Windows 7 jsou opravdu moc dobré

Instaloval jsem si na notebook finální verzi Windows 7 (x64 Ultimate CZ). Nová instalace je otázkou pouhých 30 minut, ale upgrade z Windows Vista x64 s pár set nainstalovanými programy zabral zhruba 2 hodiny. Po upgrade vše funguje 100%.

Mám ten systém (Windows 7) rád.

Po vzoru nových Windows Live aplikací je celé GUI Windows 7 odlehčené, pryč jsou barevné přechody a hromady ikon a sází se na prostý text.

Vypadá to velice svěže.

Windows 7Windows 7 na notebooku

Pokud používáte Windows XP, určitě se vám vyplatí upgrade, pokud primitivní OS X či neustále padající Linux s KDE nebo Gnome, tak samozřejmě také.

Windows 7 jsou dnešní nejmodernější operační systém., nejbezpečnější, nejstabilnější.

Windows 7 jsou totiž už třetí generací 64bitového desktopového systému od Microsoftu. Začalo to Windows XP x64, poté pokračovalo s Vista x64 a dnes zde máme Windows 7 x64.

Současně s vydáním třetí verze 64bitových Windows 7 se k podobnému konceptu částečně doplácal i tradičně zaostávající Apple (Snow Leopard; předchozí verze jsou 32bitové splácaniny), a osobně to odhaduji na tradiční katastrofu - (jako vždy) nestabilita, nebezpečnost, mizerné GUI se zastaralou správou oken aplikací, chybějící 64bitové ovladače, minimum aplikací. A z těchto důvodů je Snow Lepard defaultně stále pouze 32bitový.

To novým Windows 7 nechybí nic.

Jsou dokonale stabilní (kernel je identický s enterprise řešením Windows 2008 Server R2), opravdu velice rychlé i na pomalejším hardware (notebook), mají skvělou kompatibilitu se stovkami tisíc aplikací a ovladače existují snad na cokoliv.

Přechod z Windows Vista na Windows 7 není o "wow" efektu, spíše o uhlazení existujících funkcí a celkovém usnadnění práce. Jsou to takové drobnosti, které by snad bylo možné nazvat Vista SP3, ale tvoří onen celkový pozitivní dojem.

Výborný je nový toolbar s jump-lists a jasným rozlišením nespuštěných / viditelných / minimalizovaných aplikací, perfektní je nové nastavení sítě (těžko si představit něco pohodlnějšího), nová je spousta průvodců pro řešení problémů (kompatibilita aplikací, ovladače, atd.), hodně pozornosti se věnovalo customizaci.

Windows 7 se povedly, Microsoft na ně může být právem hrdý, a lidé je budou mít rádi. Jen tak, přirozeně, bez nutnosti megalomanského marketingu, protože se prostě jedná o velice kvalitní a dokončený produkt (ano, i bez Service Packů).

Komentáře 56

  1. #1 Jiří Krupička

    Nedá se nic, než souhlasit. Prostě nainstalujete a můžete pracovat - věc u starších operačních systémů Microsoftu hodně diskutabilní. Na svém NB mám build 7100 a nemám důvod nic měnit, i když je to pouze Release candidate.

  2. #2 Jan Petlach

    Naprosto souhlasím s článkem, Windows 7 jsou perfektní systém, již dlouhou dobu sám používám RC verzi. Jen mám jedno velké ALE. Nechápu přístup samotného Microsoftu. Proč prodlužuje prodej Windows XP? Můj osobní názor na tento krok je jediný. Odsoudil Windows 7 ke stejnému životu jako OS Vista. Osobně bych 31.10. stáhl Windows XP a Vistu z trhu a propagoval pouze sedmičky. Jak máš Radku názor na toto?

  3. #3 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [2] Windows XP nenávratně končí (po 9 letech), dodávají se už jen pro některé OEM výrobce netbooků (pomalé "kalkulačky" a to jen následujících 8 měsíců):
    http://www.microsoft.com/windows/lifecycle/default.mspx...

    Nicméně to, že Microsoft podporuje své produkty tak extrémně dlouhu dobu je velké plus této společnosti. Na 9 let starém OS X či Linuxu si nespustím vůbec nic, na devět let starých Windows skoro cokoliv. Pro klienty je to úžasná možnost volby (a pro Microsoft to znamená velké náklady navíc).

  4. #4 Jan Petlach
  5. #5 Marek Osvald

    Chtěl bych se zeptat, jestli není verze Ultimate zbytečný luxus? Sám mám přístup k verzi Professional zdarma, tak bych se chtěl zeptat, jestli se těch několik málo aplikací navíc vyplatí.

  6. #6 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [5] pro mě je zásadní rozdíl v BitLockeru, šifrování disku. Mám vše šifrované..

  7. #7 Petr

    Souhlasím, slovo "uhlazenost" to vystihuje. Na druhou stranu byly provedeny některé změny, pro které si Windows 7 nezaslouží ten Vista SP3.
    Tady jsou velmi podrobně a technicky popsány i změny, které se v marketingových zkratkách neobjeví: http://blogs.msdn.com/e7/default.aspx...

  8. #8 Petr Havlíček

    Jak je to s upragdem, pokud mám krabicovou Windows Vista? Bude možné sehnat zadarmo nebo s nějakou slevou licenci na krabicovou Windows 7?

