
<beletrie>
Mám rád Macromedia Flash (a necítím se být proto nějak méněcenný). Téměř bych řekl, že naopak. Pokud se podíváte na dnešní libovolné XHTML 1.0 strict (W3C validní), stránky, jsou… všechny do jedné nudné. Ploché. Bez jiskry. Obarvený text nemůže přenést jiskru na čtenáře, ať už je dělaný sebe-profesionálněji.
Firemní prezentace s Flashem tu jiskru ale přenést může. Ne samozřejmě, když je použitá jako část navigace, na to stačí CSS, ale jako oživení, intro, tam přináší tolik žádanou akci, dynamiku, hudbu. Všechno možné, jenom ne obarvenou plochost!
Podívejte se třeba na tento příklad. Primitivní. Ale i tak takováto prezentace upoutá více lidí, než pouhá snůška obarveného textu. V Evropě, tedy alespoň v té části, která je od nás na západ, a samozřejmě v USA, naprostá většina lidí Flash stránky zbožňuje, vyžaduje je, mají rychlé připojení k internetu a chtějí se bavit. Odkojeni MTV a CNN, zbožňují akci, dynamiku, chtějí být v centru dění. Flash je do tohoto centra může dovést. Z reproduktorů se jim line zajímavá hudba, na monitoru běží film a oni… na to koukají. Číst se nikomu nechce. Čtení opravdu není zábavné.
Proč nemají řadoví web-designéři rádi Flash? Protože jej neumí. Naučit se 20 tagů (x)HTML a 20 vlastností CSS je řádově jednodušší než vytvořit film. Flash je pro programátora něco zcela nepřirozeného, Flash vyžaduje nejen algoritmizaci, ale i fantazii. Je to umění. Typický programátor ale fantazii a grafické cítění nemá, nebylo mu souzeno, je to ryzí matematik. Výborný matematik, analytik, ale to je opačná strana, než kterou Flash potřebuje! Matematika, to je opak zábavy a dynamiky.
Proč nemají rádi Flash někteří lidé v ČR? Odpovědí je rozhodně mizerný přístup k internetu, pomalé komutované spojení, tarifikace po minutách. Ve chvíli, kdy by měli k dispozici 10Mbs, bez tarifikace minut či přenesených dat, tedy za paušál, popularita Flashe, videa, MP3, Real Playeru a dalších zábavních aktivit na internetu by prudce vzrostla. Stejně tak jako v USA a v Evropě od nás na západ… Teď se tito lidé musí spokojit s obarveným textem, nic jiného jim nezbývá…
Těším se, až naši web-designéři budou poptávkou donuceni se Flash naučit. Web začne být opět zábavný!
PS: Já osobně mám na firewallu nastaveno filtrování Flashe, ActiveX, reklam, toplistu, navrcholu, a řady dalších věcí… To ale nemění nic na tom, že Flash mám rád, a má smysl 😉 I s CSS se dají dělat nádherné věci, ale člověk musí být umělec. Což naprostá většina (x)html kodérů není…
</beletrie>
Jasně, pro stylovou prezentaci nějakého produktu, u níž nepočítáš, že ji např. najdou lidé přes vyhledávače, ale odkazuješ ji jinde v reklamě, je FLASH ideální. Bliká to, zvučí to, hýbe se to (být to ještě na pokračování, je to seriál na NOVĚ...). Ale jako nosič informace?
Já osobně když vidím krásné FLASHové intro, hledám především, kudy ho přeskočit. Ale netvrdím, že jsem běžný uživatel webu...
Máš pravdu, že ve chvíli, kdy budeme mít všichni rychlé připojení (tj. nikdy) obliba všech těch věcí vzroste. Ale teď jde dost lidí po informacích
Provokatére 😄
nemám ráda flash ani hejbací čudlíky a nápisy a vyskakovací potvorstva, na web si chodím číst a koukat se na obrázky, na filmy můžu čučet v televizi a tu nemusím.
Asi holt nejsu ten progresivní dynamický typ 🙄
Ale to neznamená, že nejsu cílová skupina, i my staré páky pijem .. co už nám zbývá 😛
Taky mi vadí, když musím čekat až se to nahraje, doma mám modem, tam prchám hned, ale i v práci, kde máme něco jako DSL.
BTW: ten a7 je fakt ted lepší, ale nešlo by ten text co roluje dát opačně ? připadá mi, že to čtu tak nějak od konce. Ale stejně jsem si víc početla v tom html letáčku.
