Platit debetní kartou bych se bál (proto používám kreditní)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Platit debetní kartou bych se bál (proto používám kreditní)

Mám rád... 18.05.15

Kreditka

Nedávno jsem od jednoho vysoce vzdělaného člověka četl rozhořčení nad tím, že jej banka "tlačí" do toho, aby se zadlužil. A zmínil tam i kreditní kartu.

Tomu nerozumím.

Mám rád kreditky, právě proto, že člověk platí penězi banky. Když platím běžnou debetní kartou, ihned mi ty peníze zmizí z běžného účtu. Veškeré riziko nesu ihned já. Když platím kreditní kartou, zmizí z účtu bance, z mého pohledu se nic neděje, a já mám (až) 55 dní na to, abych je bance zaplatil, aniž po mě bude chtít byť jednu korunu navíc na úrocích.

Plus třeba taková Raifka nebude chtít vrátit 100% částky, ale jen 98%. 2% z nákupů (max 12.000 Kč ročně) vrací zpět jako věrnostní bonus. Něco podobného nabízí i Spořitelna či Citibank a asi i další banky. Plus jsou k tomu další bonusy, jako třeba letištní salónek v Ruzyni s prioritním odbavením a občerstvením zdarma.

Už asi 10x jsem se setkal s tím, že moje platební karta byla zneužita. Když se to stane u debetní karty, peníze vám zmizí z účtu, vy je reklamujete a za 30 dní třeba dostanete zpět. Nemusí to být příjemné, když se jedná o vyšší částku.

Když se to stane u kreditky, nahlásíte to bance, ona si to sama vyřeší, a pokud to stihne během bezúročného období, neplatíte jí nic navíc.

Pořád tu vidím samé výhody.

Stane se také, že koupíte nějakou dražší věc. Třeba počítač, řekněme tomu za 40.000 Kč. Pak se rozhodnete jej do 14 dnů vrátit a koupit jiný, levnější, třeba za 35.000 Kč. Obchodník vám do 30 dnů vrací peníze. S debitkou jste mínus 40.000 Kč první den, pak za 14 dnů dalších mínus 35.000 Kč (celkem -75.000 Kč), pak za dalších 14 dnů vám přijde 40.000 Kč zpět.

S kreditkou se vám nedebetuje nic, až padesátý pátý den jste v mínusu 34.300 Kč (2%, aka 700 Kč dostane zpět) a ty zaplatíte bance. Myslím, že je na první pohled jasné, co je výhodné.

Kreditka neznamená nutně dluh, a placení 23% p.a. bance. Správně používaná kreditka, a splácená před započetím úročeného období, je jednoznačně výhodná pro uživatele.

Naopak, platit debitkou a ukazovat její číslo bych se opravdu bál.

Online napojení debetní karty na běžný účet je při jejím relativně snadném zneužití šílenost.

Samotné používání kreditní karty a její včasné splácení může mít pozitivní vliv i na to, zda a s jakou sazbu dostanete hypotéku. Když bankéř z registrů vidí, že roky bez jediného problému splácíte kreditku, tak vaše bonita roste, a můžete si říci o nižší úrok. A pokud žádáte o hypotéku u jiné banky, není problém kreditku samozřejmě zrušit (s tím, že ona banka vám pak často schválí svoji, běžně i s vyšším limitem než ten původní).

Jiné výhody kreditní karty pocítíte v zahraničí - prostě tam funguje. Debetní kartou často nezaplatíte vůbec, nepůjčíte si třeba auto. A nejedná se o ojedinělé případy, kdy debitka nefunguje, v USA běžnou českou debitkou nezaplatíte na 30% míst. Kreditkou v podstatě vždy.

Navíc ke kreditním kartám bývá často balíček výhod zdarma, jako je cestovní pojištění na X mil Kč či salónky na letištích (Priority Pass) zdarma. K debitce nedostanete nic.

Osobně nevidím žádné nevýhody kreditních karet, pokud se umíte finančně ovládat, a neutrácet s nimi více, než dokážete zaplatit. 

Mít a používat kreditní kartu je pro finančně gramotné lidi povinnost.


Komentáře

 1. 1 Ondřej Paluska 19.05.15, 05:05:53
  FB

  Bohužel mají někteří tu smůlu, že jim každá banka kreditní kartu opakovaně odmítne vydat a odmítne i sdělit důvod. I když člověk splňuje podmínky na 300%...

