Nová silniční pravidla

Poslední dobou je často v médiích skloňována agresivita řidičů. Je to pravda, lidé jsou obecně frustrovaní z různých omezení na silnicích, všudypřítomných pomalých "ekologických" aut s pidi-motůrky a nesmyslných kontrol lékárniček. Frustrovaný řidič poté může chybovat.

Zamyslel jsem se nad tím, co by prospělo bezpečnosti provozu na našich silnicích a zde to je:

  • zákaz použití zadních mlhovek - zadní mlhovky jsou nástroj, kterým se oslňují řidiči jedoucí za vámi, na autě tedy zjevně nemají co dělat; pokud je řidič přesto použije na dálnici a následně nevypne ani ve městě, bude to za 8 trestných bodů, mimo město 4 trestné body; nová auta budou vyráběna bez mlhovek
  • záměrné zrychlování - pokud se chcete (nejčastěji s pražskou značkou) zařadit do kolony aut, mezi nimiž je dostatečná mezera, někteří přitroublí vesničané jedoucí do té doby "jako s hnojem" začnou najednou urputně zrychlovat "aby vám to ukázali"; 12 trestných bodů
  • zavedení minimální povinné rychlosti - někteří lidé jsou příliš hloupí, pomalí a zmatení na to, aby byli schopni jezdit po silnicích rychle a efektivně, zdržují provoz a nejsou schopni reagovat na nenadále vzniklé situace, čímž způsobují zbytečnou frustraci u talentovaných řidičů; bude stanovena přiměřeně vysoká minimální rychlost, při bezdůvodně pomalejší jízdě bude hrozit 2 - 5 trestných bodů
  • zákaz zpomalení či zastavení na prázdném kruhovém objezdu - zvláště vesniční řidiči jsou z kruhových objezdů zmateni a přestože široko daleko nic nejede, bezdůvodně brzdí, někteří dokonce před kruháčem i zastavují a zdržují provoz; 3 trestné body
  • zákaz předčasného předjíždění - řada řidičů vyjíždí z pravého do levého pruhu třeba 300 metrů před vozidlem, které se chystají předjet, zbytečně tím blokují rychlejší auta jedoucí za nimi; 3 trestné body
  • zákaz jízdy v levém pruhu, pokud nepředjíždíte - jízda v levém pruhu je povolena osobním automobilům při předjíždění, ale po předjetí je nutné se urychleně zařadit zpět do pravého pruhu, jízda ve stylu "za 1 km budu zase předjíždět, tak zůstanu v levém" vás bude stát 3 trestné body; použití levého pruhu je ovšem povoleno na D1 za Humpolcem směrem na Moravu, jde o známou část zvanou "moravský tankodrom"
  • povinnost rychlého předjíždění - pokud předjíždíte, musíte být schopni s vaším vozidlem dosáhnout rozdílu rychlostí mezi vámi a předjížděným autem o minimálně 15 km/h během 3 sekud od zahájení předjížděcího manévru; nedodržení této povinnosti znamená 2 trestné body
  • zákaz aut se slabým motorem - automobil vážící 1000 kg musí mít minimální výkon motoru 100kW, automobil vážící 1500 kg poté 150kW (vzorec je min kW = hmotnost v kg / 10); je jasné, že s méně výkonným automobilem je extrémně nebezpečné předjíždět a pohotově a efektivně reagovat na dopravní situaci, budou tedy zakázány; Fabia 1.2HTP opravdu nemá na silnicích co pohledávat
  • zákaz tuzingu - pokud nějaká automobilka svoje auto s 44kW mixérem nazve "Monte Carlo", je jasné, že si dělá z řidičů srandu; řízení je ale vážná věc, podobné tuzingové úpravy nebudou povoleny, pokud bude tuzing odhalen, je to za 3 trestné body
  • povinnost rozjet se na zelenou do 500 milisekund - pokud se neumíte rozjíždět a ani za 500 milisekund po probliknutí zelené na semaforu se kola vašeho auta neotáčejí, bude to za každou 1 sekundu zpoždění 1 trestný bod
  • povinnost zrychlit při předjíždění - jedete v levém pruhu dálnice, v pravém vedle vás jiné auto dojíždí kamión a je jasné, že pokud vy nezrychlíte, bude on muset prudce brzdit; v tomto případě je vaše povinnost maximálně zrychlit, a to v rámci "pravidla ohleduplnosti", jinak to bude za 3 trestné body
  • zákaz předjíždění pro kamióny - asi není potřeba vysvětlovat, 8 trestných bodů; pravidlo je platné na dálnici i mimo ni
  • zákaz dieselových aut - řidič, který si koupí diesel říká, že mu nezáleží na tom, co vlastně řídí a preferuje pouze spotřebu, takže stejně bude lepší, aby jezdil (ještě levněji) autobusem nebo vlakem; dieselové motory navíc produkují rakovinotvorné dioxiny a mikročástice a zabíjejí tak lidi, což opravdu nechceme (osmiválcové diesely ve velkých off-roadech a SUV je ale možné ponechat, pokud jsou dostatečně kultivované)
  • dodávky budou považovány za kamióny a budou pro ně platit stejná pravidla - dodávky s hmotností do 3.5 tuny mají často relativně výkonné motory, ale zcela tragické jízdní vlastnosti, jejich řidiči to přitom často nereflektují; většina dodávek bude sice zakázána už v rámci nepovolení karcinogenních dieselových motorů, ale to co zbude, se bude muset chovat podle pravidel pro kamióny - například nepředjíždět na dálnicích