Kromě rychlých linek je potřeba ještě, aby vyhledávače měli rádi Flash. A i tak vždy doporučuji vytvořit i HTML verzi - to je ideální kombinace - každý si přijde na své...😉
[ad 1] ano, ale představ si takovou prezentaci hudební firmy, ta může být ve Flashi celá, ne? Nebo house-party? Tam prostě MUSÍ být dynamika.
[ad 2] 🙂 🙂 ...díky, zlepšil jsem to kvůli té kritice 🙂 A fakt to funguje, včera jsem to testoval a dnes asi taky!
[ad 3] souhlas, souhlasím s tím, že nejdůležitější částí Flash prezentace je někde dole schované tlačítko "html verze"
Nako mi strajkuje upgradnuty perl, takze trackback nebude 🙂
http://spravodaj.madaj.net/...
Bohužial to, že väčšina programátorov a kodérov nemá šancu navrhnúť pekný web je pravda.
Kto však hovorí, že grafiku má robiť programátor? Od toho sú tu predsa grafici nie? A to, že tomu grafik nevie dať "iskru" aj na ploche je asi najskôr chyba grafika.
Obávam sa však, že to, čo Vy voláte "iskra", sú len zbytočné efekty odpútavajúce pozornosť od inak dôležitejšieho obsahu.
Nehovorím, že Flash je zlý, ale dostal najmä do rúk ľudom čo ho nevedia dobre a kvalitne použiť.
[ad 6] ono Flashi kazí pověst hlavně lidé, co jej umí jen trochu, a používají jej na navigaci, primitivní efekty, a tak... Prostě jen proto "aby tam flash byl".
Špičková prezentace od špičkového grafika ve Flashi JE a vždy BUDE zajímavá... Ale ono je MNOHEM složitější ji vytvořit, než těch pár tagů v (x)html.
Já jsem taky mnohem více matematik než "umělec", Flash bych de-facto dělat neměl... 😉
[ad 7] Všetko musí mať svoj účel. Mňa osobne určite viac uplúta pekný web s kvalitnými informáciami ako nejaké nezmyselné efekty. Napríklad 2advanced.com je krásny dôkaz toho, že aj profesionáli to vedia poriadne prehnať.
1. Obsah nie je len v slovach. Vizualna podoba je integralnou (i ked v ludskom mozgu inak kodovanou) sucastou informacie - a v spravnych rukach moze byt Flash silnou podporou obsahu
2. Aj ked vynechame akukolvek informaciu, je tu este fenomen menom Poezia (ked citam Seiferta,necakam, ze sa dozviem nieco nove) - na natzke.com vidno, ako to vyzera v praxi, ked niekto naozaj OVLADA ActionScript...
Ja jsem taky jen obycejny webdesigner a proti flashi zbrojim v ruznych kritikach ap. z jednoho prosteho duvodu: U nas ho skoro nikdo poradne (az na vyjimky) neumi (neuraz se radku, ale ten antiethanol je toho taky prikladem) a je to za trest se na neco podobneho muset divat, proto tlacitko na preskoceni byva zahranou (pokud to neni treba nejake "profi" 🙂 flash menu).
Tot ovsem neznamena, ze flash nemam rad! Mam rad perfektni design a interaktivitu, takze kdyz nekdo toto umi ve flashi skloubit, tak to dokazu ocenit. Jenom weby ze dneska, co me zaujaly:
http://domineydesign.com/
http://philipkoether.com/
http://release1.net/
http://www.independence.co.kr/
[ad 10] rozhodně se neurážím, já vím že Flash neumím, chce to umělce, což já nejsem... A navíc to je první pokus... A souhlasím, že problém Flashe je v tom, že jej lidé neumí, a přesto dělají, ale, to nakonec píšu i ve svém článku... Profesionálně udělaná Flash prezentace je... skvělá!
Skvělá - ale jak k čemu. Pokud cheš návštěvníky své stráky ohromit tím, jaký jsi excelentní grafik, pak je určitě flash
prezentace skvělá.
Pokud ale od návštvěníků chceš aby se stali i tvými zákazníky, pověz mi jak ve flashi uděláš následující věci:
Zákazník by měl Tvé stránky najít ve vyhledávači.
Zákazník by si chtěl zkopírovat nebo vytiskout části dokumentu o které má zájem
Zákazník by chtěl zjistit informace i na
mobilním zařízení s malým displejem.
atd....
