Nejlepší antivirus je nyní dostupný zdarma

Podle testu na virus.gr (tento test ovšem není ideální, nebere v úvahu falešná virová hlášení) je zdaleka nejlepší antivirový program Kaspersky 6.0 a Active Virus Shield 6.0 od AOL, oba s 99.62% odhalených virů z celkového vzorku 147 184 virů. Proč mají oba stejné procento? Jedná se totiž o stejný produkt, až na to, že AOL svůj licencovaný Kaspersky 6.0 antivirus nabízí pod svou hlavičkou zcela zdarma.

Výborný je Kaspersky i dle obecně uznávaných testů na av-comparatives.org (+ zde) (za odkaz děkuji Petrovi Nachtmannovi).

Osobně antivirus nepoužívám, nepotřebuji jej, nicméně pokud jsem instaloval počítač někomu jinému, dával jsem tam často Avast Home (zdarma pro domácí použití) či Antivir Free Edition. Podle zmíněného testu tyto antiviry ovšem poněkud propadají, naleznou pouze 87.46% a 94.26% virových infekcí. I takový oslavovaný NOD32 nalezne pouze 95.14%.

Jinak řečeno, než si kupovat NOD32, či stahovat Avast Home zdarma, nejlepší řešení je získat zdarma Active Virus Shield od AOL. Postačí se zaregistrovat na AOL, a na email Vám přijde aktivační kód.

AOL antivirus jsem vyzkoušel, je velice rychlý, prakticky nezpomaluje počítač, v paměti zabere jen cca zhruba 10-30MB (dle nastavení; což je podstatně méně než konkurence například ve formě opravdu zcela příšerného Norton Anviru 2006 či McAffee) a je jednoduchý na nastavení.

AVS hlavní obrazovkaklikněte na obrázek pro plnou velikost
AVS hlavní obrazovkaklikněte na obrázek pro plnou velikost

Komentáře 64

  1. #1 sloper

    Na margo virus.gr clanok na www.viry.cz

  2. #2 Xsoft ▲1 ▼0

    Stejne pořád zůstanu u NOD32. Zabíra nejméně (pod 20MB), je nejrychlejší (dle mých poznatků rozhodně rychlejší než NAV a podobně), oproti AVG a Avastu opravdu chrání před havětí. Stále odvirovávám počítače co mají AVG nebo Avasta (domací uživatelé) a je jedno jest mají všechny aktualizace nebo ne. S NODem se mi to nestalo. A než-li používat nějaky "prej bezSpywarový" antivir, to si raději zůstanu u NODu.

    Mimochodem, podle testu http://www.viry.cz patří NOD stále k elitě. (mimo jiné hlídá i kód netových stránek a nehlídá "jen" viry)

  3. #3 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [2] také ale stojí 1500 Kč / rok, což je pro řadu lidí zcela zbytečné.. Pokud je Kaspersky stejně kvalitní a zdarma, není co řešit. Navíc viry.cz mají hodně společného s Esetem, pokud se nepletu, takže tam bych to moc objektivně neviděl 😉

  4. #4 Petr

    [3]
    viry.cz nepatří Esetu, je to již několik let webový projekt "Igiho" - Igora Háka, který s tím začínal jako student, ale je pravdou, že jej cca před 2 lety zaměstnala právě společnost Eset Software jako specialistu na virové infiltrace atd...

  5. #5 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [4] jinak řečeno, pokud zaměstnanec Esetu, výrobce NOD32, recenzuje NOD32 a nadává na AOL zdarma, něco tu smrdí drsným střetem zájmů a strachem z lepší konkurence, která je navíc zcela zdarma 😉

  6. #6 Discogio

    [2] Jakožto dlouhodobý uživatel Avastu ti sklidem můžu říct, že jsem za celou dobu jeho používání neměl jediný problém se spywarem natožpak viry...K Avastu používám zjednodušený ale i upravený ZoneLabs ZoneAlarm pod názvem EZ Trust Firewall..což je naprosto dostačující firewall a je doporučovaný přímo Microsoftem pro ochranu do Windowsu a musím říct, že tato kombinace možná není či nemusí být nejlepší, každopádně je velmi vysoce stabilní a neměl jsem sní jakýkoliv problém za 3 roky nebo možná už více...A když ktomu ještě přidáš aktualizovaný systém, který tomu podle tebe nepomůže...tak se účinost ještě zvyšuje...Proto já nedám na Avast dopustit 😉

  7. #7 wizard

    Docela by mne zajímalo jak je to s aktualizací virové databáze. Některé jiné programy jsou taky dobré, ale aktualizace vychází třeba jen jednou měsíčně a to je pak k ničemu.