 2. 2 Jan Novak 26.05.15, 03:05:29
  FB

  Článek mi mluví z duše až na to, že vše co autor prezentuje jako výhodu já vidím jako nevýhodu. Placení vlastními penězi a ne cizími je pro mě plus, odpadá neustálé hlídání bezúročného období, neustálé přelévání peněz sem a tam, které ve finále dost znepřehledňuje pohyby na účtu (i bez kreditky jich tam má okolo 100), placení poplatků za vedení kreditní karty, placení úroku z prodlení, neustálé hlídání měnících se podmínek. Nehledě na to, že kreditka Vám zhoršuje bonitu (je to dluh). Platební debetní kartu používám velmi intenzivně cca posledních 15 let doma i v zahraničí. Platil jsem v ČR, v okolních státech v USA, do Ruska všude možně. Za celou tu dobu jsem neměl ani jeden pokus o zneužití. Za sebe tedy říkám KREDITCE díky NECHCI.

 3. 3 Radek Hulán 27.05.15, 11:05:37
  FB

  [2] "ve finále dost znepřehledňuje pohyby na účtu " - přesně naopak, každá platba debitkou je pohyb na účtu, kreditka je vedená mimo, platí se pak jednou měsíčně. A poplatky za vedení jsou u hodně bank nulové. Skutečné negativum by mohlo být pro lidi, co si finance neumí / nechtějí pohlídat.

 4. 4 Jan Novak 29.05.15, 11:05:35
  FB

  V celkovém pohledu na kreditku máme zkrátka odlišné názory. Řekl bych, že to je spíš filozofický spor. Zda žít za své nebo na dluh. V pohledu na kreditku jsem zajedno s tím vaším známým. Dle mě je to nesmyslné zadlužování se za minimální výhody, jichž se dá dosáhnout i jinak. V podstatě taková past ( z různých důvodů) a ona u spousty lidí vyjde. Njn dlužníkům se dobře vládne. Naštěstí ten dluh (byť 50 denní není ještě povinný) i když ten tlak je obrovský. Kreditku, kontokorent apod. jsem sám musel odmítnout nejméně "milionkrát". Zvlášť CITI ti byli fyzicky i telefonicky velmi neodbytní, počet interakcí můžu počítat na desítky, určitě nad 30. Zvlášť zákeřní zase byli v Tescu, dobrý den pane, máte "Klapkárd"-ano, pojdte se mnou já vám ji vyměním za lepší :-) je to kreditka? Ano. Děkuji nechci. Nechcete? Nene kdepak. Nashle. Následuje Billa, Vodafone s Rajfkou, Česká Spořitelna, kreditka maskovaná jako "dárek" k časopisu od kdovíjaké pochybné instituce a spousta dalších. Z nedávne doby mě nejvíc pobavil telefonát z ČSAS jestli nepotřebuju půjčit nějaké peníze (normální úvěr), moje odpověď že ne (ani na konkrétní věci pračka, auto) paní dost rozhodila. Zase na druhou stranu máme všichni tu svobodu dělat rozhodnutí jaká chceme. Věřím, že jsou lidé (třeby Vy), kterým to používání funguje, vyhovuje, přináší benefity ... proč ne. Každému co jeho jest :-) Reagoval jsem spíš na rozjásanost Vašeho článku, který zase z mého pohledu zamlčoval podstatná rizika používání.

 5. 5 Radek Hulán 29.05.15, 10:05:53
  FB

  [4] ano, u spousty lidí samozřejmě vyjde bance to, že kreditku někdy nezaplatí, a pak nemají benefit 2%, ale platí 23% p.a. úrok. Proto to banka dělá, že :-) Jsou lidé, kteří kreditku nechtějí, protože vědí předem, že by do dluhu spadli, jsou lidé, kteří to mají jako občasnou zálohu, a pak bude (asi minorita) těch, co to mají jako nástroj pro 2% slevu (a třeba ty salónky zdarma a záruka na zboží navíc). Těm to přináší rozhodně benefity.

  Otázkou je, jak to dlouho bude té třetí skupině fungovat, poté co EU zkrouhne poplatky karetním společnostem od obchodníků.