Flash je skvělý - na hry a grafické prezentace počítačového umění. Což je ale dost omezená skupina uživatelů webu.
Tvrdit že flash je skvělý je asi stejné jako tvrdit že X-box je skvělý pro přístup na internet.
[ad 12] je dobrý nejenom na hry... Flash je skvělý třeba i jako prezentace kapely, firmy prodávající audio do auta, prezentace telefonu, prezentace aut samotných, atd. Vždy je lepší auto VIDĚT, ze všech stran, ze všech úhlů, než si o něm jen číst. Nemůžete se na to dívat jako uživatel dial-up, v zahraničí VĚTŠINA lidí, poku dmá na výběr HTML nebo FLASH, zvolí FLASH!! Proč? O tom je tento článek...
Jediný problém je v tom, že vytvoření takové prezentace zabere spoustu času.
chces mi povedat, ze flash spasi vsetko?
ved take veci ako otacanie auta sa daju spravit aj v DHTML, ci jednoducho CSS s nadefinovanymi obrazkami, rovnako sa tam da spravit to, aby si si mohol zvolit farbu auta a podobne. Tiez iba treba popremyslat nad implementaciou, ako spravne postupovat.
Zaroven si myslim, ze pri pouziti serverovych technologii ako PHP a klinetskych ako XHTML/CSS je mozne spravit efektivnejsiu aplikaciu ako vo Flashi - to sa tyka aj prezentacie auta z roznych uhlov.
Já si nemyslím, že flash je nepopulární jenom kvůli pomalé lince. Já mám domů půl megabit, což už není tak úplně málo a stejně si radši volím z variant flash/html variantu html... A proč? Protože mi nebaví čekat, než se přehraje nějaké video, animace zvuk a já nevím co všecho. Já na web jdu abych si zjistil nějaká konkrétní data a ne abych se podíval jak schopného flashistu si firma najala. Když kliknu např. na seznam koncertů, chci aby se hned objevil a ne abych musel deset sekund koukat jak najíždějí čáry, vykukuje na mě text, schovává se text, projde člen skupiny, ozve se fanfára a tadááá je to tu. Dík, ale to nemusím. Zkrátka já flash rád nemám🙂 Ale to je samozřejmě jenom můj názor.
[ad 14] ne, Flash nespasí všechno, a ten článek je psán jako beletrie 😉 jen tak...
prezentace auta, či telefonu, interaktivní se v dhtml spáchat nedá.. na to je Flash vskutku dobrý. Mám-li někoho přesvědčit aby si koupil třeba SE T630, Flash, s emulací menu, psaní SMS, atd., je výborná volba. Mnohem lepší než barevný text.
ad [ad 13] "Nemůžete se na to dívat jako uživatel dial-up"
Jak se na to nemůžu dívat jako uživatel dial-up, když např. já uživatelem dial-up jsem? Fakt, že v zahraničí je situace taková a taková neznamená, že u nás musí být stejná. Ani nemůže, neboť u nás k tomu nemáme zatím podmínky. Nemám ráda flash, pravda - neumím ho, ale ne kvůli tomu. Internet je pro mně zdrojem informací, ne zábavy.
[ad 17] to, že někde je použit Flash, neznamená, že tam nejsou informace, jasné? Taková špičková simulace, online, nového telefonu je DALEKO lepší a přináší daleko víc informací než html...
"..tam přináší tolik žádanou akci, dynamiku, hudbu."
u me je to treba nezadany .. nesnasim kdyz mi na strankach hraje muzika pac mam vetsinou pustenou svoji, a akce a dynamika? akorat odvadi pozornost od dulezitych veci
[ad 18] ... a tady je právě kámen úrazu. Všichni se všechny snaží přesvědčit zda je flash špatný/dobrý. Ale ten hlavní rozdíl je především v lidech. Třeba já dám přednost textové prezentaci i u toho telefonu, nebo webu kapely. Já radši uvidím 2 fotky telefonu + jeho technický popis než špičkový online simulátor psaní sms na tomto telefonu. Protože právě díky jednoduché tabulce vlastnostní telefonu + fotce jsem schopen nejlépe a nejrychleji se rozhodnout co koupit. To samé platí pro auta a td.
Navíc ty auta jsou podle mě dosti špatný příklad, ja se spíš setkal s tím že weby automobilek byli přeplněny různými fotkami typu "odraz od zrcátek" a pořádné fotky a popis chyběli.