
Před týdnem jsem si koupil Pinnacle Studio Plus 9.4. V současné chvíli je na tuto špičkovou video-střižnu výrazná sleva, protože přichází verze 10, a verze 9.4 se tak prodává za pouhých $50. Verze 10 má přinést zlepšení pro práci s HD-videem, což momentálně nepotřebuji. Používám Studio 9 zejména na editaci videa z DV kamery, následný sestřih, ozvučení, přidání efektů, a následné vytvoření DVD menu a vypálení DVD disku.
Mám takto již kolem deseti DVD Natálky, a spousty dalšího videa. Pouštět někomu nesestříhané a neozvučené video přímo z kamery je mimořádné barbarství a neskutečná nuda, ale bohužel je to stále spíše pravidlem, než vyjímkou.
Pinnacle Studio Plus 9.4 je skutečně vynikající produkt, dosahuje (a v některých věcech přesahuje) možnosti profesionálního Adobe Premiere 1.5 Pro v ceně $700. Třeba efektový Hollywood FX Pro, který je ve Studio 9 obsažen, nemá u Adobe konkurenci (existuje ale jako plugin pro Adobe), vynikající je SmartSounds a QuickTracks.
Výstup ze Studio 9 může být AVI soubor s libovolným kodekem (MJPEG, DivX, DV a další), MPEG-2, stream (WMV, RealVideo) či export na DVD, SVCD či VideoCD, takže se jedná o naprosto univerzální věc.
Porovnával jsem Studio 9 ještě s Ulead VideoStudio 9, Microsoft Movie Maker, Arcsoft ShowBiz DVD 2 a DVD-Lab Pro, a v každém směru je Studio 9 o třídu lepší než zmíněná konkurence. Osobně jen nerozumím tomu, proč se produkt, který je v řadě ohledů lepší než Adobe Premiere Pro za $700 prodává jen za $50, ale nevadí mi to 🙂

vynikající Adorage plugin
video efekty
nastavení exportu do DVD
nastavení audio mixu
timeline s audio a video efekty a přechodem
zkousel jsi Sony Vegas?
mam s nim jen ty nejlepsi zkusenosti a ze uz jsem toho dost nastrihal...
[1] netestoval, zkoušel jsem Ulead Video Studio, Arcsoft ShowBiz a DVD-Lab Pro, Vegas+DVD Architect stojí ale stejně $650 a víc, na domácí video trošku zbytečnost:
http://www.sonymediasoftware.com/products/vegasfamily.asp...
Na Pinnacle Studio 9 je fantastické to množství doplňků, cca 2GB, profi věci, hodně to pomáhá, a potom Hollywood FX 5.5, to je de-facto profi standard.
Testoval jsem jak Pinnacle, Vegas tak samozřejmě Premieru u které jsem také skončil. Stříhám na notebooku (HDD 7200 ot/s) a vždy jak u Pinnacle, tak u Vegas jsem narazil na chybný (vadné přechody, nekvalitní obraz) export a zkoušel jsem snad všechny možnosti.
Dle mého to způsobuje moje mizerná integrovaná grafika. Takže dávám bodíky Premiere, která se dokáže poprat i s méně kvalitním hardware.
[3] to bych viděl spíše na chybu hardware, já mám jak Premiere 7 (oficiálně zakoupen), a teď i Pinnacle Studio 9.4.3, a naprosto stabilní jsou oba. Pinnacle měl ale za dob 9.1 a 9.2 problémů se stabilitou dost. Ve Studiu 9.4 jsem dělal dnes tří-hodinové video, absolutně žádný problém.
Premiere 1.5 Pro je samozřejmě vynikající, ale $700 versus $50, to je prostě tak šílený nepoměr, že pro mě Premiere naprosto ztrácí smysl. Nehledě na to, že řada věcí, včetně DVD-authoringu, se v Studio 9 dělá velice snadno, u Adobe bych si musel kupovat ještě Adobe Encore a na efekty Adobe AfterEffects. Takže celkem $2000 versus $50, a výsledné video bude identické 😉
Na webu v US neumějí shipping do Evropy, v UK si připočítají 23 liber a v Itálii 33 Euro. Tím se dostáváme na pěkných pětaosmdesát dolarů.
Používáme u nás v r.bk. Sony Vegas 6 a je to osvědčený standard. Výsledky viz http://www.40801.cz
Doporučoval bych Ti Rado vyzkoušet si screencasting a pro některé tvoje příspěvky použít tuto technologii snímání obrazovek formou videa - v úterý určitě uvidíš Macromedia Captivate - na tvém blogu by to byla navíc skvělá prezentace - máš co ukazovat 🙂
50$? To je docela dobrá cena. S Pinnacle Studiem jsem se setkal kdysi, když jsem ho dostal gratis ke kameře. Jenže to byla verze 8, která byla sice jednoduchá, ale dosti "hloupoučká" co se funkcí týče (např. ve srovnání s Adobe Premiere). Navíc jse musel nainstalovat asi pět záplat, aby program na mém počítači nepadal.
