Minirecenze mininotebooku Asus EEE 1000H

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Minirecenze mininotebooku Asus EEE 1000H

Proč jsou tyto mininotebooky čím dál oblíbenější je celkem jasné. Nízká cena jen podtrhuje neobyčejnou mobilitu a praktičnost. Navíc se nemusíme ani vzdávat většiny oblíbených aplikací, protože i výkonem dohání nejlevnější 17“ a 15“ notebooky. Je celkem logické, že po „gaučových“ psech přichází „gaučový“ notebook.

Charakteristika Asus 1000H EEE PC

Formát10“
CPUIntel Atom 1,6 Ghz N270
RAM1 GB (max 2 GB)
Disk160 GB Seagate
GPUIntel 945
OSWindows XP Home
VýdržPrůměr 6 hodin

Vzhled

Horní víko je nešťastně lesklé, což je fajn pro holky, které doma zapomněly zrcátko, a katastrofa pro zbytek populace. Víko též obdivuhodně uchovává otisky prstů, což by našlo uplatnění leda v daktyloskopii. Naštěstí jsem si zakoupil skin, takže odpadává neustálé leštění. Zbytek plastů je matný, dobře sedící a hlavně neskřípající. Zpracování jen podtrhuje slušný design.

Baterie a výdrž

Šestičlánková baterie "uživí" notebook při nenáročném používání a bez wifi kolem 7 hodin což je úžasné. Při kombinovaném užívání s aktivní wifi je výdrž kolem 5 hodin. Maximální výdrž, kde počítáme s vypnutím wifi a nepotřebných aplikací, snížením jasu displaye a s aktivitou spočívající jen ve psaní ve Wordu, atakuje osmihodinovou hranici.

Display

Rozlišení 1024x600 není rozhodně převratné, ale u takto veliké obrazovky (10"), je obraz velice jemný a dobře čitelný. Samozřejmě díky širokoúhlému (a menšímu) displayi  působí prohlížení webu drobné problémy, hlavně při častém scrollování. Jas a kontrast je klasický a nečiní problémy. Pozorovací úhly nejsou ideální. Při naklánění notebooku jsou patrné změny jasu a další deformace. Každopádně ani netuším,  proč by musel mít notebook dokonalé pozorovací úhly, protože sám nemám rád, když mi kdokoliv sedící vedle kouká mi přes rameno a zkoumá obsah mé obrazovky.

Hlučnost a teplota

Při běžném pokojovém hluku není notebook slyšitelný. A co mě naprosto fascinovalo- ani při naprostém tichu, není skoro slyšet! Hluk je na úrovni výdechu při běžném dýchání, a když je aktivní větrák (náročnější aplikace), tak hlučnost (v tomto případě tichostJ ) nepatrně vzroste. Co se týče teploty, tak jen když je notebook položen na dece/pohovce, ucítíme teplo vespodu. Rozhodně však neucítíme žár jako u běžných „strojů“.

Výkon

Někde jsem se dočetl, že procesor obsažený v EEE PC (v tomto případě Intel Atom) není dostatečně výkonný pro přehrávání 720p videí. Samozřejmě jsem to ihned zkusil. Nejen, že 4GB FullHD video běželo normálně, ale ještě jsem si u toho pustil Operu s několika záložkami, Skype, ICQ, MSN, Word a běželo několik systémových Asus „balastů“. Netvrdím, že tento procesor je nějaký „Crysis trhač“, ale na běžný multitasking zcela postačuje. Paměť 1GB RAM zatím postačuje, ale plánuji upgrade na 2GB.

Softwarová výbava

V přístroji jsou předinstalované Windows XP a také dostatek ostatního softwaru. Mezi největší překvapení jednoznačně patří kompletní sada Live aplikací (Messenger, Mail, Writer, Fotogalerie…), dále Skype a například také StarOffice 8. Musím přiznat, že celkem slušné portfolio programů, které většině uživatelů přijdou vhod (nerad bych na druhou stranu rozebíral „vnucování“ aplikací uživatelům). Co jsem však nepochopil, je předinstalování aplikace InterVideo WinDVD. Nedokážu si totiž představit možný způsob využití tohoto programu. Mechaniku notebook nemá a na klasická videa stačí integrovaný WMPlayer (který jsem pochopitelně nahradil jiným přehrávačem Media Player Classic).

Klávesnice

Jednotlivé klávesy jsou sice logicky menšího formátu, ale přeci jen dostatečně rozměrné na to, aby se i lidem s většími prsty psalo pohodlně. Některé specifické klávesy jsou sice utlačovány, ale na druhou stranu klávesy, které se používají z 99%, jsou dobře dimenzovány a jsou dostatečně rozměrné.

