Nedávno jsem se v jednom zápisku zmiňoval o politém 15,4“ Lenovo ThinkPad R61, který reagoval na zásah limonádou vypnutím. V souvislosti s tím mi přišel jeden zajímavý mail, který mě vedl k zamyšlení. Nevím, proč autor nevyužil cesty komentáře, ale jeho mail mi přišel natolik zajímavý, že jej zde celý „přetisknu“:

Zdravim
Narazil jsem ve vasem blogu na zminku o politem Lenovu.
Taky jsem s tim mel zkusenost - nicmene nelil jsem nic primo dovnitr jen se me nad klavesnici rozstriknula naplynovana mineralka.
Notebooku jsem chtel sam okamzite rychle vypnout - nicmene ten se vypnul sam jeste drive nez jsem se rukou dostal k vypinaci.
V 'tezke depresi' jsem ho rozebral a nechal vysusit - rano nesel zapnout - spasnou myslenkou bylo odpojeni interni baterie schovane pod klavesnici - odpojeni a zapojeni a notebooku zase najel.
Takze IMHO Thinkpady maji nejakou kontrolu na vlhkost s snazi se okamzite pri detekci celou desku odpojit od napeti a je pak otazkou, jestli je rychlejsi voda a neco vyzkratuje a nebo je dostatecne rychla detekce vody (jsou videt kolem touchpadu a jinde vodici pasky, ktere zrejme na vlhkost reaguji)
V mem pripade, kdy se voda snad opravdu nikam hluboko nedostala stacilo jen vypnout napajeni BIOSu.
Tak treba se to bude hodit jako rada priste 😉....
Z.
Tak nejak mi ta reakce pana Z. pripomina jednoho naseho zamestnance, uplne jako bych ho slysel 🙂 (jsem taky "ajtak" a ve firme mame jen ThinkPady), nicmene politych TP jsem jiz na stole mel mnoho, kafe, caj, mineralka, cokolada...v 90% se to jen cistilo, 2x se menila deska a jen jednou se odporoucel takrka cely stroj. Myslim si, ze TP jsou co do odolnosti jedny z nejlepe "vybavenych".
Neznáte nějaký vhodný způsob jak u ThinkPadu "rozebrat" klávesnici. Tj. nedestruktivně oddělat jednotlivé klávesy abych se lépe dostal na mechaniku klávesy a mohl ji vyčistit. Mám doma jeden R50e. Žena do něj kdysi vylila kávu a některé klávesy se až nepříjemně lepí. Zkoušel jsem tlačítka podebrat a odloupnout tak jak jsem to mnohokrát dělal u Acerů, Asusů, Fujitsu-Siemensů a dalších, ale u toho ThinkPadu ne a ne se pustit. Mám pocit, že tlačítko dříve zlomím nebo poškodím mechanismus. Existuje na to nějaký trik?
Ohledne te ochrany je to skutecne mozne, ale kdyz byla predstavena limitovana edice Thinkpadu (takova ta v kuzi) tak to predstavovali v nejakem internetovem videu, kde meli dva Thinkpady (T61 tusim, na tom toto mimochodem pisu) a nejaky reditel vyvoje do jedouciho notebooku , nalil do klavesnice sklenici vody, pak notebook zvedl a vsechna voda vytekla ven, v dalsich priblizne deseti minutach kdy byl notebook v zaberu se nevypnul ani nijak jinak nekolaboval.
Podobne, kdyz s timto prisli, byla tato "technologie" predstavena na nejakem veletrhu, kde byl Thinkpad ve sklenene kostce a primo doprostred klavesnice tekl proud vody, ta dole vytekla a zase ji pousteli do klavesnice. Dluzno rict, ze na notebooku v pohode bezel nejaky screensaver.
Nekdo sikovny mozna najde fotky nebo videa.
[3] na invexe tento rok v Brne také niečo bolo, ale notebook bol vypnutý
[4] Také jsem tam byl a viděl ho zapnutý 🙂. Některý z modelů Lenovo má opravdu plnohodnotnou vodě odolávající klávesnici 🙂.
Tak v této reklamě Lenovo demonstruje vylití kapaliny na notebook a ukazuje odtokový otvor na spodní straně notebooku 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=HgqmI0BDUv0&feature=related...
No a tady je obrázek ze stánku ne nepodobného tomu co byl na Invexu
http://i.idnes.cz/07/103/cl/JZA1e99dc_lenovo.jpg...
No a tady další obrázek
http://static.flickr.com/94/236479853_e21221cdbd.jpg?v=0...