Myslím si, že uvedená opatření by přispěla k výrazně plynulejšímu, bezpečnějšímu a méně frustrujícímu provozu na českých silnicích.  Máte nějaké další náměty?


PS: není nutné brát článek 100% vážně, je to psáno jako zábavné zamyšlení a protiklad k současné mediální hysterii ohledně "silničních pirátů".

Komentáře 41

  1. #1 Jindra Čeněk

    Ale no tak... Jezdím novou fabií 1,2HTP a splňuji většinu Tvých pravidel... Naopak znám několik hovad v jejich mercedesech a audi, kteří sice mají silné auto, a třeba i umí řídit, ale jezdí s ním jako kretén co mu patří silnice a ohrožuje všechny kolem. Tady jsou mnohem nebezpečnější takové ty paničky v drahých SUV. Dál si třeba myslím, že věci jako ta s mlhovkami jsou hloupost, protože jsou situace, kdy zadní světla opravdu vidět nejsou, resp. jsou ale z malé vzdálenosti. Naopak souhlasím s těmi idioty co mlhovky zapínají ve městě a akorát s nimi oslňnují. A to o dieselu? Jako hračku mám offroad s dieselem, kde ten motor určitě kvůli spotřebě není... A chtěl bych vidět auto se stejným motorem v benzínu... 😉

  2. #2 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [1] pomalé auto nemůže být bezpečné v aktivním slova smyslu. Když začneš s 1.2HTP předjíždět na okresce, kde je vidět max na 40 metrů, ohrožuješ sebe i protijedoucí. S rychlým autem tento problém nenastane.

    U dieselu je hlavní problém, že jeho splodiny způsobují rakovinu. Její neustále stoupající výskyt není náhoda. U moderních aut je to sice potlačeno, ale ne 100% vyřešeno.

  3. #3 Tomáš Herceg ▲1 ▼0

    Zejména bych přidal zákaz pomalého rozjíždění - 5 trestných bodů za to, když po 6 sekundách od rozjetí se na zelenou nedosahujete rychlosti 50 km/h, kromě případů, kdy to kvůli koloně nebo blbci před vámi nejde.

    Jinak k těm mlhovkám, trestné by mělo být i jejich nezapnutí, když někde mlha je anebo když hustě sněží.

  4. #4 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [3] povinnost rozjet se do 500 milisekund na zelenou plus minimální rychlost tam je 🙂

    A na mlhovkách se neshodneme - když nevidím, přiměřeně zpomalím, ono tam kromě auta se zadní mlhovkou může být i něco jiného... Mlhovky nedávají smysl.

  5. #5 Michal Hlaváč

    Tady nejde napsat nic jiného než:"Absolutně souhlasím!". Chtěl jsem to napsat CAPSem, ale vzpomínám si na jeden Tvůj nedávný tweet 🙂.

