Principles Technologies provedla zajímavé a velice rozsáhlé testy výkonu Windows Vista, Windows Vista SP1 a Windows XP (SP2). Rozdělují se na obchodní úkony (PDF, 4MB) a uživatelské / domácí testy (PDF, 2.4MB).
Rozdíly mezi těmito třemi OS nejsou většinou nijak výrazné, často se jedná o procenta či jen desetiny procent, přesto je jasně vidět, že Vista SP1 je v 66 - 74% případů (obchodní a uživatelské testy) rychlejší než Windows XP. V některých jednotlivých testech i o desítky procent.
Testovalo se na běžných dnešních konfiguracích PC, tedy Dell XPS 600, HP d4100e, Dell XPS M170 a tablet Toshiba Tecra.
Osobně mohu uvedené potvrdit, Vista x64 SP1 je pro práci výkonnější než Windows XP, zvláště pokud použijete modernější hardware (postačí moderní PC za 10.000 Kč), plus je zde de-facto absolutní stabilita (tedy obrovský rozdíl oproti zaostalejším systémům). Herní výkon je +/- stejný jako u Windows XP SP2, ale spouštění aplikací a výkon pro provozování více aplikací je výrazně lepší. SuperFetch a nová správa paměti pod Vista prostě výborně funguje.
Pokud člověk zváží to, že Vista má výrazně více funkcí než XP, jsou to úžasné výsledky.
Má tedy podle vás smysl instalovat Vistu na:
Celeron 1,73 GHz
2GB RAM
100 GB HDD (původně je to 120 GB, ale 20 GB mám vyhrazenýjch pro linux)
integrovaná grafika Intel X3100 se sdílenými 64 MB paměti..
? dost by mě zajímalo jestli i při takovéto konfiguraci by mi Vista pomohla..
Přesně tak, je to stále omílané téma, ale kdo Visty nezkusí, tak nepochopí v čem všem jsou jiné. Člověku už se na XP špatně dělá, protože si určité úkony navykne dělat jednodušeji a rychleji. Rozhodně nejsou pomalejší než XP.
Bohužel se stále setkávám s názory že Visty jsou pomalé a že nemá cenu přecházet...no oni to za pár let stejně zjistí. Zajímavé je na tom to, že na XP přešli všichni tak nějak bez debat...
[1] Já bych řekl že to cenu má, sice nevím jak je na tom Celeron výkonově, ale já používám C2D T5500 1,6 GHz na 666Mhz, 3GB RAM, 5400RPM disk, Intel GMA 950 a Aero mi běží v pohodě a nic mě nezdržuje. Když se dívám na vytížení jader CPU tak se v podstatě flákají.
Rozhodně bych se toho nebál, i s jedním GB paměti byl výkon slušný. V podstatě je důležitější výkon disku a kapacita RAM. 2GB je standard, a integrovaná grafika je snad Aero Ready ne?
Nevím jestli společnost Microsoft Radkovi opravdu takto učarovala, nebo jde pouze o pr články. Možná nejsem sám, kdo má ten pocit. Zkrátka nemůžu najít nic podobného, ale to bychom se nikam nedostali, že.
Vista sa da rozbehat aj na slabsich masinach. Taky home basic (bez aera) spotrebuje tak 300MB RAM.
[5] jasně že se dá rozběhat.. ale já potřebuju plně funkční rychlej systém..
[3] C2D je na trosku jiny urovni nez notebookovej celeron 😄 ...
zajímalo by mě hlavně co na to odpoví zdejší odborník..
Co se stability týče, to závisí zčásti na hardwaru (pokud jsou např. vadné paměti, zdroj s kolísavým napětím nebo přetaktování na hranici stability, tak tam bude padat každý systém.), zčásti na nainstalovaných driverech (zabugovaný driver na ring 0 dokáže nadělat pěknou paseku i v sebestabilnějším systému....), zčásti na blbosti admina (zkuste si odstřelit proces winlogon.exe, komu se to povede, bude odměněn okamžitým blue screenem 🙂.
U mně doma 64bit Visty můžou 64bit XPčka ve stabilitě těžko trumfnout (žádný zásek ani bluescreen za dobu co je používám, což se blbě překonává 🙂, můžou se maximálně vyrovnat - ostatně už od Windows 2000 je jádro natolik stabilní, aby za "běžných" okolností (pokud není bug v hardwaru nebo nějaký fatální bug v ovladačích) nepadalo.
Momentálně hlavní problém Vist (aspoň z mého hlediska) je nepodpora hardwaru co používám. Starší síťovku oželím (nová stojí 100 Kč), ale novou laserovou tiskárnu (včetně spotřebního materiálu) se mi kupovat nechce ... a hardwaru kde se výrobce vykašlal na ovladače pod Visty je bohužel víc (byť za tohle MS nemůže)
Taky by mně zajímalo by mně které systémy byly míněny v článku jako "oproti zaostalejším systémům". Stařičké Windows 98?
[6] Nevidím důvod tady čekat na Radkovu odpověď. Když už jsi si strouhl z HDD 20GB na Linux, tak si strouhni dalších 20GB na Visty a zkus si to. Možná by jsi za tu dobu už i viděl, jak ti to na notebooku poběží 😉
[8] Nebo si Vistu nainstalovat do virtuální mašiny (vmware server je zadarmo ....)
