zde preferuji jednoduchá témata, protože cokoliv složitého jen ruší od práce. Také preferuji přesně jednu ikonu na desktopu, a to ikonu koše. Zbytek ikon na ploše je zcela k ničemu, plocha je normálně zabraná desítkou oken, a ikony aplikací pro rychlé spouštění je tedy podstatně vhodnější dát do toolbaru pomocí Panely nástrojů - Snadné spouštění než na plochu, tam nemají co dělat.

Pokud chcete programů spouštět více, je vhodné dolní toolbar Windows XP rozšířit na dva řádky, máte tak více místa pro programy ve Snadném spouštění i pro běžící programy, viz screenshot desktopu.

Osobně bych doporučil některé ze skvělých minimalistických pozadí, já si vybral tento wallpaper.

Ikony

Standardní Windows XP ikony jsou poněkud nudné, i zde je tedy vhodné provést změnu. Nejsnáze to lze udělat pomocí sharewarové aplikace StarDock IconPackager, což je software, který umí z balíčku ikon změnit ikony v celém systému, aniž musíte měnit jednu ikonu po druhé.

Pokud máte nainstalovaný IconPackager, můžete jen kliknout na balíček ikon s příponou ip, třeba na mnou používaný Indemnity Blue Package, a ikony se změní v celém systému, popřípadě můžete použít některý ze stovek balíčků ikon určených pro Icon Packager.

Icon Packager

Fotka uživatele

Fotku či obrázek uživatele ve Start menu změníte velice jednoduše, klikněte na zmíněný obrázek a vyberte si ze seznamu jiný, popřípadě jakýkoliv vlastní JPG/BMP/PNG soubor o rozměrech 50 x 50px.

Komentáře 55

  1. #1 Josef Průša

    Natěšený jdu pro nový článek na WELL.DONE, a ejhle on mne předběhl :/ Věř nebo nevěř, chtěl jsem napsat něco podobného hned jak dnes doprogramuju web. Nu, tedy to zase na chvilku odložím a neco přihodim. Další vcelku povedený visualstyle je http://www.deviantart.com/deviation/21237264/... který mám ostatně na pc i já http://josef-prusa.com/desktop.jpg... (omlouvám se za reklamu na náš obchod, oprvdu ted nemám náladu na GPRS uploadovat 300kb obrázek). Mimochodem k wallpaperu a Winampu by se ti více hodila tebou zmiňovaná BlueMesa. Zatím ahoj

  2. #2 E.N

    Tak Radku musím ti poďakovať za TIP na Skin pre Winamp.Pravdu povediac vyskúšal som ich už dosť,ale tento nemá chybu.Hneď ma zaujal svojou hláškov ktorá sa mi po spustení novej/nasledujúcej pesničky vynoril z pravej strany indikator o práve hrajúcej mp3.No nádhera zatial som sa z takým nestretol 🙂
    Čo sa týka tých themes,tak osobne si myslím žeby to experimentovanie mohlo prebiehať aj inak a to tak,že nech ten UXTheme Multipatcher neprepisuje originálnu knižnicu,ale nech si to užívateľ spraví sám v nudzovom režime (uxtheme.dll prepíše na uxtheme.dllo) ona sa automaticky zmení pre prípad žeby sa dotyčnému userovi pomocou tvojho skvelého a podrobného návodu nepodarilo a aby zbytočne nezmetkoval že mu nejde PC (aj keď je jasné,že nemá čo pokaziť-proste by ju mal ako zálohu,pre neskoršie vrátenie na základné nastavenie.A ten
    UXTheme Multipatcher 4.0 nech si tam vytvorí svoju vlastnú knižnicu.Keby niečo tak zmaže tú čo urobil
    UXTheme Multipatcher 4.0 a originálnu knižnicu,ktorú predtým prepísal na uxtheme.dllo prepíše späť na uxtheme.dll a je na základnom nastavení,tam kde bol.Len toľko som mal na srdci 🙂 Skvelý članok ako aj ostatné čo píšeš.Človek tu stále najde niečo nové,zaujímave ale hlavne aj poučné.Len tak ďalej.