  6. #6 Robert Růžička

    Tvuj web uz nejakou dobu ctu a mnohokrat i s tebou plne treba nesouhlasim, ale zatim jsem vzdy "odolal" komentarum z duvodu registrace. Ale dnes jsem to uz fakt nevydrzel. Souhlasim s tebou v cca90% tech bodu a vetsina techto veci mne fakt taky dokaze nadzvednout, polemizoval bych o dieslech ...=mam moderni a celkem vykony diesel a je to 4válec a řekl bych, ze je vykonnejsi a i sviznejsi nez mnoho benzinovych motoru (Accord 7G)-ale dobre, pises o skodlivosti.
    Ale hlavne proc pisu, tak to jsou ty mlhovky = ano, taky nesnasim, kdyz je lidi maji zapnuty, kdyz je nepotrebuji(sam zadni mlhovku na dalnici i xkrat behem cesty vypinam a zapinam=dle viditelnosti), ALE TAKY NADAVAM, kdyz v mlze(za snizene viditelnosti) je mnozi "slusny vyraz mne nenapada" nezapinaji!=je to pro jejich i moji bezpecnost a za snizene viditelnosti to je 100% prinos = preci nemohu rict, ze kvuli tomu, ze mnozi neumeji spravne pouzivat velice uzitecnou vec, tak radeji tu vec zrusim, nez abych je naucil (donutil) tu vec spravne vyuzivat!!! = tady si dle meho fakt silne ulitl. Ale naprosto neocekavam, ze by si mi dal zapravdu 😉 - ale na takovouhle hloupost jsem fakt reagovat musel.

  7. #7 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] na té silnici, kde chceš mlhovku, může být i cyklista či motorka, jen běžné osvětlení, nebo chodec bez osvětlení, jen s reflexní bundou, dále spadnutý strom, náledí, prostě musíš jet stejně tak, aby jsi viděl a nechávat si dostatečný odstup za autem před tebou. K ničemu z toho co jsem napsal nepotřebuješ, aby tě řidič před tebou oslňoval mlhovkou. Mlhovka je zbytečný a nebezpečný prvek na autě, co tam nemá být. Bez ní lidé pojedou většinou pomaleji, ale hlavně tak, aby viděli něco více než oslňující světýlko jiného auta před nimi (což musíš uznat, není bezpečná jízda, vidět jen toto).

    Navíc 90% současného použití mlhovek je také ryze buzeračních a nesprávných, hlavně ve městě a dešti.

    A u dieselů se opakuji - objektivně vytváří rakovinotvorné dioxiny, s čímž by neměl souhlasit nikdo, ale přesto se to vyrábí a kupuje 🙁

  8. #8 Robert Růžička

    [7] dobre. Ale na dalnici cyklista a chodec nemaji co delat, motorku uznavam, ale porad je prinos, ze aspon "vsechna" auta=99% provozu lip uvidim. Naledi atd. bych sem netahal, protoze to je uz o necem jinem.

  9. #9 Lukáš Duběda

    Tak to jsem v p...

    Mám 4 roky staré BMW M5 (E60), 230 koní, 500N/m, ale diesel... 🙁

  10. #10 Karel Hruboš

    [9] nechce rejpat, ale asi to nebude M5, to má vysokootáčkový V10 500PS, ale s tím bodem výkonu taky nesouhlasím, mám octávku se 102koňma a díky zpřevodování a 8ventilové technice, kdy je výkon v nižších otáčkách než normálně, zrychluje slušně.

  11. #11 Novák Lukáš

    Tak takovej článek nemohl napsat nikdo jiný než právě zmínění "agresivní" řidič, který si jezdí v nadupané káře bez ohledu na ostatní. Vy píšete jak dieslový motor je škodlivý a přitom vám vadí pomalá ekologická auta. Vadí vám kontroly lékárniček, které v mnoha případech dokáží zachránit život. Ale co mě opravdu nadzvedlo ze židle nejsou ani tak mlhovky, i když s vámi absolutně nesouhlasím, tak hlavně ten kruháč co tu zmiňujete... nevím co máte proti lidem žíjícím na vesnici, nebo proti zpomalení před kruháčem, i když v některých případech to jinak ani nejde.

  12. #12 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [11] já nemám proti vesnici nic, sám jsem se v jedné malinkaté narodil 🙂

    Objektivní fakt je to, že člověk řídící většinou jen po prázdné okresce nemá dostatečné řidičské zkušenosti, není okolím nucen rychle reagovat a rozhodovat se, a dá se tedy říci, že to není dobrý řidič.

    PS: a taky bych ten článek nebral smrtelně vážně 😉

  13. #13 Dvořák Petr

    [7] Zadní mlhovky se nepoužívají abych víc viděl a mohl jet rychleji, ale aby byl viděn a jako ochrana před blbci, co nepřizpůsobí rychlost viditelnosti. Btw naprosto stejnou logikou byste mohl zakázat i běžná koncová světla, když předpokládáte, že ostatní jedou tak aby včas viděli nečekanou neosvětlenou překážku. A oslňovat se dá i dálkovými světly, takže ty taky můžete zakázat. Těm se navíc jako protijedoucí vyhnout nemůžu, zatímco oslnění zadními mlhovkami za snížené viditelnosti se dá jednoduše vyhnout dodržením bezpečné vzdálenosti nebo větším odstupem.