Bohužel nevýhodou je, že ve virtuální mašině nepůjde Aero (zatím jsem neviděl virtuální mašinu co by podporovala plnou akceleraci ve stejné kvalitě jako je k dispocici "vně" virtuální mašiny, např. pokud mám Geforce 8800 tak aby DirectX 10 bylo podporováno i uvnitř virtuální mašiny - VM obvykle emulují akorát obecnou SVGA kartu bez 3D akcelerace)
Výhodou je, že během instalace systému ve VM můžu pracovat na něcem jiném 🙂
Na pouhé zkoušení Vist by možná mohlo stačit i 10 GB (defaultní instalace sežere myslím 6.5 GB a zbyde 3.5 GB na experimenty)
Chci se zeptat, kde je možno stáhnout zmiňovaný SP1 na Visty x32 ?
[4] já mám opravdu rád Microsoft a jejich software. Domnívám se, že neexistuje lepší kombinace než Vista x64 + W2K8 Server + Windows Mobile 6 (telefony) + Visual Studio 2008 + Silverlight 2 + Expression Studio 2 (Beta) + Live.com služby (+Exchange a Sharepoint pro firemní použití) + Office 2007 (Word, Excel, OneNote, Project, Visio, atd.).
[1] Vista je sice na výkonném počítači asi rychlejší než XP, ale na Celeron 1,73 GHz bych ji rozhodně neinstaloval. Takovýhle procesor jsem kupoval před 6 lety, Vista je na nové počítače a ne na 6 let staré vykopávky. 2GB paměti tam sice máte, ale nemůžete srovnávat Celeron s C2D o stejné frekvenci.
S tim skvelym SuperFetchem bych si dovolil mirne nesouhlasit. Dokud jsem to nevypnul, Visty neustale sahaly na disk a snazily se neco delat. A to na tom stroji (2 GB RAM) bezelo jedno putty a jeden winamp.
Jak jsem to vypnul mi sice pomaleji startuji aplikace, ale to mi vzhledem ke stylu prace s Windowsy vubec nevadi.
[10] Rekl bych ze (za nejakou kratkou dobu) na WindowsUpdate, ovsem za predpokladu, ze mate legalni system.
[1] Já jsem Vistu používal na trochu lepším PC než zmiňujete zhruba půl roku a liboval jsem si v tom, že i na starém počítači se na Vistě dá vcelku slušně pracovat. Po přechodu na Nový stroj jsem ale poznal, že jsem se hodně mýlil, protože rychlé a efektivní práce prostě není na tak starém PC možné dosáhnout i kdybyste povypínal Aero a já nevím co. Nehledě na to, že je ohromný rozdíl v tom, jestli se systém nějak rozeběhne nebo jestli PC chceme používat jako centrum pro práci a zábavu bez nějakých velkých omezení.
[14] Ovšem, že mám legální systém. Takže se o to nemusím starat, kde to stáhnout, Windows Update mi to nabídne sám?
[2] všichni nepřešli tak rychle. Já osobně jsem si počkal, až byl SP2. Do té doby jsem používal úspěšně velmi kvalitní W2000. Podobně to udělám i s Vistama. Počkám si dva roky, jak na další SP, tak na nový HW. Když vyšly XP, tak bylo běžných 128MB RAM - což byla pro XP totální katastrofa. Dokud dnes není v PC 4GB RAM, nemá cenu na Visty přecházet.
[13] Ve Windows Vista je defaultně nastaveno pouštět defragmentaci jednou za čas automaticky na pozadi. Možnost je, že se prostě spustila a pak to holt hrabe na disk ...
Co jsem zkoušel Visty na VMware serveru, tak na 768 MB paměti (swap vypnut) to funguje svižně, oproti Windows XP ve VMWare jsem nezaznamenal výraznější rozdíl v rychlosti. Co se mi tam ale nelíbilo je jak očesali administrátora. Otravné UAC jde snadno vypnout (byť z nepochopitelných důvodů je potřeba k jeho vypnutí restartovat počítač), ale i tak admin nemá právo zápisu do adresáře Windows a do Program Files a nemá práva ani na to, aby si ty práva přidělil.
Přijde mi, že Visty jsou sice příjemnější k "hloupému" uživateli, kterého systém vede za ručičku a dává pozor aby si vlastní blbostí systém do týdne nerozkopal, ale jakmile je člověk zkušenější a ví, co dělá, tak má pocit že systém mu spíše háže klacky pod nohy. Doufám že časem vyjde nějaký fix, který překope nastavení systému tak, aby bylo více friendly vůči lidem co se chtějí v systému vrtat a nechtějí být omezováni - aneb admin ať může opravdu vše a na práci je tu pořád obyčejný user.
[18] Celkem by mě zajímalo jak si na takový paskvil jako, že admin nemá právo zápisu do windows a program files nedej bože ani nemá možnost ty oprávnění změnit přišel...
[17] 4GB jsou za 2.000,- i s DPH, takže ti nic nebrání pořídit se ji jež teď, RAM je dnes velice levná 🙂.