  3. #3 Pavel

    Já preferuju skin Avalon pro Winamp. Kromě toho, že je přehledný, s vlastním konfiguračním oknem, je i krásný.

  4. #4 octopuss

    cool hned to pôjdem odskúšať 🙂

  5. #5 Lukáš Šutovský

    Skvělý článek, ucelené themes pro programy "pod jednou střechou"...Díky. Používal jsem Windows Blinds, ale ty zatěžovaly procesor.

  6. #6 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [2] ruční modifikaci uxtheme.dll považuji za mimořádně rizikovou, člověk se splete, dobře naprogramovaný algoritmus UXTheme Multipatcher nikoliv...

  7. #7 octopuss

    Super, už sa vytešujem z novych tém. Len ešte nájsť tu najlepšiu 🙂

  8. #8 lupacka

    práve som sa chystal opýtať aké používaš theme (videl som screenshoty v predchádzajúcich článkoch a vyzerali super). odpoveď prišla ešte skor v skvelom článku.thx

  9. #9 eraser

    [6] O ručnom prepisovaní E.N. nepíše, on len odporúča zazálohovať originálnu knižnicu. Čo je však zbytočné, pretože UXTheme Multipatcher to robí automaticky a originálnu knižnicu pomenuje ako uxtheme.ubk.

    Inak, ja som si uxtheme.dll úspešne prepísal priamo v normálnom prostredí WinXP, pri zapnutom SFC. Stačí zrušiť výzvu na vloženie inštalačného CD.

    A ešte pripomeniem pre ostatných užívateľov, že si môžu pomocou nLite vytvoriť kompiláciu, ktorá bude mať túto knižnicu upravenú, resp. doslova cracknutú.

  10. #10 -mj-

    Rightclick na dolní toolbar, Vlastnosti, Uzamknout hlavní panel - a bude to vypadat ještě lépe.

  11. #11 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [10] nebude, já mám to oddělení sekcí rád 😉

  12. #12 k23 ▲1 ▼0

    Ahoj, nemůžu si pomoct, ale Watercolor je pro mě pořád nejlepší 🙂 Ten Luna Element 4 je fajn, ale v některejch programech je na můj vkus až moc 3D (naopak, má skvělé barvy). Osobně preferuji styly vzhledem velmi blízké vzhledu Windows 2000.

  13. #13 1lomeno3

    Nemá tady někdo skiny pro Outlook 2003?

  14. #14 w4Rp

    Pokud holdujete spíše neoskinovaným windows tak zkuste toto: http://www.deviantart.com/view/9240396/... Takový kompromis co používám já.

  15. #15 eraser

    Určite bude zopár ľudí zaujímať, prečo sa doporučuje použiť multi-patcher a nie už cracknutú knižnicu. Totiž, pre rôzne buildy WinXP a Win2003 je knižnica uxtheme.dll iná.

    Zájemcom doporučujem celkom zaujímavú diskuziu na toto téma a tiež šikovný nástroj vrátane zdrojáku, ktorý jednak upravý uxtheme.dll knižnicu a vypíše číslo offsetu pre signatúru.

  16. #16 Juzin

    Doporučuji Style XP, nechá se tam toho hodně změnit...

  17. #17 kub1Czek

    [16] StyleXP ti užírá RAM apod...i když dáš No resource..tohle je mnohem lepší rešení...používám to již delší dobu a spokojenost 🙂

  18. #18 default

    Super, ako vidím používaš skrývanie panelov s nástrojmi, čo mám na Windowsoch asi najradšej (aj drag-and-drop), a žiadna ikonka, či odkaz na Ploche...pekné 🙂

    Dá sa aj vyčítať, že máš 17"-19" LCD monitor, že? 🙂

  19. #19 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [18] 17" LCD monitor je šílenost, velikost bodů je tak titěrná, že se to nedá číst, takže zásadně 19" a více..

  20. #20 Huggi

    Neznáte někdo nějakej program ve kterým jdou styly delat/upravovat?..sice se dá najít plno pěknejch, ale na každým bych něco pozměnil..😉