Pokud je devítka opravdu tak dobrá, nejspíš stojí za to o ní uvažovat. Dá se někde stáhnout demo?
[5] vždyť je tam "Download Edition", poštovné $0 🙂
[7] Ta "kamerová" verze je o hodně oholená, taky jsem ji měl u jedné karty, a moc stabilní nebyla, proto jsem kupoval kdysi Premiere 7, ale plné Studio Plus 9.4 je už zcela jinde, funkčně i stabilitou.
[8] Download edition tam je, ale když jsem takhle koupil Paint Shop Pro 8, měl jsem problém dokázat finanční úřednici, že jsem utratil peníze za věc, ke které nemám krabici ani fakturu. Uznávám ovšem, že toto už je poněkud off-topic. 🙂
[9] faktura ti přijde emailem a vytiskneš si ji, dnes s tímto nemá nikdo problém, je to zcela standardní věc..
[1] [6] tak jsem si stáhnul trial Sony Vegas 6.0b a je to paráda, během hodiny se v tom dá pracovat, ale chtělo by to nějaké training videos, první pocit je, že to za $500 stojí, a hlavně strašně nerad podporuji Adobe 🙂 Zatím jsem tedy nepřišel na to, jak do titulků dostat průhledný PNG gradient. Taky mi docela chybí nějaká rozsáhlejší Media Library, ty 2 GB co se dají stáhnout ke Studiu 9, to je docela dobrá pomoc..
Pinnacle Studio Plus 9.4 je jistě dobrý software, v poměru cena / kvalita určite, každý amatér nemá problém se po chvilce orientovat, ale pro solidnější práci je Vegas,Premiere,Final Cut uplne na jiné úrovni...
Radku, dík za tenhle článek! Zrovna jsem řešil to, že potřebuju NĚJAKOU střižnu (nejsem v tomhle oboru ještě příliš zběhlý) a tenhle článek a cena $50 mi ten výběr asi dost usnadní 🙂 Ještě jednou dík! 🙂
[12] není to tak docela pravda, jak píšu, používal jsem Premiere 7, což není zrovna věc pro amatéry (musel jsem jej koupit, protože před 3-4 lety nic lepšího a stabilnějšího nebylo, Studio 8 SE, které jsem dostal ke kameře hodně padalo), a třeba Sony Vegas za $650 je skutečně dobrý produkt, ale přesto v něm postrádám některé věci které má dnešní Studio 9.4 za $50. Navíc spojení editace videa a DVD authoringu v jeden produkt má svůj půvab, rovněž 2 GB Media Library, a špičkový efektový Hollywood FX nemá ani Vegas ani Premiere. Řekl bych, dokonce, že na domácí použití je nejlepší, i bez ohledu na cenu, právě Studio 9.4.
[12] dívám se i na Pinnacle Liquid Edition 6.1, to je profi řešení 🙂
[8] Ehmm, pripadam si dusvne zaostaly, ale na strankach Pinnacle jsem se k "Download Edition" nepropracoval. Muze me nekdo nakopnout, pokud mozna spravnym URL?
Pinnacle Liquid Edition 5,6 nebrat. Postupně jsem se k němu doupgradeoval a jsem dost nešťastný, umí to teoreticky skvělé věci (hlavně realtime úpravy), ale je neuveřitelně nespolehlivé a nestabilní a to na nadupaném PC které kompletně dodal distributor tohoto programu a na kterém jede Premiere 1.5 Pro i Vegas bez jediného problému. Oveřeno nezávisle na více uživatelích.
Jinak souhlasím s tím, že porovnávat Studio a profi střižnu (ať už Premiere Pro nebo Avid) je nerelevanntní. Požadavky na zpracování home videa a profi tvorba jsou někde naprosto jinde a kvalitu programu neměříme množstvím přibalených efektů. Zajímavým kompromisem home x profi je Vegas, bohužel mu chybí některé vlastnosti pro profi střih (asi nejvíc absenece zanořování klipů, ale nevím jestli to ve 6 nedodělali) ale intuitivnost i výstup má dost dobrej.
[16] To uz mozme vytvorit klub - tiez to tam nevidim a zavidim stastlivcom, ktori su jasnozrivejsi nez ja.
Editací videa jsem ze zatím nezabýval, ale zjistil jsem, že mám na notebooku (vaio) z výroby nainstalován jakýsi Adobe Premiere Standard 7.O.1... To je asi nějaká osekaná verze ne?
[19] tak to nemusíš kupovat nic nového, dnes je sice Pro a Pro 1.5, ale Premiere 7 se dá pořád velice dobře používat 🙂