Sony Ericsson, firma minulosti?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Sony Ericsson, firma minulosti?

Mobily 30.10.09

selogo Kde jsou ty časy, kdy se mobilní telefony této firmy prodávaly skoro stejně dobře jako Nokie. Vzpomeňme na úspěchy modelu K700i, který za lidovou cenu nabízel vše, co si běžný uživatel přál, a na později vylepšenou verzi s označením K750i, která měla slot pro pamětovou kartu, lepší displej a jako revoluci i 2MPx fotoaparát s autofocusem. Hudební řady s označením Walkman nabízely v balení oproti konkurenci skvělá sluchátka, mp3 přehrávač, rádio s RDS. Sony Ericsson tedy prodával skvělé telefony střední třídy za skvělou cenu.

 

Kde je Sony Ericsson teď?

Firma se za letošních 9 měsíců dostala do ztráty 670 milionů euro a předpovědi nejsou o moc růžovější. Firma teď propouští zaměstnance a snaží se šetřit. Odstoupil šéf Hideki Komiyama, kterého nahradí současný viceprezident Bert Nordberg, a právě ten prohlásil větu, která podle mě odsoudí Sony Ericsson k úplnému konci. Chce prodávat dražší mobily, ze kterých bude mít firma větší zisk. Zajímalo by mě, jak toho chce dosáhnout, jelikož na poli chytrých mobilů tu již léta kralují společnosti HTC s Windows Mobile, Nokia s operačním systémem Symbian a začíná se stále více prodávat Apple Iphone s OS X.

seaino

Vždy jsem byl fanda této firmy, protože nabízeli mobilní telefony střední třídy s dobrým poměrem cena/výkon. V dnešní době to je ale děs a bída. Telefony, které za svou vysokou cenu nic neumí a vypadají jako nepovedená čínská hračka, je hloupost koupit. Například dlouho očekávané novinky U1 Satio a U10 Aino. Cena obou mobilů je přes 10 tisíc korun a nenabízí ani standardní 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Design je možná věcí subjektivní, ale myslím si, že takto barevné hračky Sony Ericssonu zisk nepřinesou.

Docela bych se styděl před někým vytáhnout z kapsy Sony Ericsson U1 Satio, který stojí 11 tisíc korun, protože vysouvací alfanumerická klávesnice a dotykový 3" dotykový displej působí velmi divně. Bez operačního systému je tento telefon vhodný jako hračka pro mladší vrstvu uživatelů. Jenže za tuto cenu lze vybrat i něco levnějšího a lepšího od konkurence

Závěrem

Sony Ericsson by se měl držet toho, co vždy uměl. Mobilní telefony s cenou okolo 5 tisíc korun, které budou z kvalitních plastů (nejlépe matné a černé), vypadat lépe (vyhodil bych ty japonské designéry) a začnou se nějak mediálně propagovat (jako například SE K750i kdysi). Pokud chtějí produkovat chytré telefony za hodně peněz, mají se ještě hodně co učit od konkurence.


Komentáře

 1. 1 Radek Hulán 30.10.09, 08:10:13
  FB

  SonyEricsson byl pěkných pár let na špičce - se svým UIQ. SE P800 po uvedení způsobila senzaci a předběhla dobu o řadu let. Bohužel, vývoj takového systému je drahý a SE jej nechtěl licencovat, tak byl převálcován Windows Mobile, Applem a dnes i Androidem.

 2. 2 Miro Jurčík 31.10.09, 01:10:41
  FB

  Súhlas, posledný dobrý telefón od SE som mal W810i, ešte som uvažoval prejsť na W850, ale v podstate neprinášala nič revolučné... a o ostatných nepodarkoch z 6xx rady škoda hovoriť. Jediné, čo malo možnosť zabodovať, bola Xperia (aj keď nie uplne ich), nakoniec som zobral šikovnejší Diamond. A teraz sa už teším na HD2 :)

 3. 3 Sedláček Tadeáš 01.11.09, 05:11:27
  FB

  Pane Huláne, pamatujete si, co stály mobily typu K700&K750 v době svého uvedení? Nebylo to moc rozdílné od Satia dnes... Jinak Sony Ericsson jsem měl také kdysi rád, sám jsem používal SEK790(v podstatě K800i), tehdy to byl snad jeden z nejlepších dumbphonů a fotomobilů... (teď jedu na diamondu1, z kterého přesedlám na WM7 až budou ;-) )

 4. 4 Radek Hulán 01.11.09, 10:11:09
  FB

  [4] doporučuji se podívat na položku AUTOR u článku ;)

  Já tu komentuji jen jako host.

 5. 5 Michal Černoch 02.11.09, 02:11:52
  FB

  Před cca rokem jsem si koupil model řady walkman W200. Stále kolem 1600 Kč, přikoupil jsem 2 GB paměťovou kartu a výsledkem je kombinace obyčejného telefonu se slušným MP3 přehrávačem za velmi dobrou cenu.
  Soustředit se jen na drahé mobily znamená, že můj příští mobil už asi nebude SE, protože drahé mobily si nekupuju.

 6. 6 František Bína 02.11.09, 09:11:02
  FB

  [4] Sice v té době K700 stála velký prachy, ale taky to byl na tu dobu dost pokrokovej mobil. Co nového přináší Satio?

 7. 7 Michal Landsman 09.11.09, 05:11:58
  FB

  Pamatuji kolik lidí si kupovalo tehdy asi za 6000.- SE T610, telefon měl vše a za hezkou cenu.

  Dnes jsou jejich telefony určeny asi jen hloupím teenagerům. Telefon si koupí a za necelý rok zjistí, že krom Javy nic kloudně neumí. Telefony bez OS bych neprodával za vyšší cenu jak 5000.- ! Výrobní cena je nějakých dvěstě korun a budou si na ůčtovat nehorázné peníze za nic.

Nový komentář