Připojitelnost

K dispozici jsou 3x USB, 1xEthernet (Atheros), čtečka karet, VGA, Vstup pro mikrofon a také výstup na sluchátka. Dále obsahuje samozřejmě BT/Wifi kartu (Ralink).

Závěr

 

Pro koho, nebo čím Asus EEE je:
 • Dívky a ženy nenáročné na výkon, dbající na mobilitu (vejde se do kabelky a není těžší než druhá kabelka se šminky)
 • Pro kohokoliv jako doplněk stolního PC
 • Mnohem lepší alternativa, než přenosné DVD přehrávače
 • Pro malé děti :-)
Pro koho, nebo čím Asus EEE není:
 • Pro náročné gamery
 • Pro grafiky
 • Ekvivalent stolního PC nebo velkého NTB

Tento model je rozhodně kvalitní dílo, záleží však na cílenosti nákupu. Rozhodně nedoporučuji tento počítač jako substituent stolního PC, protože to zkrátka není možné. Tato sorta výrobků je primárně vyrobena za účelem jednoduchosti, miniaturizace a pohodlnosti (co se baterie a mobility týče). V případě, že zvolíte nákup toho notebooku, jako přenosný přehrávač a browser internetu s možností psaní seminárních prací, tak musím říct, že není asi lepší volby.

 

http://rm.707.cz


Komentáře

 1. 1 Skutečné Jméno 14.12.08, 06:12:26
  FB

  Měl bych dotaz ohledně toho HD videa.. Jede doopravdy úplně plynule (dá se zjistit frapsem nebo ve správci úloh - procesor nejede naplno), nebo dochází k desynchronizaci audio/video?
  plus ještě žádost, pokud máte digitální foťák, nešla by do článku doplnit fotka displeje při přehrávání 720p videa?:)

 2. 2 Rudolf Melounek 14.12.08, 07:12:02
  FB

  [1] Fotky jsem umístil na http://rm.707.cz/it/hardware/minirecenze-mininotebooku-asus-eee-1000h/...
  Ano, video jede opravdu plynule i při zapnutém saving módu a bez nabíječky, zvuk není asynchronní ani v obtížných scénách. Ještě jsem přiložil screen zatížení při přehrávání videa(pochopitelně screen neobsahuje snímek, kvuli printScrn omezením). Průměrné zatížení se pohybovalo v mezích od 30% do 62%. Samozřejmě jsem nevypínal žádné programy jako antivirus. Byl puštěn správce úloh, video Já, robot(jak je vidno ze fotek) a Opera browser, na pozadí Avast a ostatní programy, které jsem ještě od predinstalování neodstranil :-)

 3. 3 Martin Havle 14.12.08, 10:12:41
  FB

  Po pravdě řečeno jsem doteď kategorii netbooků pořádně nepochopil. Menší než 10palcové jsou opravdu malé, ale rozdíl mezi 10 a 12 palcovým notebookem není ve váze ani v rozměrech nijak drastický. 12ti palcový displej s rozumějším rozlišením a dualcore procesor jsou pro mě vlastnosti, které tu výhodu, že bych s sebou tahal o 2 palce menší počítač, jasně převyšují.

  V mém případě platí následující:

  Single core - never more!

  Vždyť i HTC Touch HD má dvě jádra...

 4. 4 Tomáš Šůstek 14.12.08, 11:12:43
  FB

  Nějak se mi tomu FullHD nechce věřit... Vím jak FullHD vypadalo s Core2 na stejné frekvenci při větším datovém toku. Nekoukatelně.:-( Navíc s ohledem na rozlišení displeje je to samo o sobě hloupost.

 5. 5 Tomas Brukner 15.12.08, 12:12:18
  FB

  [4] Myslím, že autor má na mysli videa v rozlišení 720p, nikoliv FullHD (1080p). Je to patrné i z odkazovaných screenshotů. A docela věřím, že to jde plynule - na mém 1.6ghz Core 2 Duo jde většina videí v tomto rozlišení bez problémů (až na velice náročné scény se spoustou hýbajících se věcí), a co vím, tak zatím neznám přehrávač, který by to dokázal přehrávat na více jádrech. Pokud někdo nějaký znáte, tak bych rád znal alespoň název :-)

 6. 6 Skutečné Jméno 15.12.08, 12:12:23
  FB

  [2] Díky moc.. Teď už mě čeká jediné rozhodnutí - jestli vzít rovnou tohle, nebo si počkat na verzi se 1280x800 displejem.. :)

 7. 7 Martin Havle 15.12.08, 12:12:37
  FB

  [5] Problém není v vlastním procesorovém výkonu, na fullhd stačí bohatě jedno jádro. Problém je v tom, že na systému neběží nikdy pouze jeden proces a tím pádem v případě jednoho jádra se procesor věčně přepíná mezi procesy, které ho vytěžují. Ve chvíli, kdy jsou k dispozici dvě jádra, pak je možný load balance mezi dvěma jádry, kdy náročnější proces jede na jednom jádře bez přerušení a ty ostatní procesy se "sesypou" na druhé jádro.