  9. #9 Hozák Michal

    Uvažuji o upgrade na notebooku, co má žena. Jsou tam Vista se spoustou programů a já bych nerad hledal všechny instalačky, zvládne se upgrade na 7 s tím, že vše zachová (včetně profilů)? Díky za info...

  10. #10 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [9] zvládne, přesně takto jsem instaloval na notebooku. Kromě upozornění před instalací na nekompatibilitu dvou systémových programů (Diskeeper 2008, Virtual CD; ty jsem odinstaloval), vše funguje.

    Zůstanou zachována veškerá nastavení, aktivace, atd. Upgrade proběhl prostě perfektně.

  11. #11 Hozák Michal

    [10] Trochu jsem pohledal a nenašel, nabízí vůbec MS upgrade pro Vista Home Premium (zakoupenou před rokem a půl)? Nebo by to znamenalo zakoupit krabicovou verzi?

  12. #12 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [11] krabicové verze se dají upgradovat, OEM verze ne (proto jsou cca 2x levnější). Každopádně obecná dostupnost pro veřejnost Windows 7 bude až 22. října, v obchodech.

    Zatím je dostupná RTM jen na MSDN a Technetu.

  13. #13 Lédl Jakub

    Nemohu než souhlasit. Windows 7 používám jako RC verzi už delší dobu a úplně mi přirostly k srdci. Nezažil jsem jediný pád systému, díky skvělému Windows Defenderu jsem netrpěl ani viry (častý argument nablblých apple-fanboys), vše funguje jak má, vzhled (ano, říkejte co chcete, ale o vzhled jde také🙂 ) je úžasný a všechny aplikace co potřebuji (Office, Visual C# XE, Visual Web Developer) fungují bez sebemenších problému.

    Tímto operačním systémem se Microsoft opravdu vytáhl a spravil si reputaci, kterou si (aspoň u mě) trochu pošramotil drobátko nedodělanými Windows Vista.

  14. #14 Tomáš Jelínek ▲2 ▼1

    Já si jenom dovolím malinkou poznámku. Používám Linux právě kvůli stabilitě, nicméně vše je otázkou názoru.

  15. #15 Jan Gális

    Přesně tak, Win 7 jsou dokonalej systém dokonce jsem RTM verzi (vivat technet předplatný) nasadil na prehistorickej stroj o sestavě P4 3,2 Ghz, 1 GB RAM, Ati 9600xt a no name základovku a jedou rychleji než XP na stejnym stroji. Tenhle systém vstoupí do dějin 🙂

  16. #16 Ladislav Zelenka

    Zatím používám RC (build 7100) k naprosté spokojenosti. Až bude v říjnu k dispozici prodejní verze, nebudu váhat ani vteřinu a zakoupím si ji, je to skutečně to nejlepší, co jsem v PC zatím měl. Jen je škoda, že bude pravděpodobně nutná čistá instalace a s tím spojená reinstalace všech programů. Předpokládám totiž, že upgrade RC verze na final nebude možný.

  17. #17 Jakub Brabec

    Možná trošku rýpu, ale který Notebook má rozlišení 1920x1080 a 4 jádra? Ten chci! 🙂

    Na Windows 7 se těším, budu na ně migrovat z mých XP a to hlavně na notebooku 😉

    Jen bych se rád informoval: mám roztaženou lištu na trojnásobek klasické výšky (hodně otevřených oken + lišta rychlého spuštění), jak je to s tímhle?

  18. #18 Jaoslav Raptor

    Mám na Tebe Radku a Vás ostatní uživatele jeden dotaz. Zvažuji přejít u pracovního pc právě na Win7 z XP. Upgrade hw bude na i7 920. Nyní ale stojím před volbou paměti a grafické karty. Kolik paměti dát do tohoto pc? 6GB v triple channel nebo 8GB? Nebo mám připlatit rovnou za 12GB? Co se grafické karty týká, tak po jaké řadě koukat? Vím, že PS CS4 umí akcelerovat nějaké věci přes GK. Na tomto pc se nehrají hry!!!
    Na pc dělám hlavně grafiku Photoshop, Illustrator, Corel, Indesign, Quark. Co se Photoshopu týká, tak velice často pracuji se soubory o velikosti i přes 1GB.

    Předem moc děkuji.

  19. #19 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [18] jako grafika ti postačí něco ve stylu NVIDIA 9600GT, dostatečná na akceleraci Aero i Photoshopu. Rozhodně ale NVIDIA, ATI má špatné ovladače.

    Ohledně RAM - musíš si rozhodnout sám, kolik potřebuješ, 6GB je snadné naplnit, 8GB je "tak akorát" (ale zase to nebude triple-channel), osobně mám 16GB a nezaplním to nikdy, takže se řada GB používá jako cache a urychluje práci s HDD 🙂 Takže 12GB bude ideál...

  20. #20 Tomáš Herceg

    [17] Pokud necháš standardní nastavení spodního panelu (ne každému vyhovuje), tak se ti tam vejde aplikací habaděj. Bohužel budou sgroupované a pokud máš v prohlížeči třeba padesát záložek, budeš mít pod jedním tlačítkem 50 oken. To není úplně ideální. Na druhou stranu funguje starý dobrý Switcher nebo Alt-Tab - většinou pracuješ s posledními dvěmi nebo třemi aplikacemi, které měly focus.