  8. #8 Petr

    [5]
    Máte pravdu v tom, že z tohoto pohledu je Váš komentář možný. Já jsem chtěl pouze uvést věc na pravou míru, nikoho jsem neobhajoval ani neodsuzoval...

  9. #9 Xsoft

    [5] to že je to zdarma nemusí znamenat že je to lepší. Jinak NOD si vede dobře už celkem dlouho - http://www.av-comparatives.org/seiten/overview.html... Takže bych to nehodnotil jen podle posledního testu (ve kterém taky obstál).

    Jinak procenta jsou celkem pěkná, ale AVG mělo taky dost procent. A co mu to bylo platné, když pak na mail přijde vir, AVG mlčí, a i když se soubor stáhne na disk a nechá se přímo AVG otestovat, tak to posle (před minutou aktualizovaných) AVG vir není. No samozřejme že byl.

    Takže, když to hleda 99 - 95 procent virů, stejně to nic neříká o tom, jestli právě nějaký nový virus to najde nebo ne. Tyhle antiviry mají 100 na všechno, co je teď aktuální a to je dobře. Že nějaky prehistorický vir, nebo nějaká šílená mutace projde, no dobře.

    A antiviry mají taky dost falešných poplachů. Je to fakt super, že rok používáte nějaký program a po roce je to najednou vir (že si prostě někdo nahoře vzpoměl že je to vir) .. přitom se to ani samo neříší (narázím na NRC).

    Jestli chtějí něco free, tak ať si tam dají cokoliv, stejně se jim to dřív něco později zaviruje. A jestli chtějí něco kvalitního, tak .. klidně bych teď mohl citovat jednu osobu na téma duševní vlastnictví, Oblivion a spol 😉

    Už to že je to zadarmo, je samo o sobě náladné .. no kdo by tomu věřil. To ať si raději spustí ten online antivirus přímo z netu 😉

  10. #10 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [7] Kaspersky / AOL je aktualizován snad i na hodinové bázi.. Kaspersky je přece známý a špičkový SW, a je s podivem, že AOL jej může nabízet zcela zdarma. Asi doufají, že tím přitáhnou lidi k celé Kaspersky Suite (zahrnuje i firewall, antispyware, atd.).

  11. #11 closer

    Zajimalo by me, jak ten AV mam nainstalovat, stahl se mi instalator "avs", kdyz ho chci spustit, tak mi to nahodi chybovou hlasku, ze pry nejde o zadnej win. instalator, ze to muj Windows XP nebere, jak se ma tedy naistalovat?

  12. #12 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [11] asi nemáš na počítači Windows Installer, nainstaluj si SP2 a stáhni si aktualizace..

  13. #13 dušan ▲1 ▼0

    [10] Porovnávacie testy potvrdili dôležitý fakt, časté aktualizácie vírusovej databázy rozhodne automaticky neznamenajú lepší antivírus.

    NOD32 zaberá v pamäti iba 18MB a má jedinčnú proaktívnu detekciu.

    Ale pomer cena/výkon je lepšia u Kaspersky-AOL 🙂

  14. #14 Cujo

    řekl bych ze NOD je na to jak je všude propagovan ne tak dobrý jak se o něm mluví.. momentálně mam trial verzi NODu ale hned stahnu tohle 🙂

  15. #15 Carlos

    Docela by mě zajímala metodika toho testu, protože výsledky jsou řekněme... zajímavé. Například NOD32 vychází pomalejší než Kaspersky a cca 4x pomalejší než Norton, což se mi zdá jako nesmysl. Spíš bych to viděl tak, že už předem věděli, jak mají testy dopadnout...

  16. #16 Marek Maťovka

    Active Virus Shield používám už více než měsíc a mám s ním jen dobré zkušenosti. V paměti mi zabírá jen 10MB. Svým návšťevníkům ho doporučuji už od začátku. Předtím jsem jsem používal NOD nebo Avast a tenhle je prostě rychlejší a lepší.

  17. #17 closer

    Mam vschny aktualizace (tedy i ten WI) a furt mi to hazi hlasku: "Instalancni balicek nelze otevrit. Obratte se na dodavale aplikace a overte za se jedna o spravny instal. balicek sluzby Win. Istaller."

  18. #18 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [17] stáhni a instaluj si manuálně Windows Installer 3.1

  19. #19 Laco

    To je zaujímavé...Keby nejaký špičkovy antivírus pribalil Microsoft k Viste, EK by sa posierala ako obmedzuju konkurenciu...Predpokladám že teraz trápny Symantec neprotestuje...

  20. #20 Thomas

    Stalo se to ještě někomu - outpost mi při aktualizaci hlásí skenování portů. Při aktualizování KAV hláška žádná..