  Proto je práce na multi-core mašině vždycky svižnější a nedochází k několikasekundovým lagům, než si počítač něco dochroupe jako na sinle core....

 8. 8 Rudolf Melounek 15.12.08, 01:12:32
  FB

  [7] Systém nikdy "nepřepíná", to bys mohl vědět, tvoří se tam řízené příkazové fronty...A samozřejmě, že dvoujádra jsou rychlejší, to ale každý ví ne:-) Jinak pro ujasnění: http://myego.cz/item/cpu-jednojadro-vs-vicejadro...

 9. 9 Tomas Brukner 15.12.08, 08:12:58
  FB

  [7] Ano, to máš pravdu, ale já mluvím o příkladu, kdy to jedno jádro samotné nestačí na přehrávání - AFAIK pro přehrávání videa umí většina dekodéru používat jenom jedno vlákno, a tudíž může zatížit jen jedno jádro. Tím pádem máš třeba pro přehrávání vyhrazené to jedno jádro, ale může se stát, že to prostě nestačí - třeba při náročných scénách. Pak teoreticky může pomoc cache již dekódovaného obsahu (což nevím, jestli může vůbec fungovat vzhledem k nutné datové propustnosti) nebo asi jen přehrávání na více jádrech, což ale nevím, jestli vůbec nějaký přehrávač umí.

 10. 10 Rudolf Melounek 15.12.08, 01:12:13
  FB

  [6] Myslím, že musíš zvážit sám co potřebuješ. Při tomto rozměru displaye bude vyšší rozlišení téměř neznatelné. Jestli ale toužíš po výkonějším stroji, zvolil bych kolegy zmiňované 13", které budou výkonější.

 11. 11 Miko Daniel 15.12.08, 03:12:04
  FB

  Na začiatku si spomínal, že sa s mininotebookami roztrhlo vrece a na konci píšeš, že asi na dané účely neexistuje jedna voľba. V minirecenzii mi ale chýba tá časť, prečo si si s pomerne veľkého množstva mininotebookov zvolil práve tento? Netvrdím, že je to voľba zlá, ale predsa Asus vyrába aj iné modely mininotebookov, plus je tu Hp mini note, Acer aspire one, FS amilo mini, MSI wind, nejaká toshiba, jedno Lenovo a tuším aj nejaké Mivvy - tiež sa o tieto mininotebooky zaujímam, tak ma zaujímalo, aké kritéria si zohľadnil pri výbere a čo teda zavážilo, že si zvolil práve tento.

 12. 12 Rudolf Melounek 15.12.08, 08:12:16
  FB

  [11] Díky za připomínku. Nenapsal jsem to z důvodu, že to je pouze recenze daného typu (série). Srovnání můžu časem doplnit.

 13. 13 Mirek Koudelka 16.12.08, 06:12:18
  FB

  jak můžete napsat:
  "Mnohem lepší alternativa, než přenosné DVD přehrávače"?
  Vždyť tu základní vlastnost přenosného DVD přehrávače (přehrávání DVD) vůbec nesplňuje!

 14. 14 Miko Daniel 16.12.08, 07:12:58
  FB

  [13] Pravda, ale kto dnes pozerá filmy z DVD? Nie je lepšie si ich dať na hardisk a pozerať z neho? Aspoň nemusím počúvať zvuk mechaniky a pri politike OSY/SOZY mi to ani nepríde nemorálne. Skrátka než kupovať jednoúčelový DVD prehrávač za 3000 Sk mi príde lepšie si kúpiť takýto mini notebook za 10 000 a mať v tom oveľa viac funkcii.

 15. 15 Rudolf Melounek 16.12.08, 08:12:05
  FB

  [14] Koukám, že alespoň někdo chápe mé myšlenkové pochody. Jistě, že je lepší než přenosné DVD, právě proto, že si člověk filmy nahraje a nakopíruje na disk a nemusí pak tahat štosy poškrábaných DVD, může si přečíst emaily, stáhnout seriál.....atd atd atd

Nový komentář