  14. #14 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [13] nesmysl. Praxe je taková, že spousta blbců použije zadní mlhovky i když jen drobně prší a oslňuje a oslňuje, to je 95% použití kdy se (chybně) zapínají a ZHORŠUJÍ viditelnost ostatním. I z diskuze je vidět, že takovýchto lidí je moc 🙁 Takový člověk je nevypne ani ve městě, kde ostatní stojí za ním v koloně.

    Dokážu si představit použití mlhovek za obrovské sněhové bouře, ale i tam je to spíše kontraproduktivní, lidé poté jedou příliš rychle, protože si myslí, že uvidí auto před nimi o 5 metrů dříve. Problém, že havarované či nesvítící odstavené auto neuvidí, stejně tak neuvidí člověka u silnice (okreska). Absence mlhovek = (pomalejší) bezpečnější jízda, větší rozestupy.

    Pokud má někdo problém orientovat se před sebou, i když se nepoužívají mlhovky, nemá co dělat na silnici, popřípadě jede nepřiměřeně rychle.

  15. #15 Philip Fry

    [12] Já mám spíš dojem, že to bereš jako co není Praha je vesnice =)

    Ale jinak pravidla hezké, některé i smysluplné a rozumné, ale kdo je bude uplatňovat (hlídat)? Takové věci se strašně blbě dokazují, navíc když všichni víme, co naší policisté raději dělají... kontrolují lékárničky.

    Spíš než takovou spoustu šílených pravidel bych nedával řidičák kdejakému hňupovi, nebo někomu nervově labilnímu. Jezdím po dálnici denně cca 40 kilometrů a na idioty a německé turisty narazíte na každém druhém kilometru. Ale nikdy bych sebevíc pomalejší vozidlo nepředjel třeba zprava nebo ho nepřibrzďoval. Ano, on mě nase*e, on mě donutí zbytečně brzdit (omezí mě), prostě jinými slovy je to idiot co neumí řídit, ale to neznamená, že se budu chovat stejně. Zanadávám si a jedu dál, nebudu se s hňupem přece ještě zdržovat víc, než musím.

  16. #16 Dvořák Petr

    [14] Je hezké, že ten co se neorientuje před sebou nemá na silnici co dělat, ale když to do mě zezadu napere, protože mě včas neviděl, tak mi to nepomůže. Jestli jedou tak, že přehlédnou havarované nebo nesvítící auto nebo někoho přejedou je smutné a odsouzeníhodné, ale pro mě je podstatné, že nepřehlédnou mě.
    "Absence mlhovek = (pomalejší) bezpečnější jízda, větší rozestupy" je možná hezká teorie, ale v praxi to tak nefunguje. Já už takového dobráka co nedodržel bezpečnou vzdálenost v kufru měl (já to ubrzdil, on už ne). Možná by naopak ostrá zadní mlhovka ostatní donutila, aby si ten bezpečný odstup udrželi, protože jinak na to velká část řidičů dlabe.
    btw pokud bych měl vycházet z vašich předpokladů (jede se tak aby se za žádných okolností neoslňovalo a jede se tak, že bezpečně zastavíte před každou nečekanou překážkou), tak na dálnici v noci nepojedete víc jak 50km/h.

  17. #17 Radek Hulán autor webu ▲11 ▼0

    [16] nemám chuť reagovat a opakovat se, vše je řečeno v komentářích výše. Mícháte věci jdoucí logicky proti sobě.

  18. #18 Dvořák Petr

    [17] Obávám se, že bych mohl napsat úplně to samé co Vy. A opravdu rád bych věděl, co podle Vás míchám proti sobě.

  19. #19 Jiří Erban

    Super, takže než aby se mladej naučil řídit rychle a efektivně, rovnou mu sebereme body a řidičák. Geniální řešení. I když ono to u nás nebude tak horký, protože policisté přeci nevidí všechno a v několika bodech by byli proti sobě. Východisko? To rovnou zakážeme jezdit všem, krom profesionálních závodníků. Ty mají hbité reflexi, často výkonná auta, žádné diesly, no a silnice bude bez těch pomalých a otravných blbců.

  20. #20 Robert Růžička

    [14] "Absence mlhovek = (pomalejší) bezpečnější jízda, větší rozestupy." = s tím slovem větší to bude asi nějaký překlep, ne? Jak můžu mít větší rozestup od něčeho, co neuvidím (chápej jako uvidím(daleko) později) 😉